709P Stpl samling/parti på blad. Mest ringtyp-1950, flera vackra<br />
stämplar, en BC-, CB-par, Ortsstämplar på klipp 1940-tal.<br />
Intressant, lågt utrop. Mest bra kval. (350) 800:-<br />
710A Stpl samling 1970–92 i SAFE-album med fickor. Nästan<br />
uteslutande Prakt/lyxstämplar. Mer eller mindre komplett.<br />
Mest bra kval. 800:-<br />
711A Mest stpl parti i insticksbok. F 50 (82), 51 (18 , 18 ostpl),<br />
65 (17), 136-38 (10). Mest bra kval. (165) 800:-<br />
712A Stpl lot. Dubblettpost i insticksbok med ca 2600 märken från<br />
1993–08. F ca 24000. 800:-<br />
713A Stpl. Ca. 2.600 märken varav 42 par, 1995–2008 i insticksbok.<br />
F ca 24.000. 800:-<br />
714L Stpl 1958–modernt i bananlåda. Många vackra stämplar i tre<br />
album, buntar, diverse försändelser. Mest bra kval. Cirka 10 kg. 800:-<br />
715L Stpl samling/parti i bananlåda. Elva insticksalbum/pärmar,<br />
samlingar, dubbletter, ortsstämplar, ask dubbletter, bl.a.<br />
120 öre vapen variant rambrott vid Ä, även lite utländskt.<br />
Cirka 11 kg. 800:-<br />
716L Stpl parti i kartong. 1938–modernt, hundrabuntar. (1165) 800:-<br />
717L Stpl. Stor låda med tiotusentals märken i kuvert äldre–modernt<br />
inkl. även en hel del utland. Besiktiga! Cirka 12 kg. 800:-<br />
718P Stpl samling 1872–1938 på blad. Välfylld från ringtyp tn 13,<br />
Lösen tn 13 . Mest bra kval. (320) 700:-<br />
719A Mest stpl parti ca 1900–80. Restsamlingar: två st insticksböcker,<br />
ett album, samt på blad. Även en del lite bättre. Mest bra<br />
kval. (2000) 700:-<br />
720A Stpl dubblettpost i insticksbok med ca 4500 märken från<br />
2000-talet. F ca 47000 700:-<br />
721A Stpl dubblettpost i insticksbok med ca 4500 märken från<br />
722A Stpl. Samling 148 olika häftesblock 1954–94 i Facitalbum,<br />
bl.a. HA6 kompletta inlagor. Högt katalogvärde! 700:-<br />
723A Stpl. Ca. 2600 märken varav ca 130 par från 1960–2000-talen<br />
i insticksbok. F ca 21.000. 700:-<br />
724A Stpl. Ca. 2600 märken varav ca 130 par från 1960–2000-talen<br />
725L Stpl. Ca 8000 ex 5 öre Lejontyp F 142 i kuvert. 700:-<br />
726L Stpl. Ca 4500 Lejontyp 25 öre i kuvert. 700:-<br />
727L Stpl samling/parti Ringtyp–modernt. Två insticksböcker (en<br />
med BB par), liten bunt instickskort (några stämplar) och<br />
mindre kartotekslåda. Mest god kval. (Tusentals) 700:-<br />
728L Stpl parti äldre–modernt. Full flyttkartong med dubbletter<br />
sorterade i pergamyntkuvert. Stämpelchanser?<br />
Cirka 20 kg. (Tusentals) 700:-<br />
729 Stpl lot Vapentyp–Oscar på instickskort. Mestadels vackra<br />
stämplar, även på en del bättre märken. Besiktiga.<br />
Mest god kval. (18) 600:-<br />
730K Stpl lot bandmärken i ett kuvert. Katalogvärde över 15000.<br />
Innehåller F 159bz (5), 165Bz (20), 165cz (5), 165cxz (5),<br />
173bz (20). Blandad kval. (55) 600:-<br />
731P Mest stpl samling/parti tjänste/lösen på Visirblad. De flesta<br />
märken finns. Ngt blandad kval. (160) 600:-<br />
732L Stpl parti i kartong. Hundrabuntar Medaljong (147) och<br />
bandmärken (220). 600:-<br />
733L Stpl parti i kartong. 4,5 kg tvättade märken 1938–modernt<br />
i tre lådor. 600:-<br />
734L Stpl parti i kartong. BB-par (mest) 455 olika, femstrip 175<br />
olika i två insticksalbum, ortsstämplar ca 60 st en del bättre,<br />
tre kartotekslådor F 2–2046. 600:-<br />
735L Stpl. Ca 88000 märken sorterade i hundrapåsar Oscar II–2006,<br />
stor del 2000-tal. 600:-<br />
736 Stpl lot, F 259 BC, 318 CB, 320 CB (2). Ngt blandad kval. (4) 500:-<br />
737 Stpl lot 1920–34. Stående lejon, alla olika, t.ex.<br />
F 140C+Ccx, 141bz, 142bz+cc, 143Acc, 144Acc+Ccx+Ecx,<br />
145E+Ecx, 146E, 148Acxz. Bra kval. F SEK 5.995 (22) 500:-<br />
738 Stpl lot 1920–34. Stående lejon, alla olika, t.ex.<br />
739 Stpl lot. Fyra bättre märken/stämplar, exempelvis 142Ea och<br />
tre Prakt/lyxstämplar. 500:-<br />
740 Stpl lot spegeltryck Ringtyp–Oscar på instickskort. F 30 (par),<br />
31–33, 35, 39, 56 och Tj21. Ovanliga och undervärderade. (9) 500:-<br />
741K Stpl lot 1855–bandmärken på instickskort. Tolv bättre märken<br />
eller vackra stämplar på instickskort, inkl. Svart lokal kht,<br />
F 125 med fastsättare, etc. Ngt blandad kval. (12) 500:-<br />
742P Stpl. Sex visirblad diverse bl.a. 5 och 50 öre Vapen med<br />
praktstpl, tre fina ex. 20 öre Lejon, FDC Bromma, m.m. (55) 500:-<br />
743P Stpl. SKYDDSPERF. Intressant samling/parti ca 400 ex<br />
Oscar II–1950-tal varav 38 Oscar och ett hundratal<br />
Medaljong, F 452 i femstrip ”ASEA”, etc. 500:-<br />
744A Stpl samling/parti 1990-tal–2009. Fem insticksböcker med<br />
tusentals märken, mestadels ’brev’ stämplade. Rundstämplar<br />
finns men maskinstämplar dominerar. 500:-<br />
22<br />
745A Stpl. Album med dubbletter Vapen–1976 inkl. en del bättre.<br />
F ca 17500. Mest bra kval. 500:-<br />
746A Stpl. Album med dubbletter Vapen–ca 1970 inkl. en del<br />
bättre. F-05 ca 18000. Mest bra kval. 500:-<br />
747A Stpl. Album med drygt 150 märken 1890–1980-tal inkl. flera<br />
bättre Kongress och Förening, etc. Mest bra kval. 500:-<br />
748A Stpl. Insticksbok med 4300 märken från 2000–09. F ca 45.000,-. 500:-<br />
749A Stpl. RINGTYP. 15 st hundrabuntar varav fyra buntar vardera<br />
F 30 och 43, två ex F 32, en vardera F 33 och 35 samt tre ex F 47. 500:-<br />
750A Stpl 1858–1980-tal i Visiralbum. Diverse Vapen, Ringtyp,<br />
tjänste, Oscar II, o.s.v. med en del vackra stämplar. Mest bra<br />
kval. (800) 500:-<br />
751L Stpl 1940-tal–modernt i flyttkartong. Tre kartonger<br />
minnespost, lantbrevbärarstämplar, kilovara, brev, vykort.<br />
Även en del utländskt. Mest bra kval. Cirka 25 kg. 500:-<br />
752L Mest stpl samling/parti 1858–1970-tal i Visirpärmar etc. i låda.<br />
En och annan stämpel verkar finnas. Ngt blandad kval. (1000) 500:-<br />
753L Stpl parti Oscar–modernt i gamla urvalshäften i liten<br />
kartong. Resturvalshäften med mycket moderna märken från<br />
2000-talet, en del ortsstämplar och några med utländska,<br />
mest Norden. Vackra stämplar finns. Mest bra kval. (1000) 500:-<br />
754L Stpl parti. Hundrabuntar, Oscar 10 öre. (93) 500:-<br />
755L Stpl. Hundrabuntar. Låda bl.a. 10 öre Oscar × 23, 5 öre × 18,<br />
Medaljong × 45, 1920-tal × 32 + lite annat och mindre<br />
buntar. Troligen genomgånget. 500:-<br />
756L Stpl parti 1900–50 i pergamynkuvert. Dubbletter, även litet<br />
andra länder, bl.a. Tyskland. 500:-<br />
757L Stpl samling/parti 1940–1990-tal. Fem insticksböcker med BB<br />
och SX par. F 13000 enl. inl. 500:-<br />
758L Stpl. Två album med tusentals dubbletter Ringtyp–1960-tal<br />
inkl. en del bättre. Även tusentals moderna 2000-talet i kuvert<br />
samt div. klipp. 500:-<br />
759L Stpl. Stort dubblettlager tiotusentals märken i påsar 1940–97<br />
samt även en del utland. Besiktiga! 500:-<br />
760A Stpl. 92 olika häftesblock, block och häften 1954–2006. Högt<br />
katalogvärde! 450:-<br />
761 Stpl. Fem märken med utvalda stämplar: F 7, 17, 18, 44<br />
praktstämplad Stockholm 5.8.89, och 57 Lyx-stämplad<br />
Abiskojokk 20.7.1911. 400:-<br />
762K Stpl parti Vapentyp 12 öre (ca 200 st), Ringtyp 50 öre samt<br />
Oscar boktryck. Mycket blandad kvalitet. 400:-<br />
763P Stpl parti. Post med block och par (ca 160 par). F ca 6.200. 400:-<br />
764A Stpl. Div. post med 30 st vykort Oscar–1950-tal bl.a. Åsa,<br />
Göteborg, båtar, liten insticksbok lokalpost, nytryck Vapen<br />
1963 samt album skyddsperf, ca 260 st (inkl. utland). 400:-<br />
765A Stpl restsamling 1858–1933 inkl. en del tjänste, lösen, militär,<br />
etc. (150) 400:-<br />
766A Stpl. Insticksalbum med 28 fulla sidor, huvudsakligen Prakt<br />
-Lyx-stämplar, gammalt till modernt. 400:-<br />
767L Stpl samling 1950–90 på blad inkl. lösa tresidiga märken. Mest<br />
bra kval. 400:-<br />
768 Stpl. 15 st (13 olika) 1800-talsmärken med nästan enbart<br />
LYX-stämplar. 350:-<br />
769 Stpl lot 1855–88. Märken med vackra stämplar (mest prakt).<br />
Mest bra kval. (18) 350:-<br />
770K Stpl. 25 märken med utvalda stämplar, huvudsakligen Ringtyp. 350:-<br />
771P Stpl. Över 200 st LYX – vackert handstämplade ex<br />
på sex visirblad. 350:-<br />
772K Brevstycken. Stpl. 21 st falska moderna märken samt sju med<br />
lite färgförskjutningar. 300:-<br />
773K Stpl samling. 13 olika ex ur 1924 års serier. 300:-<br />
774P Stpl lot i plastficka. Långa tjänste på ett Visirblad (F ca 2000)<br />
och F 219–20 stpl samt ett lyxstämplat Orkidéblock 1982. (50) 250:-<br />
775A Stpl samling i insticksbok inklusive några dubbletter,<br />
Vapentyp öre–1969. 250:-<br />
776L Brevstycken. Kartong full med 20 öre violett Gustaf V profil<br />
vänster. 250:-<br />
777K Stpl. 21 stora tjänste tandn 13 inkl. bl.a. Tj15, två ex Tj20, 22<br />
och 26, några fina stämplar, etc. 200:-<br />
778K Stpl. Tio mest vackra klipp 1875–77 med Ringtyp 5+20 öre<br />
F 19+22. 200:-<br />
Frimärkssamlingar med blandat innehåll Sverige<br />
Mixed stamp collections Sweden<br />
779P // samling/parti förfilateli–bandmärken (även något<br />
senare) på instickskort och i liten insticksbok. Många<br />
bättre märken, exempelvis 17 öre grå Lejon, reparerad<br />
8 skilling, 3 öre Lejon typ I, Kongress/Förening<br />
mellanvalörer (inkl. 2 kr Kongress och över trettio 1 kr).<br />
Övervägande stämplat material, men även ostämplat.<br />
Intressant parti. Blandad kval. (1000) 8.000:-