12.11.2013 Views

שיעור רביעי - מוזיאון בית לוחמי הגטאות

שיעור רביעי - מוזיאון בית לוחמי הגטאות

שיעור רביעי - מוזיאון בית לוחמי הגטאות

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

מטרות<br />

חיזוק ההבנה כי היהודים,‏ שחיו בגטאות מנותקים,‏ נמצאו תחת ‏"מסך עשן"‏<br />

של שקרים והסוואות שנקטו הגרמנים במכוון.‏ אלו היקשו מאוד להבין את<br />

המציאות לאשורה ומכאן גם להגיב תגובה אפקטי<strong>בית</strong> לאירועים בזמן אמת.‏<br />

היכרות עם הפעולות המחתרתיות של חברי תנועות הנוער,‏ שנועדו ‏"לנפץ"‏<br />

את הניתוק ואי הידיעה,‏ ליצור קשר בין <strong>הגטאות</strong> ולחשוף את האמת ביחס<br />

לכוונות הגרמנים.‏<br />

הבנה כי רעיון המרד צמח בתגובה להבנה כי מתבצע רצח שיטתי של<br />

יהודים.‏<br />

היכרות עם דילמות הכרוכות ברעיון המרד בגטו ורשה.‏<br />

.1<br />

.2<br />

.3<br />

.4<br />

נעסוק ב:‏<br />

קושי של היהודים להבין את המציאות לאשורה לנוכח השקרים וההסוואה<br />

של הגרמנים,‏ מאמצי חברי תנועות הנוער לאסוף ידיעות על המתרחש,‏<br />

דילמות ערכיות הקשורות בפעולת ההתנגדות בוורשה.‏<br />

מהלך ה<strong>שיעור</strong><br />

ידיעה ואי ידיעה לנוכח רצח שיטתי<br />

ד'(‏ )02<br />

.1<br />

תרגיל בקבוצות קטנות.‏ התרגיל נועד להמחיש לתלמידים את הקושי להבין<br />

‏"תמונה שלמה"‏ של המציאות בימי השואה,‏ כלומר להבין כי מתקיים רצח<br />

המוני ושיטתי במספר מקומות.‏ זאת<br />

–<br />

במצב שבו רוכזו היהודים בתוך<br />

גטאות,‏ והיו מנותקים זה מזה ומהעולם וחשופים לתקשורת שקרית במכוון,‏<br />

לשקרים ולתכסיסי הטעיה של הגרמנים.‏<br />

א.‏<br />

חלוקת הכיתה לשש קבוצות.‏ כל קבוצה תרכיב פאזל קבוצתי,‏ תמלא את<br />

דף המשימה ‏)נספח 1( ותדביק את הפאזל על הלוח או על גיליון המשותף.‏<br />

1


‏)התוצר הוא תצלום ועליו שם של מקום בו מתבצע בשנים<br />

1942-1941<br />

רצח<br />

שיטתי של יהודים(.‏ סביר להניח שהתלמידים יחוו קושי ותסכול בניסיון<br />

לענות על דף המשימה אחרי הרכבת הפאזל.‏ שכן התמונה והשם אינם<br />

מספקים למעשה שום מידע קונקרטי לגבי המתרחש במקום.‏<br />

ב.‏<br />

דיון במליאה:‏<br />

השלמת ידע חסר והסבר על התצלום ושמות המקומות המופיעים בגלויות.‏<br />

יחד דנים ‏)בעזרת המורה(‏ במשמעות הכוללת,‏ ב"תמונה הרחבה"‏ העולה<br />

מהפאזלים:‏ להבין כי בעצם יש כאן שיטה:‏ הרבה מקומות שבכולם עוסקים<br />

בהשמדת יהודים.‏<br />

מהי המשמעות הכוללת,‏ המצטברת מכל הגלויות לאחר שאנו מבינים<br />

מה מסתתר בהן?‏<br />

נסו לשער מה הבינו או לא הבינו היהודים בזמן האירועים עצמם על<br />

המקומות הללו ועל מה שקורה בהם?‏<br />

מדוע לדעתכם גם כאשר החלו להגיע שמועות וידיעות על הרצח<br />

השיטתי,‏ סירבו רבים בציבור היהודי להאמין בקיומו?‏<br />

•<br />

•<br />

•<br />

תפקיד המורה לתווך,‏ במידת הצורך,‏ לתלמידים בין ההתנסות בתרגיל לבין<br />

הנושא כשלעצמו.‏ תרגיל זה יוביל אותנו לנושא המרד,‏ כי למעשה רעיון<br />

המרד הולך ומתגבש ‏)ועמו הדילמות שמלוות אותו(‏ לנוכח הידיעות על<br />

הרצח השיטתי וההבנה כי מדובר בשיטה כוללת ולא ברצח מקומי.‏<br />

ג.‏<br />

תנועות הנוער:‏ להסתכל<br />

על המציאות בעיניים פקוחות ומפוכחות<br />

2<br />

המורה יספר שחברי תנועות הנוער עשו מאמצים גדולים כדי לדעת ולהבין<br />

מה מתרחש.‏ הבנת המציאות לאשורה קשורה גם בהשקפת עולמם של<br />

אנשים צעירים,‏ הנוטים לעיתים ליתר ספקנות וביקורת ביחס לנאמר להם.‏<br />

המורה יספר בקצרה על פעולת הקשריות,‏ שנועדה להשיג מידע ולשבור<br />

את חומת הניתוק בין <strong>הגטאות</strong> ועל עיתונות המחתרת,‏ בה פורסמו הידיעות


על הרצח.‏ במקביל לידיעות הללו מתפתח רעיון המרד,‏<br />

קשות.‏<br />

אשר מלווה בדילמות<br />

0. דילמות ערכיות )02<br />

ד'(‏<br />

א.‏<br />

המורה יסביר כי בתקופת השואה מצאו עצמם אנשים פעמים רבות<br />

מתמודדים עם דילמות ערכיות-מוסריות והיה עליהם לבחור בחירות קשות<br />

ולהכריע הכרעות קשות ומורכבות.‏<br />

כאן המקום להסבר קצר על מהותה של דילמה ערכית.‏<br />

דילמה ערכית<br />

- ‏"דילמה<br />

בחירה בין שתי אפשרויות מנוגדות שאינן מתיישבות זו עם זו<br />

1<br />

ואף אחת מהן אינה מספקת".‏<br />

התנגשות בין<br />

יש הכרח לקבל<br />

השני.‏<br />

ערכים או רצונות שהם בעלי חשיבות לאדם המתלבט.‏<br />

הכרעה מעשית ‏)פעולה(,‏<br />

לכל הכרעה שתתקבל עלול להיות מחיר כבד.‏<br />

מאידך גיסא<br />

–<br />

כלומר להעדיף ערך אחד על פני<br />

גם אי הכרעה עלולה להיות מלווה במחיר כבד.‏<br />

המורה יספר כי לאחר הגעת הידיעות על<br />

1941 בסוף הרצח<br />

1942, עלתה<br />

במלוא עוצמתה שאלת ההתנגדות המזוינת בגטו.‏ היא<br />

בדילמות קשות של חברי תנועות הנוער,‏ שנמשכו<br />

הגדולה,‏<br />

שהחלה<br />

בערב תשעה באב<br />

22 תש"ב,‏<br />

ובראשית<br />

לוותה<br />

גם במהלך האקציה<br />

1942, ביולי<br />

במהלכה<br />

נשלחו קרוב ל-‏‎333,333‎ יהודים מגטו ורשה אל מותם במחנה טרבלינקה.‏<br />

ב.‏<br />

קריאה משותפת בדילמה אחת או יותר<br />

‏)נספח<br />

‏)שנבחרה על ידי המורה(‏<br />

.)2<br />

1<br />

איתן אבינאון,‏ מילון ספיר למילים ומונחים לועזיים,‏ איתאב,‏ תל אביב<br />

,2332 עמ'‏ .159<br />

3


דיון:‏<br />

אלו ערכים מתנגשים בדילמה ‏)בדילמות(?‏ איזו הכרעה ‏)הכרעות(‏<br />

התקבלה בסופו של דבר וכיצד?‏<br />

מה מלמדת אותנו ההכרעה שהתקבלה על חברי התנועות בוורשה<br />

ועל מחויבותם וערכיהם?‏<br />

•<br />

•<br />

3. סיכום ה<strong>שיעור</strong> על ידי המורה<br />

דגשים עיקריים<br />

דק'(‏ )5<br />

ב<strong>שיעור</strong> נחשפנו למפת הרצח של היהודים תחת הכיבוש הגרמני עד<br />

1942 לקיץ<br />

ולקושי של היהודים להבין כי מדובר בשיטה ולהאמין<br />

לידיעות הנוראות ולמשמעותן הכוללת.‏<br />

נחשפנו למאמצים של חברי תנועות הנוער לשבור את חומת הניתוק בין<br />

<strong>הגטאות</strong> ואת חוסר הידיעה,‏ ולעובדה כי הידיעות על אודות הרצח הולידו<br />

את רעיון המרד האקטיבי.‏<br />

נחשפנו לדילמות שליוו את רעיון ההתנגדות המזוינת והמרד בשואה<br />

ולתחושת המחויבות והאחריות שהייתה לחברי תנועות הנוער כלפי כלל<br />

הציבור,‏ גם אם לעתים הייתה התנגשות בין השקפת העולם שרווחה<br />

בגטו לבין השקפת עולמם האקטיביסטית של חברי תנועות הנוער.‏<br />

•<br />

•<br />

•<br />

ראינו כי המחויבות לפעולת ההתגוננות ‏)המרד(‏ צומחת<br />

מחויבות ל"הגשמה עצמית"‏ של חברי התנועות.‏<br />

גם מאותה<br />

•<br />

אפשרות לפעילות העשרה<br />

הקרנת מצגת<br />

על פעולת הקשריות ועיתונות המחתרת<br />

‏)נספח 3(.<br />

4


נספחים<br />

1 נספח<br />

כקובץ נפרד(‏<br />

: תרגיל ‏"פאזל"‏<br />

‏)תמונות הפאזל להדפסה וגזירה מופיעות<br />

0<br />

3<br />

: הדילמה של הקבוצה בוורשה<br />

נספח : מצגת:‏ קשריות ועיתונות מחתרת<br />

נספח נספח 4: רקע היסטורי<br />

נספח 1: תרגיל ‏"הרכבת פאזל"‏<br />

לפניכם שש גלויות-פאזל.‏ על כל אחת מהגלויות מופיע שם של מקום<br />

אחר בו התרחש רצח שיטתי של יהודים בשנים<br />

שקדמו למרד גטו וורשה.‏<br />

המקומות הם:‏<br />

יער פונאר,‏ בקרבת וילנה,‏ ליטא<br />

באבי-יאר,‏ בקרבת קייב,‏ אוקראינה<br />

חלמנו,‏ בקרבת לודז',‏ פולין<br />

מחנה הרצח סוביבור,‏ בקרבת וולודאבה,‏ פולין<br />

מחנה הרצח בלז'ץ,‏ בקרבת זמושץ',‏ פולין<br />

מחנה הרצח טרבלינקה,‏ בקרבת לומז'ה,‏ פולין.‏<br />

– 1941 ,1943 השנים<br />

5


כל קבוצה בכיתה תקבל את חלקיה של אחת הגלויות ותתבקש להרכיב<br />

את התמונה ולנסות ולפענח ‏)בעזרת דף המשימה(‏ את המשמעות<br />

העולה ממנה.‏<br />

בהמשך יחברו הקבוצות את כל הגלויות<br />

גבי על<br />

בריסטול אחד וידונו<br />

במשמעות הכוללת הנפרשת לעיניהם.‏<br />

בעקבות הרכבת גלוית הפאזל<br />

.1<br />

תארו במילים שלכם את ‏"גלוית הפאזל"‏ שנוצרה<br />

0. איזה סיפור מספרת הגלויה?‏<br />

3. מה אפשר ללמוד או להבין או לדעת ממנה?‏<br />

6


– 0 נספח<br />

דילמות ערכיות<br />

שלוש הדילמות<br />

אותן<br />

כליון ומרד".‏ צביה הייתה<br />

ממייסדי<br />

בחרנו להביא הן<br />

2<br />

קיבוץ <strong>לוחמי</strong> <strong>הגטאות</strong>.‏<br />

אלו חלק מדילמות שעמן<br />

חברת תנועת<br />

מתוך<br />

ספרה של צביה לובטקין<br />

‏"דרור",‏ מהנהגת אי"ל ולימים<br />

‏"בימי<br />

–<br />

1941<br />

ותחילת<br />

1942<br />

1942<br />

יש אם<br />

מתמודדים חברי תנועות הנוער בוורשה בין סוף שנת<br />

‏)עת מגיעות ידיעות על הרצח השיטתי לוורשה(‏ לסתיו<br />

‏)כשמסתיימת האקציה הגדולה בגטו וורשה(.‏<br />

עקב קוצר הזמן ב<strong>שיעור</strong> מומלץ לבחור דילמה אחת ולעבוד עליה במליאה.‏<br />

יותר זמן ניתן לחלק לכל קבוצת תלמידים דילמה אחרת,‏ עמה יתמודדו<br />

בקבוצות ואחר כך לדון<br />

שהתקבלו בכל אחת מהן.‏<br />

במליאת הכיתה<br />

על שלוש הדילמות ועל ההכרעות<br />

2<br />

צביה לובטקין,‏ בימי כליון ומרד,‏ <strong>בית</strong> <strong>לוחמי</strong> <strong>הגטאות</strong> והקיבוץ המאוחד,‏ תל אביב 9191, עמ'‏ 68-86.<br />

7


-<br />

לספר על ידיעות הרצח השיטתי לציבור הרחב?‏<br />

כאשר החלו להגיע לחברי תנועות הנוער בוורשה הידיעות והעדויות על הרצח<br />

השיטתי במזרח ובמערב,‏ הם שאלו:‏ מדוע היהודים לא התגוננו?‏ התשובה:‏<br />

מכיוון שלא ידעו ולא האמינו שהם הולכים למות.‏<br />

לחברי תנועות הנוער חלחלה התודעה כי הרצח יגיע גם לוורשה וכי גורל יהודי<br />

גטו וורשה יהיה כגורלם של יהודי וילנה ויהודי לודז'.‏ מבחינתם זהו הזמן לעבור<br />

מהתנגדות רוחנית ‏)חינוך,‏ למשל(‏ להתנגדות מזוינת.‏<br />

סיפרה צביה:‏<br />

‏"ידענו שאין בכוחנו להרים לבד את משא ההתגוננות.‏ שתנאי מוקדם הוא<br />

לעשותה עניין לרבים.‏ שהמונים ילכו אחריה.‏ אך כדי להחדיר להמוני העם את<br />

הצורך בהתנגדות ‏]מזוינת[‏ צריך להדביק אותם בתחושת הגורל האכזרי.‏ שיכירו<br />

ויבינו כי כולנו נידונים וקרובים למוות...‏ גם בתוכנו היו חברים שהיססו,‏ הם טענו:‏<br />

האמנם רשאים אנו לגלות את כל האמת ליהודים?‏ המותר לנו לבוא על יהודי<br />

מוכה ורצוץ,‏ לקרוע את שארית אשליותיו ולומר לו גלויות:‏ מחר אתה מת.‏ ואולי<br />

בכל זאת אנו טועים בהסקת מסקנות של ייאוש?".‏<br />

מה דעתכם<br />

מדוע לספר?‏<br />

מדוע לא לספר?‏<br />

מה הרווח מכל אחת מההכרעות?‏ מה המחיר?‏<br />

ההכרעה של חברי תנועות הנוער:‏<br />

קשריות.‏ כאשר<br />

התברר שהידיעות נכונות,‏<br />

כדי לוודא את אמיתות הידיעות שלחו שוב<br />

פתחו<br />

בפעולה נמרצת של חשיפת<br />

האמת לציבור הרחב באמצעות עיתונות המחתרת ובאמצעות הסברה אישית.‏<br />

במקביל ניסו,‏ ללא הצלחה משמעותית,‏ לארגן תשתית לפעולת הגנה.‏ הם ננזפו<br />

על ידי מנהיגי הציבור<br />

פעולת ההתנגדות המזוינת<br />

אחריות"‏ שפעולתם<br />

והואשמו בזריעת<br />

שביקשו<br />

להוביל<br />

ייאוש ומבוכה בקרב היהודים.‏<br />

ספגו<br />

3<br />

עלולה להביא חורבן לתושבי הגטו.‏<br />

על<br />

ביקורת חריפה כ"חסרי<br />

8<br />

3<br />

לובטקין,‏ עמ'‏<br />

.26-23


האם לפתוח בפעולת התנגדות מזוינת במהלך האקציה,‏ בניגוד לדעת רוב<br />

מנהיגי הציבור?‏<br />

נקטו הגרמנים שלל תכסיסים<br />

האקציה הגדולה החלה בקיץ<br />

והסוואות ביחס ליעד השילוח של האנשים ‏)"יישוב מחדש במזרח"(‏ וביחס<br />

להיקף השילוחים ‏)יישלחו ‏"רק"‏ כ-‏‎63,333‎ איש,‏ מי שעובד לא יישלח ועוד(.‏ כל<br />

זה זרע חוסר בהירות בגטו לגבי המתרחש וטיפח את האשליה שרבים ייוותרו<br />

בחיים.‏<br />

את איסוף היהודים לכיכר השילוחים ביצעה המשטרה היהודית.‏ ראש<br />

היודנראט אדם צ'רניאקוב התאבד ביום השני לאקציה.‏ בישיבות של חברי<br />

תנועות הנוער עם ראשי הציבור,‏ שנמשכו לסירוגין במהלך האקציה<br />

המתמשכת,‏ קראו חברי תנועות הנוער להתנגדות.‏<br />

1942. מלכתחילה<br />

–<br />

צביה מספרת:‏<br />

‏"ביום הראשון לאקציה כינסנו ישיבה של המפלגות והאישים המוכרים בגטו.‏<br />

באו לישיבה מטובי האנשים...‏ העמדנו את השאלה:‏ אמנם אין בידינו נשק,‏ רק<br />

שני אקדחים,‏ אך נגדנו עומדת עתה רק המשטרה היהודית,‏ גם לה אין נשק.‏<br />

אנו יכולים להילחם בה במקלות,‏ למנוע ממנה לבצע את מלאכתה".‏<br />

תשובותיהם של חלק ממנהיגי הציבור:‏ ‏"שמענו מפי מקור גרמני מוסמך כי<br />

האקציה מכוונת רק לחמישים אלף,‏ אולי שבעים אלף...‏ האקציה תיפסק תוך<br />

שבוע או שבועיים.‏ רוב העם יישאר.‏ אם תצאו למלחמה בשוטרים היהודים,‏<br />

תביאו לידי כך שהגרמנים יתפרצו לגטו והם לא יבררו.‏ ייקחו את מי שלא עובד<br />

וגם את מי שעובד.‏ יהרגו את כולם.‏ אינכם רשאים ליטול על מצפונכם חייהם<br />

של מאות אלפי אנשים".‏<br />

מה דעתכם<br />

האם לפתוח בפעולת התנגדות בניגוד לעמדת רוב מנהיגי הציבור?‏<br />

האם להמתין להסכמה?‏<br />

מה ה"רווח"‏ והמחיר של כל אחת מההכרעות?‏<br />

מה עושים חברי תנועות הנוער?‏<br />

צביה מספרת על התלבטות קשה ביותר,‏ כאשר אפילו טובי ידידיהם ותומכיהם<br />

מקרב מנהיגי הציבור הזהירו אותם כי פעולת התנגדות תביא לאסון גדול.‏ מנגד<br />

הגיעו גם חברי ה"בונד"‏ להכרה כי יש להתכונן להגנה ‏)עד אז סירבו לעשות<br />

9


זאת אלא בשיתוף המחתרות הפולניות(.‏<br />

כן התעצם הלחץ של חברי התנועה<br />

שלא היו בסוד ההתייעצויות לנקוט בפעולות התגוננות אקטיביות.‏<br />

החלטה לא לחכות להסכמה של כלל הציבור ולהקים את ארגון אי"ל<br />

היהודי הלוחם"(.‏<br />

בין<br />

אזהרה ברחבי הגטו,‏<br />

של יהודים,‏ כדי<br />

היהודית ‏)שלא צלח וגם<br />

הפעולות הראשונות<br />

בהן נכתב<br />

שלא ייפלו לידי הגרמנים;‏<br />

התקבלה<br />

‏)"הארגון<br />

אותן ביצע אי"ל:‏ פרסום מודעות<br />

כי ‏"טרבלינקה היא מוות";‏ שרפת מחסני רכוש<br />

ניסיון התנקשות בראש המשטרה<br />

נחשב בטעות כפעולה של המחתרת הפולנית(;‏<br />

ניסיונות רכישת נשק והעברתו לגטו ועוד.‏ פעולות ההתנגדות הללו לא הצליחו<br />

למנוע את המשך האקציה ולא סחפו אחריהם את ההמונים.‏<br />

צביה<br />

עוד מספרת<br />

4<br />

כי המודעות נתלשו וכי חברי התנועה שתלו אותם קיבלו מכות מתושבים בגטו.‏<br />

4<br />

לובטקין,‏ עמ'‏<br />

.33-62<br />

10


האם לצאת לפעולת נקמה,‏ שהיא התאבדות מיידית,‏ כתגובה לרצח מאות<br />

האלפים בוורשה?‏<br />

העידה על ישיבה<br />

האקציה הגדולה הסתיימה ב-‏‎12‎ בספטמבר<br />

דרמטית ועצובה של חברי התנועה בליל 13 בספטמבר:‏<br />

‏"ישבנו אבלים ושקטים,‏ מתביישים להביט זה בזה.‏ אמנם כבר לא ישבנו באפס<br />

מעשה,‏ עשינו מאמצים למעלה מכוח אנוש.‏ רוב חברינו הנעדרים לא חוסלו באפס<br />

התנגדות...‏ אבל לכלל פעולה יעילה לא הגיעו.‏ אנו,‏ שנשארנו בחיים,‏ התביישנו<br />

בכך.‏ איך אפשר להמשיך לחיות אחרי שראינו במו עינינו מאות אלפים יהודים<br />

שהוכרעו לטבח?"‏<br />

1942. צביה<br />

צביה סיפרה שאחד החברים הציע לצאת אל הרחוב ‏)עם האקדח האחד<br />

שברשותם ומיכלי הדלק שנותרו(,‏ להצית את מחסני הגרמנים ולהרוג את<br />

הגרמנים הרוצחים עד הכדור האחרון.‏ היה ברור שזו פעולת נקם שתוביל למותם,‏<br />

אבל היה נדמה שזהו המוצא האחרון וההצעה התקבלה בהתלהבות.‏<br />

אלא שאז,‏ כותבת צביה : ‏"קם חבר אחד,‏ יצחק צוקרמן,‏ תחילה בלחש,‏ כמי שאינו<br />

מעז ואחר הרים קולו:‏ אני מתנגד להצעה".‏ הוא הסביר שפעולה זו אמנם תעניק<br />

מוות יפה לכל אחד מהם,‏ אבל לא יותר מכך.‏ צוקרמן הזכיר להם כי ‏"במלחמה<br />

שלנו ובמוות שלנו אנו רוצים להציל את כבוד האומה".‏ לצורך נקמה אמיתית<br />

בגרמנים צריך להמשיך ולחיות.‏ צריך לקדם את מפעל ההתנגדות,‏ לנצל את הידע<br />

שכבר רכשו ואת העובדה כי כבר אינם תמימים,‏ כדי להוביל לפעולת התנגדות<br />

משמעותית ואפקטי<strong>בית</strong> שתציל את כבודם של היהודים וגם את חייהם של אלו<br />

ששרדו עד כה.‏<br />

מה דעתכם?‏<br />

האם לצאת לפעולה מיד,‏ לנקום על הרצח ועל הייאוש?‏<br />

היש לדחות את יצר הנקם,‏ להתגבר על הייאוש,‏ לאסוף כוחות ולחזור לעשייה?‏<br />

מה הרווח של כל אחת מההכרעות?‏ מה המחיר?‏<br />

מה עשו חברי התנועה?‏<br />

צביה סיפרה כי היה קשה לקבל את הניתוח קר הרוח והאכזרי של יצחק<br />

צוקרמן,‏ ששלל את תכנית הפעולה המיידית ‏)ההתאבדות הקולקטי<strong>בית</strong>(‏ שכה<br />

רצו לבצע,‏ אבל אי אפשר היה לעמוד בהיגיון של דבריו.‏ היא כותבת:‏ ‏"הבלגנו<br />

על רגשותינו ושוב ניגשנו לעבודה".‏ העבודה היא גיוס נשק,‏ העברתו לגטו,‏<br />

11


בניית בונקרים לתושבי הגטו ול<strong>לוחמי</strong>ם,‏ אימון ותכנון הלחימה.‏<br />

ההתנגדות תתחיל כשתפתח אקציה נוספת.‏<br />

הוחלט כי<br />

פעולת<br />

ההחלטה<br />

מספרת כי<br />

הייתה<br />

שכם<br />

לא לסמוך על אף אחד אלא על עצמם,‏ חברי התנועות.‏<br />

צביה<br />

שהיו מגויסים להגשמה העצמית של התנועה ולפעילות בגטו,‏<br />

הם מגויסים מעתה ואילך ל"מלחמה על חיינו,‏ השמירה על כבוד העם,‏ על גאווה<br />

5<br />

יהודית ואנושית,‏ העמידה עם נשק ביד".‏<br />

–<br />

נספח 3:<br />

המחתרת<br />

דף למורה<br />

הנחיות להעברת המצגת:‏ קשריות ועיתונות<br />

שקופית 1: הבידוד בגטו.‏<br />

בשקופית:‏ תמונה של חומת גטו ורשה,‏ ציטוט של צביה לובטקין על היות הגטו<br />

‏"ממלכה סגורה"‏ ושאלה:‏ מדוע סגירתו של הגטו על ידי הגרמנים ובידוד הציבור<br />

הכלוא בתוכו,‏ הערימה קשיים על אפשרויות של התנגדות מצדם של היהודים?‏<br />

עמדו עם התלמידים על כך שבידוד וחוסר תקשורת החליש,‏ מנע התאגדות<br />

והתארגנות,‏ יצר מצב של חוסר ידיעה וחוסר ביטחון והפך את היהודים לחסרי<br />

אונים עוד יותר.‏ פעילות מחתרתית התקשתה להתקיים בהעדר קשר עם<br />

העולם,‏ אשר מחוץ לחומות הגטו.‏<br />

-<br />

שקופית<br />

0: גאזטה ז'ידובסקה<br />

)" העיתון היהודי"‏<br />

עיתון מטעם השלטון<br />

הגרמני,‏ אשר הופץ בגטו(‏<br />

מדוע היה חשוב לגרמנים לשלוט בתקשורת היהודית?‏ עמדו על כך שתקשורת<br />

היא כלי חשוב לעיצוב התודעה ‏)גם כיום(.‏ לכן השליטה בתקשורת היא במידה<br />

5<br />

לובטקין,‏ עמ'‏<br />

.32-31<br />

12


תעי<br />

רבה שליטה בחברה.‏ ניתן לספר כי ערב מלחמת העולם השנייה היו בפולין<br />

בחברה<br />

שהיו את הזרמים הרבים והשונים ששיקפו עיתונים יהודיים רבים,‏ היהודית.‏ ביטולם הוא ביטוי נוסף לביטול הזהות.‏ איסור ריבוי עיתונים וקיום<br />

אמצעי תקשורת הכפופים לשלטון הם גם מן הסממנים של שלטון טוטליטארי.‏<br />

ניתן לשאול את התלמידים:‏ אלו דברים יפרסמו הגרמנים בעיתון כזה,‏<br />

שהתפרסם בגאזטה ז'ידובסקה כלל בעיקר מידע על חיי<br />

לדעתכם?‏ החומר היהודים,‏ קטעי ספרות ‏)של סופרים ואנשי רוח יהודים בעלי שם,‏ שאסרו לפרסם<br />

בכל עיתון אחר(‏ הומור,‏ מדור לילדים,‏ חדשות מארץ ישראל<br />

מדבריהם ופירוט אפשרויות ההגירה מעבר לים.‏ המסרים שנכתבו בעיתון היו<br />

המנדטורית לשכנע את האוכלוסייה<br />

קבלה והשלמה עם השלטון וניסיון על פי רוב בעד להסתגל אליו במהירות וביעילות האפשריות.‏<br />

שקופית 3: עיתונות המחתרת<br />

כתגובה לאיסור פרסום העיתונים היהודיים הופיעו<br />

ונים מחתרתיים רבים של<br />

הזרמים והתנועות השונות.‏ בדוגמאות המובאות בשקופית אנו רואים עיסוק<br />

בכמה נושאים:‏<br />

הקושי שבחיים בגטו:‏ הבעת ביקורת קשה הן על השלטון הגרמני<br />

והמציאות שיצר בעבור היהודים והן על התנהגות היהודים עצמם ועל<br />

החוסר בעזרה הדדית.‏ זו עיתונות שהרשתה לעצמה להיות ביקורתית<br />

‏)מה שעיתונות הכפופה לשלטון אינה יכולה להיות(.‏<br />

ציונות וארץ ישראל:‏ התנועות הציוניות לא חדלו מלטפח את השאיפה<br />

לעלייה ואת החינוך לאהבת ארץ ישראל.‏<br />

חינוך הנוער:‏ אנו רואים בדפי העיתון עיסוק בענייני רוח וגילויי דעת.‏ יש<br />

כאן ביטוי לשמירה על רוח האדם וחוסר כניעה למציאות המוכתבת ע"י<br />

הגרמנים –<br />

גם מבחינה רוחנית.‏<br />

<br />

<br />

<br />

13


הצעה לאופן העברת השקופית:‏ להתעכב אחרי הופעת כל ידיעה על התוכן<br />

ולשאול:‏ מדוע לדעתכם מפרסמים ידיעות מסוג זה?‏<br />

שקופית<br />

4: הקשריות<br />

ראשית יש לשאול איך אפשר להעביר ידיעות.‏ שאלו את התלמידים איך לדעתם<br />

אפשר ליצור קשר כשהגטו סגור.‏ אח"כ הציגו את תמונות הנערות והתעודות<br />

המזויפות וספרו את סיפורן של הקשריות:‏ הן עיתוני המחתרת והן ידיעות בע"פ<br />

וחומרים שונים הועברו ע"י הקשריות.‏ היו אלה צעירות,‏ ברובן בעלות מראה<br />

‏"ארי",‏ שעברו מגטו לגטו עם תעודות מזויפות כדי להעביר את הידיעות.‏<br />

הנערות שבתצלום:‏ מימין:‏ אסיה ביג-ביק,‏ במרכז:‏ חנקה-הנקה שפיצר,‏ משמאל:‏<br />

טמה שניידרמן.‏ התעודות המזויפות הן של לונקה קוז'יברוצקה ‏)מימין(‏ וחייקה<br />

גרוסמן.‏<br />

שקופית 5: פעילות הקשריות<br />

בשקופית שני סיפורים אישיים:‏ חווקה פולמן-רבן מספרת את זיכרונותיה וצביה<br />

לובטקין מספרת על לונקה קוז'יברוצקה,‏ שלא שרדה.‏<br />

–<br />

שוחחו עם התלמידים על הסכנה<br />

על חשיבות שליחותן.‏<br />

שקופית 6: פעילות הקשריות<br />

והפחד שהקשריות מצויות בהם,‏ ועם זאת<br />

בשקופית זו אנו רואים היבט נוסף לחשיבות הפעילות של הקשריות:‏ השפעת<br />

הגעתן על החברים בגטאות השונים ‏)הזכירו את שקופית הפתיחה<br />

הקושי –<br />

שבבידוד(:‏ גם אם לא הביאו איתן דבר,‏ היה בהגעת הקשרית משהו מנחם<br />

ומחזק,‏ בידיעה שאתה לא לבד,‏ שיש עדיין תנועה ויש מי שמסתכן כדי להגיע<br />

ולחזק אותך.‏<br />

14


בתצלומים:‏ מימין:‏ שלוש קשריות:‏ טמה שניידרמן,‏ לאה-לונקה קוז'יברוצקה<br />

ובלה חזן-יערי ‏)סוף<br />

.)1942<br />

משמאל:‏ הלה שיפר-רופאייזן ושושנה לנגר<br />

כנוצריות בוורשה ה"ארית",‏ 1943.<br />

שקופית 7: ידיעות על ההשמדה<br />

הגעת הידיעות על ההשמדה הייתה שלב חשוב בפעילות המחתרת מכיוון<br />

שהביאה להבנה שצריך להתקומם באופן אקטיבי והביאה לרעיון המרד המזוין.‏<br />

חברי תנועות הנוער ניסו לפרסם את הידיעות על ההשמדה כדי שיהודי הגטו<br />

לא יתייצבו למשלוח,‏ יתנגדו,‏ יסתתרו וינסו להימלט,‏ אך רוב היהודים,‏ ביניהם<br />

אנשי ההנהגה,‏ לא היו מוכנים ולא היו מסוגלים להאמין לידיעות על ההשמדה<br />

והתנגדו לקריאה להתנגדות.‏<br />

ראשית נראית בשקופית ידיעה שהופיעה בעיתון ‏"נגד הזרם",‏ ביטאון ‏"השומר<br />

הצעיר"‏ בווילנה,‏ אחד מעיתוני המחתרת.‏ שאלו את התלמידים:‏ במה עוסקת<br />

הידיעה?‏ מדוע היו מעוניינים אנשי ‏"השומר הצעיר"‏ לפרסם זאת?‏ לאחר מכן<br />

מופיע ציטוט של יצחק צוקרמן ‏)ממנהיגי אי"ל בגטו ורשה(,‏ המסביר את רצונו<br />

להתנגדות בתוך הגטו,‏ כדי ‏"שיראו את הדם ברחובות ורשה",‏ ומספר על<br />

תלישת הכרוזים ע"י תושבי הגטו.‏<br />

יחד עם הציטוט של צוקרמן מופיע<br />

תצלום של<br />

פרטיזן בבריה"מ מדביק<br />

כרוז<br />

הקורא להתנגדות.‏<br />

ולבסוף השאלה:‏ כיצד השפיעה הידיעה על ההשמדה על פעילות תנועות הנוער<br />

בגטו?‏ ‏)זוהי דחיפה משמעותית לבחירה במרד מזוין(.‏<br />

שקופית 8: הברחת נשק<br />

בשקופית שני סיפורים הנוגעים להעברת נשק וממחישים את הסיכון שלקחו על<br />

עצמן הקשריות ואת אומץ הלב הרב שנדרש מהן.‏<br />

15


שקופית<br />

9: סיכום<br />

ציטוט של יצחק צוקרמן ותצלומי קשריות.‏<br />

נספח<br />

4: רקע היסטורי<br />

הרצח השיטתי של יהודים,‏ בלא להתייחס לתמותה בגטאות מרעב וממחלות,‏<br />

התחיל עם הפלישה הגרמנית לבריה"מ ביוני<br />

.1941<br />

היה זה רצח של קהילות<br />

שלמות בירי לבורות ביערות סמוכים.‏ הוא בוצע על ידי יחידות מיוחדות של האס<br />

אס,‏ ‏"עוצבות המבצע",‏ שנלוו לצבא הגרמני.‏ בסתיו<br />

1941<br />

התחיל רצח<br />

במשאיות גז במחנה הרצח חלמנו,‏ ליד לודז'.‏ ידיעות על כך,‏ כולל עדויות מגוף<br />

ראשון,‏ הגיעו לגטו ורשה במהלך חורף ואביב<br />

.1942 בינואר 1942<br />

התכנסה<br />

בברלין ‏"ועידת ואנזה",‏ בה סוכם על ארגון ושכלול הרצח:‏ הקמת מחנות<br />

השמדה בפולין,‏ לשם זירוז ‏"הפתרון הסופי":‏ חיסול יהודי אירופה כולם.‏<br />

הראשונים שיועדו להירצח היו יהודי פולין.‏ לשם כך נבנו בחשאיות מוחלטת,‏<br />

במהלך חורף-אביב 1942, שלושה מחנות השמדה:‏ בלז'ץ,‏ סוביבור וטרבלינקה,‏<br />

במסגרת מה שמכונה בהמשך ‏"מבצע ריינהרד".‏ מחנה טרבלינקה היה מוכן<br />

לפעולה ביולי<br />

.1942<br />

הגירוש הגדול מגטו ורשה החל בתשעה באב תש"ב,‏<br />

1942 ביולי 22<br />

12<br />

ונמשך עד<br />

בספטמבר.‏ במהלכו נשלחו מהגטו כ-‏‎333,333‎ יהודים למחנה ההשמדה<br />

טרבלינקה.‏ עד תחילת ביצוע ‏"הפתרון הסופי",‏ שהתקיים כמובן בסודיות גמורה,‏<br />

התרכזו חברי תנועות הנוער במאבק על הישרדות נפשית ופיזית,‏ אולם הם היו<br />

הראשונים שהבינו כי הרצח בפונאר ליד וילנה ובבורות ירי במקומות נוספים,‏<br />

הוא סימן ראשון להשמדה כוללת של כל יהודי אירופה.‏ הם קראו ליהודים<br />

להתנגד ולמרוד.‏ הם ידעו גם שאין בידם להציע ליהודים בגטאות הצלה,‏ אולם<br />

ראו במרד ביטוי לרעיון של מוות בכבוד:‏ למות כאנשים חופשיים אשר מאבקם<br />

ישמש אות ומופת לדורות הבאים.‏<br />

16


ב-‏‎23‎ ביולי<br />

1942<br />

הוקם אי"ל ‏)ארגון יהודי לוחם(,‏ שהורכב מאנשי תנועות נוער<br />

ציוניות וסוציאליסטיות.‏ למפקד הארגון מונה מרדכי אנילביץ',‏ בן<br />

‏"השומר הצעיר".‏ סגנו היה יצחק ‏)אנטק(‏ צוקרמן,‏ בן<br />

23, איש<br />

,26<br />

איש תנועת ‏"דרור".‏<br />

במהלך החודשים שלאחר מכן,‏ הלך והתגבש דפוס פעולותו.‏ דפוס זה כלל,‏ בין<br />

השאר:‏<br />

* גביית כספים מעשירי הגטו לטובת פעילות המחתרת.‏<br />

* הטלת פחד על יהודים שנחשדו בשיתוף פעולה<br />

עם הגרמנים והוצאה<br />

לפועל של התנקשויות באחדים מהם.‏<br />

* הכנות<br />

להתנגדות חמושה במקרה של גירוש נוסף:‏<br />

רכישת נשק,‏ הכנת<br />

ה<strong>לוחמי</strong>ם והקמת בונקרים בשטח הגטו.‏<br />

לקריאה נוספת:‏<br />

ארד יצחק,‏ מבצע ריינהארד:‏ בלזץ,‏ סוביבור,‏ טרבלינקה,‏ עם עובד,‏ תל<br />

אביב 1932.<br />

בורשטיין דרור ‏)עורך(,‏ בלי שום מקרה מוות,‏ סיפורים מקיבוץ <strong>לוחמי</strong><br />

<strong>הגטאות</strong>,‏ בבל ו<strong>בית</strong> <strong>לוחמי</strong> <strong>הגטאות</strong>,‏ תל אביב 2336.<br />

<br />

<br />

גוטמן ישראל,‏ שואה וזיכרון,‏ מרכז שזר<br />

ויד ושם,‏ ירושלים<br />

.1999<br />

<br />

פרליס רבקה,‏ תנועות הנוער החלוציות בפולין הכבושה,‏<br />

<strong>הגטאות</strong> והוצאת הקיבוץ המאוחד,‏ תל אביב<br />

<strong>בית</strong> <strong>לוחמי</strong><br />

.1936<br />

<br />

17


קורצ'אק רוז'קה,‏<br />

להבות באפר,‏ מורשת וספרית פועלים,‏ מרחביה<br />

.1925<br />

<br />

קרקובסקי שמואל,‏<br />

כפר נידח באירופה:‏ חלמנו ‏)קולמהוף(‏ מחנה<br />

ההשמדה הנאצי הראשון,‏ יד ושם,‏ ירושלים 2331.<br />

<br />

18

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!