Programació didàctica Llegir per parelles – Esc. Jaume Balmes
Programació didàctica Llegir per parelles – Esc. Jaume Balmes
Programació didàctica Llegir per parelles – Esc. Jaume Balmes
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
UNITAT DIDÀCTICA: LECTURA del BON DIA<br />
3r cicle mitjà<br />
COMPETÈNCIES BÀSIQUES :<br />
COMPETÈNCIES PRÒPIES DE L’ÀREA:<br />
Millorar en el domini de la llengua en l’apartat de lectura.<br />
Àrees: Llengua<br />
COMPETÈNCIES TRANSVERSALS:<br />
Competència comunicativa lingüística i audiovisual:<br />
Millorar en el domini de la llengua en l’apartat de lectura.<br />
Competència d’aprendre a aprendre:<br />
disposar d’habilitats <strong>per</strong> conduir el propi aprenentatge.<br />
Tenir consciència de les pròpies dificultats i tenir estratègies <strong>per</strong> millorar-les.<br />
Desenvolupar actituds com: su<strong>per</strong>ació, motivació, confiança en un mateix i el gust <strong>per</strong> aprendre.<br />
Competència d’autonomia i iniciativa <strong>per</strong>sonal:<br />
Desenvolupar actituds com: <strong>per</strong>severança, coneixement d’un mateix, autoestima, autocrítica, control emocional i demorar la<br />
necessitat de satisfacció immediata d’aprendre de les errades i assumir riscos.<br />
Competència social i ciutadana:<br />
Ser capaç de treballar en parella, mantenint una actitud constructiva, solidària i responsable.<br />
OBJECTIUS: CONTINGUTS:<br />
Saber:<br />
Saber la relació so-grafia.<br />
Conèixer la puntuació, entonació adequada.<br />
Saber fer:<br />
Millorar la precisió lectora.<br />
Millorar la comprensió lectora.<br />
Saber ser i estar:<br />
Mostrar interès <strong>per</strong> la lectura.<br />
Valorar positivament la lectura.<br />
Respectar els diferents ritmes de lectura.<br />
relació so <strong>–</strong> grafia<br />
velocitat lectora adequada<br />
Habilitats lectores.<br />
Lectura expresiva<br />
Interès <strong>per</strong> la lectura.<br />
Constància en l’atenció.<br />
Valoració positiva del fet de llegir.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
METODOLOGIA: ATENCIÓ A LA DIVERSITAT:<br />
Treball individual i <strong>per</strong> <strong>parelles</strong>.<br />
Els mestres van reforçant l’activitat dedicant una<br />
estona o sessió a cada parella.<br />
CRITÈRIS D’AVALUACIÓ:<br />
Hi ha lectures de diferents nivells de dificultat. En aquest curs tots els alumnes poden<br />
fer l’activitat.<br />
Avaluació inicial<br />
Prova ACL.<br />
Lectura: velocitat lectora on observarem també la precisió lectora segons la taula d’avaluació.<br />
Avaluació formativa:<br />
Observació directa: cal anar fent un seguiment dels alumnes <strong>per</strong> intentar treballar i millorar els objectius que tenen.<br />
Avaluació final:<br />
Prova ACL.<br />
Lectura: velocitat lectora on observarem també la precisió lectora segons la taula d’avaluació.<br />
Taula d’avaluació dels alumnes-tutors.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
ACTIVITATS d’ ENSENYAMENT - APRENENTATGE<br />
1r I 2n TRIMESTRE:<br />
4 dies a la setmana durant el bon dia <strong>–</strong> 9 a 9:30h <strong>–</strong> es dedica a la lectura. Es fan dos tipus d’activitats:<br />
El gust <strong>per</strong> la lectura:<br />
lectura lliure individual.<br />
Trien una lectura d’un llibre, revistes, contes,... de la biblioteca d’aula.<br />
Millorar la lectura:<br />
lectura <strong>per</strong> <strong>parelles</strong>.<br />
Amb uns quaderns graduats i classificats <strong>per</strong> nivells.<br />
Un llegeix en veu alta una pàgina i la parella l’escolta i revisa, i després s’intercanvien els pa<strong>per</strong>s.<br />
Treball de lectures repetides “Corre, corre que m’atrapes...”<br />
Estratègies <strong>per</strong> millorar la velocitat lectora: “Entrena’t <strong>per</strong> llegir” de l’edu365.cat.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
3r TRIMESTRE: LLEGIR EN PARELLES:<br />
3 sessions durant el bon dia <strong>–</strong> 9h a 9:30h<br />
TALLER 1: PREPARACIÓ DE LA LECTURA<br />
Cada alumne cal que faci els següents passos individualment:<br />
<strong>Esc</strong>ollir una lectura.<br />
Agafar el diccionari.<br />
<strong>Llegir</strong> les hipòtesis i contesta-les mentalment.<br />
<strong>Llegir</strong> el text, si cal consultar el diccionari.<br />
<strong>Llegir</strong> les preguntes i contestar-les mentalment.<br />
TALLER 2: LLEGIM PER PARELLES<br />
Els alumnes s’agrupen <strong>per</strong> <strong>parelles</strong>. Un d’ells agafa el rol de tutor i l’altre d’alumne. El tutor seu a la dreta de l’alumne.<br />
El tutor fa les preguntes-hipòtesi a l’alumne i l’alumne les respon oralment.<br />
El tutor llegeix el text que al taller 1 ha preparat.<br />
“Ens atrapem”: El tutor llegeix el text en veu alta, l’alumne el segueix intentant mantenir el ritme , sense atrapar-lo.<br />
Tenint en compte l’entonació, la fonètica i la puntuació<br />
Llegeix l’alumne fent l’estratègia de les 3 P: pausa, pista, premi.<br />
Pausa: quan l’alumne fa un error, toca l’espatlla de l’alumne i l’alumne corregeix l’errada.<br />
Pista: si repetint la pausa l’alumne s’equivoca, li podem donar una pista.<br />
Premi: al final de la lectura el tutor felicita l’alumne, reforç positiu.<br />
El tutor fa les preguntes de comprensió i l’alumne les respon.<br />
avaluació: El tutor avalua a la taula segons la rúbrica.<br />
TALLER 3: LLEGIM PER PARELLES<br />
El tutor fa d’alumne.<br />
L’alumne fa de tutor.<br />
Hi ha material fotocopiable*
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
ACTIVITAT : LLEGIM PER PARELLES:<br />
TÍTOL LLEGIR PER PARELLES<br />
NIVELL Educació primària <strong>–</strong> cicle mitjà <strong>–</strong> tercer nivell.<br />
DESCRIPCIÓ<br />
DE L’ACTIVITAT<br />
MATERIALS<br />
D’AULA<br />
LECTURES DE<br />
REFERÈNCIA<br />
DESCRIPCIÓ DE L’ACTIVITAT:<br />
Els alumnes llegeixen <strong>per</strong> <strong>parelles</strong> a partir de la metodologia de l’alumne-tutor, <strong>per</strong> millorar la precisió i comprensió<br />
lectora. L’activitat consta de tres tallers setmanals:<br />
Primer taller: Preparació de la lectura <strong>per</strong> part dels alumnes-tutors.<br />
Segon taller: Llegim <strong>per</strong> <strong>parelles</strong><br />
Tercer taller: llegim <strong>per</strong> <strong>parelles</strong>.<br />
CONTEXTUALITZACIÓ:<br />
L’activitat es realitza 3 matins de 9:00 a 9:30 h a l’aula ordinària, durant el tercer trimestre.<br />
MATERIAL PELS ALUMNES:<br />
Lectures plastificades amb tipologies de text diferents i les activitats de comprensió lectora.<br />
Taula de control i autoavaluació de les lectures, i la seva rúbrica.<br />
MATERIAL PELS MESTRES:<br />
Taula d’avaluació i la seva rúbrica<br />
Proves ACL de comprensió lectora.<br />
REFERENTS D’AULA:<br />
Cartells <strong>per</strong> l’aula amb els referents d’aula sobre:<br />
estratègies de lectura,<br />
objectius de l’activitat<br />
i desenvolupament de l’activitat.<br />
- Currículum de primària: http://phobos.xtec.cat/edubib/intranet/file.php?file=docs/primaria/curriculum_ep.pdf<br />
- Articles de Didàctica de la llengua i de la literatura nº 42, Abril 2007. Article de David Duran Gisbert (UAB) pàg. 85.<br />
- Material extret del programa educatiu impulsat <strong>per</strong> “Grup d’Aprenentatge entre iguals” de l’Institut de Ciències de<br />
l’Educació de la Universitat Autònoma de Barcelona.<br />
- Material cedit de la formació realitzada a la ZER El Moianès.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
Els resultats<br />
de<br />
l’aprenentatg<br />
e<br />
Objectiu 1<br />
MILLORAR<br />
LA PRECISIÓ<br />
LECTORA.<br />
Objectiu 2<br />
MILLORAR LA<br />
COMPRENSIÓ<br />
LECTORA.<br />
Evidència a partir de<br />
l’avaluació<br />
Observació directe<br />
d’una parella lectora<br />
al dia registrant a la<br />
taula d’avaluació els<br />
errors fonètics,<br />
puntuació i<br />
entonació.<br />
Resultat de les<br />
proves ACL a principi<br />
i final de curs.<br />
Taula d’avaluació<br />
dels alumnes.<br />
Estratègies<br />
Estratègia de les<br />
3P: PAUSA,<br />
PISTA i PREMI.<br />
Lectura en veu<br />
alta, <strong>per</strong> <strong>parelles</strong>.<br />
Hipòtesis i<br />
preguntes de<br />
comprensió<br />
lectora.<br />
Lectura silenciosa.<br />
Buscar al<br />
diccionari.<br />
Activitats<br />
TALLER 1: PREPARACIÓ DE LA LECTURA<br />
Cada alumne/a cal que faci els següents passos individualment:<br />
<strong>Esc</strong>ollir una lectura.<br />
Agafar el diccionari.<br />
<strong>Llegir</strong> les hipòtesis i contestar-les mentalment.<br />
<strong>Llegir</strong> el text i si cal consultar el diccionari.<br />
<strong>Llegir</strong> les preguntes i contestar-les mentalment.<br />
TALLER 2: LLEGIM PER PARELLES<br />
Els alumnes s’agrupen <strong>per</strong> <strong>parelles</strong> del mateix nivell. Un d’ells agafa el rol de<br />
tutor i l’altre/a d’alumne/a. El tutor/a seu a la dreta de l’alumne/a.<br />
El tutor fa les preguntes-hipòtesi a l’alumne i l’alumne les respon<br />
oralment.<br />
El tutor llegeix el text que al taller 1 ha preparat.<br />
“Ens atrapem”: El tutor llegeix el text en veu alta, l’alumne el segueix<br />
intentant mantenir el ritme , sense atrapar-lo. Tenint en compte<br />
l’entonació, la fonètica i la puntuació<br />
Llegeix l’alumne fent l’estratègia de les 3 P: pausa, pista, premi.<br />
Pausa: quan l’alumne fa un error, toca l’espatlla de l’alumne i<br />
l’alumne corregeix l’errada.<br />
Pista: si repetint la pausa l’alumne s’equivoca, li podem donar<br />
una pista.<br />
Premi: al final de la lectura el tutor felicita l’alumne, reforç positiu.<br />
El tutor fa les preguntes de comprensió i l’alumne les respon.<br />
El tutor avalua a la taula segons la rúbrica.<br />
TALLER 3: LLEGIM PER PARELLES<br />
El tutor fa d’alumne.<br />
L’alumne fa de tutor.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
VINCULACIÓ PLA LECTOR DE CENTRE:<br />
Segons els objectius específics del Pla de Lectura del Centre cal:<br />
Estimular l’hàbit lector<br />
Assegurar el creixement dels alumnes d’una manera continuada, treballant les habilitats mecàniques, de comprensió, de domini de<br />
vocabulari, a traves d’exercicis i de tot tipus de lectures ( silenciosa, oral individual o col·lectiva).<br />
Afavorir la comprensió lectora mitjançant tècniques de treball <strong>per</strong>sonal a l’ aula.<br />
Integrar l’ús del diccionari .<br />
VINCULACIÓ AMB EL CURRÍCULUM:<br />
Competències bàsiques:<br />
Comunicativa lingüística i audiovisual<br />
Aprendre a aprendre<br />
Un dels objectius de l’educació primària és el desenvolupament de la capacitat de “Comprendre textos escrits que es donen en l’àmbit escolar i<br />
en el context social i cultural pro<strong>per</strong>”.<br />
Continguts específics de cicle mitjà:<br />
Comprensió de lectures de tipologia textual diversa.<br />
Utilització d’estratègies afavoridores del procés de comprensió lectora abans, durant i després de la lectura.<br />
Saber contestar preguntes a partir del text la resposta de les quals comporta reelaboració, relació amb els coneixements de<br />
cadascú o elaboració d’inferències.<br />
Ús d’estratègies lectores adequades en la lectura individual silenciosa o en veu alta.<br />
Criteris d’avaluació segons el currículum:<br />
Comprendre i extreure informació rellevant de textos presentats en qualsevol mitjà, distingint entre idees principals i secundàries.<br />
<strong>Llegir</strong> de manera autònoma i comprensiva, mostrant interès a llegir tot tipus de textos.<br />
Aplicar estratègies afavoridores del procés de comprensió abans, durant i després de la lectura (planificació, anticipació, idea<br />
principal, inferències, entre altres).
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
2. TALLERS:<br />
TALLER 1: PREPARACIÓ DE LA LECTURA<br />
ESTRATÈGIA QUE ES DESENVOLUPA: Lectura comprensiva individual<br />
1. MINI LLIÇÓ (5’)<br />
CONNEXIÓ: La mestra recorda els passos a seguir del taller.<br />
Avui toca preparar la lectura individualment. Cal que ens fem les preguntes prèvies mentalment, llegim el text i finalment ens preparem mentalment les preguntes<br />
de comprensió. Hem d’entendre bé el text <strong>per</strong> a poder fer de bons tutors!<br />
1. MINI LLIÇÓ<br />
MODELATGE: La mestra fa de model <strong>per</strong> resoldre alguna dificultat que podrien trobar a l’activitat.<br />
Què farem si trobem una paraula que no l’entenem? Doncs si jo llegeixo un text i em trobo una paraula difícil que no la conec... primer penso una mica a veure si<br />
amb l’ajuda de les altres paraules la puc entendre; si tot i així no ho aconsegueixo... Què podria fer? Ja ho se li demano a la mestra! A no, ara recordo! Puc fer<br />
servir el diccionari! Busco la paraula al diccionari i si després de tot encara no ho entenc... aixeco el dit i la mestra em vindrà a ajudar.<br />
PARTICIPACIÓ ACTIVA: La mestra s’assegura que tots els alumnes han entès la feina que han de fer, els fa participar activament.<br />
A veure si entre tots podem recordar què hem de fer avui. Per exemple (diu el nom d’un alumne-a) :<br />
- <strong>per</strong> on comencem? Què farem primer?.<br />
- què farem després?<br />
- I si tenim algun dubte?<br />
- I <strong>per</strong> acabar què hem de fer?<br />
ENLLAÇ: La mestra dóna l’entrada <strong>per</strong> començar a treballar.<br />
Ara que tots sabem el què hem de fer, estem apunt de començar. Endavant i si no podeu resoldre algun dubte demaneu-m’ho si-us-plau!<br />
2. LECTURA INDIVIDUAL / CERCA GUIADA (20’)<br />
Els alumnes es preparen la lectura en silenci seguint uns passos concrets:<br />
<strong>Esc</strong>ollir una lectura.<br />
Agafar el diccionari.<br />
<strong>Llegir</strong> les hipòtesis i contesta-les mentalment.<br />
<strong>Llegir</strong> el text, si cal consultar el diccionari.<br />
<strong>Llegir</strong> les preguntes i contestar-les mentalment.<br />
3. COMPARTIR O REFLEXIONAR (5’)<br />
Hem acabat? Tothom ha tingut temps de preparar-se bé la lectura?<br />
Què ens ha costat més?<br />
Us ha agradat?<br />
Estic segura que demà ho fareu molt bé! Sereu uns bons tutors en el pròxim taller!
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
TALLER 2 i 3: LLEGIM EN PARELLES<br />
ESTRATÈGIA QUE ES DESENVOLUPA: Lectura en <strong>parelles</strong> ( lectura en veu alta, estratègia de les 3 P i lectura comprensiva ).<br />
1. MINI LLIÇÓ (5’)<br />
CONNEXIÓ: La mestra recorda els passos a seguir del taller.<br />
Què ens toca fer avui en el segon taller? Ens mirem el racó de lectura (referents d’aula) i llegim .<br />
MODELATGE: La mestra fa de model <strong>per</strong> resoldre alguna dificultat que podrien trobar a l’activitat.<br />
Si jo no recordés què em toca fer.. miro el racó de lectura i busco els passos a seguir del segon taller, a veure... a si!<br />
Primer com que sóc tutor he de seure a l’esquerra del meu company<br />
Li faig les preguntes prèvies al text.<br />
Ara llegeixo i el meu company m’ha de seguir, <strong>per</strong> tant no puc córrer molt i ho he de fer molt bé, entonant i vigilant de dir tots els sons bé!<br />
Ara he de posar la mà damunt la seva espatlla i ell llegirà. Si el meu alumne s’equivoca, li toco l’espatlla indicant-li pausa, si al repetir-ho s’equivoca li donaré<br />
una pista, com que o farà molt bé, quan acabi de llegir el felicitaré com a premi!<br />
Després demano les preguntes de comprensió del text<br />
I <strong>per</strong> acabar marcaré a la taula una creu. La marcaré verda o vermella segons com ho hagi fet.<br />
PARTICIPACIÓ ACTIVA: La mestra s’assegura que tots els alumnes han entès la feina que han de fer, els fa participar activament.<br />
1. MINI LLIÇÓ<br />
A veure si entre tots podem recordar què hem de fer avui. Per exemple (diu el nom d’un alumne-a) :<br />
- <strong>per</strong> on comencem? Què farem primer? què farem després? I si tenim algun dubte? I <strong>per</strong> acabar què hem de fer?<br />
ENLLAÇ: La mestra dóna l’entrada <strong>per</strong> començar a treballar.<br />
Bé, doncs podem seure amb la vostra parella., <strong>per</strong>ò recordeu el tutor seu a l’esquerra de l’alumne. Endavant!<br />
2. LECTURA INDIVIDUAL / CERCA GUIADA (20’)<br />
Els alumnes s’agrupen <strong>per</strong> <strong>parelles</strong>. Un d’ells agafa el rol de tutor i l’altre d’alumne. El tutor seu a l’esquerra de l’alumne.<br />
El tutor fa les preguntes-hipòtesi a l’alumne i l’alumne les respon oralment.<br />
El tutor llegeix el text que al taller 1 ha preparat.<br />
“Ens atrapem”: El tutor llegeix el text en veu alta, l’alumne el segueix intentant mantenir el ritme , sense atrapar-lo. Tenint en compte l’entonació, la fonètica i<br />
la puntuació<br />
Llegeix l’alumne fent l’estratègia de les 3 P: pausa, pista, premi.<br />
Pausa: quan l’alumne fa un error, toca l’espatlla de l’alumne i l’alumne corregeix l’errada.<br />
Pista: si repetint la pausa l’alumne s’equivoca, li podem donar una pista.<br />
Premi: al final de la lectura el tutor felicita l’alumne, reforç positiu.<br />
El tutor fa les preguntes de comprensió i l’alumne les respon.<br />
El tutor avalua a la taula segons la rúbrica.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
3. COMPARTIR O REFLEXIONAR (5’) La mestra demana al tutor de cada parella com ha anat; i fa una petita reflexió de la dinàmica<br />
del taller.<br />
Ha anat bé?, heu tingut temps d’acabar? Avui no hi havia tant silenci, <strong>per</strong>ò tothom treballava amb molt ordre i respecte. Heu parlat fluixet i això ha anat molt bé,<br />
així totes les <strong>parelles</strong> han pogut treballar.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
3. TEXTOS PER ALS ALUMNES<br />
FULL DE SIMULACIÓ<br />
Abans de llegir...<br />
Llegint el títol de l’article, podeu avançar de què ens parlarà el text? Teniu un animal domèstic a casa? Quin? Com el vau obtenir? Fa molt<br />
temps?<br />
MURIACH, M. (2004). “Animals Abandonats”, Cavall Fort. Núm. 1013<br />
Comprensió lectora<br />
• Heu encertat el tema de l’article? Coincideix amb allò que<br />
havíeu dit abans de llegir el text?<br />
• Segons l’autor del text, en quina època de l’any s’abandonen<br />
més animals?<br />
• Subratlla els animals que surten al text i classifica’ls en animals<br />
domèstics habituals o animals exòtics.<br />
• Sabeu què vol dir animals en <strong>per</strong>ill d’extinció?<br />
• Quines són les quatre grans necessitats que tenen els animals<br />
domèstics que es descriuen en el text? Se us acut alguna<br />
més?<br />
• Quina és la idea central de l’article?<br />
• Hi esteu d’acord?<br />
• Podeu explicar el significat de l’eslògan “Nosaltres no ho<br />
faríem”?<br />
Activitats complementàries<br />
• Penseu i escriviu dos o tres eslògans més <strong>per</strong> evitar<br />
l’abandonament d’animals domèstics.<br />
• Visiteu la pàgina web que suggereix l’autor. Quin és el procés<br />
<strong>per</strong> adoptar un animal abandonat?
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
4. REFERENTS D’AULA:<br />
Són uns cartells en format DIN-A4 i plastificats.<br />
El títol de l’activitat:<br />
Els objectius de l’activitat:<br />
Aprendrem<br />
a llegir !!<br />
Aprendrem<br />
a treballar<br />
en <strong>parelles</strong>!!<br />
Aprendrem<br />
a comprendre!!
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
El desenvolupament de l’activitat, els passos a seguir cada dia:<br />
EM PREPARO LA LECTURA<br />
1. Triem una lectura.<br />
2. Agafem el diccionari.<br />
3. Llegim les preguntes i les<br />
contestem <strong>per</strong> dins.<br />
4. Llegim el text, si em cal<br />
consulto el diccionari.<br />
5. Llegeixo les preguntes de<br />
comprensió. Me les<br />
contesto i si tinc algun<br />
dubte repasso el text. Si<br />
encara no ho sé, pregunto a<br />
la mestra.<br />
LECTURA PER PARELLES<br />
1. El tutor fa les preguntes<br />
prèvies a l’alumne.<br />
2. El tutor llegeix el text.<br />
3. Ens atrapem.<br />
4. Llegeix l’alumne: P (pausa)<br />
P (pista)<br />
P (premi)<br />
5. El tutor fa les preguntes de<br />
comprensió a l’alumne.<br />
LECTURA PER PARELLES<br />
1. El tutor fa d’alumne i l’alumne<br />
de tutor.<br />
2. El tutor fa les preguntes<br />
prèvies a l’alumne.<br />
3. El tutor llegeix el text.<br />
4. Ens atrapem.<br />
5. Llegeix l’alumne: P (pausa)<br />
P (pista)<br />
P (premi)<br />
6. El tutor fa les preguntes de<br />
comprensió a l’alumne.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
5. EINES D’AVALUACIÓ<br />
5.1 objectiu 1, millorar la precisió lectora:<br />
observarem cada dia a una parella diferent i anotarem a la taula d’avaluació els resultats i les possibles observacions. Per avaluar tenim<br />
una rúbrica que ens facilita l’avaluació.<br />
5.2 Objectiu 2, , millorar la comprensió lectora:<br />
5.2.1 taula d’avaluació dels alumnes tutors. Els alumnes al finalitzar la seva tasca com a tutors marquen una creu de color a la taula<br />
de seguiment i avaluació seguint una rúbrica.<br />
5.2.2 resultats de les proves ACL de comprensió lectora, a principi i a final de curs. Ja tenen una rúbrica feta, la seguirem .
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
5.1 AVALUACIÓ DE PRECISIÓ LECTORA<br />
ALUMNES:<br />
OMISSIONS<br />
ERRORS FONÈTICS FLUÏDESA I ENTONACIÓ<br />
SUBSTITUCIONS<br />
IINVERSIONS<br />
ALTRES<br />
SIL·LABEJA<br />
PARAULA PER<br />
PARAULA<br />
LECTURA AMB<br />
FLUÏDESA<br />
ENTONACIÓ<br />
SIGNES DE<br />
PUNTUACIÓ<br />
RESPECTA ELS<br />
SIGNES<br />
OBSERVACIONS
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
RÚBRICA DE LA TAULA D’AVALUACIÓ DE PRECISIÓ LECTORA<br />
BÉ<br />
CAL MILLORAR<br />
OMISSIONS<br />
No fa errors fonètics.<br />
ERRORS FONÈTICS FLUÏDESA I ENTONACIÓ<br />
SUBSTITUCIONS<br />
IINVERSIONS<br />
Marcar els errors que fa de<br />
so-grafia:<br />
omissions: es deixa algun<br />
so.<br />
Substitucions: canvia un<br />
so <strong>per</strong> un altre que no<br />
correspon a la grafia.<br />
Inversions: inverteix els<br />
sons d’alguna síl·laba<br />
Altres.<br />
ALTRES<br />
SIL·LABEJA<br />
Llegeix síl·laba <strong>per</strong> sílaba.<br />
PARAULA PER<br />
PARAULA<br />
Llegeix paraula <strong>per</strong> paraula.<br />
LECTURA AMB<br />
FLUÏDESA<br />
Lectura fluïda, amb<br />
una velocitat<br />
adequada.<br />
ENTONACIÓ<br />
Lectura amb una<br />
melodia adequada.<br />
RESPECTA ELS<br />
SIGNES<br />
SIGNES DE<br />
PUNTUACIÓ<br />
Lectura adequada<br />
parant als punts i<br />
fent petites pauses a<br />
les comes. Entonar<br />
les oracions segons<br />
el signe de<br />
puntuació . , ! ?.<br />
OBSERVA<br />
CIONS
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
5.2.1: taula d’avaluació dels alumnes tutors. LLEGIM PER PARELLES<br />
ALUMNES:<br />
J.<br />
I.<br />
E.<br />
L.<br />
T.<br />
M.<br />
L.<br />
C.<br />
A.<br />
B.<br />
T.<br />
M.<br />
G.<br />
I.<br />
G.<br />
M.<br />
A.<br />
FESTA DE<br />
LA<br />
CASTANYA<br />
DA<br />
Com ho hem fet?<br />
ENDEVINAL<br />
LES<br />
EL COS<br />
POSTAL<br />
COSES DE<br />
VESTIR<br />
LES<br />
SERPS<br />
JO SÓC<br />
UN POBRE<br />
MÚSIC<br />
MOLT BÉ BÉ CAL MILLORAR<br />
JOANET<br />
ACTIVITATS<br />
LA<br />
MEDUSA<br />
EN PERE<br />
SENSE<br />
POR.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
LLEGIM PER PARELLES<br />
J.<br />
I.<br />
E.<br />
L.<br />
T.<br />
M.<br />
L.<br />
C.<br />
A.<br />
B.<br />
T.<br />
M.<br />
G.<br />
I.<br />
P.<br />
A.<br />
ALUMNES:<br />
1.<br />
RATATOUILLE<br />
2. MISSATGE<br />
Com ho hem fet?<br />
3. FÒRUM DE<br />
L’AMISTAT<br />
4. PESQUIS I<br />
BALIGA<br />
5. MACEDÒNIA<br />
6. LLENGUATGE<br />
DOFINS<br />
7. ZOO<br />
8. CLUB<br />
MASCOTES<br />
9. BIENVENUE<br />
10.TRUCS DE<br />
MÀGIA<br />
11. ACUDITS<br />
12. L’OGRE<br />
FARTANER<br />
1.TIRANT LO<br />
BLANC<br />
MOLT BÉ BÉ CAL MILLORAR<br />
2. HARRY<br />
POTTER<br />
3 . FESTA<br />
MAJOR<br />
4. CÒMIC<br />
ANIMALS<br />
5.CONCURS<br />
INFANTIL<br />
6. RESTAURANT<br />
7.CURSA CORTE<br />
INGLÉS<br />
8.RECOMANACI<br />
ONS<br />
9.RAFA NADAL<br />
10.TRES EN<br />
RATLLA<br />
11.LA RÀDIO<br />
12. EL TEMPS
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
RÚBRICA<br />
Com ho hem fet? MOLT BÉ BÉ CAL MILLORAR<br />
LLEGIR<br />
Les 3 P.<br />
COMPRENDRE<br />
Les preguntes.<br />
Ha llegit bé, no li han<br />
calgut pistes o pauses.<br />
Ha contestat bé totes<br />
les preguntes.<br />
5.2.2 RÚBRICA DE COMPRENSIÓ LECTORA <strong>–</strong> PROVES ACL :<br />
Comprensió lectora: Decatipus 1 Nivell molt baix<br />
Decatipus 2 Nivell baix<br />
Decatipus 3 Nivell moderadament baix<br />
Decatipus 4-5-6 Nivell dins de la normalitat<br />
Decatipus 7-8 Nivell moderadament alt<br />
Decatipus 9 Nivell alt<br />
Decatpius 10 Nivell molt alt<br />
Ha llegit bé, <strong>per</strong>ò hem<br />
fet servir alguna vegada<br />
pista o pausa.<br />
Ha contestat bé totes<br />
les preguntes, menys<br />
una.<br />
Ha llegit fent servir<br />
moltes pauses i pistes.<br />
Li ha costat contestar les<br />
preguntes o no les ha<br />
contestat bé.
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
6. AVALUACIÓ DE L’ACTIVITAT (CURS 2011-2012)<br />
P<br />
A<br />
R<br />
A<br />
U<br />
L<br />
E<br />
S<br />
P<br />
E<br />
R<br />
M<br />
I<br />
N<br />
U<br />
T<br />
200<br />
150<br />
100<br />
50<br />
0<br />
V E L O C IT A T L E C T O R A<br />
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34<br />
A L UM NES<br />
prim er trim es tre terc er trim es tre<br />
La mitjana del primer trimestre és de 55.23 paraules/minut.<br />
La mitjana del tercer trimestre és de 82.36 paraules/minut.<br />
La diferència entre el primer i el tercer trimestre és de 27.13 paraules/minut.<br />
Els alumnes d’EE i d’AA també han millorat el seus resultats i la majoria és troben en la zona baixa (51-64 paraules/minut) o acceptable<br />
(65-80 paraules/minut). Només hi ha dues alumnes que no arriben a la zona baixa, encara que han millorat en 22 i 14 paraules/minut.<br />
Només hi ha 4 alumnes en tot el nivell que al tercer trimestre es trobin en la zona molt baixa (menys de 50 paraules/minut).
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63<br />
D<br />
E<br />
C<br />
A<br />
T<br />
I<br />
P<br />
U<br />
S<br />
1 0<br />
8<br />
6<br />
4<br />
2<br />
0<br />
C O M P R E N S I Ó L E C T O R A - P R O V E S A C L<br />
1 3 5 7 9 1 1 1 3 1 5 1 7 1 9 2 1 2 3 2 5 2 7 2 9 3 1 3 3<br />
A L U M N E S<br />
p r i m e r t r i m e s t r e t e r c e r t r i m e s t r e<br />
La mitjana del primer trimestre és troba en el decatipus 4.<br />
La mitjana del tercer trimestre és troba en el decatipus 6.<br />
Els alumnes al llarg del curs escolar de mitja han augmentat 2 decatipus.<br />
Hi ha 17 alumnes que estan a la zona moderadament alta i molt alta.<br />
Del decatipus 1 (nivell molt baix) no tenim cap alumne.<br />
Del decatipus 2 (nivell baix) només hi ha 2 alumnes que assisteixen a l’aula d’acollida.<br />
Del decatipus 3 (nivell moderadament baix) només hi ha 2 alumnes, una alumna assisteix a l’aula d’educació especial.<br />
La resta d’alumnes (13 alumnes) es troben en el decatipus 4-5-6 (dins de la normalitat)<br />
*Presentació power point
Generalitat de Catalunya <strong>Esc</strong>ola <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong><br />
Departament d’Educació Avda. de les <strong>Esc</strong>oles, s/n<br />
CEIP <strong>Jaume</strong> <strong>Balmes</strong> 08182 Sant Feliu de Codines<br />
http://www.xtec.cat/ceipjbalmes ceipjbalmes@xtec.cat<br />
Tel. Primària: 93 866 26 30 Tel. Infantil: 93 866 21 44<br />
Fax: 93 866 21 63