874P Samling Ringtyp–Medaljong på sju Visirblad. Endast Skåne.<br />
Praktstämplar finns. Postalvärde enl. inl. över 9000.<br />
Ngt blandad kval. (350) 600:-<br />
875A Samling/parti Oscar–modernt i insticksbok. Åtskilliga prakt–<br />
lyx, men också i sämre kvalitet. Ngt blandad kval. (800) 600:-<br />
876A Drygt 1300 stycken Gotlands-stämplar på instickskort,<br />
Ringtyp–1960-tal (mest 1930–40-tal). Blandad kvalitet men en<br />
mycket intressant sammanställning för stämpeldokumentation. 600:-<br />
877A Dubblettsamling järnvägsstämplar i fullproppad Visirpärm. 600:-<br />
878A Samling/parti Ringtyp–1940-tal i Visiralbum. Kuriosa,<br />
rullstämplar, militärstämplar, postanstalten, utländska, etc. 600:-<br />
879P Samling/parti Oscar–1970-tal på Visirblad. 500:-<br />
880A Samling/parti 1858–modernt (mest fram till Medaljong) i<br />
insticksbok. Ngt blandad kval. (800) 500:-<br />
881A Samling/parti järnvägsstämplar (även lite ångbåt) i insticksbok<br />
och på blad. Ngt blandad kval. (1000) 500:-<br />
882A Samling 1920–80-tal i Visiralbum. Järnväg, postombud och<br />
lantbrevbärare, etc. Varierande stämpelkvalitet men prakt/lyx<br />
finns. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />
883L Parti i kartong. Ortsstämplar i ca 80 urvalshäften samt några<br />
med vanliga märken. 500:-<br />
884P Samling/parti bandmärken–modernt i insticksbok och på blad i<br />
plastficka. Prakt/lyx finns. Ngt blandad kval. (500) 400:-<br />
885P Parti Ringtyp–1960-tal på Visirblad. Vackra stämplar från<br />
diverse orter. Ngt blandad kval. (150) 400:-<br />
886A Samling Vapen–1990-tal i album. Alla börjar på bokstaven S.<br />
Många rättvända. Även en del försändelser och klipp. Ngt<br />
blandad kval. (800) 400:-<br />
887A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven K.<br />
Många rättvända. Även en del försändelser och klipp. Något<br />
blandad kval. (700). 400:-<br />
888A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven M.<br />
blandad kval. (500). 400:-<br />
889A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven F eller G.<br />
890A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven H.<br />
891A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven L.<br />
892A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven K.<br />
Många rättvända. Även en del försändelser och klipp. (500) 400:-<br />
893A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven B.<br />
Många rättvända. Även en del försändelser och klipp.<br />
Ngt blandad kval. (500) 400:-<br />
894P Lot med 50 st utländska stämplar på i huvudsak Ringtyp/Oscar,<br />
drygt 200 järnväg + 34 brev mest Oscar–1930-tal + visirblad<br />
Makuleras-stämplar på klipp. 350:-<br />
895K 21 märken med utländska stämplar, ”Från Utlandet”,<br />
”Fra Sverrig”, ”Fra Sverige” på Ringtyp–1924. 300:-<br />
896A Samling Vapentyp–1990-tal i album. Alla börjar på bokstaven V.<br />
Många rättvända och en del försändelser och klipp. Ngt blandad<br />
kval. (700) 300:-<br />
897A Samling Vapen–1990 i album. Alla börjar på bokstaven G.<br />
blandad kval. (500). 300:-<br />
898P Samling på Visirblad. Dalarna, Oscar–1980-talet, små orter<br />
(ej städer). Mest bra kval. (237) 250:-<br />
899P Samling på Visirblad. BD län, Oscar–1980-talet, små orter<br />
(ej städer). Mest bra kval. (210) 250:-<br />
900P Samling på Visirblad. F län, Oscar–1980-talet, små orter<br />
(ej städer). Mest bra kval. (152) 200:-<br />
901P Samling på Visirblad. Närke och Västmanland, Oscar–<br />
1980-talet, små orter (ej städer). Mest bra kval. (146) 200:-<br />
902P Samling på Visirblad. X län, Oscar–1980-talet, små orter (ej<br />
städer). Mest bra kval. (170) 200:-<br />
903A Parti Oscar–modernt i liten insticksbok. Ganska många prakt.<br />
Ngt blandad kval. (900) 200:-<br />
FDC-samlingar / FDC collections<br />
904A Samling 1967–1976 i två album. Samtliga med vinjetter,<br />
ovanligt. Även några andra. Bra kval. (100) 800:-<br />
905A Samling ca 180 illustrerade FDC 1955-86 i två pärmar inkl.<br />
flera bättre vinjetter. Även några häftes-FDC 1983–90 med<br />
låga upplagor. 800:-<br />
906L 1941–modernt i flyttkartong. Nio st postens album, inklusive<br />
ett album maxikort. Bra kval. Cirka 12 kg. 600:-<br />
907L 1941–79 i kartong. Fem album. Även en del andra brev samt<br />
julmärken. Mest bra kval. Cirka 12 kg. 600:-<br />
908L Samling 1943–2003 i pärmar i bananlåda. Mest bra kval.<br />
Cirka 17 kg. (500) 600:-<br />
909A MAXIMIKORT. Till synes komplett samling MK1–346 + en<br />
del senare i två pärmar, F ca 7300. Även ett 60-tal icke officiella. 500:-<br />
910L Samling 1935–90 i nio album + brevkort i album. Bra kval. 500:-<br />
911L Samling/parti mest 1970–90-tal i kartong. Även en del<br />
maxikort. Ngt blandad kval. Cirka 14 kg. (1000) 500:-<br />
912L Samling. Maximikort 1994–2008, nominalvärde 1300,-. Bra kval. 400:-<br />
913L Samling i tre stora och tre mindre album + bunt moderna<br />
lösa. Bra kval. Cirka 11 kg. 400:-<br />
914L Låda med FDC och MAXI-kort 1966–2003. 350:-<br />
Brevsamlingar / Cover collections<br />
915A Parti 1870–1950-tal i liten kartong. Många trevliga<br />
försändelser, bland annat brevkort till Ryssland 1890-tal,<br />
några bättre luftpostbrev, etc. Ngt blandad kval. (70) 1.300:-<br />
916P Tre försändelser frankerade med 6 öre brunaktigt olivgrå<br />
Ringtyp (F 20f) samt 14 klipp med 5+20 öre Ringtyp tandning<br />
14. Även en del annat, intressant! 1.200:-<br />
917P Lot på blad. Små tjänste, bl.a. postförskottsbrev porto 47 öre,<br />
mottagningsbevis 8 öre + 1 öre (två) RIMFORSA 28.3.12.<br />
Stora tjänste fyra brev. Bra kval. (18) 1.200:-<br />
918P Lot 1874–1909 på blad. Stora tjänste t 14 3 öre resp 24 öre,<br />
(två brev av varje), tn 13 20 öre röd som tilläggsfrank på<br />
rekat Tjbk 3, veck genom märket. God kval. (11) 1.000:-<br />
919L Parti Vapentyp–modernt med tonvikt på bandmärken i kartong.<br />
Väldigt blandat, men bättre finns såsom 8 öre Oscar på<br />
varuprov singel och 12 öre Vapen med sidostämpel WIFSTA-<br />
VARF. Blandad kval. (500) 1.000:-<br />
920L Parti. Äldre och nyare rek-, postförskott- och expressförsändelser,<br />
bl.a. en sluten rekommendation 1854, samt en del utländskt<br />
motsvarande. Mest bra kval. 700:-<br />
921K Lot 1855–1920 i kuvert. Bland annat en fyrskilling på brev i<br />
dålig kvalitet, flera intressanta försändelser eller brevframsidor.<br />
Blandad kval. (19) 600:-<br />
922A Album diverse 1867–1984 med många intressanta t.ex. 12 öre<br />
Vapen dubbelt porto, helsaker, två gamla rekkvitton, ett<br />
censur, flera adresskort bl.a. 1 kr Medaljong, högvalörer<br />
1950-tal, FN-batalj, fin fran.maskin med lastbil, m.m. (70) 600:-<br />
923K Lot. F 52, 61–64, 17 brev med massfrankeringar av Tvåfärgad<br />
siffertyp och Oscar 5 ö, 4–15 märken per försändelse, två brev<br />
med enradig stpl ”Frimärkt af afsändaren” (Skellefteå). Bra kval. 500:-<br />
924K Lot 24 öre Vapen på fem brev i kuvert. Flera olika nyanser<br />
på märkena, mest god kvalitet. 500:-<br />
925A Samling i två album. Postterminalstämplar ca 180 brev +<br />
klipp, även artiklar och dokumentation . 500:-<br />
926L Parti 1900–modernt i kartong. Flera hundra Oscar II och<br />
Medaljong (stämplar?). Något modernt och helsaker. Mest bra<br />
kval. 500:-<br />
927L 1900–modernt i bananlåda. Äldre brev och vykort, FDC, m.m.<br />
Mest bra kval. 500:-<br />
928L 1939–2005 i två flyttkartonger. Monterade i 21 pärmar med en<br />
del bättre till utlandet, rek, singelfrankeringar,<br />
illustrerade kuvert, o.s.v. Intressant. Mest bra kval. Cirka 44 kg. 500:-<br />
929L Låda med ca 300 försändelser 12 öre Vapen–1970-tal. Bl.a.<br />
lite adresskort, helsaker, några radiolicenser, kvitton med<br />
lantbrevbärarstpl, m.m. 500:-<br />
930L Parti Oscar–modernt i kartong. Även några vykort, bland<br />
annat ett Olympiadkort 1912. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />
931L Parti. Några hundra lösenförsändelser, svenska eller till<br />
Sverige, äldre och nyare, dessutom ett kuvert med lösa<br />
lösenetiketter. Mest bra kval. 500:-<br />
932L Hundratals försändelser förfilateli–modernt, t.ex. ett 60-tal<br />
äldre vykort varav 35 Medaljong, en del tjänste, etc. 500:-<br />
933A Pärm med 21 Vapenbrev 12 öre sända till Laholm 1859–71.<br />
Även fyra Ringtypsbrev stpl bl.a. Björke 1875. 450:-<br />
934K Lot paketadresskort Oscar. Bland annat ett postförskott och<br />
en försändelse stämplad med Finspongs rullstämpel. 400:-<br />
935K SJÖPOST. 28 försändelser 1915–60 inkl. en del intressanta<br />
från utlandet. 400:-<br />
936P Parti 1885–1985. (120) 400:-<br />
937A Album med brev och vykort, gammalt–modernt, flera trevliga<br />
t.ex. vykort 1904 från Karlskrona till Riga. 400:-<br />
938L Ca 500 kuvert sända till Gustav VI Adolf, frankerade 1972. 350:-<br />
939P 1830-tal–90 på blad. Pitheå rakstämpel respektive fyrkantstämpel<br />
samt på 12 öre Vapen och 10 öre tjänste. Bra kval. (4) 250:-<br />
940A Drygt 100 försändelser mest 1930–50-tal varav flera POB<br />
inkl. Fliseryd 1, FKMB, Postförskott, F 266CB, etc. Även ett<br />
tjugotal mest obeg. helsaker samt 150 märken F 1394 + 1880<br />
mest praktstämplar samt modernt u.g. nominal 330. 250:-<br />
941K Lot i kuvert. Nio vykort 1939–40, varav åtta censurerade.<br />
Även fyra tyska brev/helsaker sända 1885 till Sverige, och<br />
två svenska helsaker. Mest bra kval. (15) 200:-<br />
942K Fyra st bandmärkesbrev 1930–35 bl.a. luftpostbrev. Även ett<br />
extremt förskjutet häfte Europa 1991. 200:-<br />
25