04.06.2014 Views

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE ...

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE ...

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>KONSPEKT</strong> <strong>LEKCJI</strong> <strong>MATEMATYKI</strong> (2 <strong>LEKCJE</strong>)<br />

W <strong>III</strong> <strong>KLASIE</strong> GIMNAZJUM<br />

OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA<br />

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o funkcji liniowej<br />

Cel ogólny<br />

Przykłady funkcji; odczytywanie własności funkcji z wykresu<br />

Cele operacyjne<br />

Uczeń wie:<br />

- które przyporządkowania są funkcjami<br />

- co to są: dziedzina funkcji, argumenty, zbiór wartości funkcji, wartości funkcji<br />

- kiedy funkcja jest rosnąca, malejąca lub stała<br />

- co to jest miejsce zerowe<br />

- zna wzór funkcji liniowej, jej dziedzinę i wie, co jest jej wykresem<br />

- o czym mówią współczynniki funkcji liniowej<br />

- kiedy wykresy funkcji są prostymi równoległymi<br />

Uczeń umie:<br />

Na podstawie wzoru funkcji liniowej potrafi:<br />

- sporządzić wykres funkcji<br />

- obliczyć miejsce zerowe<br />

- podać współrzędne punktów przecięcia wykresu z osiami układu współrzędnych<br />

- obliczyć, dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie, ujemne lub większe albo<br />

mniejsze od danej wartości<br />

- obliczyć wartość dla danego argumentu<br />

- obliczyć argument dla danej wartości<br />

- napisać wzór funkcji, której wykres jest równoległy do wykresu danej funkcji i przechodzi przez dany<br />

punkt<br />

- ułożyć i rozwiązać odpowiednie równanie lub nierówność, sformułować odpowiedź na pytanie<br />

Na podstawie wykresu funkcji liniowej potrafi:<br />

- odczytać miejsce zerowe<br />

- odczytać współrzędne punktów przecięcia wykresu z osiami układu współrzędnych<br />

- odczytać, dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie, a dla jakich ujemne albo<br />

większe lub mniejsze od danej wartości<br />

- odczytać wartość funkcji dla danego argumentu<br />

- odczytać argument dla danej wartości<br />

- określić, czy funkcja jest rosnąca, malejąca lub stała<br />

Metody<br />

Praca indywidualna, praca „równym frontem”, praca w grupach<br />

Środki dydaktyczne<br />

M. Dobrowolska, M. Jacewicz, M. Karpiński: Zeszyt ćwiczeń dla klasy <strong>III</strong> gimnazjum;<br />

A. Drążek, B. Grabowska, Z. Kalicka: Matematyka 7;<br />

Wykresy funkcji, plansze z funkcją liniową i przyporządkowaniami, domino – funkcja linowa i jej<br />

wykres


DOMINO<br />

Zdanie prawdziwe<br />

Wykres funkcji<br />

y = ax+ b<br />

a < 0, b = 0<br />

x є R<br />

Wykres funkcji<br />

y = ax+ b<br />

a = 0, b = 2<br />

Wykres funkcji<br />

y = ax+ b<br />

a < 0, b = -2<br />

x є R<br />

Wzór funkcji<br />

liniowej y = 5x +b,<br />

jeśli punkt A = (1,7)<br />

należy do wykresu<br />

y = 5 x+ 2<br />

Wykres funkcji<br />

y = ax+ b<br />

a > 0, b = 3<br />

Wzór funkcji<br />

liniowej, jeśli punkty<br />

A =(0,2) i B =(-3,-2)<br />

należą do wykresu<br />

Oblicz miejsce<br />

4 zerowe funkcji<br />

y = x + 2<br />

3<br />

y = 2x – 3<br />

x = 3 2<br />

Funkcja<br />

y = -2x +3<br />

jest malejąca, bo<br />

a = -2<br />

Odczytaj miejsce<br />

zerowe<br />

x = -2<br />

Wykres funkcji<br />

przyjmującej<br />

wartości ujemne dla<br />

x > 1<br />

Funkcja<br />

y =2x - 3<br />

jest rosnąca, bo<br />

a = 2<br />

Argument, dla<br />

którego funkcja<br />

y = -3x +2<br />

przyjmuje wartość 4<br />

x =<br />

2<br />

−<br />

3<br />

Funkcje liniowe<br />

y = 2x – 4 i y= -x +5<br />

przyjmują tę samą<br />

wartość dla<br />

argumentu:<br />

x = 3<br />

Wykresy funkcji<br />

y = 2x – 1<br />

y = -2x –1<br />

to proste równoległe<br />

Zdanie fałszywe<br />

Wykres funkcji<br />

przyjmującej<br />

wartości dodatnie<br />

dla x > 3<br />

Wykresy funkcji<br />

y = 2x – 1<br />

y = -2x –1<br />

są symetryczne<br />

względem osi y


1. Dana jest funkcja y = 1 2 x – 2<br />

PRZYKŁADOWE ZADANIA<br />

a) Narysuj wykres funkcji<br />

b) Oblicz miejsce zerowe<br />

c) Podaj współrzędne punktów przecięcia wykresu z osiami układu współrzędnych<br />

d) Oblicz, dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości ujemne<br />

e) Oblicz wartość funkcji dla argumentu równego –6<br />

f) Oblicz, dla jakiego argumentu wartość funkcji wynosi 10<br />

g) Oblicz, dla jakich argumentów wartości funkcji są nie większe od -5<br />

h) Określ, czy funkcja jest rosnąca, malejąca czy stała<br />

i) Napisz wzór funkcji, której wykres jest równoległy do wykresu danej funkcji i przechodzi przez<br />

punkt A= (0,6)<br />

2. Z wykresu danej funkcji liniowej odczytaj:<br />

a) Miejsce zerowe<br />

b) Współrzędne punktów przecięcia wykresu funkcji z osiami układu współrzędnych<br />

c) Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie<br />

d) Argument, dla którego wartość funkcji wynosi 3<br />

e) Wartość funkcji dla argumentu równego -2<br />

f) Dla jakich argumentów wartości funkcji są mniejsze od 4<br />

g) Ustal, czy funkcja jest rosnąca, malejąca czy stała.<br />

h) Na podstawie wykresu ustal wzór danej funkcji.


Planowany przebieg lekcji<br />

Praca „równym frontem” (zadawanie pytań, uzyskiwanie odpowiedzi)<br />

I. Przypomnienie ogólnych wiadomości o funkcji<br />

1. Definicja funkcji.<br />

2. Wybór przyporządkowań, które są funkcjami.<br />

3. Określenie: dziedziny, argumentów, zbioru wartości i wartości funkcji.<br />

4. Określenie miejsca zerowego.<br />

II. Przypomnienie wiadomości o funkcji liniowej<br />

1. Podanie wzoru funkcji.<br />

2. Określenie dziedziny i co jest wykresem funkcji liniowej.<br />

3. Wybranie prostych, które są wykresami funkcji liniowej.<br />

4. Określenie, o czym mówią współczynniki funkcji liniowej.<br />

5. Wybranie funkcji rosnących, malejących i stałych.<br />

6. Określenie, kiedy wykresy funkcji są prostymi równoległymi.<br />

<strong>III</strong>.<br />

Stosowanie poznanych wiadomości w zadaniach<br />

Praca indywidualna<br />

1. Rysowanie wykresu funkcji liniowej.<br />

2. Na podstawie danego wzoru funkcji liniowej obliczanie:<br />

- miejsca zerowego<br />

- współrzędnych punktów przecięcia wykresu z osiami układu współrzędnych<br />

- dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie, a dla jakich ujemne<br />

- wartości funkcji dla danego argumentu<br />

- argumentu funkcji dla danej wartości<br />

- dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości nie większe od danej wartości<br />

- wzoru funkcji, której wykres jest równoległy do wykresu danej funkcji i przechodzi przez dany punkt<br />

3. Określanie na podstawie wzoru, czy funkcja jest rosnąca, malejąca czy stała.<br />

Praca w grupach<br />

4. Na podstawie danego wykresu odczytywanie następujących informacji:<br />

- miejsca zerowego funkcji liniowej<br />

- współrzędnych punktów przecięcia wykresu z osiami układu współrzędnych<br />

- dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie<br />

- jaka jest wartość funkcji dla danego argumentu<br />

- jaki jest argument funkcji dla danej wartości<br />

- ustalanie, czy funkcja jest rosnąca, malejąca czy stała<br />

5. Ustalanie wzoru funkcji na podstawie danego jej wykresu.<br />

IV.<br />

Zadanie pracy domowej


Standard Cele operacyjne Realizacja Uwagi<br />

Posługiwanie<br />

się funkcjami:<br />

- wskazuje<br />

zależności<br />

funkcyjne<br />

- opisuje<br />

funkcje<br />

pomocą<br />

wzorów,<br />

wykresów<br />

i tabel<br />

- analizuje<br />

funkcje<br />

i wyciąga<br />

wnioski<br />

za<br />

posługuje się<br />

językiem<br />

symboli<br />

i wyrażeń<br />

algebraicznych<br />

Uczeń wie:<br />

- które przyporządkowania są<br />

funkcjami<br />

- co to są: dziedzina funkcji,<br />

argumenty, zbiór wartości<br />

funkcji, wartości funkcji<br />

- kiedy funkcja jest rosnąca,<br />

malejąca lub stała<br />

- co to jest miejsce zerowe<br />

- zna wzór funkcji liniowej, jej<br />

dziedzinę i wie, co jest jej<br />

wykresem<br />

- o czym mówią współczynniki<br />

funkcji liniowej<br />

- kiedy wykresy funkcji są<br />

prostymi równoległymi.<br />

Uczeń umie:<br />

Na podstawie wzoru funkcji<br />

liniowej potrafi:<br />

- sporządzić wykres funkcji<br />

- obliczyć miejsce zerowe<br />

- podać współrzędne punktów<br />

przecięcia wykresu z osiami<br />

układu współrzędnych<br />

Wybieranie przez uczniów z<br />

planszy tych przyporządkowań,<br />

które są funkcjami i<br />

uzasadnianie wyboru.<br />

Wskazywanie przez uczniów<br />

poszczególnych zbiorów i<br />

nazywanie ich elementów.<br />

Podanie przez uczniów<br />

definicji i wybranie<br />

odpowiednich przykładów z<br />

planszy.<br />

Podanie przez uczniów<br />

definicji i wybranie miejsca<br />

zerowego funkcji zadanej<br />

grafem.<br />

Odpowiedź na zadane<br />

pytanie. Wybranie przez<br />

uczniów z planszy tych<br />

prostych, które są wykresami<br />

funkcji liniowej i uzasadnienie<br />

wyboru.<br />

Odpowiedź na zadane pytanie.<br />

Wskazanie przez<br />

uczniów na planszy funkcji<br />

liniowej rosnącej, malejącej i<br />

stałej.<br />

Odpowiedź na zadane pytanie<br />

Indywidualne wykonanie<br />

tabelki i wykresu funkcji na<br />

tablicy i w zeszytach.<br />

Samodzielne ułożenie równania<br />

i rozwiązanie go.<br />

Indywidualne odczytanie<br />

współrzędnych punktów z<br />

wykresu.<br />

- obliczyć, dla jakich Samodzielne<br />

argumentów funkcja<br />

przyjmuje wartości dodatnie,<br />

ujemne lub większe albo<br />

mniejsze od danej wartości<br />

- obliczyć wartość dla danego<br />

argumentu<br />

ułożenie<br />

odpowiedniej nierówności i<br />

rozwiązanie jej. Podanie<br />

prawidłowej odpowiedzi.<br />

Samodzielne ułożenie równania<br />

i rozwiązanie go.


- obliczyć argument dla danej<br />

wartości<br />

- napisać wzór funkcji, której<br />

wykres jest równoległy do<br />

wykresu danej funkcji i<br />

przechodzi przez dany punkt<br />

- ułożyć i rozwiązać<br />

odpowiednie równanie lub<br />

nierówność, sformułować<br />

odpowiedź na pytanie<br />

Na podstawie wykresu funkcji<br />

liniowej potrafi:<br />

- odczytać miejsce zerowe<br />

- odczytać współrzędne<br />

punktów przecięcia wykresu z<br />

osiami układu współrzędnych<br />

- odczytać, dla jakich<br />

argumentów funkcja<br />

przyjmuje wartości dodatnie, a<br />

dla jakich ujemne albo<br />

większe lub mniejsze od danej<br />

wartości<br />

- odczytać wartość funkcji dla<br />

danego argumentu<br />

- odczytać argument dla danej<br />

wartości<br />

- określić, czy funkcja jest<br />

rosnąca, malejąca lub stała<br />

Samodzielne ułożenie równania<br />

i rozwiązanie go.<br />

Samodzielne ułożenie równania<br />

i rozwiązanie go. Zapisanie<br />

wzoru.<br />

Samodzielne układanie<br />

równań i nierówności i<br />

rozwiązanie ich. Podanie<br />

prawidłowej odpowiedzi.<br />

Dopasowanie odpowiednich<br />

kostek domina.<br />

Współpraca w grupie, wybór<br />

odpowiednich kostek domina.<br />

Współpraca w grupie.<br />

Zaprezentowanie wyników<br />

swojej pracy.<br />

Współpraca w grupie. Wybór<br />

odpowiednich kostek domina.<br />

Współpraca w grupie.<br />

Zaprezentowanie efektów<br />

swojej pracy.<br />

Współpraca w grupie.<br />

Zaprezentowanie wyników<br />

współpracy.<br />

Współpraca w grupie. Wybór<br />

odpowiednich kostek domina.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!