30.10.2013 Views

Auktion 289 - Philea

Auktion 289 - Philea

Auktion 289 - Philea

Låd- och partiauktion i Stockholm (objekt 501–882)<br />

Internationell auktion (objekt 1001–4390)<br />

Svartensgatan 6, Stockholm, onsdag 25 augusti kl. 17:00<br />

<strong>Auktion</strong>ens tidsschema<br />

Beroende på intresset i salen genomförs auktionsavsnitten antingen<br />

amerikanskt – dvs. 10 nr i taget ropas upp – eller på traditionellt sätt.<br />

Tidpunkt Objektnr Område<br />

17:00 501– 886 Låd- och partiauktion<br />

17:30, tidigast 1001–2263 Sverige<br />

19:30, tidigast 2264–2589 Norden<br />

20:00, tidigast 2590–2847 Europa- och Världensamlingar, Motiv<br />

20:15, tidigast 2848–4098 Utomnordiska länder<br />

20:45, tidigast 4099–4390 Mynt, Övrigt<br />

Visning: Svartensgatan 6, Stockholm<br />

Måndagen och tisdagen i auktionsveckan kl. 10:00–18:00<br />

<strong>Auktion</strong>sdagen kl. 10:00–16:00<br />

Objektförfrågningar besvaras fr.o.m. onsdagen en vecka före auktionen.<br />

Kommande auktioner, inlämningsstopp<br />

<strong>Auktion</strong> 290, lördag 9 oktober, inlämningsstopp 5 september<br />

<strong>Auktion</strong> 291, kvalitetsauktionen lördag 20 november,<br />

inlämningsstopp 30 september<br />

<strong>Auktion</strong> 292, lördag 18 december, inlämningsstopp 5 november<br />

Skriftliga bud måste lämnas dagen innan auktionen.<br />

OBS! Köparprovisionen på låd- och partiauktionernas objekt (objektnr under 1000) är 25 %,<br />

i likhet med tidigare lådauktioner.<br />

För ”huvudauktionens” objekt (objektnummer 1000 och uppåt) är köparprovisionen som vanligt 21 %.<br />

Objekt som auktioneras i Stockholm kan avhämtas i Stockholm vardagar 10–17, alternativt i Göteborg eller<br />

Kalmar efter överenskommelse på telefon 031-13 51 05 resp. 0480-150 90 från och med den 27 augusti.<br />

Onsdagen den 25 augusti, kl. 17:00<br />

Sverige / Sweden<br />

I huvudsak ostämplade frimärkssamlingar Sverige<br />

Mainly unused stamp collections Sweden<br />

501 samling märken, häften och drygt 200 FDC 1975–85 i fem<br />

pärmar inkl. dubbletter. Nom för ca 2150. Cirka 11 kg. 1.000:-<br />

502 1918–98 i två Leuchtturm-album med fickor. Några få äldre<br />

märken, från 1962 välbesatt. Nominal cirka 2.000:-. Bra kval. 800:-<br />

503 . Låda med hundratals äldre HA, flera rullar inkl. en del<br />

bättre, ca 200 ex H268, etc. Nom ca 1900. Även en del FDC +<br />

utland. 800:-<br />

504 /. Fint Leuchtturmalbum 1855–1984 utan fickor med en hel<br />

del par, etc. från 1960–80-tal, fåtal tidigare t.ex. två st<br />

BC. Även tomt Leuchtturmalbum 1969–90 med fickor i nyskick. 700:-<br />

505 1949–70-tal i kartong. Samling häften i tre visiralbum.<br />

Även en del strip, m.m. Mest bra kval. 700:-<br />

506 samling märken, ca 140 häften och 180 FDC inkl.<br />

dubbletter i fem pärmar 1966–74, en del minneshäften och<br />

helsaker, etc. Cirka 11 kg. 700:-<br />

507 samling 1964–88 i Leuchtturm-album med fickor. Nära<br />

komplett. 500:-<br />

508 samling 1950–76 i Visiralbum. Nära komplett, även ett par<br />

häften. 500:-<br />

509 samling 1942–72 i två Verbis-album med fickor. Komplett,<br />

ej block. 500:-<br />

510 / 1900–70-tal i kartong. Visiralbum med cirka 75 häften,<br />

bl.a. Nobel och flera nobelpristagare, tre insticksböcker<br />

med nominal. Mest bra kval. 500:-<br />

Nominalpartier / Face value lots<br />

511 Parti. Bl.a. en del bättre häften (dock inga rabatthäften),<br />

nominal 1214,-. Mest bra kval. 500:-<br />

Årssatser, årsböcker, etc. / Year sets, year books, etc.<br />

512 Årsböcker. 1987–93 komplett (sex st) samt en bok ”Images of<br />

Sweden”. 700:-<br />

I huvudsak stämplade frimärkssamlingar Sverige<br />

Mainly used stamp collections Sweden<br />

513 Stpl samling 1961–94 i fyra Estett-album utan fickor. Komplett<br />

t.o.m. 1991, med par och block. Många praktstämplar ger<br />

mervärde. 1.000:-<br />

514 Stpl dubblettparti block/häftesblock etc. 1966–2005 i nio<br />

insticksböcker i kartong. Mest bra kval. Cirka 10 kg. (1000) 1.000:-<br />

515 Stpl. Stort dubblettlager Oscar boktryck–1980-tal i fem<br />

tjocka insticksböcker (ej par). (32000) 1.000:-<br />

516 Stpl samling 1960–92 i två SAFE-album med fickor. Nära<br />

komplett med bra mängd snygga stämplar. 900:-<br />

517 Mest stpl. Tusentals märken i sju pärmar + löst 4 skill–<br />

1980-tal med bl.a. en del 1924 års, tusentals Oscar II, etc. 900:-<br />

518 Stpl 1858–modernt i flyttkartong. Visiralbum med Vapen,<br />

Ringtyp, Landstorm, m.m. Åtta insticksböcker dubbletter,<br />

FDC, m.m. Ngt blandad kval. Cirka 15 kg. 800:-<br />

519 Stpl äldre–modernt i kartong. FDC, dubbletter i elva album,<br />

mest visir. Mest bra kval. Cirka 19 kg. 800:-<br />

520 Stpl äldre–2008 i flyttkartong. FDC och maxikort från<br />

1970-tal till modernt. Dessutom diverse samlingar, utländskt<br />

xx, m.m. Mest bra kval. Cirka 19 kg. 800:-<br />

521 Stpl. Stor låda bl.a. mycket klipp, dubblettlager nyare i<br />

tre pergamynlådor, diverse i kuvert, tomt album 1960–83<br />

Leuchtturm med fickor – nyskick. En hel del utland. Cirka 15 kg. 700:-<br />

522 Stpl. Låda med tusentals märken inkl. hundratals moderna<br />

prakt-/lyxstämplar, klipp, etc. 600:-<br />

523 Mest stpl parti i Visiralbum. Dubbletter i tjockt album, med<br />

även en del bättre. 500:-<br />

524 Stpl. Större dubblettlager Medaljong–ca 1998 i fem insticksböcker.<br />

500:-<br />

525 Stpl samling 1941–2002 i två album. Välfylld, med mycket<br />

par, en del block. På visirblad. 500:-<br />

526 Stpl 1858–1973 i insticksbok. Dubblettparti med Vapen,<br />

Ringtyp, Oscar II, o.s.v. Bra variation. Mest bra kval. (2.000) 500:-<br />

527 Stpl samling 1940–87 i tre A4-pärmar med vackra Estettblad.<br />

Många par och block. 500:-<br />

528 Stpl. Bananlåda full med bl.a. insticksbok med stämplade par<br />

och block (F 3790), restsamling 1877–1980 med bl.a. många<br />

par, pärm med FDC 1939 och modernare, tio insticksböcker,<br />

dessutom ingår två årssatser Norge 1987 och 1992. Cirka 13 kg. 500:-<br />

529 Stpl parti ca 1938–90-tal. Dubblettlager i två kartonger.<br />

(Tusentals) 500:-<br />

530 Stpl äldre–modernt i flyttkartong. Några öppnade kilovaror,<br />

1970-tal, svenska och utländska dubbletter i kuvert, m.m.<br />

Mest bra kval. Cirka 18 kg. 500:-<br />

531 Stpl parti. Fyra insticksböcker med specialstämplar och<br />

andra vackra stämplar, delvis på klipp, totalt ett par tusen.<br />

Mest bra kval. 500:-<br />

532 Stpl parti 1858–1980-talet. Två samlingar + fyra insticksböcker<br />

med dubbletter, i stor kartong. Mest bra kval. 500:-<br />

533 Stpl parti i bananlåda. Massor med dubbletter, mest i kuvert.<br />

Mest bra kval. Cirka 10 kg. 500:-<br />

534 Stpl parti. Bananlåda med dubbletter i kuvert, lådor, etc.,<br />

mest svenska. Mest bra kval. Cirka 11 kg. 500:-<br />

535 Stpl 1920–80-tal i kartong. Hundratals sorterade i kuvert.<br />

Bra variation med bl.a. bandmärken. Mest bra kval. 500:-<br />

536 Stpl. Fyndlåda med stämplat och klipp, dessutom mycket från<br />

utlandet, då mest postfriskt och FDC. 500:-<br />

8