29.03.2015 Views

9 czerwca 2012 101 aukcja antykwaryczna - Rara Avis

SZTUKA, RZEMIOSŁO, KOLEKCJONERSTWO<br />

24. Muzeum Narodowe w Warszawie. Katalog wystawy rysunków i szkiców Jana Matejki<br />

urządzonej w setną rocznicę urodzin artysty przez Koło Historyków Sztuki studentów<br />

Uniwersytetu J. Piłsudskiego. Z 17 tabl. i 1 ilustr. w tekście. Warszawa, III-IV<br />

1938. 8, s. [2], 155, [2], tabl. 17. brosz.<br />

Grzbiet oklejony papierem, stan dobry. Obejmuje 511 wyszczególnionych obiektów. Dołączono<br />

„Dodatek do katalogu wystawy rysunków i szkiców Jana Matejki” z wyszczególnieniem poz. od<br />

nr 512 do 540. 100.–<br />

25. Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Makowski (1882-1932). Malarstwo, rysunki,<br />

grafika. Warszawa 1960. Arkady. 8, s. 234, [1], tabl. 24. brosz., obw.<br />

Stan dobry. Katalog obejmuje ponad 1.100 obiektów w działach: Obrazy olejne (315), Akwarele<br />

i rysunki (696), Grafika (85), Varia (9). 100.–<br />

26. Muzeum Narodowe Warszawa, Biuro Wystaw Artystycznych Poznań. Bronisław Wojciech<br />

Linke. Warszawa [1967?]. 16d, s. [22], tabl. 12. brosz., obw.<br />

Otarcia obw., stan dobry. Wstęp I.Jakimowicz. Prezentacja 59 prac artysty. 60.–<br />

27. Muzeum Narodowe w Warszawie. Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego.<br />

Bractwo św. Łazarza, Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, Grupa Czwarta.<br />

Warszawa, IX-X 1978. 8, s. 67, [3], ilustr. 105. brosz.<br />

Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Opis 480 obiektów, biogramy artystów. Liczne<br />

reprodukcje. 60.–<br />

28. Muzeum Narodowe w Warszawie. Muzeum Plakatu w Wilanowie 1968-1988. Warszawa<br />

1988. 4, s. 128. opr. oryg. kart.<br />

Stan dobry. Liczne reprod. w tekście. Historia 20 lat istnienia Muzeum Plakatu w Wilanowie.<br />

60.–<br />

29. Pałac Sztuki. Katalog wystawy Wacława Pawliszaka. Warszawa, XI 1924. 8, s. [7],<br />

tabl. 3. brosz.<br />

Stan dobry. Podpis własn. Tyt. okładkowy, na karcie tyt.: „Stała wystawa dzieł sztuki antykwarnia<br />

i sala licytacyjna. Pałac Sztuki (Palais d’Art)”. Wstęp W.Wankie. Katalog obejmuje 50 obrazów.<br />

W.Pawliszak (1866-1905) - malarz, rysownik, ilustrator. Uczeń J.Matejki i J.Brandta. Wyróżniony<br />

na Powszechnej Wystawie Światowej w Paryżu<br />

w 1900 („[...] otrzymuje list pochwalny za jedną z najwybitniejszych<br />

swych prac ‚Strzelanie do orłów’, którą<br />

jedyny z polskich wystawców sprzedaje na miejscu” - z<br />

przedmowy). 60.–<br />

30. [Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka”].<br />

Ausstellung der Vereinigung Polnischer Künstler<br />

„Sztuka”. Wien 1908. Verlag des Künstlerbundes<br />

Hagen in Wien. 8, s. 34, [2], tabl. 30. brosz.<br />

Niewielki, podklejony ubytek grzbietu, okł. brosz.<br />

podklejone i nieco przybrudzone, na wewnętrznej tylnej<br />

okł. rysunek pastelą, niewielki ślad wilgoci, poza<br />

tym stan dobry. Trzecia wystawa Towarzystwa “Sztuka”<br />

zorganizowana w Wiedniu (pierwsza odbyła się w<br />

1902, druga w 1906). Komitet organizacyjny stanowili:<br />

Teodor Axentowicz, Karol Frycz, Józef Pankiewicz i<br />

Ferdynand Ruszczyc. Wystawa obejmowała 358 pozycji<br />

(malarstwo olejne, grafiki i plakaty). Na okładce<br />

reprodukcja litografii S. Wyspiańskiego “Dziewczynka<br />

za oknem” z 1898. Rzadkie. 160.–<br />

10<br />

nr 30