16.09.2013 Views

Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB

721<br />

695<br />

713<br />

696<br />

709<br />

670 175 cxz 15 öre violett med VM linjer och KPV.<br />

Färgfriskt mycket vackert, stämplat ex<br />

med god tandning av detta mycket svåra<br />

märke. Sällsynt i denna kvalitet. 3.000<br />

671 177 A c 1 15 öre röd typ II på prov A3-papper.<br />

** Postfriskt Lyxexemplar. Sign KAN. 500<br />

672 177 A c 1 15 öre röd typ II på prov A3-papper.<br />

** Postfriskt Prakt-Lyxexemplar. 500<br />

673 177 C c 15 öre röd typ II på A3-papper. Postfriskt<br />

** Praktexemplar. Sign BG. 500<br />

674 179 A c 20 öre ultramarinaktigt violett på Av-ppr.<br />

** Postfriskt Prakt-Lyxexemplar. Sign KAN. 900<br />

675 179 A g 20 öre ultramarinaktigt violett på B-ppr.<br />

** Mycket vackert postfriskt Lyxexemplar. 1.200<br />

676 179 A bzg 20 öre violett. Mycket vackert ex med<br />

VM KPV och rättvänd st STOCKHOLM<br />

3.2.22. Ovanlig i denna kvalitet. 400<br />

677 179 C ** 20 öre violett, 4-sid tandning.<br />

Vackert postfriskt 4-block med<br />

pappersveck över 2 märken. 300<br />

678 180 a ** 20 öre mattröd på A1-papper. SUBERBT<br />

postfriskt Lyxexemplar. 500<br />

679 184 ** 25 öre orange. Postfriskt Lyxexemplar. 400<br />

680 184 ** 25 öre orange. Postfriskt Lyxexemplar. 400<br />

681 184 ** 25 öre orange. Postfriskt 5-strip i Prakt. 600<br />

682 185 a ** 30 öre blå på A1-papper. Postfriskt Lyxex. 350<br />

683 187 a ** 35 öre karminviolett på A1-papper.<br />

Postfriskt Lyxexemplar. 900<br />

684 190 a ** 40 öre gulaktigt olivgrön typ II.<br />

Mycket vackert postfriskt 5-strip. 500<br />

685 190 b ** 40 öre typ II på vitt papper.<br />

Postfriskt Lyxexemplar. 300<br />

686 190 b ** 40 öre olivgrön på A3 papper. Postfriskt<br />

Prakt-Lyx-5-strip (vikt i perf). F 7.500. 1.000<br />

687 190 b ** 40 öre olivgrön typ II på vitt papper.<br />

Postfriskt Prakt-5-strip. 600<br />

688 191 a ** 45 öre. Postfriskt Lyxexemplar. 400<br />

689 192 b ** 50 öre olivakt grå på A1-papper. Postfriskt<br />

Prakt-Lyxexemplar. 400<br />

ex 702<br />

697<br />

700<br />

701<br />

VÄRLDSPOSTKONGRESSEN 1924<br />

690 197, 202, 10, 35 och 1 kr (på baksidan) på brev med<br />

208 utställningsstämplar 7.7.24. 500<br />

691 206, 196 60 öre och par 5 öre på trevligt flygbrev<br />

till Österrike st STOCKHOLM 14.8.24<br />

och röd transitst ”Mit Luftpost befördert<br />

Hamburg 1". 400<br />

692 208 1 kr. Praktex st KATRINEHOLM 9.7.24. 400<br />

693 209 ** 2 kr. Postfriskt Praktexemplar. 400<br />

694 UTGÅR<br />

VÄRLDSPOSTFÖRENINGEN 1924<br />

695 225 ** 5 kr. Postfriskt fräscht exemplar med<br />

smärre gummirepor. 500<br />

696 211-25 ** 5 öre-5 kr. Komplett postfrisk serie med<br />

vackra-mycket vackra ex. 1.000<br />

697 211-25 5 öre-5 kr. Komplett stämplad serie i<br />

normalkvalitet inkl 2 ex 10 öre med<br />

VM linjer och 30 öre grönblå. 600<br />

ÖVRIGT 1928-<br />

698 226-30 ** Gustav V 70 år. Komplett serie i 30-block<br />

med 28 postfriska serier. 800<br />

699 226-30 v Gustav V 70 år. Arkserie med påtryck<br />

MAKULERAS, inklistrad i lyxupplagan<br />

av 1928 år jubileumsinsamling med<br />

kassett. Obet skadat ex nr 17 tillägnad<br />

Generaldirektör Anders Örne.<br />

Mycket ovanlig. 5.000<br />

700 233 a ** 5 kr Slottet, tonat ppr.<br />

Postfriskt Prakt-4-block. 1.500<br />

701 233 b ** 5 kr Slottet, vitt ppr.<br />

Postfriskt Prakt-Lyx-4-block. 1.500<br />

702 233 a, b ** 5 kr Slottet, vitt resp tonat ppr.<br />

** Postfriska Praktexemplar. 800<br />

703 233 a, 5 kr Slottet som del av porto 6:30 på<br />

146 A, flygbrev via Tyskland till Brasilien,<br />

st GÖTE BORG 18.8.36 och ank st RIO DE<br />

JANEIRO 22.8.36, röd sidost DEUTSCHE<br />

LUFTPOST EUROPA-SÜDAMERIKA. 600<br />

39