9 czerwca 2012 101 aukcja antykwaryczna - Rara Avis
SZTUKA, RZEMIOSŁO, KOLEKCJONERSTWO<br />
24. Muzeum Narodowe w Warszawie. Katalog wystawy rysunków i szkiców Jana Matejki<br />
urządzonej w setną rocznicę urodzin artysty przez Koło Historyków Sztuki studentów<br />
Uniwersytetu J. Piłsudskiego. Z 17 tabl. i 1 ilustr. w tekście. Warszawa, III-IV<br />
1938. 8, s. [2], 155, [2], tabl. 17. brosz.<br />
Grzbiet oklejony papierem, stan dobry. Obejmuje 511 wyszczególnionych obiektów. Dołączono<br />
„Dodatek do katalogu wystawy rysunków i szkiców Jana Matejki” z wyszczególnieniem poz. od<br />
nr 512 do 540. 100.–<br />
25. Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Makowski (1882-1932). Malarstwo, rysunki,<br />
grafika. Warszawa 1960. Arkady. 8, s. 234, [1], tabl. 24. brosz., obw.<br />
Stan dobry. Katalog obejmuje ponad 1.100 obiektów w działach: Obrazy olejne (315), Akwarele<br />
i rysunki (696), Grafika (85), Varia (9). 100.–<br />
26. Muzeum Narodowe Warszawa, Biuro Wystaw Artystycznych Poznań. Bronisław Wojciech<br />
Linke. Warszawa [1967?]. 16d, s. [22], tabl. 12. brosz., obw.<br />
Otarcia obw., stan dobry. Wstęp I.Jakimowicz. Prezentacja 59 prac artysty. 60.–<br />
27. Muzeum Narodowe w Warszawie. Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego.<br />
Bractwo św. Łazarza, Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, Grupa Czwarta.<br />
Warszawa, IX-X 1978. 8, s. 67, [3], ilustr. 105. brosz.<br />
Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Opis 480 obiektów, biogramy artystów. Liczne<br />
reprodukcje. 60.–<br />
28. Muzeum Narodowe w Warszawie. Muzeum Plakatu w Wilanowie 1968-1988. Warszawa<br />
1988. 4, s. 128. opr. oryg. kart.<br />
Stan dobry. Liczne reprod. w tekście. Historia 20 lat istnienia Muzeum Plakatu w Wilanowie.<br />
60.–<br />
29. Pałac Sztuki. Katalog wystawy Wacława Pawliszaka. Warszawa, XI 1924. 8, s. [7],<br />
tabl. 3. brosz.<br />
Stan dobry. Podpis własn. Tyt. okładkowy, na karcie tyt.: „Stała wystawa dzieł sztuki antykwarnia<br />
i sala licytacyjna. Pałac Sztuki (Palais d’Art)”. Wstęp W.Wankie. Katalog obejmuje 50 obrazów.<br />
W.Pawliszak (1866-1905) - malarz, rysownik, ilustrator. Uczeń J.Matejki i J.Brandta. Wyróżniony<br />
na Powszechnej Wystawie Światowej w Paryżu<br />
w 1900 („[...] otrzymuje list pochwalny za jedną z najwybitniejszych<br />
swych prac ‚Strzelanie do orłów’, którą<br />
jedyny z polskich wystawców sprzedaje na miejscu” - z<br />
przedmowy). 60.–<br />
30. [Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka”].<br />
Ausstellung der Vereinigung Polnischer Künstler<br />
„Sztuka”. Wien 1908. Verlag des Künstlerbundes<br />
Hagen in Wien. 8, s. 34, [2], tabl. 30. brosz.<br />
Niewielki, podklejony ubytek grzbietu, okł. brosz.<br />
podklejone i nieco przybrudzone, na wewnętrznej tylnej<br />
okł. rysunek pastelą, niewielki ślad wilgoci, poza<br />
tym stan dobry. Trzecia wystawa Towarzystwa “Sztuka”<br />
zorganizowana w Wiedniu (pierwsza odbyła się w<br />
1902, druga w 1906). Komitet organizacyjny stanowili:<br />
Teodor Axentowicz, Karol Frycz, Józef Pankiewicz i<br />
Ferdynand Ruszczyc. Wystawa obejmowała 358 pozycji<br />
(malarstwo olejne, grafiki i plakaty). Na okładce<br />
reprodukcja litografii S. Wyspiańskiego “Dziewczynka<br />
za oknem” z 1898. Rzadkie. 160.–<br />
10<br />
nr 30