537 Stpl parti. Brev, FDC och frimärken i Visirpärmar, löst,<br />
insticksböcker, etc. mestadels 1900-tal inkl. modernt. Cirka<br />
15 kg. (1000) 500:-<br />
538 Stpl. Klipp, lösa märken och brev mest modernt i flyttkartong.<br />
Även en del utland. Cirka 15 kg. (Tusentals) 500:-<br />
539 Stpl parti FDC och frimärken i Visiralbum, etc i bananlåda.<br />
Några lite bättre FDC finns, även ngt utland. Cirka 15 kg.<br />
(1000) 500:-<br />
540 Stpl parti 1900–modernt i flyttkartong. Massvara i kuvert<br />
samt klipp och brev lösa i kartong. Även lite utland. Cirka<br />
15 kg. (Tusentals) 500:-<br />
541 Stpl. Flyttlåda med bl.a. samling i två Facitalbum, märken i<br />
kuvert, brev, kort, FDC, klipp, etc. Cirka 20 kg. 500:-<br />
542 Stpl äldre–modernt i flyttkartong. Fyra obegagnade Schaubekalbum<br />
utan fickor i nyskick, några kilo klipp, ett hundratal<br />
vykort. Mest bra kval. Cirka 17 kg. 400:-<br />
543 Stpl äldre–modernt i kartong. Brev, dubbletter, klipp, FDC<br />
löst och i sex album. Mest bra kval. Cirka 11 kg. 400:-<br />
544 Stpl modernt i flyttkartong. Brev, klipp, dubbletter. Mest<br />
bra kval. Cirka 14 kg. 300:-<br />
545 Stpl. Mest moderna kort och brev, brevklipp, m.m. 200:-<br />
546 Brevstycken, parti i låda + öppnad norsk kilovara. 200:-<br />
Frimärkssamlingar med blandat innehåll Sverige<br />
Mixed stamp collections Sweden<br />
547 //. Stor låda med bl.a. tusentals märken i kuvert +<br />
album, stpl samling i Esseltealbum, pärm med julmärken inkl.<br />
flera helark, brev, helsaker, massvara i kuvert, etc.<br />
Cirka 19 kg. 1.000:-<br />
548 //. Låda med två insticksalbum dubblettlager 12 öre<br />
Vapen–1970-tal. Visiralbum / Oscar II–ca 1969, mest ,<br />
men några högvalörer 1940-tal med fastsättare. Ca 100 häften<br />
1944–76, FDC F 332C 14.7.41, m.m. 900:-<br />
549 // 1855–1953 i album. 4 skill, några Vapen, Ringtyp,<br />
diverse Kongress/Förening, m.m. Även nominal i kuvert, cirka<br />
700:-. Mest bra kval. 600:-<br />
550 / samling 1855–1977, stämplat fram till ca 1960. Albumet<br />
rökskadat, märkena oskadade. 600:-<br />
551 // 1858–1979 i tre album med en del bättre äldre, några<br />
BC/CB, modernare xx. Mest bra kval. (1.000) 600:-<br />
552 //. Diverselåda med stpl lager Oscar II–1985 i fem<br />
insticksböcker, två inst.böcker med / Medaljong–1980-tal.<br />
En del högvalörer 1940-tal har fastsättarspår. Lite FDC, maxikort. 600:-<br />
553 Blandat. Låda med hundratals helsaker, brev, minnespoststämplar,<br />
en del FDC, etc. Sverige + utland, tomma Visirblad, div. litteratur<br />
och utländska märken, etc. Cirka 15 kg. 500:-<br />
554 / äldre–modernt i kartong. Mest moderna dubbletter, sport,<br />
m.m. i fyra insticksböcker. Liten insticksbok med nominal. Mest<br />
bra kval. 500:-<br />
555 Blandat parti i flyttkartong. Vanliga brev, FDC, specialstämplar,<br />
etc., mest svenska. Dessutom album med div. samlingar, mest<br />
Norden, och en låda klipp HV. Mest bra kval. Cirka 21 kg. 500:-<br />
556 Blandat parti. Kartong med diverse material, bl.a. över 100<br />
brev med Vapen 12 ö. Mest bra kval. 500:-<br />
557 //. Låda med div., även utländskt. Cirka 10 kg. 500:-<br />
558 Blandat. Bananlåda med blandat innehåll: Vykort, Brev, FDC,<br />
souvenirfoldrar, frimärken i flera insticksböcker etc. Även<br />
en del utländskt. Cirka 11 kg. 500:-<br />
559 Blandat. Låda med hundratals FDC, tusentals märken i kuvert,<br />
klipp, etc. Besiktiga! Cirka 14 kg. 500:-<br />
Häftessamlingar / Booklet collections<br />
560 Samling automathäften i fem insticksböcker i kartong. Bland<br />
annat tre HA 1R. En del markeringar, etc. Tyvärr har många<br />
häften bläckmakuleringar på omslaget. Mest bra kval. (200) 1.000:-<br />
Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />
561 1880–1920-tal i album. Ringtyp, lösen, Oscar II, bandmärken.<br />
Mest bra kval. Cirka 10 kg. (350) 500:-<br />
FDC-samlingar / FDC collections<br />
562 Samling 1936–90-tal i album i kartong. Många med vinjetter<br />
1960–70-tal. Ngt blandad kval. Cirka 26 kg. (800) 1.000:-<br />
563 Låda med drygt 1500 FDC inkl. dubbletter. Cirka 13 kg. 800:-<br />
564 Ca 440 olika illustrerade FDC 1970–99. 800:-<br />
565 1935–2009 i åtta album med en del bättre och mycket moderna.<br />
Mest bra kval. Cirka 16 kg. 800:-<br />
566 Samling med dubbletter 1940–90-tal i åtta pärmar och löst.<br />
Mest bra kval. Cirka 13 kg. 800:-<br />
567 1935–2002 i tio album samt löst i flyttkartong. Mest bra<br />
kval. Cirka 22 kg. 700:-<br />
568 1984–2007 i kartong. Komplett samling. Mest bra kval. 600:-<br />
569 Samling 1950–90-tal i pärmar i kartong. Många med vinjetter<br />
från 1960–70-tal, ibland någon dubblett. Bra kval. Cirka 10 kg.<br />
(250) 500:-<br />
570 Parti fem album 1980–2000-tal inkl. maxikort och några minnesfoldrar.<br />
Album FDC 1952–69 samt 360 st Nobel. Cirka 16 kg. 500:-<br />
571 1400–1500 st 1960–90-tal och en del minnesfoldrar. Cirka 23 kg. 500:-<br />
572 Kanske 1000 st, mest 1960–90-tal i album och lösvikt. Cirka 15 kg. 500:-<br />
573 1940–88 i sex album. Även några andra försändelser. Mest bra kval. 500:-<br />
Brevsamlingar / Cover collections<br />
574 Parti 1910-tal–modernt i kartong. Över hundra lösenbelagda<br />
försändelser, en del intressantat stämplar/etiketter. Besiktiga!<br />
Ngt blandad kval. 800:-<br />
575 Låda med brev/vykort samt lite frimärken. Bl.a. ingår några<br />
försändelser med BC/CB-frankeringar. 500:-<br />
576 120 st försändelser mest 1970-tal bl.a. internationella<br />
adresskort, lite BB-frankeringar. Ca 700 gamla helsaker<br />
bl.a. en del censur andra världskriget. 500:-<br />
577 Parti i flyttkartong. Vanliga brev, FDC, specialstämplar,<br />
etc., mest svenska. Dessutom kartong med dubbletter från<br />
div. länder. Mest bra kval. Cirka 19 kg. 500:-<br />
578 Samling/parti mest 1980–90-tal i fyra skokartonger. Prakt-/<br />
lyxstämplar på filatelistiska brev. (Hundratals) 500:-<br />
579 Lot ca 300 försändelser 1930–80-tal, diverse, samt några<br />
fotografier på svenska lok. 500:-<br />
580 Parti äldre–modernt. Tre album i kartong, varav ett album<br />
med utländska. 500:-<br />
581 Fem tjocka pärmar med hundratals försändelser förfil–modernt<br />
inkl. en hel del minnespoststämplar, etc. Cirka 13 kg. 500:-<br />
582 Samling i album. Pärm med försändelser Ringtyp – bandmärken,<br />
trevligt parti. Dessutom brevalbum med drygt 90 äldre<br />
helsaker. Bra kval. (39) 400:-<br />
583 1970–80-tal i flyttkartong. Mest FDC och maxikort i ett<br />
tjugotal album. Mest bra kval. Cirka 25 kg. 400:-<br />
584 Äldre–modernt i bananlåda. Vykort, brev, PT-kort i två kartonger,<br />
m.m. Mest bra kval. Cirka 13 kg. 300:-<br />
585 Parti brev, FDC etc. i kartong. Även lite frimärken och utland. 300:-<br />
586 Parti med TERMINAL-stämplade kuvert 2001–10 i kartong. 250:-<br />
Helsakssamlingar Sverige<br />
Postal stationery collections Sweden<br />
587 Parti mest 1880-tal–1930-tal i kartong. Båda använda och<br />
oanvända, även lite brev, etc. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />
Vykortssamlingar / Picture postcard collections<br />
588 Ca 900, gamla formatet Oscar II–1950-tal, övervägande topografi. 1.000:-<br />
589 Sex gamla album mycket topografi även utland, mest gamla<br />
formatet Oscar–1940-tal. Även bl.a. humor, fartyg, konstnärer,<br />
gratulation, m.m. (380) 1.000:-<br />
590 Stockholm. Ca 700 st, gamla och nya formatet. 1.000:-<br />
591 Över 2000 st, mest modernt samt ett antal gamla vykortseller<br />
fotofoldrar Sverige och övriga Norden. Cirka 22 kg. 800:-<br />
592 Äldre–modernt i kartong. Mest moderna, men en hel del äldre.<br />
Något utländskt ingår. Mest bra kval. Cirka 22 kg. 600:-<br />
593 Några 1000 st, mest nya formatet inkl. en hel del utland.<br />
Även gamla fotografier och 13 almanackor. Cirka 22 kg. 500:-<br />
594 Låda med mest modernare England ca 700, Italien, Österrike<br />
ca 800, Frankrike ca 1500. Cirka 15 kg. 500:-<br />
595 Ca 2000 topografiska, färg, nya formatet. 500:-<br />
596 Parti i skokartong. Ca 650 st olika kort från Stockholm i det<br />
större formatet. 500:-<br />
597 Ca 2000 olika moderna färgkort med olika motiv (mycket<br />
topografi). 500:-<br />
598 KALMAR. Drygt 100 st, gamla och nya formatet varav ett fåtal<br />
Borgholm. Även 56 brev från utlandet till Kalmar<br />
1950–80-tal. 300:-<br />
Bältespännarmaterial / Cinderella<br />
599 Äldre–modernt i elva album. Även en del vykort, m.m. Mest<br />
bra kval. Cirka 18 kg. 600:-<br />
Kilovara / Kiloware<br />
600 Postens plomberade 1969, tre st i obrutet paket. 1.000:-<br />
601 Postens förseglade 3-kiloskartong 1980. 600:-<br />
602 1979, två ex förseglade. 400:-<br />
Övriga nordiska länder / Other Nordic countries<br />
Norge / Norway<br />
603 FDC. Samling/parti ca 500 ex mest 1960-2002 i tre<br />
pärmar, årssatser+ löst varav flera med vinjetter<br />
och fyrblock. Även två pärmar med försändelser,<br />
helsaker och en del märken. Cirka 15 kg. 600:-<br />
Danmark / Denmark<br />
604 / samling/parti i insticksbok med fickor + album<br />
med stämplad samling ca 1910–74. / 400:-<br />
605 Samling 1870–1985 i album samt ett insticksalbum med<br />
dubbletter. 300:-<br />
9