28.03.2015 Views

Scenariusz lekcji plastyki w kl. IV

Scenariusz lekcji plastyki w kl. IV

Scenariusz lekcji plastyki w kl. IV

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KL. <strong>IV</strong><br />

TEMAT: „Chmury nad miastem” – zagadnienie plamy jako środka wypowiedzi plastycznej<br />

Prowadzący: M. Oktaba<br />

Czas zajęć: 45 min.<br />

Cele:<br />

A. Wiadomości<br />

Uczeń:<br />

• Zna i rozumie pojęcia „plama barwna”, „plama miękka”, „plama ostra”, „plama<br />

obwiedziona konturem”<br />

B. Umiejętności<br />

Uczeń:<br />

• Potrafi rozróżnić i nazwać poszczególne rodzaje plam barwnych<br />

• Rozwija wyobraźnię i myślenie plastyczne<br />

• Prawidłowo posługuje się podaną techniką plastyczną<br />

• Obserwuje i interpretuje zjawiska interesujące pod względem barw i zestawień<br />

barwnych<br />

• Umiejętnie wyraża nastrój określony w ćwiczeniu plastycznym za pomocą plam<br />

barwnych<br />

C. Postawy:<br />

• Wdrażanie uczniów do prac zespołowych – współpraca w trakcie działalności<br />

plastycznej<br />

• Uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody<br />

• Wdrażanie do wni<strong>kl</strong>iwej obserwacji świata<br />

Metody pracy: słowna (pogadanka), oglądowa (pokaz, prezentacja multimedialna),<br />

aktywizująca (okienko informacyjne, bank słów), ćwiczenia praktyczne.<br />

Formy pracy: indywidualna, zespołowa.<br />

Środki dydaktyczne: Podręcznik „Plastyka <strong>kl</strong>. 4” S. Stopczyk, przedmioty użytkowe (chusty<br />

w barwnych plamach, tablice ilustrujące pojęcie „plamy” i jej rodzajów, prezentacja<br />

multimedialna: „Rodzaje chmur”, karty pracy dla uczniów, instrukcja dla grup, rzutnik<br />

multimedialny, laptop.<br />

Przebieg <strong>lekcji</strong>:<br />

1. Czynności organizacyjno-porządkowe – przygotowanie stanowisk pracy.<br />

2. Podanie i zapis tematu w zeszytach uczniów.<br />

3. Wprowadzenie do zagadnienia – pokaz tablicy z plamą barwną i pogadanka z uczniami: co<br />

to jest plama? (plama barwna – kształt uzyskany przez naniesienie farby za pomocą pędzla,<br />

przez stemplowanie, odciskanie, przy<strong>kl</strong>ejanie albo kształt otrzymany w rysunku przez<br />

zagęszczenie kresek), w jaki sposób można ją uzyskać?, gdzie stosuje się plamy barwne?


Uczniowie podają odpowiedzi. Nauczyciel rozdaje grupom karty pracy z „okienkiem<br />

informacyjnym” (zał.) i poleca, aby uczniowie wypełnili je we współpracy z pozostałymi<br />

członkami grupy wg podanego schematu.<br />

4. Nauczyciel prezentuje tablicę ilustrującą rodzaje plam barwnych (prezentacja ppt),<br />

zapoznaje uczniów z pojęciami: „plama miękka”, „plama ostra”, „plama obwiedziona<br />

konturem”. Nauczyciel rozdaje grupom karty pracy z „okienkami informacyjnymi” (zał.)<br />

i prosi o uzupełnienie ich.<br />

5. Nauczyciel prezentuje przedmioty użytkowe (chusty) i poleca uczniom, aby określili rodzaj<br />

plam barwnych zastosowanych do ich zabarwienia. Następnie zadaje pytanie: gdzie<br />

w środowisku możemy zaobserwować plamy? ( tęcza, plama z benzyny na kałuży, chmury na<br />

niebie itp.) Nauczyciel, nawiązując do tematu <strong>lekcji</strong> „Chmury nad miastem” prezentuje<br />

rodzaje chmur występujących w przyrodzie (prezentacja ppt).<br />

6. W celu utrwalenia poznanych wiadomości, uczniowie wykonują w zespołach ćwiczenie<br />

plastyczne pt. „Chmury nad miastem”. Ćwiczenie polega na namalowaniu lub narysowaniu<br />

chmur z zastosowaniem wybranych rodzajów plam barwnych (każda grupa dysponuje<br />

innymi materiałami plastycznymi do interpretacji chmur. Uczniowie wybierają lidera<br />

i realizują zadanie plastyczne korzystając z instrukcji dla poszczególnych zespołów. Podczas<br />

pracy uczniów nauczyciel dokonuje stosownej korekty.<br />

7. Podsumowanie zajęć – prezentacja wyników pracy poszczególnych grup. Liderzy grup<br />

omawiają swoje prace pod kątem rodzaju zastosowania plamy barwnej i sposobu jej<br />

uzyskania, wykonanie wystawy prac, ocena pracy grupy wyrażona stopniem.<br />

Rozdanie kart pracy (praca domowa), stworzenie przez uczniów tzw. „banku słów” (zał.)<br />

związanych z pojęciem „PLAMA”<br />

8. Zakończenie <strong>lekcji</strong>, porządkowanie stanowisk pracy.


Załącznik<br />

KARTA PRACY DLA GRUPY<br />

Wypełnij okienko informacyjne według podanego schematu:<br />

TERMIN<br />

DEFINICJA<br />

UJĘCIE METAFORYCZNE<br />

(wierszyk, rymowanka, zagadka )<br />

RYSUNEK<br />

Skład grupy:<br />

…………………………………………………<br />

…………………………………………………<br />

…………………………………………………<br />

…………………………………………………<br />

…………………………………………………


Karta pracy dla ucznia:<br />

Utwórz<br />

kojarzą<br />

„bank słów” - wpisz w<br />

rysunek wyrażenia, które<br />

Ci się z pojęciem<br />

„PLAMY”<br />

Opracowała:<br />

Małgorzata Oktaba

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!