Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB
721<br />
695<br />
713<br />
696<br />
709<br />
670 175 cxz 15 öre violett med VM linjer och KPV.<br />
Färgfriskt mycket vackert, stämplat ex<br />
med god tandning av detta mycket svåra<br />
märke. Sällsynt i denna kvalitet. 3.000<br />
671 177 A c 1 15 öre röd typ II på prov A3-papper.<br />
** Postfriskt Lyxexemplar. Sign KAN. 500<br />
672 177 A c 1 15 öre röd typ II på prov A3-papper.<br />
** Postfriskt Prakt-Lyxexemplar. 500<br />
673 177 C c 15 öre röd typ II på A3-papper. Postfriskt<br />
** Praktexemplar. Sign BG. 500<br />
674 179 A c 20 öre ultramarinaktigt violett på Av-ppr.<br />
** Postfriskt Prakt-Lyxexemplar. Sign KAN. 900<br />
675 179 A g 20 öre ultramarinaktigt violett på B-ppr.<br />
** Mycket vackert postfriskt Lyxexemplar. 1.200<br />
676 179 A bzg 20 öre violett. Mycket vackert ex med<br />
VM KPV och rättvänd st STOCKHOLM<br />
3.2.22. Ovanlig i denna kvalitet. 400<br />
677 179 C ** 20 öre violett, 4-sid tandning.<br />
Vackert postfriskt 4-block med<br />
pappersveck över 2 märken. 300<br />
678 180 a ** 20 öre mattröd på A1-papper. SUBERBT<br />
postfriskt Lyxexemplar. 500<br />
679 184 ** 25 öre orange. Postfriskt Lyxexemplar. 400<br />
680 184 ** 25 öre orange. Postfriskt Lyxexemplar. 400<br />
681 184 ** 25 öre orange. Postfriskt 5-strip i Prakt. 600<br />
682 185 a ** 30 öre blå på A1-papper. Postfriskt Lyxex. 350<br />
683 187 a ** 35 öre karminviolett på A1-papper.<br />
Postfriskt Lyxexemplar. 900<br />
684 190 a ** 40 öre gulaktigt olivgrön typ II.<br />
Mycket vackert postfriskt 5-strip. 500<br />
685 190 b ** 40 öre typ II på vitt papper.<br />
Postfriskt Lyxexemplar. 300<br />
686 190 b ** 40 öre olivgrön på A3 papper. Postfriskt<br />
Prakt-Lyx-5-strip (vikt i perf). F 7.500. 1.000<br />
687 190 b ** 40 öre olivgrön typ II på vitt papper.<br />
Postfriskt Prakt-5-strip. 600<br />
688 191 a ** 45 öre. Postfriskt Lyxexemplar. 400<br />
689 192 b ** 50 öre olivakt grå på A1-papper. Postfriskt<br />
Prakt-Lyxexemplar. 400<br />
ex 702<br />
697<br />
700<br />
701<br />
VÄRLDSPOSTKONGRESSEN 1924<br />
690 197, 202, 10, 35 och 1 kr (på baksidan) på brev med<br />
208 utställningsstämplar 7.7.24. 500<br />
691 206, 196 60 öre och par 5 öre på trevligt flygbrev<br />
till Österrike st STOCKHOLM 14.8.24<br />
och röd transitst ”Mit Luftpost befördert<br />
Hamburg 1". 400<br />
692 208 1 kr. Praktex st KATRINEHOLM 9.7.24. 400<br />
693 209 ** 2 kr. Postfriskt Praktexemplar. 400<br />
694 UTGÅR<br />
VÄRLDSPOSTFÖRENINGEN 1924<br />
695 225 ** 5 kr. Postfriskt fräscht exemplar med<br />
smärre gummirepor. 500<br />
696 211-25 ** 5 öre-5 kr. Komplett postfrisk serie med<br />
vackra-mycket vackra ex. 1.000<br />
697 211-25 5 öre-5 kr. Komplett stämplad serie i<br />
normalkvalitet inkl 2 ex 10 öre med<br />
VM linjer och 30 öre grönblå. 600<br />
ÖVRIGT 1928-<br />
698 226-30 ** Gustav V 70 år. Komplett serie i 30-block<br />
med 28 postfriska serier. 800<br />
699 226-30 v Gustav V 70 år. Arkserie med påtryck<br />
MAKULERAS, inklistrad i lyxupplagan<br />
av 1928 år jubileumsinsamling med<br />
kassett. Obet skadat ex nr 17 tillägnad<br />
Generaldirektör Anders Örne.<br />
Mycket ovanlig. 5.000<br />
700 233 a ** 5 kr Slottet, tonat ppr.<br />
Postfriskt Prakt-4-block. 1.500<br />
701 233 b ** 5 kr Slottet, vitt ppr.<br />
Postfriskt Prakt-Lyx-4-block. 1.500<br />
702 233 a, b ** 5 kr Slottet, vitt resp tonat ppr.<br />
** Postfriska Praktexemplar. 800<br />
703 233 a, 5 kr Slottet som del av porto 6:30 på<br />
146 A, flygbrev via Tyskland till Brasilien,<br />
st GÖTE BORG 18.8.36 och ank st RIO DE<br />
JANEIRO 22.8.36, röd sidost DEUTSCHE<br />
LUFTPOST EUROPA-SÜDAMERIKA. 600<br />
39