30.10.2013 Views

Auktion 289 - Philea

Auktion 289 - Philea

Auktion 289 - Philea

2278 277 1941 “V”-märken 50 øre brunlila vm posthorn.<br />

God centr. Stämplat 28 IV 42. F 5000 (Foto) 1.000:-<br />

2280 356-66 1947 Postverket 300 år SET. Fyrblock, med<br />

variant 362v - H i hatten. F 350 300:-<br />

2281 356-66 1947 Postverket 300 år SET (11). Fyrblock. F 1400 250:-<br />

2282 HA7R Automathäfte, Norgeskatalogen nr AH7IAv1. 5<br />

och 20 öre i fyrblock i häfte med grön text samt<br />

violett stämpel ”Fosforescerende papir”. Något<br />

rök- och fuktskadat. Svårt häfte. 300:-<br />

2283 Vykort, Nordcap, dekorativt kort sänt till<br />

Frankrike frankerat med två 5 öre posthorn.<br />

Skeppsstämpel ”KONG HARALD 16 JUL 92” på<br />

framsidan. Vertikalt veck och ett hörnveck,<br />

trots detta ett ovanligt tidigt kort! (Foto) 600:-<br />

2284K 372<br />

Norge, försändelser / Norway, covers<br />

FDC, 1949 Lejontyp 25 på 20 øre röd på brev till<br />

Sverige stämplat TØNSBERG 15.3.49. Litet riss i<br />

kuvertet (ca 1 cm). F 1200 300:-<br />

Norge, samlingar / Norway, collections<br />

2285P Samling/parti 1870-tal–1960-tal i insticksbok. Bättre<br />

märken ingår, bl.a. två serier Nordkap I stpl, F 93–95<br />

stpl, ett hundratal posthornsmärken mest stpl men<br />

även x ogenomgånget. Ngt blandad kval. (500) // 4.000:-<br />

2286A Parti mest 1940–90-tal i tjock pärm (enstaka )<br />

inkl. en del bättre märken och ett 70-tal häften, etc.<br />

Nom ca 6600. 3.000:-<br />

2287A Samling 1856–1985. Bra klassisk del med bl.a. 27<br />

skillingar och en hel del Posthorn. Katalogvärde<br />

enligt inlämnaren c:a 30000,- SEK. Mest bra kval. // 2.500:-<br />

2288P Samling 1855–1955 på blad utan fickor. 18 st<br />

skillingar, Oscar II komplett. Haakon små pärlor<br />

1.50 och stpl, 2 kr stora pärlor . Välfylld från<br />

1910, blandat /, ibland både och. Delvis blandad,<br />

men mest bra kval. F 19000 / 2.000:-<br />

2<strong>289</strong>A Äldre samling i insticksbok med bl.a. alla skillingar,<br />

posthornsmärken, flera i olika nyanser. Kvaliteten<br />

dock blandad. / 1.500:-<br />

2290 Trevlig klassisk lot inkl. två st nr 1 och tio andra<br />

skillingar, Nordkap I komplett, etc. Ngt blandad kval.<br />

(21) 1.400:-<br />

2291P Samling ca 1946–63, en del bättre t.ex. Lejon 55, 80 öre,<br />

Haakon komplett inkl. högvalörer, Postverket,<br />

Nordkap IV. (275) 1.400:-<br />

2292A Samling 1855–1980-tal i Visiralbum. Ett trettiotal<br />

skillingar i mycket blandad kvalitet, små pärlor<br />

komplett x, Nordkap I komplett, etc. Blandad kval.<br />

(1000) // 1.200:-<br />

2293L Samling/parti 1989–2003 i Postens foldrar, nom ca<br />

2800. 1.200:-<br />

2294A Samling 1877–1963 på blad utan fickor. (475) 800:-<br />

2295A 1900–80 i Visiralbum. Dubbletter, inkl. en del<br />

bättre, modernt xx och block, etc. Mest bra kval.<br />

(2.000) // 800:-<br />

2296P Samling 1877–1941 på blad. Skapligt avsnitt posthorn<br />

med en del nyanser inkl. två F 28 och 1925 Isbjörnar<br />

komplett. Mest god kval. (250) 700:-<br />

2297A Samling 1856–1969 i album. Elva skillingar, Isbjörn<br />

1925 komplett . Från 1937 både och stpl. F enl.<br />

inlämnaren 8900, allt räknat. Ngt blandad kval. / 700:-<br />

2298 Liten lot med div. V-påtryck, Haakon profil vänster<br />

komplett, Olav komplett med högvalörer, vanligt papper. 600:-<br />

2299P Samling 1856–1990 på blad. Bra grund, med bl.a.<br />

några bättre serier 1920–30-tal, helt övervägande<br />

stämplat. / 600:-<br />

2300A Samling 1856–2000 i visiralbum med dubbletter, bl.a.<br />

en 1920–30-tal. Stpl Lykkebrev serie B en del. 600:-<br />

2301A 1875–1981 i album. Inkl. F 130–33, 151–57, 163–71.<br />

Också bättre 1950-tal, etc. Mest bra kval. (500) / 600:-<br />

2302P Parti 1856–1964 på blad utan fickor. Bl.a. 13 st<br />

skillingar i mycket blandad kvalitet, 2 kr Oscar II,<br />

Svalbard 1925 komplett, Nansen 1935. (500) / 500:-<br />

2303A Samling 1910–99 i Visiralbum. Bra grund, med<br />

Nordkap I . Flera sidor dubbletter. 500:-<br />

2304A Parti. Även några ovanliga essayer. Mest bra kval. 500:-<br />

2305A Samling 1886–1986 i insticksbok. Med 240 kompletta<br />

serier + ett antal okompletta. Mest bra kval. 400:-<br />

2306 1937—. Alla olika, t.ex. F 234, 236, 253–54, 398,<br />

436, 459–60. Bra kval. F 2.740 SEK (19) 300:-<br />

2307L /FDC parti ca 1970–76 med exempelvis Tjänste 5.00<br />

kr ljust rödlila i par . 300:-<br />

2308 13 märken/par med prakt-/LYX-stämplar 1937–47. 200:-<br />

2309P Samling ca 1905–54 på blad. Komplett(?) samling<br />

helgmärken mot tuberkulos, de två första med<br />

porträtt av drottning Maud, totalt 49 olika, verkar<br />

ovanligt... Bra kval. 200:-<br />

2310L Årssatser. 31 årssatser 1972–2002. Nom ca 3400. 1.600:-<br />

2311A Häften. Ask med automathäften HA4-15 i bra<br />

spridning, t.ex. alla HA14. F drygt 16000. 2.400:-<br />

2312L Häften. Samling 1941–2000-tal i tre pärmar inkl.<br />

flera bättre, nom ca 2700+ en del stämplade. Även<br />

pärm med ett 80-tal häften övriga länder mest Finland. 1.300:-<br />

2313A Häften. Ask med häften 1990–2000-tal, nom ca 2300. 1.100:-<br />

2314A Häften 1970-tal–2008 i fint album med fickor. Nominal<br />

ca 3.700 NOK. Bra kval. 1.000:-<br />

2330<br />

2283<br />

2331<br />

2325<br />

2333<br />

46