20.09.2013 Views

Auktion 308 - Philea

Auktion 308 - Philea

Auktion 308 - Philea

33L Stpl. OSCAR. 53 st hundrabuntar, i huvudsak 10 öre inkl.<br />

några boktryck, verkar orörda. 800:-<br />

34A Stpl. Dubblettlager 1858–ca 2000 i en tjock och två mindre<br />

insticksböcker, även en insticksbok läsbara stämplar Oscar<br />

och framåt. 500:-<br />

35L Stpl. Flyttbox full med bl.a. äldre dubblettlager, mycket<br />

klipp, m.m, även en del utland i album. Cirka 16 kg. 500:-<br />

36L Stpl. Låda med tre album ortsstämplar i blandad kvalitet ca<br />

2500 st, ett album Profil höger ca 650 st. Ask helgmärken<br />

och dubblettask vinkeltandade Gustaf VI Adolf. Två insticksalbum<br />

div. dubbletter. 500:-<br />

37L Stpl. Större låda bl.a. 500 FDC 1970–90-tal, 450 minnespost<br />

mest 1940-tal, 450 små, beg. frankokuvert, 0,5 kg tvättat,<br />

osorterat, beg. helsaker, fyra insticksalbum massvara 1920-tal,<br />

m.m. Cirka 15 kg. 500:-<br />

38L Stpl. Dubblettlager Medaljong–modernt i åtta pergamynlådor. 500:-<br />

39L Stpl. Låda med samling 4 skill–1953 bl.a. Kongress 5–45 öre<br />

och 1 kr, samt glest besatt samling övriga nordiska länder.<br />

Även liten Nordensamling i Esselte ungdomsalbum. Ture Heeds<br />

bok Frimärken Jorden runt. 400:-<br />

40L Stpl. Låda bl.a. restkilo 1975, album försändelser, moderna<br />

dubbletter, m.m. Även en del utland. 400:-<br />

41L Stpl. Låda diverse, mest äldre t.ex. dubblettlager, helsaker,<br />

lite vykort. Ett tiotal förfilatelibrev i god kval. Även<br />

mycket utländskt. 400:-<br />

42L Stpl. Banankartong klipp och tvättat, osorterat i stor mängd,<br />

mest 1960–80-tal. 300:-<br />

43L Stpl dubblettlager i två skokartonger Medaljong–1980-tal.<br />

1,5 kg klipp 1980–90-tal. Även hel hel del utland, mest äldre. 300:-<br />

44L Stpl. Låda bl.a. dubblettlager ca 1910–60-tal med en del par,<br />

kuvert lite bättre brev/frimärken, även lite utland. Litteratur:<br />

Frimärkets bok, samt Handboken 1963 i tre delar. 300:-<br />

45L Stpl. Låda i huvudsak äldre utland. Här finns bl.a. litet<br />

album Sverige éé/é, samt mapp med vackra gamla reklammärken<br />

éé. Även två tyska vykort, obeg., från ca 1890! 200:-<br />

46L Buntar. Ca 100 st Medaljong–1920-tal, mest 10 öre Medaljong,<br />

förefaller genuina.<br />

Frimärkssamlingar med blandat innehåll Sverige<br />

Mixed stamp collections Sweden<br />

500:-<br />

47L éé/é/ . Stor diverselåda klassiskt–modernt, sorterat/osorterat.<br />

Bl.a. stpl samling 4 skill–Ringtyp m.ph., lite é Oscar,<br />

Medaljong, Förening 10 öre–2 kr, några snörbuntar Medaljong,<br />

1920-tal och mycket annat. Stora fyndchanser. Cirka 11 kg. 2.000:-<br />

48L éé/é/ . Flyttbox diverse bl.a. éé 1950–60-talsserier, glest<br />

besatt Nordensamling stpl i Esseltealbum. Årssatser komplett<br />

1974–95 samt lösa häften 1960–90-tal, nom. drygt 5600.-. Även<br />

en hel del utland (enkelt material). Cirka 15 kg. 1.800:-<br />

49A éé/é/ . Diverse i fem album, bl.a. två album éé/é Medaljong–<br />

1970-tal, två album stpl samling 1976–2001 + album modernt<br />

stpl, bl.a. mycket block. Högt värde. 1.000:-<br />

50L éé/é/ . Fullpackad flyttbox Sverige och utland. Bl.a. mycket<br />

moderna brev, fem pergamynlådor frimärken landsvis varav två<br />

st Sverige 1920-tal och framåt, ett par album div. t.ex. lite<br />

éé svenskt. Glest besatt Nordensamling i fem Facitalbum, m.m.<br />

Cirka 28 kg. 700:-<br />

51L éé/é/ . Fyndlåda bl.a. häften/éé/FDC 1940-70tal. Även<br />

utländskt, t.ex. klipp och tvättat, klassiskt - 1930tal. 600:-<br />

52L éé/ . 5 kompletta rullar bl.a. 8kr Näcken+ mindre häftesbunt<br />

1970-80tal, nom 2650. Samt stämplad dublettsamling 12öre<br />

vapen - 1960tal, inga märkvärdigheter. 600:-<br />

53L éé/ . Resväska bl.a. samling 12öre vapen - 1977, nästan tomt<br />

förutom éé 1966-77. FDC 1974-96 i album. Även en dl utland<br />

bl.a. Schweiz årsset mm. Cirka 16 kg. 400:-<br />

54L éé/ . Låda bl.a. 170st H262 - GVIA 90 år. (kat.v. 9300).<br />

Osorterade stpl strip, mest 1970-80tal. Ca. 50 förs, många<br />

minnespoststpl. 3 st danska prestigehäften mm. 400:-<br />

55A éé/é/ . Div. låda med bl.a. dublettlot stpl ringtyp - 1960tal<br />

i 2 inst.böcker, ett album éé/é medaljong - 1969, ca. 50<br />

automathäften mm. 2 album utland. .<br />

Häftessamlingar / Booklet collections<br />

300:-<br />

56A Samling/parti 1955-90 i 3 visiralbum. Många med markeringar.<br />

Även lite automathäften HA7-26. Nom 5500. 1.800:-<br />

57L Dublettlot mest 1940tal, bl.a. H38CC x 2, 39CC x 1, 75I x 2,<br />

77 x 2, 84 x 16, 85 x 6, 93 x 5. Även Svenska fåglar x 23,<br />

Gammaldags jul x 10, Nordiska museet x 4 samt 38st Svenskt<br />

Näringsliv. F 18000. (160) 1.000:-<br />

58L AUTOMAT. Stort parti HA3 - 26. Högt värde. (1000) 1.000:-<br />

59K H329 - 8st Jaktfalk. Nom. 1800. 700:-<br />

60L Liten bunt, 1950–60-tal, bl.a. två st Bildsten varav ett med<br />

cyls 2, H212A×2, 131×2. F 12000.-. (50) 700:-<br />

61A Liten lot bl.a. några bättre t.ex. 99B2, 211A III cyls 1.<br />

Flera äldre, okompletta t.ex. H8. (ca. 30) 300:-<br />

62A Liten lot 1940-tal–66, några bättre t.ex. H62, 77, 212B. Även<br />

HA4A O. 5900 (31)<br />

Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />

300:-<br />

63L Ca. 5000 ortsstämplar varav 1000st ringtyp - Oscar i länsordning.<br />

Blandad kvalitet. 1.000:-<br />

64L Låda med 1000tals märken osorterat, blandad kvalitet. 700:-<br />

65L MINNESPOST. Storft parti 1970tal, ca. 5000st. Cirka 30 kg. 600:-<br />

66L MINNESPOST. Gissningsvis ca. 4000st 1960tal + något från 1959<br />

och 1980. Cirka 26 kg. 500:-<br />

67A Samling ca. 600 klipp Oscar - 1940tal, övervägande äldre,<br />

blandad kvalitet. 400:-<br />

68A Drygt 100 försändelser 1900-50tal, mest minnespost 1930-40tal-<br />

. 300:-<br />

69L<br />

FDC-samlingar / FDC collections<br />

Samling 1936-95, ett par 1950tal med vinjett + ett par bättre<br />

bruks t.ex. 2st 4-sid. 5kr slottet 14.7.41. Även maxikort<br />

1-106. Allt i 9 fina Leuchtturmalbum. Cirka 16 kg. 500:-<br />

70L Stort parti 1977-2012, ofta 2-5 av varje, ca. 2000st. Cirka 25 kg. 500:-<br />

71L Drygt 600st, 1966-2008. 300:-<br />

72L Ett par hundra FDC, maxikort 1970–90-tal. Ett par éé häften<br />

1950–60-tal bl.a. Atterbom, Fröding.<br />

Brevsamlingar / Cover collections<br />

100:-<br />

73L Diverselåda bl.a. mycket vykort, speciellt småformat,<br />

ransoneringskort, äldre försändelser, även utland, flera<br />

intressanta t.ex. Zeppelinbrev USA. Lite frimärken bl.a.<br />

9-blocksserie Stockholmia 55, Israelsamling é 1950-70-tal mm. 800:-<br />

74L Flyttbox bl.a. FDC 1940tal och framåt, maxikort, specialfoldrar,<br />

lite militär, specialstämplar, små vykort. Mycket stor mängd.<br />

Även årsböcker 89/90, 92/93 mm. Något utland t.ex. Ungern<br />

éé, Åland FDC mm. Cirka 25 kg. 500:-<br />

75L Ogenomgånen låda helsaker/FDC/vykort/brev/spec.stämplar mm.<br />

Några 1000. 500:-<br />

76L Fyndlåda över 1000 försändelser äldre - modernt. 500:-<br />

77L Låda försändelser 1920-60tal : Ca. 400 brev och 200 moderna<br />

vykort. 400:-<br />

78L Ett par 100 försändelser gamla - nyare. 400:-<br />

79L Aerogram. Ca. 100st 1950-80tal, beg. och obeg. 300:-<br />

80L Banankartong brev och vykort inkl. utländskt, gammalt–nyare.<br />

Även stämplad lösenserie tandn 13 och album med samling<br />

postmotiv Hela Världen. Cirka 14 kg. 300:-<br />

81L Flyttbox flera tusen brev Medaljong och framåt. Även lite<br />

dokument med stämpelmärken och telegram. Cirka 19 kg.<br />

Helsakssamlingar / Postal stationery collections<br />

300:-<br />

82L Stort parti klassiskt : Ca. 1200 bKe6,7 begagnat - stämplar ?.<br />

Ca. 100st små 4öres frankokuvert beg, samt ca. 100 diverse<br />

beg/obeg.<br />

Vykort, singlar och samlingar<br />

Picture post cards, singles and collections<br />

500:-<br />

83L Parti mest topografi och gratulation, i album, Oscar- 1950tal,<br />

mest äldre, gamla formatet. Ettpar modernare och ett par<br />

utländska. (650) 2.500:-<br />

84L Drygt 180st i genomgående fin kvalitet, beg. från Oscarstid.<br />

Drygt 50 är topografiska, bl.a. Västergötland och Göteborg,<br />

flera bra t.ex. några jvst. Övrigt mest gratulation och många<br />

bra, bl.a. Nyström äggkort-. 1.300:-<br />

85A Genuin bunt Oscar - 1920tal, helt ölverv. topografi i bra<br />

kvalitet. (ca. 270) 1.200:-<br />

86L Ca. 1500st, mest nya formatet, Sverige och utland, mycket<br />

topografi. . 400:-<br />

87L Ca 2000 moderna, de mesta SPORT och SPORTANKNYTNING.<br />

Även ölsejdel i trä från Moskva-OS och axelväska från Melbourne.<br />

Cirka 12 kg. 300:-<br />

88L Skolåda dels drygt 100 topografiska mest gamla formatet inkl.<br />

utländskt, samt ca 400 blommor, nya formatet. 300:-<br />

89K 37st, gamla formatet mest båtar. 1910-40tal. 200:-<br />

90L Ca 2500, mest topografiska t.ex. hotell, kyrkor inkl. utländska,<br />

mest modernt men även gamla formatet.<br />

Bältespännarmaterial / Cinderella<br />

100:-<br />

91L Låda större mängd blandat t.ex. julmärken, pass, två<br />

insticksböcker fulla med brevmärken, stämpelmärken, även på<br />

dokument. Perfins – ca 150 svenska och 430 utländska med mera.<br />

Övriga nordiska länder / Other Nordic countries<br />

Norge / Norway<br />

400:-<br />

92A Samling 1926-2005 i insticksbok. Flera bättre t.ex.<br />

F137, 139, Legion, Universitetet, 5kr V-påtryck, 5kr<br />

Haakon, Norwex påtrycket mm. Samt högt nominalvärde. éé 1.000:-<br />

93A Parti 1856-1990-tal i tre album. (2000) 500:-<br />

94L Dublettlager 1878-1957 bl.a. en del bättre serier 1920-40tal. 500:-<br />

95L Häften. Parti i skokartong, mest 1990tal - 2012. Högt<br />

nominalvärde. éé 2.000:-<br />

5