21.04.2013 Views

Proposta didactica per secundaria, BATXILLERAT, PERSONES ...

Proposta didactica per secundaria, BATXILLERAT, PERSONES ...

Proposta didactica per secundaria, BATXILLERAT, PERSONES ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

´<br />

<strong>Proposta</strong> <strong>didactica</strong> <strong>per</strong><br />

<strong>secundaria</strong>, <strong>BATXILLERAT</strong>,<br />

<strong>PERSONES</strong> ADULTES i educació<br />

no formal<br />

SETMANA D ACCIÓ MUNDIAL PER L EDUCACIÓ 2011<br />

´<br />

´<br />

´


Índex<br />

Introducció 1<br />

Objectiu general de la Setmana d’Acció Mundial <strong>per</strong> l’Educació<br />

Objectius generals de la proposta didàctica<br />

Consideracions generals<br />

Per aprofundir...<br />

Primer cicle d'Educació Secundària (12-14 anys) 5<br />

Objectius i competències<br />

Activitat 1. Carta al director<br />

Activitat 2. En el pa<strong>per</strong> de...<br />

Activitat 3. La Gran Història<br />

Segon cicle d'Educació Secundària (14-16 anys) 7<br />

Objectius i competències<br />

Activitat 1. La visibilitat de les dones<br />

Activitat 2. Parlem de dones<br />

Activitat 3. La Gran Història<br />

Batxillerat (16-18 anys) 10<br />

Objectius i competències<br />

Activitat 1. Històries de vida<br />

Activitat 2. Educar en igualtat<br />

Activitat 3. La Gran Història<br />

Educació de <strong>per</strong>sones adultes 14<br />

Objectius<br />

Activitat 1. Històries reals<br />

Activitat 2. Dones de les nostres vides<br />

Activitat 3. La Gran Història<br />

Activitat <strong>per</strong> a tots els nivells. La Gran Història 18<br />

Objectius<br />

Com participar en La Gran Història?<br />

Què és un conte i com elaborar-ne un?<br />

Què fem amb el conte?<br />

Avaluació 20<br />

Foto de portada: Entreculturas


L any del centenari del Dia<br />

Internacional de la Dona,<br />

la Campanya Mundial <strong>per</strong><br />

l Educació (CME) tindrA com<br />

a tema centra l Educació de<br />

les Dones i les Nenes.<br />

-<br />

-<br />

-<br />

Des de la seva fundació, un dels compromisos de la<br />

Campanya Mundial <strong>per</strong> l'Educació (CME) és treballar<br />

<strong>per</strong> aconseguir que totes les dones i les nenes<br />

rebin una educació de qualitat.<br />

El Dret a la Igualtat entre dones i homes és un principi reconegut<br />

a la Carta de les Nacions Unides de 1945 i el Dret<br />

a l'Educació es recull en la Declaració dels Drets Humans.<br />

Amb aquest marc legal, l'accés a una educació de qualitat<br />

<strong>per</strong> a homes i dones hauria d'estar garantit. No obstant això,<br />

la realitat mundial mostra que les dones segueixen sent<br />

discriminades en l'exercici del dret a l'Educació.<br />

L'apoderament de la dona és una característica central dels<br />

esforços de la comunitat internacional <strong>per</strong> afrontar els reptes<br />

socials, econòmics i polítics que afecten a les dones a<br />

nivell mundial. Però tot i els esforços realitzats, l'avanç és<br />

lent i les dones segueixen ocupant l'última posició de l'índex<br />

de desenvolupament humà.<br />

Per aquest motiu tots/es (les organitzacions internacionals,<br />

estats, governs locals, famílies, comunitats, etc.) hem<br />

de treballar <strong>per</strong> assegurar que elles puguin exercir el seu<br />

dret a una educació de qualitat amb les mateixes condicions<br />

que els homes, eliminant els desavantatges que les<br />

dones tenen <strong>per</strong> accedir a l'educació i <strong>per</strong> romandre en el<br />

sistema educatiu, amb l'objectiu d'aconseguir un desenvolupament<br />

més igualitari.<br />

introducció<br />

L'educació de les nenes és principalment una qüestió de<br />

drets que produeix beneficis considerables, no només en<br />

termes de creixement econòmic, sinó també <strong>per</strong> la democràcia<br />

i la salut familiar. Les estadístiques mostren que els<br />

nens i les nenes amb mares que saben llegir i escriure<br />

tenen un 50% més de probabilitat de sobreviure després<br />

dels cinc anys. D'altra banda, un any extra d'educació en<br />

una dona es tradueix en la reducció del risc que els seus<br />

fills i filles morin durant els cinc primers anys de vida. A<br />

més a més, les dones adquireixen un pa<strong>per</strong> protagonista<br />

en la formació de les seves comunitats i són capaces de<br />

controlar millor les seves pròpies vides si tenen estudis.<br />

A pesar de l' impacte positiu que s'ha demostrat que té<br />

l'educació de les dones i les nenes, les societats mundials<br />

segueixen negant a milions de dones i nenes el dret a una<br />

educació de qualitat. Dels 759 milions de <strong>per</strong>sones adultes<br />

en tot el món que no estan alfabetitzades, dos terços<br />

són dones. Dels 69 milions de nens i nenes de tot el món<br />

sense escolarització, el 54% són nenes. 1<br />

1 Informe de Seguiment de l'EPT en el món/Institut d'estadística<br />

de la UNESCO.<br />

1<br />

© Entreculturas


© Víctor Luengo/Educación Sin Fronteras<br />

Com mostren clarament aquestes dades, les dones i les<br />

nenes topen amb majors obstacles <strong>per</strong> anar a l'escola i<br />

acabar l'escolarització bàsica: agressions a l'escola o durant<br />

el llarg camí que moltes vegades han de fer <strong>per</strong> arribar-hi;<br />

matrimonis i embarassos precoços; problemes de<br />

salut o el VIH que les aparten de l'escolarització; la discriminació<br />

de gènere que determina que siguin elles, i no els<br />

seus germans, qui en cas de necessitat deixin l'escola.<br />

Per aquesta raó és important assegurar que els Governs<br />

compleixin els compromisos que van firmar en la Declaració<br />

de Dakar l'any 2000 i destinin els recursos econòmics<br />

necessaris <strong>per</strong> assegurar que el 2015 s'aconsegueixi l'Educació<br />

<strong>per</strong> a Tots i Totes, i més encara en el context econòmic<br />

actual.<br />

La crisi financera, a més a més d'afectar a l'Ajuda Oficial al<br />

Desenvolupament que destinen els països donants, també<br />

afecta als pressupostos dels països receptors d'ajuda, cosa<br />

que està produint directament la disminució dels pressupostos<br />

destinats a la contractació de <strong>per</strong>sonal docent,<br />

infraestructures, materials educatius, etc. Si a això hi afegim<br />

la creixent situació de pobresa que continua afectant<br />

a les famílies dels països empobrits, la demanda educativa<br />

també es veurà afectada <strong>per</strong> la retirada de nens i nenes<br />

de l'escola <strong>per</strong> donar suport a les economies familiars.<br />

2<br />

Davant d'aquesta situació, la Setmana d'Acció Mundial<br />

<strong>per</strong> l'Educació (SAME) vol recalcar la importància que té<br />

que les dones i les nenes puguin accedir i completar una<br />

educació de qualitat. Per això, a través de la Gran Història,<br />

explicarem històries de dones que reflecteixen com l'accés<br />

a l'educació els ha canviat les seves vides.<br />

La participació en la SAME <strong>per</strong>metrà que nens, nenes, joves<br />

i <strong>per</strong>sones adultes desenvolupin la competència social<br />

i ciutadana, definida com el fet de comprendre la<br />

realitat social en què vivim, la coo<strong>per</strong>ació, la convivència<br />

i l'exercici de la ciutadania democràtica en una societat plural,<br />

així com també comprometre's a contribuir <strong>per</strong> millorala,<br />

conèixer els valors del sistema democràtic i exercir activament<br />

i de manera responsable els drets i deures de la<br />

ciutadania. A més a més, en les activitats dirigides als diferents<br />

nivells educatius en l'àmbit formal i no formal farem<br />

referència a altres competències que es contribuirà a desenvolupar.<br />

La Gran Història és l'acció que proposa la SAME <strong>per</strong>què<br />

entre tota la societat civil, l'alumnat, els docents, la classe<br />

política i altres agents ens mobilitzem i reflexionem sobre<br />

la importància de l'educació de les dones i les nenes, i els<br />

obstacles que cada dia afronten <strong>per</strong> poder exercir el seu<br />

dret a una educació de qualitat.<br />

EL 2010, LA COMISSIÓ GENERAL DE LA CONFERÈNCIA D'EDUCACIÓ, DE LA QUAL<br />

FORMEN PART EL MINISTERI D'EDUCACIÓ I LES COMUNITATS AUTÒNOMES, VA ACORDAR<br />

PER UNANIMITAT COMPARTIR I DONAR SUPORT ALS OBJECTIUS DE LA SETMANA D'ACCIÓ<br />

MUNDIAL PER L'EDUCACIÓ, I ANIMAR A LA COMUNITAT EDUCATIVA EN GENERAL, I ALS CEN-<br />

TRES EDUCATIUS EN ESPECIAL, A PARTICIPAR ACTIVAMENT I IMPLICAR-SE EN LA REALIT-<br />

ZACIÓ DE TOT TIPUS D'ACTIVITATS PER DIFONDRE AQUESTS OBJECTIUS.


Objectiu<br />

general de la Setmana d Acció Mundial <strong>per</strong> l Educació<br />

-<br />

-<br />

Sensibilitzar la classe política i l'opinió pública sobre la importància de l'educació de les dones i les nenes i sobre<br />

la necessitat d’actuar de manera urgent pel compliment del dret a una educació <strong>per</strong>manent <strong>per</strong> a totes les <strong>per</strong>sones.<br />

Objectius generals de la proposta didActica<br />

1 Conèixer la situació d'exclusió en què viuen milions de dones i nenes que no poden exercir el seu dret a l'educació<br />

<strong>per</strong> falta de la inversió necessària i de voluntat política en aquest àmbit.<br />

2 Valorar l'educació al llarg de la vida com un dret universal i fonamental, recollit a la Declaració Universal dels Drets<br />

Humans i a la Convenció sobre els Drets del Nen com element clau pel desenvolupament <strong>per</strong>sonal i comunitari.<br />

3 Assumir, com a ciutadans/es actius/ves, la pròpia responsabilitat davant les injustícies i comprendre que totes les<br />

<strong>per</strong>sones podem fer alguna cosa <strong>per</strong> canviar-les o <strong>per</strong> transformar aquesta realitat.<br />

Consideracions generals<br />

... Les diferents activitats estan plantejades <strong>per</strong> ser realitzades tant en l'àmbit formal com en espais d'educació no formal.<br />

... Es proposen activitats “de reflexió” i “d'acció” que poden ser realitzades en diferents moments i àmbits.<br />

... Les activitats proposades estan pensades <strong>per</strong> diferents grups d'edats, <strong>per</strong>ò es poden adaptar <strong>per</strong> ser utilitzades amb<br />

alumnat d'altres nivells, segons la maduresa i característiques dels grups.<br />

... Es deixa en mans de cada facilitador/a la temporalització de les activitats a partir de gener (data en què reben les<br />

propostes didàctiques).<br />

... El terme “professor/a”, “docent” s'utilitza <strong>per</strong> referir-se a educadors/es, facilitadors/es, etc., tant en l'àmbit formal com<br />

en el no formal.<br />

3


4<br />

PER APROFUNDIR...<br />

En aquesta proposta es suggereixen algunes activitats <strong>per</strong> sensibilitzar sobre la importància de l'educació de qualitat<br />

de les nenes i les dones. No obstant això, s'ha de tenir en compte que el dret a l'educació obre la porta als altres drets i<br />

es relaciona necessàriament amb altres temes que serà recomanable abordar.<br />

Si vols treballar amb el teu alumnat amb més profunditat, t'indiquem alguns recursos on trobaràs activitats i materials.<br />

... A la pàgina web de la campanya (www.cme-espana.org) pots trobar les propostes didàctiques de SAME anteriors:<br />

2010<br />

Finançament de<br />

l'educació<br />

2009<br />

Alfabetització<br />

de <strong>per</strong>sones<br />

joves i adultes<br />

2008<br />

Educació i<br />

exclusió<br />

2007<br />

Dret a<br />

l'educació<br />

2006<br />

Docents<br />

2005<br />

Educació i<br />

pobresa<br />

... Al canal de Youtube de la CME<br />

(http://www.youtube.com/user/CMEspain) pots trobar vídeos<br />

d'interès relacionats amb el tema.<br />

... També pots conèixer les propostes de les organitzacions que formen part de la CME. Alguns exemples:<br />

. la campanya Educar a una dona és educar a un poble, d'Inte Red (www.intered.org)<br />

. Ciudad Planeta, d'Entreculturas (www.entreculturas.org)<br />

. Propóntelos i 8 reptes d'Educació Sense Fronteres (www.educacionsinfronteras.org)<br />

. Educando en Igualdad, de FETE-UGT (www.educandoenigualdad.com)<br />

. o materials de Joves i Desenvolupament (www.jovenesydesarrollo.org)<br />

... A la guia de recursos de la Coordinadora de l'ONGD d'Espanya pots trobar diferents materials i ex<strong>per</strong>iències que<br />

proposen les organitzacions d’aquesta xarxa. (http://guiarecursos-epd.coordinadoraongd.org)<br />

... Atlas de las mujeres en el desarrollo del mundo. Cándida Gago. IEPALA–SM-Instituto de la mujer.<br />

... Algunes pel·lícules sobre el tema: Buda explotó por vergüenza; Osama; En el mundo a cada rato (Binta y la gran idea);<br />

Ni uno menos.


Objectius<br />

Primer cicle<br />

d Educació Secundaria<br />

1 Valorar el pa<strong>per</strong> que l'educació de les nenes i les dones té en el desenvolupament de les societats.<br />

2 Sensibilitzar sobre la situació d'exclusió en la qual viuen milions de nenes i dones que no poden exercir el seu<br />

dret a l'educació <strong>per</strong> falta de la necessària inversió i voluntat política <strong>per</strong> modificar-la i sobre els efectes d'aquesta<br />

discriminació en el seu desenvolupament.<br />

Competències<br />

• Comunicació lingüística. Enriquir l'expressió escrita i oral (escoltar, parlar, llegir i escriure) <strong>per</strong> a l'elaboració de<br />

missatges propis i la comprensió de missatges aliens.<br />

• Social i ciutadana. Facilitar la comprensió de la realitat social en què es viu, coo<strong>per</strong>ar, conviure i exercir la<br />

ciutadania democràtica en una societat plural, així com comprometre's en la seva millora.<br />

Lectura i comprensió de la carta al director: “Gitanos con estudios y con futuro”, publicada al diari El País<br />

el 3 d'octubre de 2010.<br />

=<br />

´ ´<br />

5


© Icíar de la Peña/Ayuda en Acción<br />

Se suggereix al professorat iniciar el treball de comprensió del text a partir de les puntualitzacions següents:<br />

• Ubicació de les diferents èpoques que cita l'autora de la carta i quines formes d'exclusió s'hi evidencien.<br />

• Similituds i diferències, malgrat els canvis soferts entre les dues èpoques. Quins aspectes comuns es reflecteixen a<br />

la carta?<br />

• Factors que influeixen negativament en l'escolarització de les nenes.<br />

Finalment, destacar <strong>per</strong> què l'autora de la carta valora la seva formació, dóna gràcies als qui la van possibilitar i desitja<br />

que les nenes d'avui tinguin la possibilitat de seguir estudiant.<br />

Proposar a l'alumnat comentar en família la carta i preguntar a les àvies si van anar a l'escola quan eren nenes, si ho han<br />

fet de grans, quines dificultats existien en la seva època <strong>per</strong> accedir a l'escola, etc. Elaborar textos a partir dels testimoniatges<br />

obtinguts.<br />

Posar-los en comú i observar similituds en els testimoniatges, observar si les similituds tenen a veure amb el lloc on han<br />

viscut la infància, amb el nombre de germanes i germans, amb el nivell econòmic familiar i amb els canvis positius que<br />

s'han produït en les seves vides. Destacar si en els testimoniatges hi ha hagut coincidència amb l'autora de la carta<br />

respecte a la necessitat d'enfortir condicions que afavoreixin la igualtat de drets i d'oportunitats educatives <strong>per</strong> a les<br />

nenes i les dones.<br />

Com viuen les dones i les nenes a l’Àsia?<br />

Investigar sobre la vida de les dones a la Xina, l’Índia, l’Afganistan<br />

i el Japó. Hi ha la possibilitat que al grup hi hagi alumnes<br />

provinents d'aquests països. Es poden escollir països d'un altre<br />

continent.<br />

Es divideix la classe en quatre grups, que seran els encarregats<br />

de preparar una representació breu sobre la vida d'una dona o<br />

una nena d'aquests països. Hauran d'elaborar el guió <strong>per</strong> a la representació.<br />

Preparar els pa<strong>per</strong>s tenint en compte les possibilitats<br />

d'accés a l'educació, a un treball remunerat i al fet que se'ls<br />

reconeguin els seus drets.<br />

Representar la vida de les dones i nenes amb els <strong>per</strong>sonatges que siguin necessaris: marit, fills/es, familiars, caps de<br />

feina, etc. (Es mirarà de no representar estereotips i su<strong>per</strong>ar l'etnocentrisme). Quan el grup hagi vist les quatre representacions,<br />

respondran les següents preguntes entre tota la classe:<br />

• Què els ha cridat més l'atenció? Hi ha situacions que s'assemblen entre els quatre països?<br />

• Les nenes tenen possibilitats <strong>per</strong> accedir a l'escola? Són les mateixes <strong>per</strong> als nens?<br />

• Les dones estan alfabetitzades? Si no és així, tenen facilitat <strong>per</strong> arribar a estar-ho?<br />

• Quina és la clau <strong>per</strong>què les nenes i les dones amb més dificultats puguin tenir una vida digna?<br />

6<br />

Veure pàgina 18.


Objectius<br />

Segon cicle<br />

d Educació Secundaria<br />

1 Analitzar en quina mesura la violació dels Drets Humans de les dones compromet l'assoliment dels ODM.<br />

2 Descobrir <strong>per</strong> què la inversió en educació de nenes i dones és un dels millors mitjans <strong>per</strong> al creixement <strong>per</strong>sonal i<br />

econòmic amb alt rendiment social.<br />

Competències<br />

• Autonomia i iniciativa <strong>per</strong>sonal. Incorporar habilitats <strong>per</strong> a una desimboltura adequada i <strong>per</strong> interpretar el món,<br />

amb autonomia i iniciativa <strong>per</strong>sonal en àmbits molt diversos de la vida i del coneixement i <strong>per</strong> interpretar el món.<br />

• Aprendre a aprendre. Organitzar el temps propi de forma efectiva, resoldre problemes, adquirir, processar, avaluar<br />

i assimilar coneixements nous i aplicar-los en diversos contextos.<br />

El/la docent suggereix a l’alumnat, a partir del comentari d'una notícia<br />

del dia o de la lectura del diari o l'observació d'una foto d'actualitat,<br />

que citin noms de dones i homes que hagin aportat a la societat<br />

alguna cosa significativa <strong>per</strong> al benestar de les <strong>per</strong>sones i que <strong>per</strong><br />

aquest motiu hagin destacat o destaquin en diversos àmbits: ciència,<br />

matemàtiques, tecnologia, literatura, pintura, música, filosofia, teatre o<br />

cinema.<br />

S'anotaran exemples a la pissarra i es comentarà si hi ha més casos de dones o d'homes.<br />

A continuació, es proposarà a l'alumnat:<br />

1 Buscar exemples de dones que al llarg de la història hagin destacat en diferents àmbits i quines han estat les seves<br />

aportacions. Situar aquests exemples en una línia del temps.<br />

2 En un esquema del mapa del món, situar el país d'origen de cadascuna de les dones destacades.<br />

3 De l'observació de la línia del temps i el mapa del món, obtenir conclusions responent les preguntes següents:<br />

´ ´<br />

7


a En quina època/èpoques han pogut assenyalar més exemples? Què poden dir sobre aquest tema? Quins canvis<br />

s'han produït en les societats respecte al lloc de la dona i la seva autonomia? Com s'ha modificat la relació<br />

educació-nenes/dones segons les èpoques?<br />

b En quines regions del món es concentra el major nombre d'exemples?<br />

c Quines conclusions poden obtenir si relacionen la línia del temps, el mapa del món i el nivell d'escolarització de<br />

nenes i dones?<br />

Per confirmar o enriquir les conclusions obtingudes se suggereix llegir i comentar el text següent:<br />

Nunca antes les había ido tan bien. En el mundo de hoy hay más<br />

mujeres con poder, dinero y trabajo remunerado que nunca antes.<br />

Estas tendencias se han acelerado en las últimas dos décadas. El<br />

número de mujeres parlamentarias, por ejemplo, es ahora un 50%<br />

mayor que hace diez años. También ha aumentado el número de<br />

mujeres jefes de Estado, así como las que ocupan los más altos<br />

cargos en gobiernos, universidades o empresas. (…) En muchos<br />

países, hay más alumnas que alumnos estudiando en las universidades.<br />

Pero el progreso más importante de las mujeres no ha ocurrido<br />

entre las élites políticas, empresariales o universitarias. La trans-<br />

8<br />

© Charo Barroso<br />

Objectiu 3 de Desenvolupament del Mil·lenni: Promoure<br />

la igualtat entre els gèneres i l'autonomia de la dona<br />

Totes les <strong>per</strong>sones hem de tenir els mateixos drets i<br />

oportunitats, independentment del sexe i del lloc on hem nascut.<br />

Les desigualtats es noten més als països empobrits, tot i que no<br />

existeixen només allà. L'educació juga un pa<strong>per</strong> essencial en la<br />

lluita contra la pobresa i la lluita contra la discriminació <strong>per</strong><br />

raons de sexe.<br />

L'alfabetització, la formació i l'accés al coneixement doten les <strong>per</strong>sones de capacitat <strong>per</strong><br />

expressar-se i <strong>per</strong> tenir desimboltura en l'àmbit públic i en el privat amb més autonomia. En el cas<br />

de les dones, és especialment important facilitar-los l'accés a un treball remunerat que els pugui<br />

donar independència econòmica. A més, els nens i nenes les mares dels quals tenen formació<br />

tenen més possibilitats d'anar a escola i obtenir millors rendiments. Per tot això, l'educació de les<br />

nenes és fonamental <strong>per</strong>què les següents generacions també rebin formació.<br />

L'educació té un vincle molt estret amb la salut, afavoreix la planificació familiar i la salut dels fills i<br />

filles. Les nenes amb educació es casen més tard, són menys vulnerables a l'explotació sexual i<br />

tenen menys probabilitat de contreure el virus de la sida.<br />

Se suggereix escoltar el discurs de clausura d'Eduardo Galeano a la Universitat Internacional d'Andalusia<br />

http://blogs.unia.es/uniatv/archives/895<br />

Lectura de l'article d'opinió “Hablemos de mujeres”, de Moisés Naím, publicat al diari El País, el 25 de<br />

maig de 2008.<br />

formación más profunda la han ex<strong>per</strong>imentado los millones de mujeres<br />

que han entrado a la fuerza laboral en la década pasada. Según<br />

la revista The Economist, el aumento del número de mujeres<br />

cuyo trabajo ahora es remunerado ha contribuido más al crecimiento<br />

de la economía mundial que el boom de China o la introducción<br />

de nuevas tecnologías. (...) Las mujeres siempre han trabajado,<br />

y mucho. Pero ahora un número sin precedentes cobra por<br />

hacerlo.<br />

Si bien las estadísticas revelan una clara tendencia digna de ser<br />

celebrada, también documentan una inaceptable realidad: el progreso<br />

es acelerado <strong>per</strong>o la injusticia y la discriminación contra las


mujeres sigue siendo la norma. (…) no es bueno enterarse de que<br />

esto significa que, en 2008, sólo el 16% de los ministros en los<br />

gobiernos del mundo son mujeres. (…) es malo enterarse de que en<br />

el Reino Unido, sólo el 50% de las mujeres que ocupan altos cargos<br />

en las empresas tiene hijos, mientras que el 96% de sus colegas<br />

hombres son padres. Las mujeres más pobres hoy tienen más oportunidades<br />

de trabajo remunerado. Pero en muchos países las hijas<br />

de las familias pobres son las últimas en comer.<br />

A las mujeres les va hoy mejor que nunca, <strong>per</strong>o en demasiados<br />

aspectos aún les va muy mal. Y mucho peor que a los hombres.<br />

La brecha de salarios, oportunidades, influencia, acceso a la educación,<br />

la salud y, en los países más pobres, a la comida, que aún<br />

existe entre hombres y mujeres es enorme. (…) Las mujeres son<br />

los seres humanos con los que más se trafica en el mundo y, para<br />

muchas de ellas, ser madres o casarse implica correr riesgos mortales.<br />

Morir dando a luz es muy raro en los países ricos y muy<br />

frecuente en los países pobres. La probabilidad de morir como<br />

consecuencia de un parto es 200 veces mayor en África, Asia o<br />

América Latina que en Europa o Norteamérica. Y las mujeres que<br />

no mueren por dar a luz corren el riesgo de ser infectadas con el<br />

virus del sida por sus maridos (...)<br />

En els textos argumentatius, l’autor intenta convèncer a qui llegeix d'una idea o conclusió a la qual vol arribar i que es diu<br />

tesi. Després de llegir l'article, el/la docent planteja al grup la pregunta següent: Quina és la tesi de l'autor de “Hablemos<br />

de mujeres”?<br />

Per sustentar la seva tesi, l'autor presenta dades. Es proposa a l'alumnat que les organitzin de forma conjunta, segons<br />

els criteris que creguin convenients. Per exemple, segons si provenen de països desenvolupats o països empobrits o<br />

<strong>per</strong> àmbits (política, salut, educació, família, món laboral, etc.). Els criteris que vagin sorgint seran anotats a la pissarra.<br />

L'autor reflexiona sobre els canvis del pa<strong>per</strong> de la dona a les societats actuals. El/la docent demana a l'alumnat que enumeri<br />

els canvis explicats i hi identifiqui aquells que tenen lloc a la seva societat.<br />

Se suggereix al/la docent que proposi al grup relacionar tota la informació obtinguda amb els ODM i esbrinar en quin<br />

estat de compliment es troben. Per finalitzar es planteja la qüestió següent: Creuen que els ODM s'aconseguiran<br />

el 2015?<br />

Poden trobar més informació sobre els ODM en els següents llocs web:<br />

Sin embargo, a pesar de la tragedia que implican estas brechas<br />

entre hombres y mujeres y de sus poderosas causas –políticas, económicas,<br />

culturales– las cosas están cambiando. Demasiado lentamente,<br />

<strong>per</strong>o están cambiando. (…)<br />

Extracto del artículo. Texto completo en www.elpais.com<br />

• www.entreculturas.org/noticias/cumbreodm_ny10<br />

• www.un.org/es/development/desa/news/policy/alcanzar-omd-2010.shtml<br />

• www.un.org/es/comun/docs/?path=/spanish/millenniumgoals/pdf/MDG_Report_2010_SP.pdf<br />

Es proposarà a l'alumnat la recerca i lectura d'altres articles d'opinió sobre gènere, discriminació, inclusió o exclusió.<br />

A partir de l'article llegit i de tota la informació obtinguda, el/la docent sol·licitarà a les noies i nois l'elaboració d'un article<br />

d'opinió on enunciïn una tesi sobre el dret a l'educació de les dones i les nenes.<br />

Veure pàgina 18.<br />

9<br />

© Inés Vázquez/Jóvenes y Desarrollo


Batxillerat<br />

Objectius<br />

1 Analitzar com l'educació escolar i els anys de vida determinen el desenvolupament <strong>per</strong>sonal i comunitari i com la<br />

voluntat política incideix en el dret a una educació digna <strong>per</strong> a totes i tots.<br />

2 Assumir la responsabilitat individual com a futurs batxillers en els canvis socials, exigint una educació de qualitat <strong>per</strong><br />

a les dones, amb la finalitat de disminuir la seva exclusió a nivell global i fomentar la igualtat.<br />

Competències<br />

• Social i ciutadana. Utilitzar, <strong>per</strong> tenir desimboltura en la societat, el coneixement sobre l'evolució i organització de<br />

les societats i sobre els trets i valors del sistema democràtic, així com utilitzar el judici moral <strong>per</strong> triar i prendre<br />

decisions i exercir activament i responsablement els drets i deures de la ciutadania.<br />

• Autonomia i iniciativa <strong>per</strong>sonal. Imaginar, emprendre, desenvolupar i avaluar accions o projectes individuals o<br />

col·lectius amb creativitat, confiança, responsabilitat i sentit crític.<br />

El/la docent presentarà a l'alumnat les següents històries trencades, separades pel temps, de cinc dones.<br />

En formes rectes, la seva vida als 20 anys i en formes ovalades, anys després, a l'abril de 2011.<br />

10<br />

Ha de deixar l’escola sense acabar la primària.<br />

La guerra civil tot just ha acabat i, <strong>per</strong> buscar-se<br />

la vida i sent encara una nena, comença a<br />

treballar en una mina de wolframi a A Veiga.<br />

Estudia a la Universidad<br />

Complutense i viu la revolta<br />

estudiantil del maig del 68.<br />

Participa activament en la lluita<br />

antifranquista i moviments<br />

feministes. Viatja a França <strong>per</strong><br />

aprendre un altre idioma.<br />

Treballa a Vitòria des de fa<br />

anys. Ha cuidat <strong>per</strong>sones<br />

grans i ara, amb molt esforç,<br />

comença a treballar en la seva<br />

professió. (Karina)


La mestra diu a la seva mare que ha de seguir<br />

estudiant batxillerat <strong>per</strong>què és molt intel·ligent. La<br />

seva mare diu que no hi ha condicions <strong>per</strong> fer-ho<br />

<strong>per</strong>què són èpoques difícils sense beques de<br />

l’estat ni ajudes. El seu germà estudia <strong>per</strong>què el<br />

seminari menor li ho facilita.<br />

Viu jubilada amb la<br />

seva pensió i la de<br />

viuda. (Mary)<br />

Viu de la pensió de<br />

viduetat i a vegades<br />

necesita ajuda dels<br />

serveis socials.<br />

(Antonia)<br />

El/la docent proposarà a l'alumnat que, <strong>per</strong> grups, uneixin les formes ovalades amb les rectes, és a dir, el present i el<br />

passat de la història <strong>per</strong>sonal d'aquestes dones, i es compartiran les respostes de cada grup justificant la seva elecció.<br />

Quines situacions d'exclusió cap a les dones s'aprecien en aquests testimoniatges? A partir d'aquesta qüestió es plantejarà<br />

a l'alumnat que analitzi críticament les situacions des de diversos enfocaments: educatiu, econòmic, familiar, polític,<br />

<strong>per</strong>sonal, finançament públic de l'educació, etc.<br />

Posteriorment, es proposarà a l'alumnat que construeixi la història de les dones de la seva família: que l'escriguin i, si<br />

volen, la comparteixin amb la resta de companys/es. A partir d'aquests testimoniatges se suggereixen les següents qüestions<br />

<strong>per</strong> a l'anàlisi:<br />

• Identificar situacions d'exclusió <strong>per</strong> gènere.<br />

Va estudiar odontologia a<br />

Santa Cruz (Bolívia) i ara<br />

s’especialitza al Brasil.<br />

És catedràtica a la universitat. Ho<br />

compatibilitza amb la literatura. Ha<br />

aconseguit importants guardons <strong>per</strong><br />

les seves obres. (Marilar)<br />

Es médica de<br />

familia y diputada<br />

del Parlamento de<br />

Galicia. (Macu)<br />

Estudia a la universitat de Santiago.<br />

El seu pare sempre insisteix que ha de<br />

seguir su<strong>per</strong>ant-se <strong>per</strong> no dependre<br />

del sou d’un home.<br />

• Assenyalar la forma en què l'ajuda i finançament de l'estat va ajudar alguna d'aquestes dones a aconseguir el que volia<br />

des d'un punt de vista educatiu.<br />

• Observar el pa<strong>per</strong> que van tenir els homes de la família: ajudant a la seva inclusió o col·laborant amb la seva exclusió.<br />

Per finalitzar es proposa debatre <strong>per</strong> grups possibles polítiques educatives, <strong>per</strong>sonals i socials <strong>per</strong> evitar l'exclusió de<br />

les dones a nivell global. També, reflexionar sobre el pa<strong>per</strong> dels homes <strong>per</strong> ajudar a aconseguir aquest objectiu comú.<br />

11


El/ la docent proposa a l'alumnat realitzar un petit viatge en el temps, de no més de cinquanta anys. Amb<br />

aquest objectiu, disposaran de textos de Batxillerat <strong>per</strong>què puguin llegir el que les dones d'Espanya aprenien<br />

o, almenys, intentaven ensenyar-los en aquella època.<br />

“A través de tota la vida, la missió de<br />

la dona és servir. La primera idea de<br />

Déu va ser l'home. Va pensar en la<br />

dona després, com un complement<br />

necessari, això és, com<br />

quelcom útil”.<br />

Formació políticosocial,<br />

primer curs de Batxillerat,<br />

1963<br />

En grups mixts, s'investigarà l'època històrica en la qual s'emmarquen els textos anteriors així com la informació sobre<br />

qui era Pilar Primo de Rivera i la Secció Femenina. Amb tot el material trobat, es confeccionarà una petita fitxa d'aquest<br />

<strong>per</strong>íode. Es pot utilitzar Internet o llibres de text d’Història de 2n de Batxillerat.<br />

Partint de la informació i la fitxa elaborada, es prepararà un joc de rol a la classe. Un grup assumirà els pensaments de<br />

l'època i dels textos i un altre, els pensaments coeducatius que assumeix la societat actual. Es discutirà, sobre la base<br />

d'arguments (equivocats o no), com s'assumeix la vida familiar, el tipus de treballs fora de la llar <strong>per</strong> a dones i homes, la<br />

relació de parella, etc.<br />

* La Llei orgànica d'educació determina, entre moltes altres coses, allò que la societat espanyola demana a un alumne<br />

o alumna que acaba cada cicle educatiu. En l’article 33 s'hi especifiquen els objectius del Batxillerat.<br />

El/la docent planteja a l'alumnat buscar i determinar quins objectius (dos, almenys) fan que llibres de text, com els que<br />

contenen els fragments anteriors, siguin incompatibles amb l'educació actual a Espanya.<br />

12<br />

“La vida de tota dona,<br />

malgrat que ella vulgui<br />

simular-ho --o dissimular-ho--<br />

no és més que un etern desig de<br />

trobar a qui sotmetre's”.<br />

Revista de la Secció Femenina, 1944<br />

“Quan estigueu casades, escriureu a la targeta el<br />

vostre nom propi, el vostre primer cognom i després<br />

la partícula ‘de’, seguida del cognom del vostre<br />

marit. Així: Carmen García de Marín. Aquesta<br />

fórmula és agradable, ja que no <strong>per</strong>dem la<br />

<strong>per</strong>sonalitat, sinó que som Carmen<br />

García, que <strong>per</strong>tany al senyor<br />

Marín”.<br />

Economia domèstica,<br />

Batxillerat, 1968<br />

“Les dones mai<br />

descobreixen res; els<br />

falta, <strong>per</strong> descomptat, el<br />

talent creador, reservat <strong>per</strong><br />

Déu <strong>per</strong> a intel·ligències<br />

baronívoles; nosaltres no<br />

podem fer més que interpretar,<br />

millor o pitjor, allò que els homes ens<br />

donen fet”.<br />

Pilar Primo de Rivera, 1942


* A la conferència mundial sobre la dona celebrada a Beijing, el 1995, es van tractar aspectes importants que relacionen<br />

l'educació rebuda amb la situació de la dona en diferents societats del planeta.<br />

Sobre la base d'aquesta informació es planteja a l'alumnat buscar informació sobre les conclusions d'aquesta conferència<br />

i identificar quins són els principals obstacles <strong>per</strong> al desenvolupament de la dona a nivell global. 2<br />

Com a activitat de tancament, <strong>per</strong> fomentar la vostra creativitat i contribuir a la sensibilització cap a l'equitat entre homes<br />

i dones, es convida l'alumnat a expressar, mitjançant algun format gràfic i lingüístic (pòster, vídeo, dibuix, etc.) les conseqüències<br />

<strong>per</strong> a la societat d'un model repressiu i excloent com el que s'ha exposat en aquesta activitat i la importància<br />

de la coeducació <strong>per</strong> aconseguir l'equitat. Se suggereix difondre-ho entre la comunitat educativa del centre.<br />

2 Poden trobar informació a www.mueveteporlaigualdad.org<br />

Veure pàgina 18.<br />

A ESPANYA,<br />

L'EDUCACIÓ<br />

DE LES<br />

DONES<br />

HA<br />

SOFERT<br />

UNA<br />

IMPORTANT<br />

EVOLUCIÓ<br />

EN ELS<br />

ÚLTIMS<br />

CINQUANTA<br />

ANYS<br />

13


Educació de<br />

<strong>per</strong>sones adultes<br />

Objectius<br />

1 Valorar la incidència de l'educació de les nenes i les dones en el ple desenvolupament de la <strong>per</strong>sonalitat humana i<br />

l'enfortiment del respecte als drets humans.<br />

2 Analitzar les causes de la desigualtat en l'accés a l'educació en nenes i dones.<br />

Es proposarà a l'alumnat la lectura dels següents testimoniatges de dones publicats a la revista Diálogos,<br />

volum 18, de setembre de 1999.<br />

14<br />

Lolita Fernández Ibáñez<br />

Em dic Lolita<br />

Em dic Lolita i sóc d'aquestes dones grans que un dia van decidir posar-se a estudiar. Vaig néixer en<br />

una època difícil, en una família obrera, on els fills anaven a escola molt poc o gens. Jo hi vaig anar fins<br />

als tretze anys; a aquella edat em vaig posar a treballar, cosa que vol dir que els meus estudis van ser<br />

molt pobres. En aquells temps, a les dones de la meva època ens educaven <strong>per</strong> al matrimoni.<br />

Em vaig casar molt jove, i com podeu imaginar, em vaig dedicar a criar els meus fills i els meus grans.<br />

Amb el temps els meus fills es van anar casant, uns altres es van independitzar, i els meus grans (pare<br />

i mare) se’n van anar. Llavors em vaig adonar que en quedar-me sola tenia ganes de fer coses i, <strong>per</strong> què<br />

no?, de posar-me a estudiar.<br />

M'il·lusionava treure'm el Graduat Escolar; llavors, vaig venir a l'Escola Popular de Porto. A aquesta escola<br />

hi venim més dones que homes, no sé si és <strong>per</strong>què nosaltres estem més necessitades o som més<br />

atrevides.<br />

A part d'estar ocupada en coses que m'agraden, em valoro més <strong>per</strong>què aprofundeixo en temes que<br />

abans no coneixia. I a l'hora de participar al centre o al barri, tinc confiança en el que puc fer.


Puri González<br />

Em dic Puri, vaig néixer en un poble de la província de Badajoz. El meu primer contacte amb l'escola va<br />

ser als quatre anys, a l'escola pública del poble. A l'edat d'onze anys, vaig deixar l'escola, ja que era la gran<br />

de quatre germans i havia de treballar. Vaig deixar l'escola sabent llegir i escriure i les quatre regles, <strong>per</strong>què<br />

<strong>per</strong> ser mestressa de casa era suficient. Els meus tres germans van acabar l'escola. Vaig venir a Madrid<br />

als tretze anys a treballar com a ajudanta de modista i així fins que vaig deixar la feina <strong>per</strong> casar-me. Normal,<br />

llavors queda tot una mica apartat. Vaig tenir tres fills i fins aquí la meva vida va ser feliç en la meva casa,<br />

els meus fills i el meu marit, tot ho omplia. Però bé, el meu marit va tenir un accident i va morir.<br />

Aleshores una veïna em va parlar del Centre Cívic i em va animar a apuntar-me a una Escola d'Adults. No<br />

m'ho vaig pensar dues vegades, hi vaig anar i m’hi vaig apuntar. Després d'aquest pas <strong>per</strong> l'Escola d'Adults,<br />

a la Mª Ángeles, coordinadora del Centre Cívic, li van dir que jo era modista i em va animar <strong>per</strong>què fes de<br />

monitora d'un taller de costura. Tenia molta por, <strong>per</strong>ò <strong>per</strong> fi vaig acceptar. Bé, vaig passar de ser una alumna<br />

a ser una monitora, d’escoltar a que m’escoltessin i d'aprendre a ensenyar. És un canvi!<br />

Nemesia Rodríguez Juárez<br />

Itinerari vital<br />

Un canvi en la meva vida<br />

Des de molt petita estava obsessionada <strong>per</strong> saber, <strong>per</strong>ò <strong>per</strong> qüestions polítiques no vaig tenir oportunitat<br />

d'anar al col·legi. Durant la postguerra no vaig poder anar enlloc <strong>per</strong>què no tenia coneixements. Només<br />

vaig poder treballar al camp o en serveis domèstics, sempre amb el cap baix <strong>per</strong>què la floreta més bonica<br />

era: “Ets una ximple, ximple <strong>per</strong> no saber, tu no serveixes <strong>per</strong> res”. Esclar, no vaig tenir mai ni una petita<br />

oportunitat, i <strong>per</strong> això em deien ximple. I la veritat és que de ximple, poc, <strong>per</strong>ò, esclar, ho deu semblar. Quina<br />

llàstima que els centres d'educació i formació de <strong>per</strong>sones adultes es formessin tan tard <strong>per</strong> a mi i <strong>per</strong> a<br />

altres <strong>per</strong>sones...! Doncs vegin quin raig de llum es va obrir, quin miracle tan gran poder saber alguna cosa<br />

i no sentir-se tan humiliada. No sabeu el mal que sent una <strong>per</strong>sona que no sap res, que té iniciatives i es<br />

veu tallada davant totes les traves que se li presenten.<br />

La cultura mai la vaig valorar <strong>per</strong>què era tanta la meva ignorància que no vaig saber donar-li aquest valor<br />

tan gran: saber, saber emplenar un document, no haver de demanar <strong>per</strong> favor que t'ho emplenin i que et<br />

diguin que no poden, saber explicar, buscar en una guia telefònica, en un diccionari, un nom d'un carrer,<br />

agafar una revista, tant si és del cor com si és d'un altre tipus. Sempre creia que <strong>per</strong> aprendre era a força<br />

de pals, <strong>per</strong>ò em vaig equivocar, <strong>per</strong>què els mètodes que tenen d'ensenyament són molt bonics, sobretot<br />

al meu centre, <strong>per</strong>què més que professors és com si fóssim una família.<br />

15


16<br />

Petronila García Martínez<br />

És molt important <strong>per</strong><br />

a una dona l educació<br />

Jo em dic Petronila, vaig néixer a Oria, Almeria. Vaig venir a Reus quan tenia 10 anys. No vaig poder anar al<br />

col·legi <strong>per</strong>què em vaig haver d'encarregar dels meus germans ja que els meus pares havien de treballar<br />

<strong>per</strong> mantenir-nos. Després, quan els meus germans ja van ser una mica més grans, em vaig casar i tampoc<br />

vaig poder estudiar <strong>per</strong>què vaig haver de criar els meus fills. Després, quan vaig acabar, quan els meus<br />

fills es van casar, em feia cosa <strong>per</strong>què pensava que tothom es riuria de mi <strong>per</strong> ser tan gran. Quan em vaig<br />

casar tenia 15 anys, em vaig quedar vídua als 29 i quan es van casar els meus fills ja en tenia 45 anys,<br />

la tenda i no gaire temps. Després, quan vaig deixar la tenda és quan vaig voler-hi anar, <strong>per</strong>ò em feia vergonya.<br />

Fins que un dia la meva filla em va trucar i em va dir: "Mamà, vols anar al col·legi? Perquè la senyora<br />

Carmen hi anirà. Si vols, t'hi apuntes". I llavors m’hi vaig apuntar.<br />

Mentre vaig tenir la tenda no sabia res més que uns pocs números, <strong>per</strong>ò me les arreglava <strong>per</strong> quan anava<br />

al magatzem a buscar gènere. Demanava 10 llaunes de sardines, 12 de tonyina o 15 de tomàquet, <strong>per</strong>què<br />

no fossin els mateixos números. Em guiava pels números <strong>per</strong> a les factures, <strong>per</strong> posar els preus, quan<br />

havia de posar els guanys... Deia: "Tant val la caixa, tant és a tant, haig de pujar tant", i així m'arreglava. Quan<br />

em venia una factura més gran, els meus fills me la llegien. Un dia em vaig trobar que va venir un viatjant<br />

nou i jo vaig posar el nom com sabia, una “P” i una “i”. Llavors em va dir que aquella factura no servia, que<br />

havia de signar, i jo li vaig dir: "És que no en sé".<br />

També, quan venia la gent <strong>per</strong>què els fiés, el problema estava a posar-li el nom a cadascú. En lloc de posarhi<br />

el nom hi posava un senyal. Comparació: Rosa, i li pintava una rosa... A una que era una miqueta lleugera<br />

de cascos li vaig pintar un toro, i vaig dir a la meva filla: "Si ve tal a pagar no li ensenyis el compte, diguesli:<br />

‘Quan vingui la meva mare ja vindràs a pagar, que jo d'això no en sé’". I així ho vaig anar fent fins que<br />

ja vaig deixar la tenda.<br />

Des que vaig al col·legi em sento més alegre, amb més ganes de viure, més il·lusionada. Jo he estat molt<br />

retreta, una mica desconfiada de la gent, i ara veig que estava equivocada, que hi ha gent bona i dolenta.<br />

I sempre m’he sentit una mica cohibida, mai m'he atrevit a explicar un acudit, a donar una opinió, i en canvi<br />

ara si haig de parlar, parlo. La meva família està molt contenta, també; la meva filla em diu: "Abans, ho havies<br />

d'haver fet". Jo vull aprendre i encara que sàpiga llegir en un any més seguiré anant a col·legi <strong>per</strong>què <strong>per</strong><br />

molt que sàpigues sempre hi ha molt <strong>per</strong> aprendre i com, <strong>per</strong> sort o <strong>per</strong> desgràcia, de temps me’n sobra,<br />

ho aprofitaré.<br />

És molt important <strong>per</strong> a una dona l'educació, <strong>per</strong>què hem estat molt esclaves, no sabíem res més que rentar,<br />

cosir i treballar, i està bé que sapiguem llegir i escriure <strong>per</strong> fer coses boniques.


Després de llegir dels testimoniatges, el/la docent plantejarà el comentari dels casos a través de les següents qüestions<br />

suggerides:<br />

• Quines van ser les raons que van dificultar o van impedir anar a escola a les autores dels textos.<br />

• Quines circumstàncies es van produir <strong>per</strong>què prenguessin la decisió de començar l'escola de grans.<br />

• Quins canvis va produir l'educació en les seves vides.<br />

• Quines similituds trobeu amb les vostres històries.<br />

• Quina és la situació actual respecte a l'accés de les nenes a l'educació.<br />

• Com poden contribuir <strong>per</strong>què l'educació sigui possible <strong>per</strong> a totes les dones del planeta.<br />

Es convidarà l'alumnat a elaborar el seu propi testimoniatge i a compartir-lo amb els seus companys/es.<br />

Es proposa que alumnes més grans visitin escoles d'educació primària i secundària on puguin explicar les seves històries<br />

de vida a l’alumnat destacant la significació que hi ha tingut l'educació.<br />

Es proposarà l'elaboració d'un collage amb fotos de dones importants de l'àmbit familiar i/o públic <strong>per</strong> les/<br />

els integrants del grup.<br />

A continuació es compartirà el <strong>per</strong>què d'aquesta importància i com ha estat o com és la vida d'aquestes dones relacionant-la<br />

amb l'exercici del dret a l'educació (llegiu l'article 26 de la Declaració dels Drets Humans www.un.org/es/<br />

documents/udhr/index.shtml).<br />

Es proposa enriquir les fotografies del collage original resumint<br />

en frases les reflexions obtingudes en la conversa<br />

mantinguda.<br />

Per pensar<br />

Quan ens mires des de la teva cadira, penses en el que necessito<br />

<strong>per</strong>què algun dia jo em pugui asseure en aquesta<br />

cadira?<br />

Pregunta d'una nena de Malawi al ministre d'Educació.<br />

Veure pàgina 18.<br />

Per<br />

pensar<br />

17


© Fernando López del Prado/Ayuda en Acción<br />

ACTIVITAT PER<br />

A TOTS ELS NIVELLS<br />

Objectius<br />

1 Recapitular el que s'ha treballat sobre el dret a l'educació de les dones i de les nenes i la necessitat que els<br />

països es comprometin <strong>per</strong> aconseguir l'educació <strong>per</strong> a tots i totes el 2015.<br />

2 Participar en l'activitat de mobilització mundial.<br />

Durant la Setmana d'Acció Mundial <strong>per</strong> l'Educació (SAME) milions de <strong>per</strong>sones en tot el món es mobilitzaran<br />

sota el lema l'educació no és un conte <strong>per</strong> recordar als líders polítics les dificultats que milions<br />

de nenes i dones del món tenen <strong>per</strong> accedir a una educació de qualitat i <strong>per</strong> demanar-los que destinin els<br />

recursos necessaris <strong>per</strong> fer realitat el seu compromís d'aconseguir l'Educació <strong>per</strong> a Tots i Totes el 2015.<br />

Com s'ha de participar a La Gran Història?<br />

Aquesta activitat pretén ser una reflexió i recapitulació de tot allò que l'alumnat ha treballat al llarg de la proposta didàctica<br />

sobre les dificultats que les dones i les nenes afronten <strong>per</strong> exercir el seu dret a l'educació.<br />

Una vegada llegits els testimonis que apareixen a les activitats i els que es poden trobar a la pàgina web, així como altres<br />

històries de vida de <strong>per</strong>sones més pro<strong>per</strong>es a cadascú, us proposem que cada aula, de forma conjunta, escrigui un<br />

conte que reflecteixi com l'accés a l'educació o la falta d'aquesta pot canviar la vida present i futura de les nenes i les<br />

dones.<br />

18


Un conte és un relat breu, i que es transmet essencialment de forma<br />

oral. Pot ser una història inventada o real. En aquest cas, la<br />

teva història es basarà en un testimoni real, <strong>per</strong>ò tenint en compte<br />

que <strong>per</strong>què el conte funcioni, probablement hauràs de reestructurar<br />

el testimoni i inventar-te nous elements <strong>per</strong> afegir-hi.<br />

El conte consta de tres parts:<br />

1 Introducció i plantejament: La part inicial de la història, on es<br />

presenten la situació inicial (espai, temps i acció), els <strong>per</strong>sonatges<br />

i els seus propòsits.<br />

2 Desenvolupament o nus: A partir d'un canvi de la situació inicial, sorgeix aquesta part central, on la història pren<br />

forma i succeeixen els fets més importants.<br />

3 Desenvolupament o final: Part on se sol resoldre la història.<br />

Abans d'escriure el teu conte, necessitaràs: llegir alguns contes (<strong>per</strong> agafar idees); conèixer molt bé el testimoni que<br />

vols explicar i canviar la seva estructura <strong>per</strong> tenir introducció, desenvolupament i desenllaç; pensar molt en els teus<br />

<strong>per</strong>sonatges <strong>per</strong>què tot el que facin sembli sorgir de la seva forma de ser; escollir qui explica la història (en primera o<br />

tercera <strong>per</strong>sona). Una vegada que ho tinguis tot pensat...<br />

Pots començar a escriure. Recorda que el conte és breu, així que ha de ser atractiu, enganxar directament al lector<br />

o a l'oient, sense descripcions llargues. Allibera la teva imaginació i demana l'ajuda del grup <strong>per</strong> poder reorientar o millorar<br />

elements del teu conte.<br />

Quan hagis acabat la redacció del conte, pensa en el teu grup i si es pot teatralitzar el teu conte, posar-li música,<br />

gravar en vídeo, complementar-lo amb dibuixos, pintures o fotos, o fins i tot crear un mural amb el teu i el dels teus<br />

companys/es...<br />

Pots ampliar aquesta informació a www.cme-espana.org<br />

Què fem amb el conte?<br />

Amb els contes podeu:<br />

Què és<br />

un conte<br />

i com<br />

s'elabora?<br />

• Fer un conta contes al centre, on expliqueu els contes elaborats <strong>per</strong> les diferents classes. A aquesta activitat podeu<br />

invitar a participar a les famílies, <strong>per</strong>què també expliquin algun conte.<br />

• Fer altres activitats que us proposem a www.cme-espana.org<br />

• Enviar-los a same@cme-espana.org i els penjarem a la nostra pàgina web.<br />

Els contes els utilitzarem en els actes que fem a tot Espanya, des d'on farem arribar les peticions a representants dels<br />

governs locals, autonòmics i estatals <strong>per</strong> recordar-los els seus compromisos. D'aquesta manera, ens unirem a la mobilització<br />

mundial que es farà durant la Setmana d'Acció Mundial <strong>per</strong> l'Educació.<br />

Podeu enviar fotografies que feu mentre treballeu els materials o elaboreu els contes. (Les fotografies enviades s'utilitzaran<br />

en els materials i en el web de la Campanya Mundial <strong>per</strong> l'Educació a Espanya).<br />

La Campanya Mundial <strong>per</strong> l'Educació no seria el mateix sense la implicació de vosaltres, els/les docents<br />

compromesos/es amb el dret a l'educació. Per això volem agrair-vos especialment la vostra implicació en la<br />

campanya i en la SAME de diferents maneres (elaboració de materials, implicació dels vostres centres...).<br />

Us recordem que és molt important saber quants som. Per això és imprescindible que registreu la participació<br />

dels vostres centres en www.cme-espana.org<br />

19


..<br />

QUestionari<br />

d avaluació<br />

NOM I LOCALITAT DEL CENTRE<br />

QUINS NIVELLS HAN PARTICIPAT?<br />

1r CICLE ESO<br />

2n CICLE ESO<br />

CICLES FORMATIUS<br />

<strong>BATXILLERAT</strong><br />

EPA<br />

QUANTES CLASSES DE CADA NIVELL HAN PARTICIPAT?<br />

NOM DELS/LES DOCENTS IMPLICATS/DES<br />

EN QUINES ASSIGNATURES O ACTIVITATS ESCOLARS HEU TREBALLAT LA SAME?<br />

HEU PARTICIPAT AMB ANTERIORITAT A LA SAME? EN QUINS ANYS?<br />

VALORA DE L'1 (NIVELL MÍNIM) AL 5 (NIVELL MÀXIM) LA PERTINÈNCIA DELS OBJECTIUS PLANTEJATS I<br />

L'ADEQUACIÓ D'ACTIVITATS PLANTEJADES A CADA NIVELL EDUCATIU.<br />

Educació Secundària<br />

Primer Cicle (12-14 anys)<br />

– Objectius 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 1: Carta al director 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 2: En el pa<strong>per</strong> de... 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 3: La Gran Història 1 2 3 4 5<br />

20<br />

´<br />

de la proposta <strong>didactica</strong> dEducació Secundaria, Batxillerat i Educació de Persones Adultes.<br />

Setmana dAcció Mundial <strong>per</strong> lEducació 2011.<br />

´ ´<br />

´<br />

´


Segon Cicle (14-16 anys)<br />

– Objectius 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 1: La visibilitat de les dones 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 2: Parlem de dones 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 3: La Gran Història 1 2 3 4 5<br />

Batxillerat (16-18 anys)<br />

– Objectius 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 1: Històries de la vida 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 2: Educar en igualtat 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 3: La Gran Història 1 2 3 4 5<br />

Educació de Persones Adultes<br />

– Objectius 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 1: Històries reals 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 2: Dones de les nostres vides 1 2 3 4 5<br />

– Activitat 3: La Gran Història 1 2 3 4 5<br />

VALORA DE L'1 (NIVELL MÍNIM) AL 5 (NIVELL MÀXIM) ELS ASPECTES SEGÜENTS<br />

– Quantitat de materials rebuts 1 2 3 4 5<br />

– Data de recepció dels materials 1 2 3 4 5<br />

– Possibilitat d'inclusió de la proposta a la programació del centre 1 2 3 4 5<br />

– Interès a treballar la SAME en pro<strong>per</strong>s cursos 1 2 3 4 5<br />

OBSERVACIONS, COMENTARIS I PROPOSTES DE MILLORA<br />

Per a la Campanya Mundial <strong>per</strong> l'Educació és molt important conèixer qui hem participat<br />

a la SAME. Per això et demanem que registris la participació del teu centre a<br />

www.cme-espana.org<br />

La vostra opinió és molt important <strong>per</strong>què puguem seguir millorant. Completa aquest<br />

qüestionari i :<br />

• envia’l <strong>per</strong> fax al 93 412 40 36<br />

• descarrega-te’l a www.cme-espana.org i envia’l <strong>per</strong> correu electrònic a same@cme-espana.org<br />

• completa’l punxant a http://www.surveymonkey.com/s/MGXWNHT<br />

21


Entra a www.cme-espana.org i<br />

• registra la teva participació a la SAME<br />

• explica el conte que has escrit<br />

• consulta més idees <strong>per</strong> treballar amb el teu<br />

alumnat i sobre com escriure un conte<br />

• completa l'avaluació dels materials didàctics<br />

La Coalició Espanyola de la Campanya Mundial <strong>per</strong> l’Educació està integrada <strong>per</strong>:<br />

Organitzacions que participen a la SAME en l’ambit estatal:<br />

FERE - CENTROS CATÓLICOS<br />

Col·laboran:<br />

© Dani Villanueva/Entreculturas<br />

Direcció d’art, disseny i il.lustracions: Maribel Vázquez

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!