27.07.2013 Views

Auktion 279 - Philea

Auktion 279 - Philea

Auktion 279 - Philea

874P Samling Ringtyp–Medaljong på sju Visirblad. Endast Skåne.<br />

Praktstämplar finns. Postalvärde enl. inl. över 9000.<br />

Ngt blandad kval. (350) 600:-<br />

875A Samling/parti Oscar–modernt i insticksbok. Åtskilliga prakt–<br />

lyx, men också i sämre kvalitet. Ngt blandad kval. (800) 600:-<br />

876A Drygt 1300 stycken Gotlands-stämplar på instickskort,<br />

Ringtyp–1960-tal (mest 1930–40-tal). Blandad kvalitet men en<br />

mycket intressant sammanställning för stämpeldokumentation. 600:-<br />

877A Dubblettsamling järnvägsstämplar i fullproppad Visirpärm. 600:-<br />

878A Samling/parti Ringtyp–1940-tal i Visiralbum. Kuriosa,<br />

rullstämplar, militärstämplar, postanstalten, utländska, etc. 600:-<br />

879P Samling/parti Oscar–1970-tal på Visirblad. 500:-<br />

880A Samling/parti 1858–modernt (mest fram till Medaljong) i<br />

insticksbok. Ngt blandad kval. (800) 500:-<br />

881A Samling/parti järnvägsstämplar (även lite ångbåt) i insticksbok<br />

och på blad. Ngt blandad kval. (1000) 500:-<br />

882A Samling 1920–80-tal i Visiralbum. Järnväg, postombud och<br />

lantbrevbärare, etc. Varierande stämpelkvalitet men prakt/lyx<br />

finns. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />

883L Parti i kartong. Ortsstämplar i ca 80 urvalshäften samt några<br />

med vanliga märken. 500:-<br />

884P Samling/parti bandmärken–modernt i insticksbok och på blad i<br />

plastficka. Prakt/lyx finns. Ngt blandad kval. (500) 400:-<br />

885P Parti Ringtyp–1960-tal på Visirblad. Vackra stämplar från<br />

diverse orter. Ngt blandad kval. (150) 400:-<br />

886A Samling Vapen–1990-tal i album. Alla börjar på bokstaven S.<br />

Många rättvända. Även en del försändelser och klipp. Ngt<br />

blandad kval. (800) 400:-<br />

887A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven K.<br />

Många rättvända. Även en del försändelser och klipp. Något<br />

blandad kval. (700). 400:-<br />

888A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven M.<br />

blandad kval. (500). 400:-<br />

889A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven F eller G.<br />

890A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven H.<br />

891A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven L.<br />

892A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven K.<br />

Många rättvända. Även en del försändelser och klipp. (500) 400:-<br />

893A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven B.<br />

Många rättvända. Även en del försändelser och klipp.<br />

Ngt blandad kval. (500) 400:-<br />

894P Lot med 50 st utländska stämplar på i huvudsak Ringtyp/Oscar,<br />

drygt 200 järnväg + 34 brev mest Oscar–1930-tal + visirblad<br />

Makuleras-stämplar på klipp. 350:-<br />

895K 21 märken med utländska stämplar, ”Från Utlandet”,<br />

”Fra Sverrig”, ”Fra Sverige” på Ringtyp–1924. 300:-<br />

896A Samling Vapentyp–1990-tal i album. Alla börjar på bokstaven V.<br />

Många rättvända och en del försändelser och klipp. Ngt blandad<br />

kval. (700) 300:-<br />

897A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven G.<br />

blandad kval. (500). 300:-<br />

898P Samling på Visirblad. Dalarna, Oscar–1980-talet, små orter<br />

(ej städer). Mest bra kval. (237) 250:-<br />

899P Samling på Visirblad. BD län, Oscar–1980-talet, små orter<br />

(ej städer). Mest bra kval. (210) 250:-<br />

900P Samling på Visirblad. F län, Oscar–1980-talet, små orter<br />

(ej städer). Mest bra kval. (152) 200:-<br />

901P Samling på Visirblad. Närke och Västmanland, Oscar–<br />

1980-talet, små orter (ej städer). Mest bra kval. (146) 200:-<br />

902P Samling på Visirblad. X län, Oscar–1980-talet, små orter (ej<br />

städer). Mest bra kval. (170) 200:-<br />

903A Parti Oscar–modernt i liten insticksbok. Ganska många prakt.<br />

Ngt blandad kval. (900) 200:-<br />

FDC-samlingar / FDC collections<br />

904A Samling 1967–1976 i två album. Samtliga med vinjetter,<br />

ovanligt. Även några andra. Bra kval. (100) 800:-<br />

905A Samling ca 180 illustrerade FDC 1955-86 i två pärmar inkl.<br />

flera bättre vinjetter. Även några häftes-FDC 1983–90 med<br />

låga upplagor. 800:-<br />

906L 1941–modernt i flyttkartong. Nio st postens album, inklusive<br />

ett album maxikort. Bra kval. Cirka 12 kg. 600:-<br />

907L 1941–79 i kartong. Fem album. Även en del andra brev samt<br />

julmärken. Mest bra kval. Cirka 12 kg. 600:-<br />

908L Samling 1943–2003 i pärmar i bananlåda. Mest bra kval.<br />

Cirka 17 kg. (500) 600:-<br />

909A MAXIMIKORT. Till synes komplett samling MK1–346 + en<br />

del senare i två pärmar, F ca 7300. Även ett 60-tal icke officiella. 500:-<br />

910L Samling 1935–90 i nio album + brevkort i album. Bra kval. 500:-<br />

911L Samling/parti mest 1970–90-tal i kartong. Även en del<br />

maxikort. Ngt blandad kval. Cirka 14 kg. (1000) 500:-<br />

912L Samling. Maximikort 1994–2008, nominalvärde 1300,-. Bra kval. 400:-<br />

913L Samling i tre stora och tre mindre album + bunt moderna<br />

lösa. Bra kval. Cirka 11 kg. 400:-<br />

914L Låda med FDC och MAXI-kort 1966–2003. 350:-<br />

Brevsamlingar / Cover collections<br />

915A Parti 1870–1950-tal i liten kartong. Många trevliga<br />

försändelser, bland annat brevkort till Ryssland 1890-tal,<br />

några bättre luftpostbrev, etc. Ngt blandad kval. (70) 1.300:-<br />

916P Tre försändelser frankerade med 6 öre brunaktigt olivgrå<br />

Ringtyp (F 20f) samt 14 klipp med 5+20 öre Ringtyp tandning<br />

14. Även en del annat, intressant! 1.200:-<br />

917P Lot på blad. Små tjänste, bl.a. postförskottsbrev porto 47 öre,<br />

mottagningsbevis 8 öre + 1 öre (två) RIMFORSA 28.3.12.<br />

Stora tjänste fyra brev. Bra kval. (18) 1.200:-<br />

918P Lot 1874–1909 på blad. Stora tjänste t 14 3 öre resp 24 öre,<br />

(två brev av varje), tn 13 20 öre röd som tilläggsfrank på<br />

rekat Tjbk 3, veck genom märket. God kval. (11) 1.000:-<br />

919L Parti Vapentyp–modernt med tonvikt på bandmärken i kartong.<br />

Väldigt blandat, men bättre finns såsom 8 öre Oscar på<br />

varuprov singel och 12 öre Vapen med sidostämpel WIFSTA-<br />

VARF. Blandad kval. (500) 1.000:-<br />

920L Parti. Äldre och nyare rek-, postförskott- och expressförsändelser,<br />

bl.a. en sluten rekommendation 1854, samt en del utländskt<br />

motsvarande. Mest bra kval. 700:-<br />

921K Lot 1855–1920 i kuvert. Bland annat en fyrskilling på brev i<br />

dålig kvalitet, flera intressanta försändelser eller brevframsidor.<br />

Blandad kval. (19) 600:-<br />

922A Album diverse 1867–1984 med många intressanta t.ex. 12 öre<br />

Vapen dubbelt porto, helsaker, två gamla rekkvitton, ett<br />

censur, flera adresskort bl.a. 1 kr Medaljong, högvalörer<br />

1950-tal, FN-batalj, fin fran.maskin med lastbil, m.m. (70) 600:-<br />

923K Lot. F 52, 61–64, 17 brev med massfrankeringar av Tvåfärgad<br />

siffertyp och Oscar 5 ö, 4–15 märken per försändelse, två brev<br />

med enradig stpl ”Frimärkt af afsändaren” (Skellefteå). Bra kval. 500:-<br />

924K Lot 24 öre Vapen på fem brev i kuvert. Flera olika nyanser<br />

på märkena, mest god kvalitet. 500:-<br />

925A Samling i två album. Postterminalstämplar ca 180 brev +<br />

klipp, även artiklar och dokumentation . 500:-<br />

926L Parti 1900–modernt i kartong. Flera hundra Oscar II och<br />

Medaljong (stämplar?). Något modernt och helsaker. Mest bra<br />

kval. 500:-<br />

927L 1900–modernt i bananlåda. Äldre brev och vykort, FDC, m.m.<br />

Mest bra kval. 500:-<br />

928L 1939–2005 i två flyttkartonger. Monterade i 21 pärmar med en<br />

del bättre till utlandet, rek, singelfrankeringar,<br />

illustrerade kuvert, o.s.v. Intressant. Mest bra kval. Cirka 44 kg. 500:-<br />

929L Låda med ca 300 försändelser 12 öre Vapen–1970-tal. Bl.a.<br />

lite adresskort, helsaker, några radiolicenser, kvitton med<br />

lantbrevbärarstpl, m.m. 500:-<br />

930L Parti Oscar–modernt i kartong. Även några vykort, bland<br />

annat ett Olympiadkort 1912. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />

931L Parti. Några hundra lösenförsändelser, svenska eller till<br />

Sverige, äldre och nyare, dessutom ett kuvert med lösa<br />

lösenetiketter. Mest bra kval. 500:-<br />

932L Hundratals försändelser förfilateli–modernt, t.ex. ett 60-tal<br />

äldre vykort varav 35 Medaljong, en del tjänste, etc. 500:-<br />

933A Pärm med 21 Vapenbrev 12 öre sända till Laholm 1859–71.<br />

Även fyra Ringtypsbrev stpl bl.a. Björke 1875. 450:-<br />

934K Lot paketadresskort Oscar. Bland annat ett postförskott och<br />

en försändelse stämplad med Finspongs rullstämpel. 400:-<br />

935K SJÖPOST. 28 försändelser 1915–60 inkl. en del intressanta<br />

från utlandet. 400:-<br />

936P Parti 1885–1985. (120) 400:-<br />

937A Album med brev och vykort, gammalt–modernt, flera trevliga<br />

t.ex. vykort 1904 från Karlskrona till Riga. 400:-<br />

938L Ca 500 kuvert sända till Gustav VI Adolf, frankerade 1972. 350:-<br />

939P 1830-tal–90 på blad. Pitheå rakstämpel respektive fyrkantstämpel<br />

samt på 12 öre Vapen och 10 öre tjänste. Bra kval. (4) 250:-<br />

940A Drygt 100 försändelser mest 1930–50-tal varav flera POB<br />

inkl. Fliseryd 1, FKMB, Postförskott, F 266CB, etc. Även ett<br />

tjugotal mest obeg. helsaker samt 150 märken F 1394 + 1880<br />

mest praktstämplar samt modernt u.g. nominal 330. 250:-<br />

941K Lot i kuvert. Nio vykort 1939–40, varav åtta censurerade.<br />

Även fyra tyska brev/helsaker sända 1885 till Sverige, och<br />

två svenska helsaker. Mest bra kval. (15) 200:-<br />

942K Fyra st bandmärkesbrev 1930–35 bl.a. luftpostbrev. Även ett<br />

extremt förskjutet häfte Europa 1991. 200:-<br />

25