33L Stpl. OSCAR. 53 st hundrabuntar, i huvudsak 10 öre inkl.<br />
några boktryck, verkar orörda. 800:-<br />
34A Stpl. Dubblettlager 1858–ca 2000 i en tjock och två mindre<br />
insticksböcker, även en insticksbok läsbara stämplar Oscar<br />
och framåt. 500:-<br />
35L Stpl. Flyttbox full med bl.a. äldre dubblettlager, mycket<br />
klipp, m.m, även en del utland i album. Cirka 16 kg. 500:-<br />
36L Stpl. Låda med tre album ortsstämplar i blandad kvalitet ca<br />
2500 st, ett album Profil höger ca 650 st. Ask helgmärken<br />
och dubblettask vinkeltandade Gustaf VI Adolf. Två insticksalbum<br />
div. dubbletter. 500:-<br />
37L Stpl. Större låda bl.a. 500 FDC 1970–90-tal, 450 minnespost<br />
mest 1940-tal, 450 små, beg. frankokuvert, 0,5 kg tvättat,<br />
osorterat, beg. helsaker, fyra insticksalbum massvara 1920-tal,<br />
m.m. Cirka 15 kg. 500:-<br />
38L Stpl. Dubblettlager Medaljong–modernt i åtta pergamynlådor. 500:-<br />
39L Stpl. Låda med samling 4 skill–1953 bl.a. Kongress 5–45 öre<br />
och 1 kr, samt glest besatt samling övriga nordiska länder.<br />
Även liten Nordensamling i Esselte ungdomsalbum. Ture Heeds<br />
bok Frimärken Jorden runt. 400:-<br />
40L Stpl. Låda bl.a. restkilo 1975, album försändelser, moderna<br />
dubbletter, m.m. Även en del utland. 400:-<br />
41L Stpl. Låda diverse, mest äldre t.ex. dubblettlager, helsaker,<br />
lite vykort. Ett tiotal förfilatelibrev i god kval. Även<br />
mycket utländskt. 400:-<br />
42L Stpl. Banankartong klipp och tvättat, osorterat i stor mängd,<br />
mest 1960–80-tal. 300:-<br />
43L Stpl dubblettlager i två skokartonger Medaljong–1980-tal.<br />
1,5 kg klipp 1980–90-tal. Även hel hel del utland, mest äldre. 300:-<br />
44L Stpl. Låda bl.a. dubblettlager ca 1910–60-tal med en del par,<br />
kuvert lite bättre brev/frimärken, även lite utland. Litteratur:<br />
Frimärkets bok, samt Handboken 1963 i tre delar. 300:-<br />
45L Stpl. Låda i huvudsak äldre utland. Här finns bl.a. litet<br />
album Sverige éé/é, samt mapp med vackra gamla reklammärken<br />
éé. Även två tyska vykort, obeg., från ca 1890! 200:-<br />
46L Buntar. Ca 100 st Medaljong–1920-tal, mest 10 öre Medaljong,<br />
förefaller genuina.<br />
Frimärkssamlingar med blandat innehåll Sverige<br />
Mixed stamp collections Sweden<br />
500:-<br />
47L éé/é/ . Stor diverselåda klassiskt–modernt, sorterat/osorterat.<br />
Bl.a. stpl samling 4 skill–Ringtyp m.ph., lite é Oscar,<br />
Medaljong, Förening 10 öre–2 kr, några snörbuntar Medaljong,<br />
1920-tal och mycket annat. Stora fyndchanser. Cirka 11 kg. 2.000:-<br />
48L éé/é/ . Flyttbox diverse bl.a. éé 1950–60-talsserier, glest<br />
besatt Nordensamling stpl i Esseltealbum. Årssatser komplett<br />
1974–95 samt lösa häften 1960–90-tal, nom. drygt 5600.-. Även<br />
en hel del utland (enkelt material). Cirka 15 kg. 1.800:-<br />
49A éé/é/ . Diverse i fem album, bl.a. två album éé/é Medaljong–<br />
1970-tal, två album stpl samling 1976–2001 + album modernt<br />
stpl, bl.a. mycket block. Högt värde. 1.000:-<br />
50L éé/é/ . Fullpackad flyttbox Sverige och utland. Bl.a. mycket<br />
moderna brev, fem pergamynlådor frimärken landsvis varav två<br />
st Sverige 1920-tal och framåt, ett par album div. t.ex. lite<br />
éé svenskt. Glest besatt Nordensamling i fem Facitalbum, m.m.<br />
Cirka 28 kg. 700:-<br />
51L éé/é/ . Fyndlåda bl.a. häften/éé/FDC 1940-70tal. Även<br />
utländskt, t.ex. klipp och tvättat, klassiskt - 1930tal. 600:-<br />
52L éé/ . 5 kompletta rullar bl.a. 8kr Näcken+ mindre häftesbunt<br />
1970-80tal, nom 2650. Samt stämplad dublettsamling 12öre<br />
vapen - 1960tal, inga märkvärdigheter. 600:-<br />
53L éé/ . Resväska bl.a. samling 12öre vapen - 1977, nästan tomt<br />
förutom éé 1966-77. FDC 1974-96 i album. Även en dl utland<br />
bl.a. Schweiz årsset mm. Cirka 16 kg. 400:-<br />
54L éé/ . Låda bl.a. 170st H262 - GVIA 90 år. (kat.v. 9300).<br />
Osorterade stpl strip, mest 1970-80tal. Ca. 50 förs, många<br />
minnespoststpl. 3 st danska prestigehäften mm. 400:-<br />
55A éé/é/ . Div. låda med bl.a. dublettlot stpl ringtyp - 1960tal<br />
i 2 inst.böcker, ett album éé/é medaljong - 1969, ca. 50<br />
automathäften mm. 2 album utland. .<br />
Häftessamlingar / Booklet collections<br />
300:-<br />
56A Samling/parti 1955-90 i 3 visiralbum. Många med markeringar.<br />
Även lite automathäften HA7-26. Nom 5500. 1.800:-<br />
57L Dublettlot mest 1940tal, bl.a. H38CC x 2, 39CC x 1, 75I x 2,<br />
77 x 2, 84 x 16, 85 x 6, 93 x 5. Även Svenska fåglar x 23,<br />
Gammaldags jul x 10, Nordiska museet x 4 samt 38st Svenskt<br />
Näringsliv. F 18000. (160) 1.000:-<br />
58L AUTOMAT. Stort parti HA3 - 26. Högt värde. (1000) 1.000:-<br />
59K H329 - 8st Jaktfalk. Nom. 1800. 700:-<br />
60L Liten bunt, 1950–60-tal, bl.a. två st Bildsten varav ett med<br />
cyls 2, H212A×2, 131×2. F 12000.-. (50) 700:-<br />
61A Liten lot bl.a. några bättre t.ex. 99B2, 211A III cyls 1.<br />
Flera äldre, okompletta t.ex. H8. (ca. 30) 300:-<br />
62A Liten lot 1940-tal–66, några bättre t.ex. H62, 77, 212B. Även<br />
HA4A O. 5900 (31)<br />
Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />
300:-<br />
63L Ca. 5000 ortsstämplar varav 1000st ringtyp - Oscar i länsordning.<br />
Blandad kvalitet. 1.000:-<br />
64L Låda med 1000tals märken osorterat, blandad kvalitet. 700:-<br />
65L MINNESPOST. Storft parti 1970tal, ca. 5000st. Cirka 30 kg. 600:-<br />
66L MINNESPOST. Gissningsvis ca. 4000st 1960tal + något från 1959<br />
och 1980. Cirka 26 kg. 500:-<br />
67A Samling ca. 600 klipp Oscar - 1940tal, övervägande äldre,<br />
blandad kvalitet. 400:-<br />
68A Drygt 100 försändelser 1900-50tal, mest minnespost 1930-40tal-<br />
. 300:-<br />
69L<br />
FDC-samlingar / FDC collections<br />
Samling 1936-95, ett par 1950tal med vinjett + ett par bättre<br />
bruks t.ex. 2st 4-sid. 5kr slottet 14.7.41. Även maxikort<br />
1-106. Allt i 9 fina Leuchtturmalbum. Cirka 16 kg. 500:-<br />
70L Stort parti 1977-2012, ofta 2-5 av varje, ca. 2000st. Cirka 25 kg. 500:-<br />
71L Drygt 600st, 1966-2008. 300:-<br />
72L Ett par hundra FDC, maxikort 1970–90-tal. Ett par éé häften<br />
1950–60-tal bl.a. Atterbom, Fröding.<br />
Brevsamlingar / Cover collections<br />
100:-<br />
73L Diverselåda bl.a. mycket vykort, speciellt småformat,<br />
ransoneringskort, äldre försändelser, även utland, flera<br />
intressanta t.ex. Zeppelinbrev USA. Lite frimärken bl.a.<br />
9-blocksserie Stockholmia 55, Israelsamling é 1950-70-tal mm. 800:-<br />
74L Flyttbox bl.a. FDC 1940tal och framåt, maxikort, specialfoldrar,<br />
lite militär, specialstämplar, små vykort. Mycket stor mängd.<br />
Även årsböcker 89/90, 92/93 mm. Något utland t.ex. Ungern<br />
éé, Åland FDC mm. Cirka 25 kg. 500:-<br />
75L Ogenomgånen låda helsaker/FDC/vykort/brev/spec.stämplar mm.<br />
Några 1000. 500:-<br />
76L Fyndlåda över 1000 försändelser äldre - modernt. 500:-<br />
77L Låda försändelser 1920-60tal : Ca. 400 brev och 200 moderna<br />
vykort. 400:-<br />
78L Ett par 100 försändelser gamla - nyare. 400:-<br />
79L Aerogram. Ca. 100st 1950-80tal, beg. och obeg. 300:-<br />
80L Banankartong brev och vykort inkl. utländskt, gammalt–nyare.<br />
Även stämplad lösenserie tandn 13 och album med samling<br />
postmotiv Hela Världen. Cirka 14 kg. 300:-<br />
81L Flyttbox flera tusen brev Medaljong och framåt. Även lite<br />
dokument med stämpelmärken och telegram. Cirka 19 kg.<br />
Helsakssamlingar / Postal stationery collections<br />
300:-<br />
82L Stort parti klassiskt : Ca. 1200 bKe6,7 begagnat - stämplar ?.<br />
Ca. 100st små 4öres frankokuvert beg, samt ca. 100 diverse<br />
beg/obeg.<br />
Vykort, singlar och samlingar<br />
Picture post cards, singles and collections<br />
500:-<br />
83L Parti mest topografi och gratulation, i album, Oscar- 1950tal,<br />
mest äldre, gamla formatet. Ettpar modernare och ett par<br />
utländska. (650) 2.500:-<br />
84L Drygt 180st i genomgående fin kvalitet, beg. från Oscarstid.<br />
Drygt 50 är topografiska, bl.a. Västergötland och Göteborg,<br />
flera bra t.ex. några jvst. Övrigt mest gratulation och många<br />
bra, bl.a. Nyström äggkort-. 1.300:-<br />
85A Genuin bunt Oscar - 1920tal, helt ölverv. topografi i bra<br />
kvalitet. (ca. 270) 1.200:-<br />
86L Ca. 1500st, mest nya formatet, Sverige och utland, mycket<br />
topografi. . 400:-<br />
87L Ca 2000 moderna, de mesta SPORT och SPORTANKNYTNING.<br />
Även ölsejdel i trä från Moskva-OS och axelväska från Melbourne.<br />
Cirka 12 kg. 300:-<br />
88L Skolåda dels drygt 100 topografiska mest gamla formatet inkl.<br />
utländskt, samt ca 400 blommor, nya formatet. 300:-<br />
89K 37st, gamla formatet mest båtar. 1910-40tal. 200:-<br />
90L Ca 2500, mest topografiska t.ex. hotell, kyrkor inkl. utländska,<br />
mest modernt men även gamla formatet.<br />
Bältespännarmaterial / Cinderella<br />
100:-<br />
91L Låda större mängd blandat t.ex. julmärken, pass, två<br />
insticksböcker fulla med brevmärken, stämpelmärken, även på<br />
dokument. Perfins – ca 150 svenska och 430 utländska med mera.<br />
Övriga nordiska länder / Other Nordic countries<br />
Norge / Norway<br />
400:-<br />
92A Samling 1926-2005 i insticksbok. Flera bättre t.ex.<br />
F137, 139, Legion, Universitetet, 5kr V-påtryck, 5kr<br />
Haakon, Norwex påtrycket mm. Samt högt nominalvärde. éé 1.000:-<br />
93A Parti 1856-1990-tal i tre album. (2000) 500:-<br />
94L Dublettlager 1878-1957 bl.a. en del bättre serier 1920-40tal. 500:-<br />
95L Häften. Parti i skokartong, mest 1990tal - 2012. Högt<br />
nominalvärde. éé 2.000:-<br />
5