16.06.2015 Views

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT ...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT ...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>SCENARIUSZ</strong> ZAJĘĆ<br />

<strong>PROWADZACY</strong>: <strong>Beata</strong> <strong>Potrykus</strong><br />

<strong>TEMAT</strong>: Polisensoryczne poznawanie jabłka.<br />

GRUPA: Zespól rewalidacyjno- wychowawczy<br />

TERMIN REALIZACJI: 27.04.2013 r.<br />

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut<br />

CELE OGÓLNE:<br />

- stymulowanie i rozwijanie zmysłów poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców;<br />

- przybliżenie wychowankom otaczającego świata;<br />

- rozwijanie sprawności w obrębie motoryki małej.<br />

CELE OPERACYJNE (WYCHOWANEK):<br />

- próbuje poznać jabłko wykorzystując poszczególne zmysły;<br />

- rozróżnia jabłko pośród innych owoców;<br />

- samodzielnie lub z pomocą myje owoce;<br />

- samodzielnie lub z pomocą kroi jabłko nożem;<br />

- wypełnia farbami kontury jabłek.<br />

METODY: stymulacja polisensoryczna, praktyczne działanie, pokaz<br />

FORMY: indywidualna<br />

POMOCE DYDAKTYCZNE: jabłka, deski do krojenia, nożyki, farby, obrazki<br />

PRZEBIEG ZAJĘĆ:<br />

ZAJĘCIA WSTĘPNE:<br />

1. Powitanie wychowanków z podaniem dłoni.<br />

2. Zaprezentowanie tematu zajęć.<br />

ZAJĘCIA GŁÓWNE:<br />

1. Przyglądanie się jabłkom, wodzenie wzrokiem.


2. Manipulowanie owocami: przekładanie z ręki do ręki, chwytanie, dotykanie,<br />

przesuwanie, turlanie.<br />

3. Sortowanie jabłek i bananów.<br />

4. Dopasowywanie obrazków do rzeczywistego jabłka.<br />

5. Mycie jabłek samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.<br />

6. Próby krojenia jabłek na cząstki.<br />

7. Wypełnianie konturów jabłek farbami.<br />

ZAJĘCIA KOŃCOWE:<br />

1. Mycie rąk z pomocą lub samodzielnie.<br />

2. Porządkowanie miejsca zajęć: wycieranie stołów, układanie pomocy na<br />

wyznaczonych miejscach.<br />

3. Wspólne oglądanie prac wykonanych przez wychowanków.<br />

4. Pożegnanie uczniów z podaniem dłoni.<br />

Opracowała: <strong>Beata</strong> <strong>Potrykus</strong>

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!