Lesformulier - Stichting Platforms VMBO
Lesformulier - Stichting Platforms VMBO
Lesformulier - Stichting Platforms VMBO
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Lesformulier</strong><br />
Naam:<br />
Datum:<br />
Klas/Groep: Klas 4<br />
Aantal leerlingen: 29 leerlingen, niveau gemengde leerweg<br />
Duur les:<br />
2x45 minuten<br />
Vak:<br />
Biologie<br />
Lesopdracht:<br />
Thema:<br />
Biologie voor jou:<br />
Thema 6 Gaswisseling<br />
• Basisstof 1<br />
• Basisstof 2<br />
• Basisstof 3<br />
Leerdoelen:<br />
Wat kan de leerling aan eind van de les:<br />
• De leerling kan aan het einde van les verschillende gaswisselings- mechanismes benoemen<br />
en beschrijven van verschillende diersoorten.<br />
• De leerling weet hoe het gaswisselings- mechanisme van de mens werkt.<br />
• De leerling weet waarom de huig en strottenklep sluiten tijdens het slikken van eten.<br />
• De leerling kan op twee manieren verklaren, waarom een neus ademhaling beter is dan<br />
een mond ademhaling.<br />
• De leerling kan verschillende onderdelen benoemen van de luchtpijp.<br />
• De leerling kan de onderdelen benoemen en beschrijven van de longblaasjes.<br />
• De leerling weet de samenstelling van de ingeademde en uitgeademde lucht.<br />
Beginsituatie algemeen:<br />
Wat weet de leerling, voorkennis activeren.<br />
Wat kan de leerling.<br />
De leerling kan grofweg onderscheid maken tussen longen en kieuwen. De leerling weet waar de<br />
longen zich in het lichaam bevinden. De leerling weet wat het verschil tussen zuurstofrijk en<br />
zuurstof armbloed. De leerling kan twee manieren van ademhalen onderscheiden. (neus<br />
ademhaling en mondademhaling.<br />
Tijdsfasering:<br />
Tijd- wat te doen<br />
10.00 – 10.10 Inleiding van het nieuwe hoofdstuk.<br />
10.10 – 10.30 Werken aan basisstof 1<br />
10.30 – 10.45 Werken aan basisstof 2<br />
10.45 – 11.00 Pauze<br />
11.00 – 11.30 Werken aan basisstof 2 + 3 / groep 3 werkt aan de presentatie<br />
11.30 – 11.40 Presentatie groep 3<br />
11.30 – 11.45 Samenvatting
Leerinhouden:<br />
Samenvatting:<br />
De leerlingen gaan zelfstandig werken in het eerste lesuur. De leerlingen werken dan aan<br />
Basisstof: 1 Gaswisseling bij dieren<br />
Basisstof: 2 Het ademhalingstelsel van de mens<br />
Basisstof: 3 De longblaasjes<br />
Het tweede lesuur gaan sommige leerlingen werken aan de presentatie. Zij geven met behulp van<br />
een digitaal bord een presentatie. De presentatie gaat over Basisstof 1 + 2 + 3.<br />
In de presentatie moet naar komen:<br />
• Hoe werken tracheeën<br />
• Hoe werken kieuwen<br />
• Hoe werken longen.<br />
Huiswerk<br />
• Leren voor PTA toets,<br />
• 08 december 2008, afmaken basisstof 1+2+3<br />
Gebruik digibord:<br />
• Schema, wat de leerlingen gaan doen tijdens de les.<br />
• Groep 3 geeft een presentatie aan de klas, groep drie bereid de presentatie in de les voor.<br />
Groep 3 geeft een presentatie van minimaal 10 minuten. Bij het gebruik van de<br />
presentatie moeten de leerlingen gebruik maken van een digitaal bord. Dit kan aan de<br />
hand van powerpoint, word of een andere digitale manier. De presentatie moet minimaal<br />
1 plaatje bevatten die een duidelijke weergave laat zien van het geen wat de leerlingen<br />
willen vertellen. De leerlingen kunnen gebruik maken van sites zoals:<br />
o www.bioplek.org<br />
o www.klokhuis.nl<br />
o www.ziekenhuis.nl<br />
Leeractiviteiten:<br />
Wat hebben de leerlingen gedaan.<br />
• De leerlingen werken samen,<br />
• De leerlingen luisteren naar docent en naar elkaar<br />
• De leerlingen helpen elkaar bij het maken van de opgaven.<br />
• De leerlingen werken zelfstandig<br />
• De leerlingen lezen zelfstandig de hoofdstukken.<br />
Didactische werkvormen:<br />
• Samenwerken<br />
• Zelfstandig<br />
• Presentatie<br />
Leermiddelen:<br />
• digitale leermiddelen, zoals het activebord en internet.