16.06.2015 Views

TEMAT: Warszawa - stolica Polski. GRUPA

TEMAT: Warszawa - stolica Polski. GRUPA

TEMAT: Warszawa - stolica Polski. GRUPA

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ „Funkcjonowanie osobiste i społeczne”<br />

<strong>TEMAT</strong>: <strong>Warszawa</strong> - <strong>stolica</strong> <strong>Polski</strong>.<br />

<strong>GRUPA</strong>: uczniowie z upośledzeniem umiarkowanym<br />

CZAS TRWANIA: 4 godziny lekcyjne<br />

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala lekcyjna<br />

METODY PRACY: pogadanka, poglądowa, praktycznego działania,<br />

FORMY: indywidualna, zbiorowa<br />

POMOCE: - karty pracy nr A, nr B, nr C (zabytki Warszawy)<br />

- karta pracy: uzupełnij zdania<br />

- tekst wiersza „<strong>Warszawa</strong>”<br />

- warszawskie zagadki<br />

- obrazek przedstawiający pomnik Syreny w Warszawie<br />

- dokończ rysowanie Syrenki (kolorowanka)<br />

- tekst legendy o warszawskiej Syrence<br />

ścienna mapa <strong>Polski</strong>, długopis, kredki, klej,<br />

CELE:<br />

poznanie ważnych informacji o naszej stolicy<br />

rozbudzanie uczuć patriotycznych u dzieci<br />

integracja grupy<br />

rozwijanie autonomii jednostki poprzez zainteresowanie otoczeniem<br />

ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowo - słuchowej<br />

kształcenie procesów myślowych: spostrzegania, kojarzenia, pamięci<br />

doskonalenie umiejętności współpracy grupowej i przestrzegania ustalonych zasad<br />

rozwijanie umiejętności orientacji kartograficznej i posługiwania się mapą<br />

PRZEBIEG ZAJĘĆ:<br />

Wprowadzenie.<br />

1. Powitanie uczniów. „Zabawa w pociąg” – uczniowie ustawiają się w rzędzie jeden za<br />

drugim chwytając stojącą przed sobą osobę rękami w pasie. Nauczyciel jest lokomotywą.<br />

Wszyscy idąc wokół sali śpiewają: „Jedzie pociąg z daleka, ani chwili nie czeka,<br />

konduktorze łaskawy zabierz nas do Warszawy”, dojazd do tablicy z zakrytym tematem<br />

zajęć: „<strong>Warszawa</strong> – <strong>stolica</strong> <strong>Polski</strong>” i odsłonięcie go. Nauczyciel zapoznaje uczniów z<br />

tematyką zajęć.<br />

Zajęcia właściwe.<br />

1. Zapoznanie się z legendą o warszawskiej Syrence. Rozmowa na temat usłyszanej treści.<br />

- skąd się wzięła nazwa miasta<br />

- obejrzenie ilustracji przedstawiającej pomnik Syreny w Warszawie i wklejenie go<br />

do zeszytu


- dokończenie rysowania Syrenki (karta pracy) i kolorowanie jej (praca domowa)<br />

- wytłumaczenie jej obecności w godle miasta<br />

2. Praca z mapą – wskazanie na rozwieszonej mapie <strong>Polski</strong> miejsca położenia Warszawy,<br />

określenie jej położenia ze względu na teren na jakim leży, odległość od granic, wielkość<br />

miasta w porównaniu z innymi miastami <strong>Polski</strong> (zarys konturu na mapie).<br />

3. Uczniowie wspólnie na mapie ściennej odszukują wskazane na mapce <strong>Polski</strong> (Karta pracy<br />

A), nazwy dużych miast <strong>Polski</strong> i podpisują je. Wklejają mapkę do zeszytu. Zapisują<br />

krótką notatkę:<br />

<strong>Warszawa</strong> to <strong>stolica</strong> kraju. Tutaj mają siedzibę nasze najwyższe władze: Prezydent,<br />

Sejm, Senat i Rada Ministrów czyli rząd. Na czele rządu stoi Prezes Rady Ministrów czyli<br />

Premier. W Warszawie mieszczą się najwyższe urzędy, odbywają ważne konferencje.<br />

<strong>Warszawa</strong> to serce <strong>Polski</strong>. Stąd we wszystkich kierunkach rozchodzą się tory kolejowe,<br />

linie lotnicze, drogi. Ludzie przyjeżdżają tu załatwić ważne sprawy, ale również<br />

odwiedzają ją w celach turystycznych. Bo i jest co zwiedzać w stolicy.<br />

4. Uczniowie wycinają ilustrację przedstawiającą ruiny Warszawy i wklejają ją do zeszytu.<br />

Nauczyciel opowiada krótko o wojennych losach stolicy i jej mieszkańców.<br />

5. Nauczyciel opowiada o wytrwałości Polaków w dążeniu do przywrócenia stolicy dawnej<br />

świetności. Zapoznanie uczniów wybranymi, charakterystycznymi dla Warszawy<br />

miejscami, zabytkami – w oparciu o tematyczne karty pracy B, C. Przeczytanie wiersza<br />

„<strong>Warszawa</strong>” – utrwalenie poznanych wiadomości, podkreślenie, bądź wymienienie<br />

zabytków miasta występujących w tekście. Uzupełnienie zdań w karcie pracy.<br />

6. Zabawa z piłką – uczniowie stoją w kręgu, nauczyciel w środku i rzucając do kolejnych<br />

uczniów piłkę zaczyna zdanie, które oni muszą dokończyć (wiążąc je z naszą stolicą):<br />

a. <strong>Warszawa</strong> leży nad rzeką .......<br />

b. w godle Warszawy jest ......<br />

c. będąc w Warszawie odwiedziłbym .......<br />

d. najpiękniejszy pałac /zamek/ w Warszawie to ......<br />

e. najbardziej znana legenda o Warszawie to .......<br />

f. <strong>Warszawa</strong> jest ......<br />

g ………………….itd<br />

7. Zabawa „ szukaj swego miejsca” – w kilku punktach sali oznaczone są słynne miejsca w<br />

Warszawie, które uczniowie poznali. Uczniowie losują karteczki z ilustracjami poznanych<br />

miejsc – gra muzyka, dzieci spacerują po sali w różnych kierunkach w rytm muzyki, gdy<br />

muzyka milknie szukają swojego miejsca w klasie oznaczonego identycznym obrazkiem<br />

lub nazwą miejsca (jeśli odczytają) zgodnie z wcześniej ustalonym poleceniem:<br />

a. skacząc obunóż,<br />

b. skacząc na jednej nodze,<br />

c. idąc tyłem,<br />

d. kręcąc się jak bączki,<br />

e. witając się z napotkanymi podaniem dłoni itp.<br />

8. Rozwiązywanie zagadek warszawskich.


Zakończenie zajęć.<br />

1. Podsumowanie pracy uczniów na zajęciach. Uprzątnięcie stanowiska pracy.<br />

Opracowała Małgorzata Sławińska

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!