07.05.2015 Views

Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu

Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu

Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>Ured</strong> <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong> <strong>Sveučilišta</strong> u<br />

<strong>Zagrebu</strong>: ciljevi, rezultati i i<strong>za</strong>zovi <strong>za</strong> osiguranje<br />

jednakih mogućnosti studenata s <strong>invaliditetom</strong><br />

Prof dr. sc. Lelia Kiš-Glavaš<br />

Predsjednica Povjerenstva <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s<br />

<strong>invaliditetom</strong> <strong>Sveučilišta</strong> u <strong>Zagrebu</strong>


Stanje<br />

• Sveučilište u <strong>Zagrebu</strong> – 65 000 studenata – 200<br />

studenata s <strong>invaliditetom</strong> / 3 promila (aktualna definicija);<br />

• objektivne, subjektivne i organi<strong>za</strong>cijske prepreke<br />

kvalitetnom visokoškolskom obrazovanju;<br />

• neprimjerena priprema studenata s <strong>invaliditetom</strong> <strong>za</strong><br />

studij tijekom srednješkolskog, naročito posebnog<br />

obrazovanja, obrazovni profili neusklañeni s potrebama<br />

tržišta rada, <strong>za</strong>starjeli, rigidni, ne pripremaju učenike s<br />

<strong>invaliditetom</strong> <strong>za</strong> nastavak obrazovanja;<br />

• povećanje broja studenata s <strong>invaliditetom</strong>.


Ciljevi:<br />

• povećati broj studenata 10 x;<br />

• podići uspješnost studiranja;<br />

• značajno smanjiti trajanje studija.<br />

Zašto?<br />

Niža formalna razina obrazovanja najznačajnija je<br />

prepreka uspješnom <strong>za</strong>pošljavanju osoba s <strong>invaliditetom</strong><br />

→ punoj socijalnoj integraciji.<br />

Kako?<br />

Osiguranjem pristupačnosti visokog obrazovanja<br />

studentima s <strong>invaliditetom</strong>.


Studenti s <strong>invaliditetom</strong><br />

• Pravilnik o organi<strong>za</strong>ciji i djelovanju <strong>Ured</strong>a <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s<br />

<strong>invaliditetom</strong> <strong>Sveučilišta</strong> u <strong>Zagrebu</strong> (www.unizg.hr)<br />

definira ciljnu skupinu kao sve <strong>studente</strong> koji zbog bolesti<br />

ili oštećenja imaju teškoća u reali<strong>za</strong>ciji svakodnevnih<br />

akademskih aktivnosti (uz <strong>studente</strong> s oštećenjima vida i<br />

sluha te tjelesnom invalidnošću, uključuje i <strong>studente</strong> s<br />

kroničnim bolestima, psihičkim poremećajima i<br />

specifičnim teškoćama učenja);<br />

• rješenje o invalidnosti, rješenje o tjelesnom oštećenju,<br />

potvrda liječnika školske medicine, rješenje o<br />

individualiziranom pristupu tijekom srednjoškolskog<br />

obrazovanja i sl.


Osiguranje jednakih mogućnosti<br />

• individualizirani pristup i <strong>za</strong>dovoljenje specifičnih<br />

potreba;<br />

• mjere i postupci namijenjeni pojedinim kategoriziranim<br />

skupinama studenata s <strong>invaliditetom</strong> (najčešće<br />

definiranim prema oštećenju);<br />

• prevladavanje prostornih prepreka, prilagoñen pristup<br />

literaturi, rješavanje pitanja financiranja prevoditelja <strong>za</strong><br />

znakovni jezik, fleksibilnost u postavljenim rokovima<br />

ispunajvanja studentskih obve<strong>za</strong> i dnevnom ritmu<br />

aktivnosti, prilagoñeni nastavni materijali i način provjere<br />

znanja i slično.


Univer<strong>za</strong>lno rješenje<br />

• fleksibilnost nastavnika i administrativnog osoblja (u<br />

dobro definiranim okvirima);<br />

• uključuje mjere pozitivne diskriminacije/kompen<strong>za</strong>cijske<br />

mjere, ali bez “gledanja kroz prste”;<br />

• studenti s <strong>invaliditetom</strong> mogu dati i trebaju dobiti samo<br />

visoke standarde i kvalitetu;<br />

• osluškivanje potreba i planirano sustavno djelovanje na<br />

njihovom <strong>za</strong>dovoljenju;<br />

• Šišmiš i Korak – poboljšanje kvalitete akademskog<br />

života studenata s <strong>invaliditetom</strong> - potreba <strong>za</strong><br />

formaliziranjem aktivnosti i sustavnim permanentnim<br />

rješenjima – potreba <strong>za</strong> osnivanjem <strong>Ured</strong>a.


<strong>Ured</strong> <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong><br />

• snažni mehani<strong>za</strong>m osiguranja mogućnosti kvalitetnijeg<br />

pristupa visokom obrazovanju, kroz sustavni pristup<br />

<strong>za</strong>dovoljenju obrazovnih i socijalno-psiholoških potreba<br />

studenata s <strong>invaliditetom</strong>;<br />

• model potpore studentima s <strong>invaliditetom</strong> koji će moći biti<br />

primijenjen i na ostala svučilišta u RH;<br />

• inicijativa <strong>za</strong> osnivanje je pokrenuta u ožujku 2004.<br />

godine;<br />

• osnovana radna skupina – snimanje stanja, potreba i<br />

izrada prijedloga aktivnosti.


Rezultati:<br />

• <strong>Ured</strong> je formalno osnovan u ožujku 2007. godine;<br />

• otvorene su prostorije;<br />

• donesen je Pravilnik o organi<strong>za</strong>ciji i djelovanju <strong>Ured</strong>a;<br />

• <strong>za</strong>poslena je stručna suradnica;<br />

• osnovana su dva tijela <strong>Ured</strong>a: Povjerenstvo i<br />

Koordinacija, imenovani su koordiantori;<br />

• izrañen je tekst natječaja <strong>za</strong> upise na fakultete <strong>za</strong><br />

kandidate s <strong>invaliditetom</strong>;<br />

• izrañen je Naputak <strong>za</strong> individualizirano prilagoñeno<br />

provoñenje razredbenog postupka i izvršena je edukacija<br />

koordinatora o primjeni;


Rezultati:<br />

• provedena je radionica <strong>za</strong> koordinaciju <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s<br />

<strong>invaliditetom</strong>;<br />

• izrañena je trogodišnja Strategija razvoja <strong>Ured</strong>a;<br />

• u okviru Tempus DUCAS projekta realizirana su<br />

studijska putovanja (posjet Sveučilištu u Groeningenu,<br />

Sveučilištima u Southamptonu i Glasgowu i Sveučilištu u<br />

Goteborgu);<br />

• realizirana je značajna suradnja s partnerima – MZOS,<br />

MOBMS, Grad, NGO-s, SC, sastavnice…<br />

• Realizirana su izlaganja na stručnim skupovima u zemlji i<br />

inoizemstvu te intenzivni nastupi u medijima…


Tijela <strong>Ured</strong>a<br />

• Prorektorica <strong>za</strong> studije i upravljanje kvalitetom –<br />

koordinira rad tijela;<br />

• Povjerenstvo <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong> – imenuje<br />

Senat - stručno tijelo koje ima <strong>za</strong>daću kreirati planove i<br />

programe, prioritete i aktivnosti <strong>Ured</strong>a (mjere i odluke<br />

koje donese obvezujuće su i svima dostupne);<br />

• Koordinacija <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong> – iznošenje<br />

potreba, predlaganje aktivnosti i evaluacija učinjenog;<br />

• Koordinatori <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong> – informiranje i<br />

educiranje nastavničkog i administrativnog kadra o<br />

potrebama studenata i aktivnostima koje trebaju<br />

poduzimati.


<strong>Ured</strong> <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong><br />

• <strong>Ured</strong> <strong>za</strong> <strong>studente</strong> s <strong>invaliditetom</strong> referalni je centar u<br />

kojem studenti mogu dobiti informacije na licu mjesta,<br />

kao i putem telefona, web stranice, e-maila, letaka,<br />

brošura, plakata, te organi<strong>za</strong>cijom edukacija i radionica;<br />

• <strong>Ured</strong> kroz svoje aktivnosti studentima nudi i izravnu<br />

pomoć (savjetodavnu, tehničku, organi<strong>za</strong>cijsku) u<br />

rješavanju specifičnih problema koji se mogu pojaviti<br />

tijekom studija;<br />

• očekuje se da će <strong>Ured</strong> osigurati minimalne standarde<br />

pristupačnosti studentima s <strong>invaliditetom</strong> na svim<br />

sastavnicama <strong>Sveučilišta</strong> u <strong>Zagrebu</strong>.


I<strong>za</strong>zovi:<br />

• prikupljanje informacija o broju studenata s <strong>invaliditetom</strong><br />

i izrada baze podataka u svrhu planiranja aktivnosti;<br />

• aktivnosti na svladavanju prostornih prepreka na svim<br />

sastavnicama <strong>Sveučilišta</strong>;<br />

• rješavanje specifičnih potreba pojedinih studenata s<br />

<strong>invaliditetom</strong> (osiguravanje prevoditelja <strong>za</strong> znakovni<br />

jezik, prilagodba literature na Brailleov tisak, osiguranje<br />

prijevo<strong>za</strong>, osiguranje osobnog asistenta, nabava<br />

pomagala i sl.);<br />

• osiguravanje dostupnosti nastavnih materijala u<br />

elektroničkom obliku (pitanje <strong>za</strong>štite autorskih prava);


I<strong>za</strong>zovi:<br />

• sudjelovanje u izradi jasnih kriterija <strong>za</strong> reali<strong>za</strong>ciju<br />

kompen<strong>za</strong>cijskih mjera izjednačavanja mogućnosti;<br />

• edukacija akademskog i administrativnog osoblja<br />

<strong>Sveučilišta</strong>;<br />

• kreiranje i izvoñenje sveučilišnog kolegija Studenti –<br />

asistenti u nastavi;<br />

• … HVALA VAM!

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!