2.TEMATS DISPERSĀS SISTĒMAS Temata apraksts ... - DZM
2.TEMATS DISPERSĀS SISTĒMAS Temata apraksts ... - DZM
2.TEMATS DISPERSĀS SISTĒMAS Temata apraksts ... - DZM
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
42<br />
S T U N d A S P I e M ē R S<br />
IZŠĶĪdUŠĀS VIeLAS MoLĀRĀ koNCeNTRĀCIJA ŠĶĪdUMĀ<br />
Mērķis<br />
Veidot izpratni par disperso sistēmu kvantitatīvā sastāva izteiksmes veidiem, veicot<br />
aprēķinus par izšķīdušo vielu molārajām koncentrācijām šķīdumos.<br />
Skolēnam sasniedzamais rezultāts<br />
• Iegūst informāciju par šķīdumu sastāva izteiksmes veidiem no dažādiem<br />
tekstiem.<br />
• Aprēķina vielas molāro koncentrāciju šķīdumā, vielas daudzumu un masu noteiktas<br />
molārās koncentrācijas šķīdumā.<br />
• Pilnveido pašnovērtējuma prasmes.<br />
Nepieciešamie resursi<br />
• Izdales materiāls “Dažādi šķīdumu kvantitatīvā sastāva izteiksmes veidi”<br />
(K_10_SP_02_P1 ).<br />
• Izdales materiāls “Izšķīdušās vielas molārā koncentrācija šķīdumā”<br />
(K_10_SP_02_P2).<br />
• Ķīmisko elementu periodiskā tabula.<br />
• Kalkulators.<br />
D I S P E R S Ā S S I S t ē M a S<br />
Stundas gaita<br />
Šīs stundas plānā visi aprēķini par vielas molāro koncentrāciju saistīti ar aprēķina formulu. Var izvēlēties citu risinājuma gaitu, piemēram, izmantojot proporciju. Vienā stundā<br />
ieteicams strādāt ar vienu risināšanas metodi.<br />
Skolotāja darbība Skolēnu darbība<br />
Izdala uz diviem skolēniem vienu 1. darba lapu (k_10_SP_02_P1 ) un lūdz, izmantojot<br />
tekstā doto informāciju, izpildīt uzdevumu. Skaidrojot uzdevumu, pievērš skolēnu<br />
uzmanību tam, kā dažādos veidos var raksturot šķīdumu sastāvu.<br />
Sarunā ar skolēniem pārbauda veikto.<br />
lūdz skolēnus pievērst uzmanību 4. aprakstā minētajam ūdens cietības izteiksmes<br />
veidam, liek to izrakstīt ārpus tabulas un pārrakstīt, lietojot vielas daudzuma vienību –<br />
mols.<br />
Paskaidro, ka tas ir viens no šķīdumu sastāva izteiksmes veidiem, ko ļoti bieži lieto<br />
analītiskajā ķīmijā.<br />
Darbs ar tekstu (7 minūtes)<br />
Mācību metodes<br />
Darbs ar tekstu, uzdevumu risināšana.<br />
Mācību organizācijas formas<br />
Frontāls darbs, pāru darbs, individuāls darbs.<br />
Vērtēšana<br />
Skolēni veic pašnovērtējumu par prasmēm aprēķināt izšķīdušo vielu molāro<br />
koncentrāciju šķīdumā, risinot treniņuzdevumus un salīdzinot savus rezultātus ar<br />
skolotāja piedāvātajiem. Vērojot skolēnu darbu un pārrunājot ar skolēniem mājas<br />
darba uzdevuma risinājumus, skolotājs gūst informāciju par skolēnu prasmēm veikt<br />
aprēķinus un patstāvīgi strādāt.<br />
Skolotāja pašnovērtējums<br />
Secina par stundas mērķa sasniegšanu, izmantotās metodes lietderību un efektivitāti,<br />
par to, kas izdevās un kādiem jautājumiem būtu jāpievērš lielāka uzmanība.<br />
lasa tekstu un aizpilda doto tabulu par šķīdumu sastāva izteiksmes veidiem darba lapā.<br />
Ja nepieciešams precizē.<br />
Pārveido doto ūdens cietības mērvienību no mmol/l uz mol/l.