Låd- och partiauktion i Stockholm (objekt 501–882)<br />
Internationell auktion (objekt 1001–4390)<br />
Svartensgatan 6, Stockholm, onsdag 25 augusti kl. 17:00<br />
<strong>Auktion</strong>ens tidsschema<br />
Beroende på intresset i salen genomförs auktionsavsnitten antingen<br />
amerikanskt – dvs. 10 nr i taget ropas upp – eller på traditionellt sätt.<br />
Tidpunkt Objektnr Område<br />
17:00 501– 886 Låd- och partiauktion<br />
17:30, tidigast 1001–2263 Sverige<br />
19:30, tidigast 2264–2589 Norden<br />
20:00, tidigast 2590–2847 Europa- och Världensamlingar, Motiv<br />
20:15, tidigast 2848–4098 Utomnordiska länder<br />
20:45, tidigast 4099–4390 Mynt, Övrigt<br />
Visning: Svartensgatan 6, Stockholm<br />
Måndagen och tisdagen i auktionsveckan kl. 10:00–18:00<br />
<strong>Auktion</strong>sdagen kl. 10:00–16:00<br />
Objektförfrågningar besvaras fr.o.m. onsdagen en vecka före auktionen.<br />
Kommande auktioner, inlämningsstopp<br />
<strong>Auktion</strong> 290, lördag 9 oktober, inlämningsstopp 5 september<br />
<strong>Auktion</strong> 291, kvalitetsauktionen lördag 20 november,<br />
inlämningsstopp 30 september<br />
<strong>Auktion</strong> 292, lördag 18 december, inlämningsstopp 5 november<br />
Skriftliga bud måste lämnas dagen innan auktionen.<br />
OBS! Köparprovisionen på låd- och partiauktionernas objekt (objektnr under 1000) är 25 %,<br />
i likhet med tidigare lådauktioner.<br />
För ”huvudauktionens” objekt (objektnummer 1000 och uppåt) är köparprovisionen som vanligt 21 %.<br />
Objekt som auktioneras i Stockholm kan avhämtas i Stockholm vardagar 10–17, alternativt i Göteborg eller<br />
Kalmar efter överenskommelse på telefon 031-13 51 05 resp. 0480-150 90 från och med den 27 augusti.<br />
Onsdagen den 25 augusti, kl. 17:00<br />
Sverige / Sweden<br />
I huvudsak ostämplade frimärkssamlingar Sverige<br />
Mainly unused stamp collections Sweden<br />
501 samling märken, häften och drygt 200 FDC 1975–85 i fem<br />
pärmar inkl. dubbletter. Nom för ca 2150. Cirka 11 kg. 1.000:-<br />
502 1918–98 i två Leuchtturm-album med fickor. Några få äldre<br />
märken, från 1962 välbesatt. Nominal cirka 2.000:-. Bra kval. 800:-<br />
503 . Låda med hundratals äldre HA, flera rullar inkl. en del<br />
bättre, ca 200 ex H268, etc. Nom ca 1900. Även en del FDC +<br />
utland. 800:-<br />
504 /. Fint Leuchtturmalbum 1855–1984 utan fickor med en hel<br />
del par, etc. från 1960–80-tal, fåtal tidigare t.ex. två st<br />
BC. Även tomt Leuchtturmalbum 1969–90 med fickor i nyskick. 700:-<br />
505 1949–70-tal i kartong. Samling häften i tre visiralbum.<br />
Även en del strip, m.m. Mest bra kval. 700:-<br />
506 samling märken, ca 140 häften och 180 FDC inkl.<br />
dubbletter i fem pärmar 1966–74, en del minneshäften och<br />
helsaker, etc. Cirka 11 kg. 700:-<br />
507 samling 1964–88 i Leuchtturm-album med fickor. Nära<br />
komplett. 500:-<br />
508 samling 1950–76 i Visiralbum. Nära komplett, även ett par<br />
häften. 500:-<br />
509 samling 1942–72 i två Verbis-album med fickor. Komplett,<br />
ej block. 500:-<br />
510 / 1900–70-tal i kartong. Visiralbum med cirka 75 häften,<br />
bl.a. Nobel och flera nobelpristagare, tre insticksböcker<br />
med nominal. Mest bra kval. 500:-<br />
Nominalpartier / Face value lots<br />
511 Parti. Bl.a. en del bättre häften (dock inga rabatthäften),<br />
nominal 1214,-. Mest bra kval. 500:-<br />
Årssatser, årsböcker, etc. / Year sets, year books, etc.<br />
512 Årsböcker. 1987–93 komplett (sex st) samt en bok ”Images of<br />
Sweden”. 700:-<br />
I huvudsak stämplade frimärkssamlingar Sverige<br />
Mainly used stamp collections Sweden<br />
513 Stpl samling 1961–94 i fyra Estett-album utan fickor. Komplett<br />
t.o.m. 1991, med par och block. Många praktstämplar ger<br />
mervärde. 1.000:-<br />
514 Stpl dubblettparti block/häftesblock etc. 1966–2005 i nio<br />
insticksböcker i kartong. Mest bra kval. Cirka 10 kg. (1000) 1.000:-<br />
515 Stpl. Stort dubblettlager Oscar boktryck–1980-tal i fem<br />
tjocka insticksböcker (ej par). (32000) 1.000:-<br />
516 Stpl samling 1960–92 i två SAFE-album med fickor. Nära<br />
komplett med bra mängd snygga stämplar. 900:-<br />
517 Mest stpl. Tusentals märken i sju pärmar + löst 4 skill–<br />
1980-tal med bl.a. en del 1924 års, tusentals Oscar II, etc. 900:-<br />
518 Stpl 1858–modernt i flyttkartong. Visiralbum med Vapen,<br />
Ringtyp, Landstorm, m.m. Åtta insticksböcker dubbletter,<br />
FDC, m.m. Ngt blandad kval. Cirka 15 kg. 800:-<br />
519 Stpl äldre–modernt i kartong. FDC, dubbletter i elva album,<br />
mest visir. Mest bra kval. Cirka 19 kg. 800:-<br />
520 Stpl äldre–2008 i flyttkartong. FDC och maxikort från<br />
1970-tal till modernt. Dessutom diverse samlingar, utländskt<br />
xx, m.m. Mest bra kval. Cirka 19 kg. 800:-<br />
521 Stpl. Stor låda bl.a. mycket klipp, dubblettlager nyare i<br />
tre pergamynlådor, diverse i kuvert, tomt album 1960–83<br />
Leuchtturm med fickor – nyskick. En hel del utland. Cirka 15 kg. 700:-<br />
522 Stpl. Låda med tusentals märken inkl. hundratals moderna<br />
prakt-/lyxstämplar, klipp, etc. 600:-<br />
523 Mest stpl parti i Visiralbum. Dubbletter i tjockt album, med<br />
även en del bättre. 500:-<br />
524 Stpl. Större dubblettlager Medaljong–ca 1998 i fem insticksböcker.<br />
500:-<br />
525 Stpl samling 1941–2002 i två album. Välfylld, med mycket<br />
par, en del block. På visirblad. 500:-<br />
526 Stpl 1858–1973 i insticksbok. Dubblettparti med Vapen,<br />
Ringtyp, Oscar II, o.s.v. Bra variation. Mest bra kval. (2.000) 500:-<br />
527 Stpl samling 1940–87 i tre A4-pärmar med vackra Estettblad.<br />
Många par och block. 500:-<br />
528 Stpl. Bananlåda full med bl.a. insticksbok med stämplade par<br />
och block (F 3790), restsamling 1877–1980 med bl.a. många<br />
par, pärm med FDC 1939 och modernare, tio insticksböcker,<br />
dessutom ingår två årssatser Norge 1987 och 1992. Cirka 13 kg. 500:-<br />
529 Stpl parti ca 1938–90-tal. Dubblettlager i två kartonger.<br />
(Tusentals) 500:-<br />
530 Stpl äldre–modernt i flyttkartong. Några öppnade kilovaror,<br />
1970-tal, svenska och utländska dubbletter i kuvert, m.m.<br />
Mest bra kval. Cirka 18 kg. 500:-<br />
531 Stpl parti. Fyra insticksböcker med specialstämplar och<br />
andra vackra stämplar, delvis på klipp, totalt ett par tusen.<br />
Mest bra kval. 500:-<br />
532 Stpl parti 1858–1980-talet. Två samlingar + fyra insticksböcker<br />
med dubbletter, i stor kartong. Mest bra kval. 500:-<br />
533 Stpl parti i bananlåda. Massor med dubbletter, mest i kuvert.<br />
Mest bra kval. Cirka 10 kg. 500:-<br />
534 Stpl parti. Bananlåda med dubbletter i kuvert, lådor, etc.,<br />
mest svenska. Mest bra kval. Cirka 11 kg. 500:-<br />
535 Stpl 1920–80-tal i kartong. Hundratals sorterade i kuvert.<br />
Bra variation med bl.a. bandmärken. Mest bra kval. 500:-<br />
536 Stpl. Fyndlåda med stämplat och klipp, dessutom mycket från<br />
utlandet, då mest postfriskt och FDC. 500:-<br />
8