587 lot 1885–1914. Alla olika, t.ex. F 45, 55–59, 77, 90–91.<br />
Bra kval. F 5.210 SEK (18) 500:-<br />
588K . Fyra st femstrip moderna märken extremt snedcentrerade.<br />
Även ett fyrstrip och ett löst märke (F 1721, 1717 och 1395). 500:-<br />
589K lot. Elva bättre märken i prakt-/lyxkvalitet, exempelvis<br />
F 88, 174c, 237, 243, 245, 332C, etc. F 3445. Lågt utrop! 500:-<br />
590K lot. Liten post med bl.a. fyra serier Gustaf V 70 år.<br />
F ca 3.900. 500:-<br />
591K (). 200 st brevmärken, 82 st jul-/ekonomi-/föreningsbrev<br />
samt 131 märken med valörer upp till 20 kr (nom. 448 kr).<br />
Nom. ca 2100. 500:-<br />
592P lot 1940–60-tal på Visirblad. Cirka 100 femstrip, bl.a.<br />
Tre Kronor komplett. Mest bra kval. 500:-<br />
593A Mest parti ca 1918–75 i stor insticksbok. Mest nominalvara<br />
i låga valörer. Bra kval. (1500) 500:-<br />
594A . En låda 22 × 20 × 9 cm fullproppad med rullrester, lösa<br />
märken, etc. från halvmodern tid, ryska stämplade märken i<br />
kuvert och en del annat. 500:-<br />
595A Mest parti 1938–52 i insticksbok. Bra kval. (800) 500:-<br />
596A / 1900–70-tal i två insticksböcker. Huvudsakligen med<br />
en del bättre äldre och modernare nominal. Mest bra kval. (1.200) 500:-<br />
597A 1890–1970-tal i två insticksböcker. Bl.a. en del bandmärken,<br />
högvalörer 1940-tal, o.s.v. Även många femstrip och block.<br />
F 10.500:-. Mest bra kval. 500:-<br />
598A / 1918–68 i Visiralbum. Bl.a. Tre kronor , bättre<br />
1940-tal, femstrip, m.m. F cirka 13.000:-. Mest bra kval. (600) 500:-<br />
599A Mest samling 1885–ca 1940 i Lindner-album med fickor.<br />
Albumet täcker 1855-1963. Blandad kval. (300) 500:-<br />
600A samling 1969–79 i stor insticksbok. Mest nominalvara.<br />
Bra kval. (300) 500:-<br />
601L . Kilovarulåda med div. märken/häften/automathäften, äldre–<br />
modernt. Flera häften med markeringar. 500:-<br />
602L parti 1920–69. Fem postala presentböcker med postfriska<br />
märken och serier. Bra kval. 500:-<br />
603P . Lot helark mest Medaljong inkl. 90 ex F 78, 86 ex vardera<br />
F 97–98, etc. F minst 7200. 450:-<br />
604K (). 120 st brevmärken, 136 st jul-brev samt 200 märken med<br />
valörerna 50 öre–7 kr (nom. ca 500 kr). Totalt nom ca 1875. 400:-<br />
605K (). 150 st brevmärken samt 225 märken med valörerna 50 öre–<br />
40 kr. (nom. ca 825 kr). Totalt nom. ca 1825. 400:-<br />
606K () post med bl.a. 188 st brev- och 91 st julmärken. Nom. ca 1650. 400:-<br />
607P /. Ett 80-tal bandmärken F 140–55 inkl. F 149A och 151C<br />
, 153 i femstrip, 155bz . F ca 9000. Mest bra kval. 400:-<br />
608A parti. Facit 399–417, 59 satser Gustav VI Adolf typ I<br />
och II, komplett (ej DD-par). Facit ca 16500. 400:-<br />
609A . Liten restpost i album och låda med 1900-talsmärken i<br />
bl.a. strip och block t.ex. Stockholmia -55. 400:-<br />
610L . Fyra årsböcker 89/90–92/93 (nom ca 970) samt två album<br />
med FDC 1978–92. 400:-<br />
611 /. LÖSEN. Tio fräscha märken: L6, 15, 19 postfriska, L5,<br />
11, 20 med fastsättarspår, L1, 4, 7b, 10 med lite eller inget<br />
gummi. F 7400. 350:-<br />
612K () post med bl.a. 106 st brevmärken. Nom. ca 1350. 350:-<br />
613P Samling 1939–70 på visirblad, F över 7000, CEPT-märkena<br />
1969–91 samt årsboken 88/89. 350:-<br />
614A / parti i insticksbok. Dels postfriska från<br />
1940–1960-talet, dels äldre beg. märken fram till 1970 med<br />
en del bättre samt några brev. Mest bra kval. 350:-<br />
615 lot fem bandmärken på instickskort. Inkl. lyxex av<br />
F 187c. Bra kval. (5) 300:-<br />
616 /. Liten post med BC/CB-par samt två st BB-par. 250:-<br />
617P lot 1938–40 på Visirblad. Fem femstrip, F 263, 322-23,<br />
327, F för dessa 4375,-, dessutom Ewerts provtryck i brunröd<br />
färg. Bra kval. 250:-<br />
618K / lot. Liten post 1936–41 med sju märken och tre st<br />
BC/CB-par. 200:-<br />
Nominalpartier / Face value lots<br />
619L 1970–80-tal i bananlåda. Huvudsakligen häften, några års-<br />
satser, m.m. Nominal cirka 10.000:-. Mest bra kval. 4.000:-<br />
620L 1973–86 i kartong. Mest häften, något strip. Nominal drygt<br />
9.000:-. Bra kval. 4.000:-<br />
621L Samling 1991-2009 på Postens blad i sex pärmar + en del<br />
extra märken, nom ca 8000. Även en del stämplade märken.<br />
Cirka 11 kg. 4.000:-<br />
622L 1970-2000-tal i kartong. Årssatser, delvis plundrade,<br />
presentsatser mm. Nominal drygt 8.000:- . Bra kval. 3.000:-<br />
623L 1960–90-tal i liten låda. Nominal över 7000:-. Bra kval. 3.000:-<br />
624L 1970–90-tal i kartong. Häften, strip, m.m. Nominal cirka<br />
7.000:-. Bra kval. 2.800:-<br />
625L 1970–90 i kartong. Häften. Nominal cirka 7.000:-. Bra kval. 2.700:-<br />
626K Modernt i kuvert. 1.000 st ”Inrikes brev”. Nominal 6.000:-. 2.600:-<br />
627L 1970–2000-tal i kartong. Delvis plundrade årssatser, tre<br />
album med häften. Nominal 6.000:-. Bra kval. 2.400:-<br />
20<br />
628A Parti mest femstrip 1970–90-tal i exklusiv Leuchttumpärm<br />
med kassett. Nom ca 4900. 2.300:-<br />
629L Häften 1975-86, nom drygt 5300. 2.300:-<br />
630L Parti. Häften (mest) och block, nom. 5334,-. Bra kval. 2.100:-<br />
631L Låda med massor av märken, hög men oräknad nominal.<br />
Häften, rullar, lösa märken, etc. 2.000:-<br />
632L Lot i kartong. Delvis utan gummering, bl.a. fyra rabatthäften.<br />
Nominal ca 5000. 2.000:-<br />
633L Parti mest 1970–80-tal. Nom ca 4500. 2.000:-<br />
634L Ask med häften 1980-tal + en del 90-tal. Nom ca 4500. 2.000:-<br />
635L Parti mest 1980–2000-tal. Nom ca 4100. 1.800:-<br />
636A Ask med dubbletter i kuvert 1980-tal inkl. flera CEPT.<br />
Nom ca 3200. 1.500:-<br />
637L Mest 1970–80-tal. Mestadels årssatser i låda, Nom ca 3650. 1.500:-<br />
638L Häften mest 1970–80-tal. Nom ca 2900. 1.300:-<br />
639P 1980–2000-tal. Nominal ca 3000:-. 1.200:-<br />
640A Samling 1969–93 inkl. flera häften. Nom. ca 2850. 1.200:-<br />
641A Parti huvudsakligen 1970–80-tal inkl. många mini-block.<br />
Nom ca 2150. 1.000:-<br />
642A Parti mest 1980–90-tal kuvert. Nom drygt 2200. 1.000:-<br />
643L Ask med häften mest 1960–70-tal inkl. en del bättre.<br />
Nom ca 2200. 1.000:-<br />
644A Samling ca 1967–90 ordnade efter motiv i två pärmar. Nom ca<br />
2160. En del stämplat tillkommer. 900:-<br />
645A Parti mest 1970-tal i kuvert inkl. en del bättre äldre märken.<br />
Nom minst 1900. 900:-<br />
646A Dubblettpost häften/block i insticksbok samt på lösa visirblad.<br />
Nom ca 2.000. 900:-<br />
647P Bra nom, mest högvalörer 1980–90-tal. Nom drygt 1650. 800:-<br />
648A 1967–99 i två album. 1967–85 mest frimärken, 1975–89 häften<br />
i fint album. Nominal cirka 2.200:-. Mest bra kval. 800:-<br />
649K Bättre valörer (>5kr) i häften och löst. Nom 1530. 700:-<br />
650L Parti mest häften, nominalvärde 1967:-. Dessutom svenska och<br />
utländska brev och vykort. 700:-<br />
651L Nominalparti. Ask med häften 1966–73 inkl. flera bättre. Nom<br />
drygt 1500. 700:-<br />
652A Häften ca 1960–89 i tre pärmar varav en del äldre ej kompletta<br />
samt flera felvikta. Nom. ca 1500. 650:-<br />
653A Ask med märken och häften mest 1970-tal, några årssatser,<br />
etc. Nom ca 1550. 600:-<br />
654A Ask med häften 1970-tal inkl. 58 Tekniska nydanare och 48<br />
Medeltida bokmåleri H293. Nom ca 1350. 600:-<br />
655P Lot 1989–2001 inkl. årssats 1989. Nom ca 1100. 500:-<br />
656A Ask med häften 1970-tal inkl. förseglad 100-pack H273.<br />
Nom drygt 1100. 500:-<br />
Årssatser, årsböcker, etc. / Year sets, year books, etc.<br />
657L 35 ex 1975–2008 (en del öppnade). Nom. ca 8350. Även en del<br />
julmärken, etc. 3.800:-<br />
658P 1967 och 1968, obrutna och i fin kvalitet. 500:-<br />
Rabatthäftespartier / Discount booklet lots<br />
659A 26 ex 1979–90 + 64 märken. 2.800:-<br />
660 Lot. 17 rabatthäften. 1.800:-<br />
ex 661<br />
I huvudsak stämplade frimärkssamlingar Sverige<br />
Mainly used stamp collections Sweden<br />
661A Stpl samling 1855–1949 i Lindner-album med fickor. Bra<br />
samling med 3 sk (riss), 6 sk (reparerad), Vapen–Ringtyp med<br />
många vackra stämplar, riksdalern intyg Gordon, Välfyllt<br />
bandavsnitt, Kongress t.o.m. 80 öre + 5 kr, dom flesta BC-,<br />
CB-paren, bra tjänste, lösen. Genomgående många vackra<br />
stämplar. Besiktiga. Bra kval. (600) (Foto) 12.000:-<br />
662L Stpl. Omfattande parti tusentals märken 1855–1979 i sex<br />
pärmar/album. T.ex. rep. 8 skill, mycket Vapen och<br />
hundratals Ringtyp, bra Landstorm, Kongress och Förening,<br />
mycket par inkl. flera BC/CB, tjänste + lösen, etc. Skyhögt<br />
katalogvärde men blandad kval. Cirka 11 kg. 7.500:-<br />
663A Stpl parti Ringtyp på instickskort. Även en del Lösen,<br />
Landstorm, etc. Många vackra stämplar och nyanser, etc.<br />
finns. Spännande. Ngt blandad kval. (1000) 6.000: