30.10.2013 Views

Auktion 289 - Philea

Auktion 289 - Philea

Auktion 289 - Philea

537 Stpl parti. Brev, FDC och frimärken i Visirpärmar, löst,<br />

insticksböcker, etc. mestadels 1900-tal inkl. modernt. Cirka<br />

15 kg. (1000) 500:-<br />

538 Stpl. Klipp, lösa märken och brev mest modernt i flyttkartong.<br />

Även en del utland. Cirka 15 kg. (Tusentals) 500:-<br />

539 Stpl parti FDC och frimärken i Visiralbum, etc i bananlåda.<br />

Några lite bättre FDC finns, även ngt utland. Cirka 15 kg.<br />

(1000) 500:-<br />

540 Stpl parti 1900–modernt i flyttkartong. Massvara i kuvert<br />

samt klipp och brev lösa i kartong. Även lite utland. Cirka<br />

15 kg. (Tusentals) 500:-<br />

541 Stpl. Flyttlåda med bl.a. samling i två Facitalbum, märken i<br />

kuvert, brev, kort, FDC, klipp, etc. Cirka 20 kg. 500:-<br />

542 Stpl äldre–modernt i flyttkartong. Fyra obegagnade Schaubekalbum<br />

utan fickor i nyskick, några kilo klipp, ett hundratal<br />

vykort. Mest bra kval. Cirka 17 kg. 400:-<br />

543 Stpl äldre–modernt i kartong. Brev, dubbletter, klipp, FDC<br />

löst och i sex album. Mest bra kval. Cirka 11 kg. 400:-<br />

544 Stpl modernt i flyttkartong. Brev, klipp, dubbletter. Mest<br />

bra kval. Cirka 14 kg. 300:-<br />

545 Stpl. Mest moderna kort och brev, brevklipp, m.m. 200:-<br />

546 Brevstycken, parti i låda + öppnad norsk kilovara. 200:-<br />

Frimärkssamlingar med blandat innehåll Sverige<br />

Mixed stamp collections Sweden<br />

547 //. Stor låda med bl.a. tusentals märken i kuvert +<br />

album, stpl samling i Esseltealbum, pärm med julmärken inkl.<br />

flera helark, brev, helsaker, massvara i kuvert, etc.<br />

Cirka 19 kg. 1.000:-<br />

548 //. Låda med två insticksalbum dubblettlager 12 öre<br />

Vapen–1970-tal. Visiralbum / Oscar II–ca 1969, mest ,<br />

men några högvalörer 1940-tal med fastsättare. Ca 100 häften<br />

1944–76, FDC F 332C 14.7.41, m.m. 900:-<br />

549 // 1855–1953 i album. 4 skill, några Vapen, Ringtyp,<br />

diverse Kongress/Förening, m.m. Även nominal i kuvert, cirka<br />

700:-. Mest bra kval. 600:-<br />

550 / samling 1855–1977, stämplat fram till ca 1960. Albumet<br />

rökskadat, märkena oskadade. 600:-<br />

551 // 1858–1979 i tre album med en del bättre äldre, några<br />

BC/CB, modernare xx. Mest bra kval. (1.000) 600:-<br />

552 //. Diverselåda med stpl lager Oscar II–1985 i fem<br />

insticksböcker, två inst.böcker med / Medaljong–1980-tal.<br />

En del högvalörer 1940-tal har fastsättarspår. Lite FDC, maxikort. 600:-<br />

553 Blandat. Låda med hundratals helsaker, brev, minnespoststämplar,<br />

en del FDC, etc. Sverige + utland, tomma Visirblad, div. litteratur<br />

och utländska märken, etc. Cirka 15 kg. 500:-<br />

554 / äldre–modernt i kartong. Mest moderna dubbletter, sport,<br />

m.m. i fyra insticksböcker. Liten insticksbok med nominal. Mest<br />

bra kval. 500:-<br />

555 Blandat parti i flyttkartong. Vanliga brev, FDC, specialstämplar,<br />

etc., mest svenska. Dessutom album med div. samlingar, mest<br />

Norden, och en låda klipp HV. Mest bra kval. Cirka 21 kg. 500:-<br />

556 Blandat parti. Kartong med diverse material, bl.a. över 100<br />

brev med Vapen 12 ö. Mest bra kval. 500:-<br />

557 //. Låda med div., även utländskt. Cirka 10 kg. 500:-<br />

558 Blandat. Bananlåda med blandat innehåll: Vykort, Brev, FDC,<br />

souvenirfoldrar, frimärken i flera insticksböcker etc. Även<br />

en del utländskt. Cirka 11 kg. 500:-<br />

559 Blandat. Låda med hundratals FDC, tusentals märken i kuvert,<br />

klipp, etc. Besiktiga! Cirka 14 kg. 500:-<br />

Häftessamlingar / Booklet collections<br />

560 Samling automathäften i fem insticksböcker i kartong. Bland<br />

annat tre HA 1R. En del markeringar, etc. Tyvärr har många<br />

häften bläckmakuleringar på omslaget. Mest bra kval. (200) 1.000:-<br />

Stämpelsamlingar / Cancellation collections<br />

561 1880–1920-tal i album. Ringtyp, lösen, Oscar II, bandmärken.<br />

Mest bra kval. Cirka 10 kg. (350) 500:-<br />

FDC-samlingar / FDC collections<br />

562 Samling 1936–90-tal i album i kartong. Många med vinjetter<br />

1960–70-tal. Ngt blandad kval. Cirka 26 kg. (800) 1.000:-<br />

563 Låda med drygt 1500 FDC inkl. dubbletter. Cirka 13 kg. 800:-<br />

564 Ca 440 olika illustrerade FDC 1970–99. 800:-<br />

565 1935–2009 i åtta album med en del bättre och mycket moderna.<br />

Mest bra kval. Cirka 16 kg. 800:-<br />

566 Samling med dubbletter 1940–90-tal i åtta pärmar och löst.<br />

Mest bra kval. Cirka 13 kg. 800:-<br />

567 1935–2002 i tio album samt löst i flyttkartong. Mest bra<br />

kval. Cirka 22 kg. 700:-<br />

568 1984–2007 i kartong. Komplett samling. Mest bra kval. 600:-<br />

569 Samling 1950–90-tal i pärmar i kartong. Många med vinjetter<br />

från 1960–70-tal, ibland någon dubblett. Bra kval. Cirka 10 kg.<br />

(250) 500:-<br />

570 Parti fem album 1980–2000-tal inkl. maxikort och några minnesfoldrar.<br />

Album FDC 1952–69 samt 360 st Nobel. Cirka 16 kg. 500:-<br />

571 1400–1500 st 1960–90-tal och en del minnesfoldrar. Cirka 23 kg. 500:-<br />

572 Kanske 1000 st, mest 1960–90-tal i album och lösvikt. Cirka 15 kg. 500:-<br />

573 1940–88 i sex album. Även några andra försändelser. Mest bra kval. 500:-<br />

Brevsamlingar / Cover collections<br />

574 Parti 1910-tal–modernt i kartong. Över hundra lösenbelagda<br />

försändelser, en del intressantat stämplar/etiketter. Besiktiga!<br />

Ngt blandad kval. 800:-<br />

575 Låda med brev/vykort samt lite frimärken. Bl.a. ingår några<br />

försändelser med BC/CB-frankeringar. 500:-<br />

576 120 st försändelser mest 1970-tal bl.a. internationella<br />

adresskort, lite BB-frankeringar. Ca 700 gamla helsaker<br />

bl.a. en del censur andra världskriget. 500:-<br />

577 Parti i flyttkartong. Vanliga brev, FDC, specialstämplar,<br />

etc., mest svenska. Dessutom kartong med dubbletter från<br />

div. länder. Mest bra kval. Cirka 19 kg. 500:-<br />

578 Samling/parti mest 1980–90-tal i fyra skokartonger. Prakt-/<br />

lyxstämplar på filatelistiska brev. (Hundratals) 500:-<br />

579 Lot ca 300 försändelser 1930–80-tal, diverse, samt några<br />

fotografier på svenska lok. 500:-<br />

580 Parti äldre–modernt. Tre album i kartong, varav ett album<br />

med utländska. 500:-<br />

581 Fem tjocka pärmar med hundratals försändelser förfil–modernt<br />

inkl. en hel del minnespoststämplar, etc. Cirka 13 kg. 500:-<br />

582 Samling i album. Pärm med försändelser Ringtyp – bandmärken,<br />

trevligt parti. Dessutom brevalbum med drygt 90 äldre<br />

helsaker. Bra kval. (39) 400:-<br />

583 1970–80-tal i flyttkartong. Mest FDC och maxikort i ett<br />

tjugotal album. Mest bra kval. Cirka 25 kg. 400:-<br />

584 Äldre–modernt i bananlåda. Vykort, brev, PT-kort i två kartonger,<br />

m.m. Mest bra kval. Cirka 13 kg. 300:-<br />

585 Parti brev, FDC etc. i kartong. Även lite frimärken och utland. 300:-<br />

586 Parti med TERMINAL-stämplade kuvert 2001–10 i kartong. 250:-<br />

Helsakssamlingar Sverige<br />

Postal stationery collections Sweden<br />

587 Parti mest 1880-tal–1930-tal i kartong. Båda använda och<br />

oanvända, även lite brev, etc. Ngt blandad kval. (500) 500:-<br />

Vykortssamlingar / Picture postcard collections<br />

588 Ca 900, gamla formatet Oscar II–1950-tal, övervägande topografi. 1.000:-<br />

589 Sex gamla album mycket topografi även utland, mest gamla<br />

formatet Oscar–1940-tal. Även bl.a. humor, fartyg, konstnärer,<br />

gratulation, m.m. (380) 1.000:-<br />

590 Stockholm. Ca 700 st, gamla och nya formatet. 1.000:-<br />

591 Över 2000 st, mest modernt samt ett antal gamla vykortseller<br />

fotofoldrar Sverige och övriga Norden. Cirka 22 kg. 800:-<br />

592 Äldre–modernt i kartong. Mest moderna, men en hel del äldre.<br />

Något utländskt ingår. Mest bra kval. Cirka 22 kg. 600:-<br />

593 Några 1000 st, mest nya formatet inkl. en hel del utland.<br />

Även gamla fotografier och 13 almanackor. Cirka 22 kg. 500:-<br />

594 Låda med mest modernare England ca 700, Italien, Österrike<br />

ca 800, Frankrike ca 1500. Cirka 15 kg. 500:-<br />

595 Ca 2000 topografiska, färg, nya formatet. 500:-<br />

596 Parti i skokartong. Ca 650 st olika kort från Stockholm i det<br />

större formatet. 500:-<br />

597 Ca 2000 olika moderna färgkort med olika motiv (mycket<br />

topografi). 500:-<br />

598 KALMAR. Drygt 100 st, gamla och nya formatet varav ett fåtal<br />

Borgholm. Även 56 brev från utlandet till Kalmar<br />

1950–80-tal. 300:-<br />

Bältespännarmaterial / Cinderella<br />

599 Äldre–modernt i elva album. Även en del vykort, m.m. Mest<br />

bra kval. Cirka 18 kg. 600:-<br />

Kilovara / Kiloware<br />

600 Postens plomberade 1969, tre st i obrutet paket. 1.000:-<br />

601 Postens förseglade 3-kiloskartong 1980. 600:-<br />

602 1979, två ex förseglade. 400:-<br />

Övriga nordiska länder / Other Nordic countries<br />

Norge / Norway<br />

603 FDC. Samling/parti ca 500 ex mest 1960-2002 i tre<br />

pärmar, årssatser+ löst varav flera med vinjetter<br />

och fyrblock. Även två pärmar med försändelser,<br />

helsaker och en del märken. Cirka 15 kg. 600:-<br />

Danmark / Denmark<br />

604 / samling/parti i insticksbok med fickor + album<br />

med stämplad samling ca 1910–74. / 400:-<br />

605 Samling 1870–1985 i album samt ett insticksalbum med<br />

dubbletter. 300:-<br />

9