20.09.2013 Views

Auktion 308 - Philea

Auktion 308 - Philea

Auktion 308 - Philea

1025P BROR CEDERSTRÖM (1754–1816), friherre och militär. Vid<br />

krigsutbrottet 1808 fick han befälet över västra armén. Han<br />

förhöll sig passiv gentemot revolutionsplanerna och försökte<br />

inte hindra Adlersparres marsch mot Stockholm. Egenhändig<br />

underskrift (m.fl.) på handling, daterad Karlberg den 2 april<br />

1807 + AXEL OTTO MÖRNER (1774–1852), greve, militär,<br />

statsråd och konstnär. Egenhändigt undertecknad skrivelse<br />

om två sidor, daterad Stockholms slott den 29 mars 1841. 500:-<br />

1026P JAKOB GYLLENBORG (1648–1711), kammarråd. Deltog i<br />

indelningsverkets utformande. Intressant egenhändigt<br />

udertecknat brev, tillsammans med Carl Gyllenstierna,<br />

till Axel Wachtmeister, daterat Gripsholm 1683 angående<br />

slottets intäkter redovisade till reduktionskommissionen. (Foto) 500:-<br />

1027P JONAS CEDERCREUTZ (1661–1727), landshövding i Dalarna.<br />

Intressant brev till Hans von Fersen angående inkasserade<br />

ståndsdragoner, daterat Falun 1714. (Foto) 500:-<br />

1028P ANNA WÄSTBERG (1832–1905), författare. Nio st egenhändigt<br />

skrivna och undertecknade brev 1881–1883 till hennes förläggare,<br />

samt ett frankerat rekommenderat ytterkuvert (ovarsamt öppnat)<br />

stämplat WENERSBORG 20.9.1882. Kulturhistoriskt intressant<br />

material. 400:-<br />

1029P Landtförsvarsdepartementet. Två skrivelser egenhändigt<br />

undertecknade av departementscheferna AXEL OTTO MÖRNER<br />

(1774–1852), greve, militär, statsråd och konstnär, daterad<br />

Stockholms slott den 8 juli 1841 samt NILS GYLDENSTOLPE<br />

(1799–1864), greve, En af rikets herrar och Sveriges<br />

krigsminister 1853–1858, senare riksmarskalk, daterad<br />

Stockholms slott den 22 september 1858. 400:-<br />

1030P ULRIKA ELEONORA FERSEN (Ulla von Höpken)(1749-1810),<br />

grevinna, hovfröken. En av de tre gracerna vid Gustav III:s hov.<br />

De tillägnades en berömd dikt av Johan Henric Kellgren, »Gracernas<br />

döpelse». Kvittens, egenhändigt skriven och undertecknad,<br />

daterad Stockholm den 3 januari 1769. (Foto) 400:-<br />

1031P ELISABETH CRONSTRÖM (1653–1718), gift med kungliga<br />

rådet Erik Lindschöld. Egenhändigt skrivet och undertecknat<br />

brev, daterat Stafsund den 30 juli 1695. 300:-<br />

1032K Fastebrev på pergament från 1600-talet, avseende fastighet i<br />

Västmanland. Intressant handling. (Foto) 300:-<br />

1033K Landtförsvarsdepartementet. Skrivelse, egenhändigt undertecknad<br />

av departementschefen, daterad Stockholms slott den 13 juni<br />

1853 + avskrift av ansökan om fortsatt Hovstatspension,<br />

daterad den 29 februari 1848. 300:-<br />

10<br />

1023<br />

1030<br />

1032<br />

1037<br />

1026<br />

1027<br />

1038 1039<br />

1034P MAGNUS BRAHE (1791–1844), greve, militär och hovman,<br />

generallöjtnant 1830, serafimerriddare, En af rikets herrar<br />

1831, riksmarskalk 1834, Karl XIV Johans förtrogne (”Braheväldet”).<br />

Egenhändigt undertecknad utnämning, daterad Stockholm den 27<br />

april 1844. 300:-<br />

1035P SIGRID HORN AF ÅMINNE (1630–1693). Egenhändigt<br />

undertecknad skrivelse (itet nött av tidens tand, bl.a. fuktskada,<br />

riss) till ståthållaren i Eskilstuna, daterad den 21 juli 1657.<br />

Renskrift medföljer. 300:-<br />

1036L Åtskilliga hundra brevinnehåll, ca 8 kg, från mitten av<br />

1800-talet och fram till omkring 1900, mellan högreståndspersoner.<br />

Ett eldorado för den person- och kulturintresserade. 500:-<br />

1037P JOAKIM EHRENPREUSS (1667–1741), faktor vid Norrtälje<br />

gevärsfaktori 1691. Memorial om kasserade gevärspipor och<br />

bajonetter, egenhändigt undertecknat Stockholm den 9 december<br />

1724. (Foto) 1.000:-<br />

1038P Mycket intressant brev från Wismar den 7 juli 1700 till<br />

guvernören i Blekinge med innehåll om bl.a. krigsutbrottet i<br />

Holstein. (Foto) 800:-<br />

1039P GUSTAV GYLLENGRANATH (1677–1749), militär. Memorial<br />

angående ammunition, egenhändigt undertecknat, daterat<br />

Stockholm den 3 november 1725. (Foto) 700:-<br />

1040P Karterat brev till överste Gadd vid Närke-Värmlands regemente<br />

från Krigskollegiet 1737, undertecknat av bl.a. Johan Giertha,<br />

Magnus Cronberg, Stobée. Alla kända karoliner. (Foto) 500:-<br />

1041P ADAM CARL DE LA GARDIE (1665–1721). Litet fräscht brev till<br />

greve von Fersen angående dragonmunderingar i Uppland, daterat<br />

Kalmar den 27 september 1716. (Foto) 400:-<br />

1042P GERMUND CEDERHIELM. Karterat brev till Väddö angående<br />

dragonernas munderingar, daterat Stockholm den 16 september<br />

1715. (Foto) 400:-<br />

1043P MAGNUS JULIUS DE LA GARDIE (1669–1741). Karterat<br />

fribrev med militärt innehåll, daterat Uddevalla den<br />

1 december 1716. (Foto) 400:-<br />

Förfilateli / Prephilately<br />

Allmän post / General mail<br />

1044P Mycket vackert brev med fyra rader titlar på adressidan,<br />

karterat och sänt med allmänna posten och med drottning<br />

Kristinas sigill, till Carl Mörner. Daterat i Kammaren och<br />

undertecknat av Gabriel Oxenstierna, Åke Axelsson<br />

(Natt och Dag) samt Bengt Skytte. Daterat Nyköping den<br />

20 april 1640. (Foto) 1.500:-