Kristien Bruggeman, Dorien Piessens, Matthias Wille, Sophie ... - Habe
Kristien Bruggeman, Dorien Piessens, Matthias Wille, Sophie ... - Habe
Kristien Bruggeman, Dorien Piessens, Matthias Wille, Sophie ... - Habe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Kristien</strong> <strong>Bruggeman</strong>, <strong>Dorien</strong> <strong>Piessens</strong>, <strong>Matthias</strong> <strong>Wille</strong>, <strong>Sophie</strong> Vertongen : Lesvoorbereiding<br />
Datum: 07/05/2008<br />
Studierichting: 2 de graad ASO, Economie, 2 de jaar<br />
Lesonderwerp: Markt en Marktprijs<br />
Situering in het leerplan:<br />
• Leerplan van het gemeenschapsonderwijs<br />
• 2 de graad<br />
• Algemene Economie<br />
• Leerplandoelstelling 9 : De economische dynamiek: de markten<br />
o 9.1: Markt en Marktprijs<br />
9.1.4: vraagcurve<br />
9.1.5: aanbodcurve<br />
9.1.6: marktmechanisme<br />
• Leerplannummer: 2006 /155<br />
• Nummer inspectie: 2006 / 68 // 1 / J / SG / 1 / II / / D /<br />
Voorkennis:<br />
Een specifieke voorkennis voor economie en boekhouden is niet vereist.<br />
De leerlingen van de 1ste graad, basisoptie ‘Moderne wetenschappen’ of basisoptie ‘Handel’<br />
beschikken reeds over een initiërend inzicht in de basisbeginselen van de economie. Leerlingen die<br />
uit een andere basisoptie komen, hebben nog geen voorkennis.<br />
Leerplandoelstelling:<br />
• het begrip vraagcurve omschrijven en grafisch voorstellen<br />
• het begrip aanbodcurve omschrijven en grafisch voorstellen<br />
• met behulp van de wet van vraag en aanbod het totstandkomen<br />
van de marktprijs verklaren (marktmechanisme) door gebruik te<br />
maken van vraag- en aanbodschema’s<br />
Leerdoelen:<br />
• Kennis:<br />
K1: begrip vraagcurve omschrijven<br />
K2: begrip aanbodcurve omschrijven<br />
• Vaardigheden:<br />
V1: de vraagcurve grafisch voorstellen<br />
V2: de aanbodcurve grafisch voorstellen<br />
V3: met behulp van de wet van vraag en aanbod het totstandkomen van de marktprijs<br />
verklaren door gebruik te maken van vraag- en aanbodschema’s<br />
• Attitudes:<br />
A1: leerlingen leren samenwerken: naar elkaar luisteren, leren samen tot een oplossing<br />
komen
ONDERWIJS- EN<br />
ONDERWIJS- EN<br />
DIDACTISCHE<br />
TIJD<br />
LES 1<br />
LEERDOEL LEERACTIVITEITEN LKR<br />
praktische zaken<br />
* voorstelling, naamkaartjes, uitdelen<br />
LEERACTIVITEITEN LLN<br />
HULPMIDDELEN<br />
5’<br />
van de bundel<br />
Instap: producenten en<br />
consumenten<br />
* via een onderwijsleergesprek<br />
ontdekken leerlingen wie of wat handopsteking<br />
consumenten en producenten zijn<br />
* De rol van consumenten en<br />
producenten wordt verder<br />
LLN vullen pag. 1 van de bundel in bundel<br />
verduidelijkt a.d.h.v. oefeningen.<br />
* de oefening wordt klassikaal<br />
oefening oplossen<br />
10’<br />
verbeterd<br />
Probleemstelling Vraag en Aanbod<br />
handopsteking bord<br />
* verkenning van vraag en aanbod:<br />
de klas wordt verdeeld in<br />
consumenten en producenten<br />
bundel<br />
* De LKR legt het spel uit en roept LLN spelen het spel en noteren hun<br />
10’ A1<br />
nieuwe prijzen af<br />
abstractie / vastzetting<br />
prijs<br />
* resultaten worden vergeleken en er LLN maken grafiek<br />
wordt een afzonderlijke grafiek via aanduiding wordt door één van<br />
gemaakt voor de producenten de LLN een grafiek aan bord<br />
(aanbod) en de consumenten gebracht die indien nodig wordt bord<br />
(vraag)<br />
* LK doceert kort over vraag en<br />
gecorrigeerd door andere LLN bundel<br />
K1-K2 aanbod (omschrijving, verloop,<br />
10’ V1-V2 eventueel verschuiving,...)<br />
instap: marktprijs (evenwichtsprijs)<br />
* LLN worden beurtelings aangeduid<br />
5'<br />
om de spelafspraken voor te lezen<br />
analyse<br />
voorlezen bundel<br />
* ronde 1 (dit is de allereerste keer) LLN spelen spel<br />
bundel, M&M's,<br />
10' K1- K2<br />
V3<br />
A1<br />
wordt gespeeld<br />
munten
TIJD LEERDOEL<br />
LES 2<br />
10’ V1-V3<br />
10’<br />
K1-K2<br />
V3<br />
A1<br />
10’ V1-V3<br />
ONDERWIJS- EN<br />
LEERACTIVITEITEN LKR<br />
abstractie / vastzetting<br />
* verzamelen van de gegevens van<br />
producenten en consumenten<br />
* op basis van deze gegevens wordt<br />
een vraag –en aanbodcurve<br />
opgemaakt<br />
* gemiddelde prijs wordt berekend<br />
* onderwijsleergesprek over het tot<br />
stand komen van de marktprijs<br />
(vergelijking gemiddelde prijs met<br />
grafische oplossing)<br />
analyse<br />
* ronde 2 (miserie, miserie, miserie…!)<br />
wordt gestart met het in groep<br />
oplossen van de vragen<br />
* de vragen worden klassikaal kort<br />
besproken, de antwoorden worden<br />
vergeleken<br />
* deel twee van het spel wordt gestart<br />
abstractie / vastzetting<br />
* verzamelen van de gegevens van<br />
consumenten (gegevens van<br />
producenten zijn onveranderd)<br />
* op basis van de gegevens worden<br />
vraag –en aanbodcurve opgemaakt<br />
* gemiddelde prijs berekenen<br />
* onderwijsleergesprek:<br />
-> vergelijken van de gevonden<br />
oplossingen met de antwoorden op<br />
placemat<br />
-> vergelijken van de gevonden<br />
oplossingen met grafiek<br />
-> invloed van een verandering in de<br />
vraag op de marktprijs<br />
ONDERWIJS- EN<br />
LEERACTIVITEITEN LLN<br />
LLN geven hun gegevens op<br />
LLN maken een grafiek op aan<br />
de hand van de gegevens<br />
LLN tekenen grafiek op bord<br />
LLN berekenen gemiddelde prijs<br />
handopsteking<br />
LLN vullen bundel aan<br />
LLN lossen vragen op met<br />
placematmethode<br />
handopsteking<br />
LLN spelen het vervolg van<br />
ronde 2<br />
LLN geven gegevens op<br />
LLN maken grafiek op a.d.h.v.<br />
de gegevens<br />
LLN tekenen grafiek op bord<br />
LLN berekenen gemiddelde prijs<br />
Handopsteking<br />
Handopsteking<br />
Handopsteking<br />
DIDACTISCHE<br />
HULPMIDDELEN<br />
Bord<br />
Bundel<br />
bundel, M&M's,<br />
munten<br />
bord<br />
bundel
TIJD LEERDOEL<br />
10’<br />
K1-K2<br />
V3<br />
A1<br />
10’ V1-V3<br />
ONDERWIJS- EN<br />
LEERACTIVITEITEN LKR<br />
analyse<br />
* ronde 3 (Eten maar!) wordt gestart<br />
met het in groep oplossen van de<br />
vragen<br />
* de vragen worden klassikaal kort<br />
besproken, de antwoorden worden<br />
vergeleken<br />
* deel twee van het spel wordt gestart<br />
abstractie / vastzetting<br />
* verzamelen van de gegevens van<br />
consumenten en producenten<br />
* op basis van de gegevens worden<br />
vraag –en aanbodcurve opgemaakt<br />
* gemiddelde prijs berekenen<br />
* onderwijsleergesprek:<br />
-> vergelijken van de gevonden<br />
oplossingen met de antwoorden op<br />
placemat<br />
-> vergelijken van de gevonden<br />
oplossingen met grafiek<br />
-> invloed van een verandering in het<br />
aanbod op de marktprijs<br />
ONDERWIJS- EN<br />
LEERACTIVITEITEN LLN<br />
LLN lossen vragen op met<br />
placematmethode<br />
handopsteking<br />
LLN spelen het vervolg van ronde 3<br />
LLN geven gegevens op<br />
LLN maken grafiek op a.d.h.v. de<br />
gegevens<br />
LLN tekenen grafiek op bord<br />
LLN berekenen gemiddelde prijs<br />
Handopsteking<br />
Handopsteking<br />
Handopsteking<br />
DIDACTISCHE<br />
HULPMIDDELEN<br />
bundel, M&M's,<br />
munten<br />
bord<br />
bundel
TIJD LEERDOEL<br />
LES 3<br />
K1-K2<br />
V1-V3<br />
ONDERWIJS- EN<br />
LEERACTIVITEITEN LKR<br />
Abstractie en vastzetting<br />
* LK overloopt de geziene stof van de<br />
voorbije lessen, LK duidt LLN aan om<br />
antwoorden te geven, toe te passen,<br />
uit te leggen aan andere LLN<br />
* LK geeft duidelijk aan wat LLN<br />
moeten kennen en kunnen<br />
ONDERWIJS- EN<br />
LEERACTIVITEITEN LLN<br />
LLN antwoorden, vatten samen,<br />
passen toe, geven uitleg aan andere<br />
LLN<br />
DIDACTISCHE<br />
HULPMIDDELEN<br />
bundel<br />
10’<br />
Mogelijkheid tot vragen stellen<br />
instap expertengroep<br />
* de klas wordt verdeeld in groepjes<br />
van 4<br />
* de leerkracht geeft aan ieder<br />
groepslid een tekst die aansluit bij het<br />
onderwerp markt en marktprijs<br />
bundel<br />
3’ * de opdracht wordt uitgelegd<br />
analyse<br />
* iedere leerling bestudeert individueel<br />
7'<br />
zijn tekst<br />
abstractie<br />
* er worden nieuwe groepjes gevormd<br />
waarbij iedereen die dezelfde tekst<br />
gekregen heeft gaat samen zitten<br />
LLN lezen individueel hun tekst tekst<br />
V3<br />
* deze expertengroepen wisselen hun LLN lossen de vragen op in de tekst<br />
10’ A1<br />
informatie uit en lossen vraagjes op<br />
vastzetting<br />
expertengroepen<br />
werkbladen<br />
*iedereen keert terug naar zijn Elke LLN legt aan zijn<br />
oorspronkelijke groep<br />
groepsgenoten uit waarover zijn<br />
tekst handelt, wat er verandert is in<br />
de markt, waarom de prijs gestegen, tekst<br />
* LK evalueert het werken in<br />
expertengroepen door gerichte vragen<br />
te stellen aan alle groepsleden van alle<br />
gedaald of onveranderd is gebleven werkbladen<br />
K1-K2 groepen (dus niet enkel over de tekst LLN beantwoorden de vragen<br />
V3<br />
die LLN zelf in groep hebben<br />
20’ A1<br />
behandeld)
1. Inleiding<br />
MARKT EN MARKTPRIJS<br />
Als we iets willen kopen in de winkel, moeten we daar natuurlijk een prijs voor<br />
betalen. Maar wie bepaalt deze prijs? Hoe komt die prijs tot stand? Dat zijn de vragen<br />
die we ons stellen in dit hoofdstuk.<br />
Om te beginnen maken we eerst kennis met de verschillende ‘spelers’ op de markt,<br />
namelijk consumenten en producenten<br />
1.1 Consumenten<br />
Enig idee wie die consumenten zijn? En wat ze doen? Ben jij een consument?<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
Misschien rij jij af en toe het gras af om een centje bij te verdienen? Of heb je een<br />
baantje in het weekend? Net als jij moeten alle andere consumenten een prestatie<br />
leveren om een loon te krijgen. Na alle moeite die ze gedaan hebben om dat loon te<br />
krijgen, willen consumenten natuurlijk zoveel mogelijk kopen met hun loon. Ze<br />
proberen met andere woorden om het product dat ze graag willen, te kopen aan de<br />
laagst mogelijke prijs. Als je er minder voor betaalt, kan je er immers meer van<br />
kopen!<br />
1.2 Producenten<br />
Wie of wat zijn producenten dan? Geef enkele voorbeelden van producenten.<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
Producenten hebben natuurlijk ook een doel: winst maken. Als ze geen winst<br />
maken, kunnen ze niet blijven produceren.<br />
Bereken de winst die de volgende producent maakt bij gegeven prijzen:<br />
AKP<br />
(per stuk)<br />
Aantal<br />
gekochte<br />
stuks<br />
Totale<br />
aankoop<br />
prijs<br />
10 20 20<br />
15 15 20<br />
5 50 15<br />
25 5 30<br />
AKP = aankoopprijs, VKP = verkoopprijs<br />
VKP<br />
(per stuk)<br />
Aantal<br />
verkochte<br />
stuks<br />
Totale<br />
verkoop<br />
prijs<br />
Winst
2. Ontdekken van vraag en aanbod<br />
Maar welke rol spelen consumenten en producenten?<br />
Om dat te ontdekken, spelen we het volgende spel: de klas wordt onderverdeeld in twee<br />
groepen, producenten en consumenten. Bedoeling van dit spel is dat elke producent bij een<br />
gegeven prijs het aantal opgeeft dat hij wil verkopen tegen die prijs (= aangeboden<br />
hoeveelheid); de consumenten op hun beurt geven bij die gegeven prijs het aantal op dat ze<br />
willen kopen (= de gevraagde hoeveelheid). Gegeven is de “normale” prijs en de<br />
aangeboden en gevraagde hoeveelheid bij die prijs. Aan jullie om te bepalen hoeveel je zou<br />
willen kopen of verkopen bij een andere prijs...<br />
!! De leerkracht roept de nieuwe prijs af, luister dus goed!!<br />
!! Je geeft telkens een hoeveelheid op die tussen 1 en 10 ligt !!<br />
Prijs Producenten<br />
Consumenten<br />
Aangeboden hoeveelheid Gevraagde hoeveelheid<br />
3 5 5<br />
In onderstaande tabel verzamelen we de gegevens van alle producenten en<br />
consumenten:<br />
Prijs Producenten<br />
Aangeboden<br />
hoeveelheid<br />
3<br />
3 x _______ =<br />
Totaal<br />
aangeboden<br />
hoeveelheid<br />
Consumenten<br />
Gevraagde<br />
hoeveelheid<br />
3 x _______ =<br />
Totaal<br />
gevraagde<br />
hoeveelheid
Aan de hand van de verzamelde gegevens, kunnen we nu twee grafieken maken: één<br />
voor de producenten, en één voor de consumenten. Op de Y-as zetten we de<br />
verschillende prijzen uit, de X-as vermeldt de aangeboden of gevraagde hoeveelheden.<br />
* Producenten<br />
AANBODCURVE<br />
De rechte die we bekomen noemen we de aanbodcurve.<br />
De aanbodcurve geeft ons een overzicht van de totale aangeboden hoeveelheid tegen<br />
een bepaalde prijs van alle producenten samen.<br />
De aanbodscurve wordt gekenmerkt door een stijgend verloop: hoe lager de prijs, hoe<br />
minder de producenten geneigd zijn te verkopen, hoe hoger de prijs, hoe meer ze<br />
willen verkopen.
* Consumenten<br />
VRAAGCURVE<br />
De rechte die we bekomen, noemen we de vraagcurve.<br />
De vraagcurve geeft ons een overzicht van de totale gevraagde hoeveelheid tegen een<br />
bepaalde prijs van alle consumenten samen.<br />
De vraagcurve wordt gekenmerkt door een dalend verloop: hoe lager de prijs, hoe<br />
meer consumenten van een product willen kopen, hoe hoger de prijs, hoe minder ze<br />
zullen bereid zijn te kopen.
3. Marktprijs : het grote spel van vraag & aanbod.<br />
We hebben nu gezien dat de twee voornaamste spelers op de markt de consumenten en<br />
de producenten zijn. Maar we hebben nog steeds geen antwoord op onze vraag: wie<br />
bepaalt de prijs van een product?<br />
Om hierover een idee te krijgen, proberen we een marktsituatie na te bootsen: de klas<br />
wordt opnieuw in twee groepen gedeeld: één groep consumenten, één groep<br />
producenten en spelen we het Grote Spel van Vraag & Aanbod!<br />
AFSPRAKEN<br />
i) Producenten kiezen een vaste plaats, consumenten kunnen vrij rondlopen. Het<br />
aantal verhandelde M&M’s bedraagt minimaal nul en maximaal tien. De prijs<br />
kan variëren van 1 tot en met 5.<br />
Bij elk onderdeel van het spel is een tabel voorzien waarin de producenten<br />
vooraf noteren hoeveel ze wensen te verkopen tegen een bepaalde prijs.<br />
Eenmaal het spel is gestart, noteren consumenten hoeveel M&M’s ze gekocht<br />
hebben aan een bepaalde prijs.<br />
ii) Consumenten krijgen hun loon van de leerkracht. Zij proberen met dat loon zo<br />
veel mogelijk M&M’s te kopen.<br />
iii) Bedrijven ‘kopen’ de M&M’s aan bij de leerkracht. Ze proberen zo veel<br />
mogelijk M&M’s te verkopen aan de hoogst mogelijke prijs. Onderhandel dus<br />
met de consumenten over de verkoopprijs van M&M’s!<br />
iv) Consumenten en bedrijven eten geen M&M’s tijdens het spel, tenzij dat<br />
uitdrukkelijk gezegd wordt!!<br />
v) Bij ronde 2 en 3 worden telkens een paar vragen gesteld. Bij die rondes nemen<br />
consumenten plaats bij een producent om in groep de vragen op te lossen.<br />
Let op! Los deze vragen op volgens de placematmethode: ieder groepslid<br />
denkt eerst zelf na over de vraag en schrijft dan zijn of haar antwoord op in<br />
zijn “vakje”. Daarna vergelijken jullie de verschillende antwoorden, bespreken<br />
jullie de verschillen en noteren jullie het “groepsantwoord” in de kader in het<br />
midden van jullie blad. Nadat de vragen beantwoord zijn nemen we de tijd om<br />
onze resultaten te vergelijken. Nadien spelen we het spel opnieuw om onze<br />
antwoorden te controleren.
Ronde 1 : dit is de allereerste keer...<br />
• Gegevens<br />
Prijs Producent:<br />
hoeveel wil je<br />
verkopen?<br />
1<br />
2<br />
3<br />
4<br />
5<br />
• Grafiek<br />
Totaal (alle<br />
producenten)<br />
Consument:<br />
hoeveel heb je<br />
gekocht?<br />
Totaal<br />
(alle<br />
consumenten)<br />
• Bereken de gemiddelde prijs voor een M&M (= het gewogen gemiddelde van alle<br />
verkochte M&M’s)<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
• Hoe ontstaat de marktprijs?<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________
Ronde 2 : miserie, miserie, miserie ...!<br />
De economie doet het niet goed! Consumenten krijgen nu maar de helft van het loon<br />
dat ze daarnet ontvingen. Bij de producenten verandert niets, ze nemen dezelfde<br />
getallen als bij de eerste ronde.<br />
Los eerst volgende vragen op in groep (placemat-methode!)<br />
i. wat is er veranderd op de markt? Heeft dit een invloed op de vraag of op het<br />
aanbod?<br />
ii. wat verwacht je dat er zal gebeuren met de verkoopprijs van M&M’s?<br />
• Gegevens<br />
Prijs Producent:<br />
hoeveel wil je<br />
verkopen?<br />
1<br />
2<br />
3<br />
4<br />
5<br />
Totaal (alle<br />
producenten)<br />
Consument:<br />
hoeveel heb je<br />
gekocht?<br />
Totaal<br />
(alle<br />
consumenten)
• Grafiek<br />
• Bereken de gemiddelde prijs per M&M<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
• Stemt dit overeen met de oplossingen die we daarnet gevonden hadden? Kan je één<br />
of meerdere redenen bedenken voor deze verandering?<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________
Ronde 3 : eten maar!<br />
Alle M&M’s die nu circuleren in je groep mag je verdelen en opeten – OPGELET<br />
ELK BEDRIJF HOUDT 1 M&M OVER!!<br />
De prijs van grondstoffen (suiker, pindanoten, cacao,...) die nodig zijn om M&M’s te<br />
maken is zeer sterk gestegen. Hierdoor is de aankoopprijs van M&M’s meer dan<br />
verdrievoudigd. De bedrijven besluiten om hun voorraden niet aan te vullen maar te<br />
wachten tot de aankoopprijs van M&M’s terug gedaald is.<br />
Los eerst volgende vragen op in groep (placemat-methode!)<br />
i. Wat is er veranderd op de markt? Heeft dit een invloed op de vraag of op het<br />
aanbod?<br />
ii. Wat verwacht je dat er zal gebeuren met de prijs van M&M’s?<br />
• Gegevens<br />
Prijs Producent:<br />
hoeveel wil je<br />
verkopen?<br />
1<br />
2<br />
3<br />
4<br />
5<br />
Totaal<br />
(alle<br />
producenten)<br />
Consument:<br />
hoeveel heb je<br />
gekocht?<br />
Totaal<br />
(alle<br />
consumenten)
• Grafiek<br />
• Bereken de gemiddelde prijs per M&M<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
__________________________________________________________________<br />
• Stemt dit overeen met de oplossingen die we daarnet gevonden hadden? Kan je een<br />
oorzaak aangeven voor deze verandering?<br />
_________________________________________________________________________<br />
_________________________________________________________________________<br />
_________________________________________________________________________<br />
_________________________________________________________________________<br />
_________________________________________________________________________<br />
_________________________________________________________________________<br />
_________________________________________________________________________
Te kennen – te kunnen<br />
☺ Begrip vraagcurve omschrijven<br />
☺ Begrip aanbodcurve omschrijven<br />
☺ De vraagcurve grafisch voorstellen<br />
☺ De aanbodcurve grafisch voorstellen<br />
☺ Met behulp van de wet van vraag en aanbod het totstandkomen<br />
van de marktprijs<br />
verklaren door gebruik te maken van vraag- en aanbodschema’s<br />
Samenvatting<br />
De prijs van een goed komt tot stand op de markt en wordt bepaald door de vraag naar en het<br />
aanbod van het goed of de dienst.<br />
Een marktvorm waar veel vragers en veel aanbieders zijn noemt men volkomen<br />
concurrentie. In deze marktvorm is de concurrentie tussen de aanbieders het grootst.<br />
De grafieken maken duidelijk wat er gebeurt als het aanbod of de vraag<br />
verschuiven (=toenemen of afnemen), op een markt met volkomen concurrentie.<br />
Deze beide grafieken verklaren dus de werking van de markt en hoe een evenwichtsprijs en<br />
evenwichtshoeveelheid tot stand komen.<br />
De vraag is de totale vraag van alle consumenten in de markt. Analoog is het aanbod het<br />
totale aanbod van alle aanbieders in de markt.<br />
De P op de y-as staat voor Prijs, de Q op de x-as staat voor Hoeveelheid. Het snijpunt van de<br />
vraagcurve en de aanbodcurve bepaalt de evenwichtsprijs en de evenwichtshoeveelheid. Dit is<br />
de hoeveelheid die zal verkocht worden tegen een welbepaalde evenwichtsprijs.<br />
1) De Vraag.<br />
De vraagcurve (V) kan 2 richtingen uit, ze kan toenemen of afnemen. Wanneer de vraag naar<br />
een goed of een dienst toeneemt, verschuift ze naar rechts. V wordt dus V1. Bij gelijkblijvend<br />
aanbod neemt dus de prijs van een goed toe. Evenwichtsprijs P wordt na de stijging P1. De<br />
evenwichtshoeveelheid Q stijgt naar Q1. Het is ook mogelijk dat de vraag naar een goed of<br />
dienst afneemt. Wanneer we weer vertrekken van de basisvraag V verschuift de vraagrechte<br />
naar links, V2. We zien dat er een lagere evenwichtsprijs tot stand komt op de markt. Analoog<br />
daalt ook de evenwichtshoeveelheid, want er wordt minder gevraagd.
2) Het Aanbod<br />
Analoog met de vraag kan ook de aanbodcurve (A) van een goed of dienst toenemen of<br />
afnemen, telkens weer met veranderingen van de evenwichtsprijs tot gevolg. Wanneer het<br />
aanbod daalt, een verschuiving van A naar A1 zal de prijs stijgen. We zien dat P stijgt tot P1<br />
en dat Q verschuift naar Q1. Het is eveneens mogelijk dat het Aanbod toeneemt, een<br />
verschuiving van onze oorspronkelijke A naar A2. Deze verschuiving gaat gepaard met een<br />
daling van de evenwichtsprijs en een stijging van de evenwichtshoeveelheid. Als de prijs zakt<br />
wordt het goed goedkoper en gaan dus meer mensen aankopen. Dus Q stijgt.
Ben jij een expert?<br />
o Ieder van jullie krijgt een tekst toegewezen. In totaal<br />
zijn er 5 teksten maar de twee kleine tekstjes horen<br />
samen.<br />
o Vorm een groepje met 4 personen die dezelfde tekst<br />
hebben.<br />
o Eerst lees je de tekst individueel. (Vb: 2-2-2-2 )<br />
o Vervolgens bespreek je de tekst binnen je groepje.<br />
Samen proberen jullie de vragen op te lossen onder<br />
aan de tekst.<br />
o Als alle vragen opgelost zijn vormen jullie andere<br />
groepjes. Ditmaal is het de bedoeling dat iedereen in<br />
het groepje een andere tekst heeft. (1-2-3-4)<br />
o Jullie leggen aan jullie (nieuwe) groepsgenoten uit<br />
waarover jouw tekst ging en bespreekt met hen de<br />
antwoorden.<br />
o Opgelet! Andere groepsleden luisteren aandachtig,<br />
want ook zij moeten later kunnen vertellen waarover<br />
de tekst ging en wat de antwoorden zijn.<br />
o Als alle teksten zijn besproken gaan we over tot een<br />
klassikale verbetering.
1) Een vat ruwe olie kost voor het eerst meer dan<br />
honderd dollar<br />
De consument zal de stijgende olieprijzen niet alleen bij het autorijden of aan zijn<br />
energiefactuur voelen. Olie zit verwerkt in tal van andere producten. Drankflessen en potjes<br />
yoghurt worden gefabriceerd van plastics die van geraffineerde olie worden gemaakt. De<br />
olieproducten polyol en isocyanaat worden gebruikt als vulling voor meubilair en bh's.<br />
Hemden en bloezen bevatten nylon, een ander product met als basis olie.<br />
Consumenten beseffen het misschien niet, maar olie zit ook in de chemicaliën die gebruikt<br />
worden voor de aanmaak van lippenstift. Mensen poetsen hun tanden met olie; tandpasta<br />
bevat verwerkte olie. Ook medicijnen bevatten olieproducten. Zelfs een broodje met kaas is<br />
niet olievrij, want de toegevoegde geur- en smaakstoffen zijn op olie gebaseerd.<br />
Natuurlijk gaat het maar om kleine hoeveelheden en hoeft de consument niet meteen te vrezen<br />
voor forse prijsstijgingen. Maar prijsverhogingen komen er zeker aan. Een daling van de<br />
olieprijzen is namelijk niet meteen in zicht. De vraag is zelfs of de prijzen ooit weer zullen<br />
dalen. De voorspellingen van analisten zijn wat dat betreft somber. De reden daarvoor? Er is<br />
te weinig olie voorhanden. Het aanbod kan de vraag niet bijhouden. De olieproducerende<br />
landen slagen er niet in de energiehonger van de mondiale economie te stillen.<br />
Alle signalen wijzen op een fysiek tekort aan olie. Het is dus niet zo moeilijk om te<br />
voorspellen dat de prijs van een vat olie omhoog gaat : doordat het aanbod de vraag niet bij<br />
kan houden, gaat de prijs van olie omhoog”<br />
Niet het slechte winterweer of berichten over politieke onrust in olieproducerende landen<br />
zoals Iran, Irak, Nigeria of Venezuela of het werk van speculanten zorgen voor hogere<br />
prijzen, wel de explosief toenemende vraag uit China, India en Brazilië. De jongste tijd<br />
hebben specialisten een beter zicht gekregen op vraag en aanbod en daaruit valt maar één ding<br />
te concluderen: het aanbod kan de vraag niet bijhouden.<br />
De ogen zijn dan ook gericht op de inspanningen die de olie-industrie doet om nieuwe<br />
olievelden in gebruik te nemen. Een moeilijke klus. Nieuwe oliebronnen zitten diep onder de<br />
zeebodem of onder het pakijs en kosten handenvol geld om te ontginnen. Ondertussen loopt<br />
de productie uit gemakkelijk winbare olievelden terug...<br />
Vrij naar “Een vat ruwe olie kost voor het eerst meer dan honderd dollar”, Johan Corthouts,<br />
De Morgen, 5 januari 2008
Bespreek met je groep de volgende vragen:<br />
• Over welke goederen/diensten gaat het hier?_____________________________<br />
• Het aanbod is toegenomen /afgenomen / of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• De vraag is toegenomen/ afgenomen /of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• Wat zijn de gevolgen van deze verandering op de evenwichtsprijs van de goederen of<br />
diensten?<br />
_____________________________________________________________________<br />
• Teken eerst de vraag en aanbodcurve. Geef dan de verandering op de markt grafisch<br />
weer. Teken dus de nieuwe vraag en/of aanbodcurve en duidt de evenwichtsprijs en –<br />
hoeveelheid aan.
2) Vergrijzing kan stijging woningprijzen temperen<br />
De vergrijzing zal de volgende jaren nagenoeg zeker een einde maken aan de forse<br />
prijsstijgingen van woningen. Dat stelt de studiedienst van de bank ING.<br />
Heel wat babyboomers met een eigen woning zullen hun huis te koop zetten, terwijl er minder<br />
jongeren op zoek zullen zijn naar een woning. Het aantal 25-tot 35-jarigen dat op zoek is naar<br />
een woning zou tegen 2015 al met 100.000 verminderen en de jaren nadien nog meer. Meer<br />
aanbod en minder vraag leidt in principe tot dalende prijzen. Maar omdat de markt niet<br />
helemaal rationeel werkt, is het voorbarig om te stellen dat de prijzen effectief zullen dalen,<br />
nuanceert ING.<br />
ING waarschuwt wel dat de vastgoedmarkt er binnen tien à vijftien jaar sowieso helemaal<br />
anders zal uitzien. De verbouwsector zou wel kunnen profiteren van het vrijkomen van het<br />
oude woningbestand. Ook zijn er verschillen te verwachten per type: grote woningen voor<br />
gezinnen met kinderen zouden minder in trek zijn, terwijl de woonvormen voor kleine<br />
gezinnen populairder zouden worden.<br />
De voorbije jaren steeg de prijs van vastgoed in ons land aan een razendsnel tempo. In enkele<br />
jaren werden woningen zowat de helft duurder. Die evolutie werd aangewakkerd door de<br />
historisch lage rente, goedkopere registratierechten en de eenmalig bevrijdende aangifte.<br />
Sinds vorig jaar vertraagt de groei. Dat geldt trouwens in heel Europa. De hogere intrest geldt<br />
als belangrijkste verklaring. In Duitsland en Ierland daalden de vastgoedprijzen zelfs al. ING<br />
waarschuwt dat ook in België de voorzetting van historische prijsstijgingen "zogoed als<br />
onmogelijk is op lange termijn".<br />
De Morgen, 6 maart 2008
Bespreek met je groep de volgende vragen:<br />
• Over welke goederen/diensten gaat het hier?_____________________________<br />
• Het aanbod is toegenomen /afgenomen / of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• De vraag is toegenomen/ afgenomen /of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• Wat zijn de gevolgen van deze verandering op de evenwichtsprijs van de goederen of<br />
diensten?<br />
_____________________________________________________________________<br />
• Teken eerst de vraag en aanbodcurve. Geef dan de verandering op de markt grafisch<br />
weer. Teken dus de nieuwe vraag en/of aanbodcurve en duidt de evenwichtsprijs en –<br />
hoeveelheid aan.
3) Zeeuwse Mosselen een derde duurder<br />
De prijs voor Zeeuwse mosselen gaat in Nederland vanaf vandaag met ongeveer een derde<br />
omhoog, zo laat de vereniging van de handelaars van Zeeuwse mosselen, de Mosselhandel',<br />
weten. Ook in België zal de prijsstijging zich op korte termijn laten voelen. Door de grote<br />
vraag naar Zeeuwse mosselen en de beperkte aanvoer, stijgen de inkoopprijzen op de veiling.<br />
De Nederlandse mosselhandelaren voelen zich dan ook gedwongen om de verkoopprijs te<br />
verhogen, aldus de Mosselhandel. "Dat zal met ongeveer een derde zijn, maar het kan ook<br />
meer zijn", zegt secretaris Jaap Holstein. De kwaliteit van de mosselen is dit seizoen goed,<br />
waardoor de vraag groot is. Het aanbod van Zeeuwse mosselen is echter te laag om aan die<br />
vraag te voldoen. De vereniging is niet gelukkig met de hogere prijzen. "Er zijn alleen maar<br />
verliezers. Het liefst zouden we een hoge aanvoer gekoppeld zien aan een goede kwaliteit",<br />
besluit Holstein.<br />
De Morgen, 18 juli 2007<br />
Bespreek met je groep de volgende vragen:<br />
• Over welke goederen/diensten gaat het hier?_____________________________<br />
• Het aanbod is toegenomen /afgenomen / of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• De vraag is toegenomen/ afgenomen /of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• Wat zijn de gevolgen van deze verandering op de evenwichtsprijs van de goederen of<br />
diensten?<br />
_____________________________________________________________________
• Teken eerst de vraag en aanbodcurve. Geef dan de verandering op de markt grafisch<br />
weer. Teken dus de nieuwe vraag en/of aanbodcurve en duidt de evenwichtsprijs en –<br />
hoeveelheid aan.<br />
3)Dreigend tekort aan chocolade<br />
De bevoorrading van chocolade zou in de problemen kunnen raken als de vraag uit China<br />
sterker groeit dan verwacht, meent Patrick De Maeseneire, de Belgische topman van het<br />
Zwitserse bedrijf Barry Callebaut. Zijn uitspraken verschenen in de Zwitserse krant Le<br />
Temps.<br />
Het aanbod aan grondstoffen is vandaag nog voldoende groot om te beantwoorden aan de<br />
groei van de wereldwijde vraag, een jaarlijkse toename met 3 procent.<br />
Vooral in China en Oost-Europa wordt chocolade steeds populairder. Als die markten sneller<br />
groeien dan verwacht, kunnen tekorten ontstaan omdat het drie à vier jaar duurt vooraleer<br />
nieuwe cacaoplanten een bruikbare oogst opleveren. Barry Callebaut opende vorige week een<br />
nieuwe fabriek in China.<br />
luchthaven, die naar schatting met ongeveer 6,5 procent gegroeid is.<br />
De Morgen, 16 januari 2008
Bespreek met je groep de volgende vragen:<br />
• Over welke goederen/diensten gaat het hier?_____________________________<br />
• Het aanbod is toegenomen /afgenomen / of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• De vraag is toegenomen/ afgenomen /of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• Wat zijn de gevolgen van deze verandering op de evenwichtsprijs van de goederen of<br />
diensten?<br />
_____________________________________________________________________<br />
• Teken eerst de vraag en aanbodcurve. Geef dan de verandering op de markt grafisch<br />
weer. Teken dus de nieuwe vraag en/of aanbodcurve en duidt de evenwichtsprijs en –<br />
hoeveelheid aan.
4) Nog nooit zijn er zoveel flessen champagne<br />
verkocht als dit jaar<br />
Toenemende vraag leidt tot uitbreiding van champagneproducerende gemeenten<br />
Revolutie in champagneland: om aan de toenemende vraag te voldoen mogen straks meer<br />
gemeenten in Frankrijk champagne telen.<br />
Oorzaak van de toenemende vraag is de stijgende populariteit van champagne in landen als<br />
Rusland en China. Ook onder de 'vaste afnemers' neemt de vraag niet af.<br />
Belgen zijn per hoofd de grootste champagnedrinkers ter wereld. Ons land importeerde vorig<br />
jaar 9,3 miljoen flessen champagne. In de eerste vijf maanden van dit jaar waren dat 3,1<br />
miljoen flessen. Dat is een stijging met 6,7 procent. Als die trend zich doorzet, wordt in 2007<br />
gemakkelijk de kaap van 10 miljoen flessen gehaald. Dat zou een historisch record zijn.<br />
Gemiddeld zou een volwassen Belg dan veel meer dan een fles per jaar drinken<br />
.<br />
Het aanbod kan de vraag dan ook nauwelijks volgen.<br />
Om enigszins aan de toenemende vraag tegemoet te komen werd het basisquotum per hectare<br />
dit jaar opgetrokken. Dat lag op 12.400 kilo druiven, maar boeren mochten ervoor kiezen<br />
3.100 kilo extra te oogsten per hectare. Maar ook dat is niet voldoende.<br />
Het Institut National de l'Origine et de la Qualité (INAO) heeft daarom in een preselectie al<br />
veertig nieuwe gemeenten opgenomen waar straks nieuwe druivengaarden opgetrokken<br />
mogen worden.<br />
"Die uitbreiding is heel revolutionair", zegt Alain Bloeykens, organisator van de wijnbeurs<br />
Megavino. "De champagnestreek is altijd een regio geweest die de champagneteelt heel erg<br />
afbakende. De drank mocht enkel in hun streek verbouwd worden. Nu mag het plots wel<br />
uitgebreid worden. Dat is werken met twee maten en twee gewichten." Onder andere in de<br />
streek rond Troyes mag de schuimwijn straks geoogst worden.<br />
Er vallen straks echter ook champagnegemeenten af.<br />
Het is evenwel nog wachten of de soep echt zo heet gegeten wordt als ze wordt opgediend.<br />
Volgens Bloeykens zijn al tal van gemeenten die straks niet meer tot het selecte kransje<br />
behoren naar de rechtbank gestapt. Er staat dan ook veel op het spel. Een hectare met druiven<br />
van gemiddelde kwaliteit levert ongeveer 14.000 euro per jaar op, als de kiloprijs van de<br />
druiven 4,50 euro bedraagt.<br />
Bloeykens houdt een tweeslachtig gevoel over aan het besluit om ook elders champagne te<br />
verbouwen. "Het is een goede beslissing als je zo de prijs in de hand kunt houden. Aan de<br />
andere kant is het afwachten of die nieuwe gemeenten op termijn even goede champagne<br />
zullen leveren." Dat zal pas over vijftien à twintig jaar blijken.<br />
De Morgen, 27 december 2007
Bespreek met je groep de volgende vragen:<br />
• Over welke goederen/diensten gaat het hier?_____________________________<br />
• Het aanbod is toegenomen /afgenomen / of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• De vraag is toegenomen/ afgenomen /of hetzelfde gebleven?<br />
____________________________________________________________________<br />
• Wat zijn de gevolgen van deze verandering op de evenwichtsprijs van de goederen of<br />
diensten?<br />
_____________________________________________________________________<br />
• Teken eerst de vraag en aanbodcurve. Geef dan de verandering op de markt grafisch<br />
weer. Teken dus de nieuwe vraag en/of aanbodcurve en duidt de evenwichtsprijs en –<br />
hoeveelheid aan.