27.07.2013 Views

Auktion 279 - Philea

Auktion 279 - Philea

Auktion 279 - Philea

709P Stpl samling/parti på blad. Mest ringtyp-1950, flera vackra<br />

stämplar, en BC-, CB-par, Ortsstämplar på klipp 1940-tal.<br />

Intressant, lågt utrop. Mest bra kval. (350) 800:-<br />

710A Stpl samling 1970–92 i SAFE-album med fickor. Nästan<br />

uteslutande Prakt/lyxstämplar. Mer eller mindre komplett.<br />

Mest bra kval. 800:-<br />

711A Mest stpl parti i insticksbok. F 50 (82), 51 (18 , 18 ostpl),<br />

65 (17), 136-38 (10). Mest bra kval. (165) 800:-<br />

712A Stpl lot. Dubblettpost i insticksbok med ca 2600 märken från<br />

1993–08. F ca 24000. 800:-<br />

713A Stpl. Ca. 2.600 märken varav 42 par, 1995–2008 i insticksbok.<br />

F ca 24.000. 800:-<br />

714L Stpl 1958–modernt i bananlåda. Många vackra stämplar i tre<br />

album, buntar, diverse försändelser. Mest bra kval. Cirka 10 kg. 800:-<br />

715L Stpl samling/parti i bananlåda. Elva insticksalbum/pärmar,<br />

samlingar, dubbletter, ortsstämplar, ask dubbletter, bl.a.<br />

120 öre vapen variant rambrott vid Ä, även lite utländskt.<br />

Cirka 11 kg. 800:-<br />

716L Stpl parti i kartong. 1938–modernt, hundrabuntar. (1165) 800:-<br />

717L Stpl. Stor låda med tiotusentals märken i kuvert äldre–modernt<br />

inkl. även en hel del utland. Besiktiga! Cirka 12 kg. 800:-<br />

718P Stpl samling 1872–1938 på blad. Välfylld från ringtyp tn 13,<br />

Lösen tn 13 . Mest bra kval. (320) 700:-<br />

719A Mest stpl parti ca 1900–80. Restsamlingar: två st insticksböcker,<br />

ett album, samt på blad. Även en del lite bättre. Mest bra<br />

kval. (2000) 700:-<br />

720A Stpl dubblettpost i insticksbok med ca 4500 märken från<br />

2000-talet. F ca 47000 700:-<br />

721A Stpl dubblettpost i insticksbok med ca 4500 märken från<br />

722A Stpl. Samling 148 olika häftesblock 1954–94 i Facitalbum,<br />

bl.a. HA6 kompletta inlagor. Högt katalogvärde! 700:-<br />

723A Stpl. Ca. 2600 märken varav ca 130 par från 1960–2000-talen<br />

i insticksbok. F ca 21.000. 700:-<br />

724A Stpl. Ca. 2600 märken varav ca 130 par från 1960–2000-talen<br />

725L Stpl. Ca 8000 ex 5 öre Lejontyp F 142 i kuvert. 700:-<br />

726L Stpl. Ca 4500 Lejontyp 25 öre i kuvert. 700:-<br />

727L Stpl samling/parti Ringtyp–modernt. Två insticksböcker (en<br />

med BB par), liten bunt instickskort (några stämplar) och<br />

mindre kartotekslåda. Mest god kval. (Tusentals) 700:-<br />

728L Stpl parti äldre–modernt. Full flyttkartong med dubbletter<br />

sorterade i pergamyntkuvert. Stämpelchanser?<br />

Cirka 20 kg. (Tusentals) 700:-<br />

729 Stpl lot Vapentyp–Oscar på instickskort. Mestadels vackra<br />

stämplar, även på en del bättre märken. Besiktiga.<br />

Mest god kval. (18) 600:-<br />

730K Stpl lot bandmärken i ett kuvert. Katalogvärde över 15000.<br />

Innehåller F 159bz (5), 165Bz (20), 165cz (5), 165cxz (5),<br />

173bz (20). Blandad kval. (55) 600:-<br />

731P Mest stpl samling/parti tjänste/lösen på Visirblad. De flesta<br />

märken finns. Ngt blandad kval. (160) 600:-<br />

732L Stpl parti i kartong. Hundrabuntar Medaljong (147) och<br />

bandmärken (220). 600:-<br />

733L Stpl parti i kartong. 4,5 kg tvättade märken 1938–modernt<br />

i tre lådor. 600:-<br />

734L Stpl parti i kartong. BB-par (mest) 455 olika, femstrip 175<br />

olika i två insticksalbum, ortsstämplar ca 60 st en del bättre,<br />

tre kartotekslådor F 2–2046. 600:-<br />

735L Stpl. Ca 88000 märken sorterade i hundrapåsar Oscar II–2006,<br />

stor del 2000-tal. 600:-<br />

736 Stpl lot, F 259 BC, 318 CB, 320 CB (2). Ngt blandad kval. (4) 500:-<br />

737 Stpl lot 1920–34. Stående lejon, alla olika, t.ex.<br />

F 140C+Ccx, 141bz, 142bz+cc, 143Acc, 144Acc+Ccx+Ecx,<br />

145E+Ecx, 146E, 148Acxz. Bra kval. F SEK 5.995 (22) 500:-<br />

738 Stpl lot 1920–34. Stående lejon, alla olika, t.ex.<br />

739 Stpl lot. Fyra bättre märken/stämplar, exempelvis 142Ea och<br />

tre Prakt/lyxstämplar. 500:-<br />

740 Stpl lot spegeltryck Ringtyp–Oscar på instickskort. F 30 (par),<br />

31–33, 35, 39, 56 och Tj21. Ovanliga och undervärderade. (9) 500:-<br />

741K Stpl lot 1855–bandmärken på instickskort. Tolv bättre märken<br />

eller vackra stämplar på instickskort, inkl. Svart lokal kht,<br />

F 125 med fastsättare, etc. Ngt blandad kval. (12) 500:-<br />

742P Stpl. Sex visirblad diverse bl.a. 5 och 50 öre Vapen med<br />

praktstpl, tre fina ex. 20 öre Lejon, FDC Bromma, m.m. (55) 500:-<br />

743P Stpl. SKYDDSPERF. Intressant samling/parti ca 400 ex<br />

Oscar II–1950-tal varav 38 Oscar och ett hundratal<br />

Medaljong, F 452 i femstrip ”ASEA”, etc. 500:-<br />

744A Stpl samling/parti 1990-tal–2009. Fem insticksböcker med<br />

tusentals märken, mestadels ’brev’ stämplade. Rundstämplar<br />

finns men maskinstämplar dominerar. 500:-<br />

22<br />

745A Stpl. Album med dubbletter Vapen–1976 inkl. en del bättre.<br />

F ca 17500. Mest bra kval. 500:-<br />

746A Stpl. Album med dubbletter Vapen–ca 1970 inkl. en del<br />

bättre. F-05 ca 18000. Mest bra kval. 500:-<br />

747A Stpl. Album med drygt 150 märken 1890–1980-tal inkl. flera<br />

bättre Kongress och Förening, etc. Mest bra kval. 500:-<br />

748A Stpl. Insticksbok med 4300 märken från 2000–09. F ca 45.000,-. 500:-<br />

749A Stpl. RINGTYP. 15 st hundrabuntar varav fyra buntar vardera<br />

F 30 och 43, två ex F 32, en vardera F 33 och 35 samt tre ex F 47. 500:-<br />

750A Stpl 1858–1980-tal i Visiralbum. Diverse Vapen, Ringtyp,<br />

tjänste, Oscar II, o.s.v. med en del vackra stämplar. Mest bra<br />

kval. (800) 500:-<br />

751L Stpl 1940-tal–modernt i flyttkartong. Tre kartonger<br />

minnespost, lantbrevbärarstämplar, kilovara, brev, vykort.<br />

Även en del utländskt. Mest bra kval. Cirka 25 kg. 500:-<br />

752L Mest stpl samling/parti 1858–1970-tal i Visirpärmar etc. i låda.<br />

En och annan stämpel verkar finnas. Ngt blandad kval. (1000) 500:-<br />

753L Stpl parti Oscar–modernt i gamla urvalshäften i liten<br />

kartong. Resturvalshäften med mycket moderna märken från<br />

2000-talet, en del ortsstämplar och några med utländska,<br />

mest Norden. Vackra stämplar finns. Mest bra kval. (1000) 500:-<br />

754L Stpl parti. Hundrabuntar, Oscar 10 öre. (93) 500:-<br />

755L Stpl. Hundrabuntar. Låda bl.a. 10 öre Oscar × 23, 5 öre × 18,<br />

Medaljong × 45, 1920-tal × 32 + lite annat och mindre<br />

buntar. Troligen genomgånget. 500:-<br />

756L Stpl parti 1900–50 i pergamynkuvert. Dubbletter, även litet<br />

andra länder, bl.a. Tyskland. 500:-<br />

757L Stpl samling/parti 1940–1990-tal. Fem insticksböcker med BB<br />

och SX par. F 13000 enl. inl. 500:-<br />

758L Stpl. Två album med tusentals dubbletter Ringtyp–1960-tal<br />

inkl. en del bättre. Även tusentals moderna 2000-talet i kuvert<br />

samt div. klipp. 500:-<br />

759L Stpl. Stort dubblettlager tiotusentals märken i påsar 1940–97<br />

samt även en del utland. Besiktiga! 500:-<br />

760A Stpl. 92 olika häftesblock, block och häften 1954–2006. Högt<br />

katalogvärde! 450:-<br />

761 Stpl. Fem märken med utvalda stämplar: F 7, 17, 18, 44<br />

praktstämplad Stockholm 5.8.89, och 57 Lyx-stämplad<br />

Abiskojokk 20.7.1911. 400:-<br />

762K Stpl parti Vapentyp 12 öre (ca 200 st), Ringtyp 50 öre samt<br />

Oscar boktryck. Mycket blandad kvalitet. 400:-<br />

763P Stpl parti. Post med block och par (ca 160 par). F ca 6.200. 400:-<br />

764A Stpl. Div. post med 30 st vykort Oscar–1950-tal bl.a. Åsa,<br />

Göteborg, båtar, liten insticksbok lokalpost, nytryck Vapen<br />

1963 samt album skyddsperf, ca 260 st (inkl. utland). 400:-<br />

765A Stpl restsamling 1858–1933 inkl. en del tjänste, lösen, militär,<br />

etc. (150) 400:-<br />

766A Stpl. Insticksalbum med 28 fulla sidor, huvudsakligen Prakt<br />

-Lyx-stämplar, gammalt till modernt. 400:-<br />

767L Stpl samling 1950–90 på blad inkl. lösa tresidiga märken. Mest<br />

bra kval. 400:-<br />

768 Stpl. 15 st (13 olika) 1800-talsmärken med nästan enbart<br />

LYX-stämplar. 350:-<br />

769 Stpl lot 1855–88. Märken med vackra stämplar (mest prakt).<br />

Mest bra kval. (18) 350:-<br />

770K Stpl. 25 märken med utvalda stämplar, huvudsakligen Ringtyp. 350:-<br />

771P Stpl. Över 200 st LYX – vackert handstämplade ex<br />

på sex visirblad. 350:-<br />

772K Brevstycken. Stpl. 21 st falska moderna märken samt sju med<br />

lite färgförskjutningar. 300:-<br />

773K Stpl samling. 13 olika ex ur 1924 års serier. 300:-<br />

774P Stpl lot i plastficka. Långa tjänste på ett Visirblad (F ca 2000)<br />

och F 219–20 stpl samt ett lyxstämplat Orkidéblock 1982. (50) 250:-<br />

775A Stpl samling i insticksbok inklusive några dubbletter,<br />

Vapentyp öre–1969. 250:-<br />

776L Brevstycken. Kartong full med 20 öre violett Gustaf V profil<br />

vänster. 250:-<br />

777K Stpl. 21 stora tjänste tandn 13 inkl. bl.a. Tj15, två ex Tj20, 22<br />

och 26, några fina stämplar, etc. 200:-<br />

778K Stpl. Tio mest vackra klipp 1875–77 med Ringtyp 5+20 öre<br />

F 19+22. 200:-<br />

Frimärkssamlingar med blandat innehåll Sverige<br />

Mixed stamp collections Sweden<br />

779P // samling/parti förfilateli–bandmärken (även något<br />

senare) på instickskort och i liten insticksbok. Många<br />

bättre märken, exempelvis 17 öre grå Lejon, reparerad<br />

8 skilling, 3 öre Lejon typ I, Kongress/Förening<br />

mellanvalörer (inkl. 2 kr Kongress och över trettio 1 kr).<br />

Övervägande stämplat material, men även ostämplat.<br />

Intressant parti. Blandad kval. (1000) 8.000:-