Taxageometri - mitBUF.dk
Taxageometri - mitBUF.dk
Taxageometri - mitBUF.dk
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Taxa-geometri 1<br />
I taxa-geometri forestiller man sig den geometri, der opstår i et kvadratnet, hvor afstande mellem<br />
to punkter defineres, som den samlede afstand, man bevæger sig i vandret og lodret retning (fx<br />
hvis man var taxachauffør i en by som New York).<br />
1. Løs følgende opgaver, - prøv evt. med andre placeringer af A og B:<br />
- Anders bor i A og Britta i B. De er kærester og besøger tit hinanden. Tegn fem ture af<br />
forskellig længde mellem A og B, som de kan bruge. En taxitur er den kortest mulige tur.<br />
Hvor lang er den?<br />
- Anders og Britta har lige langt til skole, hvor kan skolen ligge?<br />
- Vælg et punkt C på et nyt kvadratpapir. Marker alle punkter i afstanden 3 fra C. Disse<br />
punkter ligger på ”cirklen” med centrum i C og radius 3. Tegn også en cirkel med radius 4.<br />
- Tegn en midtnormal til punkterne A og B<br />
- Find selv på andre opgaver<br />
1 Ide fra Kognition og pædagogik, nr. 3, 1995, Den didaktiske kontrakt i matematikundervisningen af Morten Blomhøj<br />
Undervisningsdifferentiering i lyset af undersøgende og eksperimenterende arbejdsformer Eva Rønn, august 2013<br />
på begynder- og mellemtrin
2. Udarbejd et mindre undervisningsforløb for et selvvalgt klassetrin omkring taxageometri. I<br />
forløbet skal indgå<br />
- Læringsmål for forløbet<br />
- Overvejelser over differentieringsmuligheder<br />
- Eksempler på opgaver<br />
- Evaluering af elevernes læring<br />
3. Forløbet skal fremlægges for de øvrige grupper (ca. 5 min.)<br />
Undervisningsdifferentiering i lyset af undersøgende og eksperimenterende arbejdsformer Eva Rønn, august 2013<br />
på begynder- og mellemtrin