16.09.2013 Views

Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB

999 **-* Rel välbesatt samling till 1986 i Leuchtturm<br />

klämfjäderpärm, det mesta ostämplat<br />

eller postfriskt, bl a Kongress och Förening<br />

till 1 kr, några BC/CB-par, delvis bl kval.<br />

Högt katalogvärde. 2.000<br />

1000 **-* Omfattande samling till 1981 i Leuchtturmalbum,<br />

det mesta är ostämplat eller<br />

postfriskt, bl a ingår Landstorm II, Kongress<br />

och Förening kpl. Högt kat värde. 2.000<br />

1001 ** 2 välfyllda inst album, det mest är postfriskt,<br />

som börjar med 9 öre Vapen, 3 öre<br />

Lejon, 13 ex Ringtyp, 20 ex Kongress/<br />

Förening samt även 22 BC/CB-par. 2.000<br />

1002 ** Postfriskt dubblettlager 1943-66 med par,<br />

strip och många högvalörer. 2.000<br />

1003 Samling 1855-modernt i 9 album, glest<br />

besatt klassisk del, div FDC, satser, häften<br />

bl a Postmästarhäfte 15 öre, militär med<br />

M 1 och M 8, minnespoststämplar och<br />

automathäften. 2.000<br />

1004 Parti ark och arkdelar O II-1920, bl a 5,<br />

8 och 10 öre O II, 5 öre Medaljong med<br />

VM krona och 2 stämplade ark Landstorm<br />

III. Kat värde över 65.000. 2.000<br />

1005 Samling 1855-1983 med äldre märken<br />

i bl kvalitet, blandat ost och stämplat,<br />

bl a ingår serie Landstorm II, Förening<br />

och postfriska 1930-talsserier. 1.800<br />

1006 ** Block, rullar och lösa märken med<br />

nom 5.200 samt dessutom skokartong<br />

med post- friska serier 1950-tal och<br />

framåt i pergamynkuvert. 1.700<br />

1007 Postens samlarblad 1993-2005 med<br />

nom 4.700 samt drygt 100 FDC 2000-tal. 1.700<br />

1008 Samling i 4 Estettalbum till 1999 samt<br />

2 andra album diverse, nom 4.800<br />

från 1975 och framåt, samlingen<br />

rel välfylld men inga par. 1.700<br />

1009 ** Postfriska serier, lösa märken och strip,<br />

mest från slutet 1930-tal och 1940-tal.<br />

F för serier 1938-mitten 1940 ca 35.000. 1.500<br />

1010 * Samling ost märken Vapen-1951, den äldre<br />

delen i mycket bl kvalitet, 1 och 5 kr<br />

Landstorm II, Kongress/Förening<br />

samt vackra bättre bandmärken mm. 1.500<br />

1011 ** Huvudsakligen postfrisk samling<br />

1886-1990-tal på Visirblad, med<br />

märken och häften. Nom 4.300. 1.500<br />

50<br />

ex 988<br />

ex 996<br />

ex 1000<br />

ex 993<br />

ex 990<br />

ex 1005<br />

ex 995<br />

ex 1014<br />

ex 992<br />

1012 *-** Insticksbok med ost/postfriskt med bl a<br />

10/12, 10/24, O II, Tvåfärgad Siffertyp. 1.500<br />

1013 Samling ost/postfriskt 1940-tal-1990 i<br />

2 Visiralbum. Nom 4.000. 1.500<br />

1014 Samling ost i 3 KaBe-album till 1984 och<br />

stämplat 1928-74 i 2 Visiralbum. 1.500<br />

1015 Stämplad samling 1855-1960-tal i 2 album<br />

med bl a 3 ex 1 kr Kongress och ost/postfr<br />

samling 1910-60-tal i 3 album. 1.500<br />

1016 Omfattande samling 1855-1989 i 5 fräscha<br />

Estettalbum. Omfattande samling med<br />

några extra sidor för stämplar/nyanser mm,<br />

det klassiska i bl kvalitet och mest stämplat,<br />

från 30-40-tal blandat med ostämplat. 1.500<br />

1017 Samling stämplat i 2 välvårdade Shaubekalbum,<br />

det äldre i något bl kvalitet, senare<br />

i normalkvalitet, en del modern med<br />

Prakt-Lyxstämplar. 1.500<br />

1018 Samling 1855-1956 mest stämplade frim,<br />

dock i mycket bl kvalitet, även def. 1.500<br />

1019 2 inst album med dubblettlager O II-1941<br />

med bl a 2 kr Kongress och 16 BC-CB-par. 1.500<br />

1020 Insticksalbum Vapen-bandmärken, blandat<br />

stämplat och ostämplat, mest i normalkval,<br />

med bl a 1 och 5 kr Landstorm II.<br />

Äldre värdering ca 25.000. 1.500<br />

1021 Relativt omfattande samling till 1977 i<br />

2 Leuchtturmalbum, nästan allt stämplat,<br />

inkl några märken med vackra stämplar. 1.500<br />

1022 ** Postfrisk samling 1967-87 i album samt<br />

en del senare ej monterat, nom 3.700,<br />

samt dessutom 90 rabattfrimärken. 1.400<br />

1023 ** Postfrisk samling (ej kpl) från 1965 i<br />

3 Safe-album inkl postfriskt och<br />

stämplat Garbo-block. Nom 3.800. 1.300<br />

1024 ** Häften och postfriska märken fram till<br />

början 1950-tal med en del högvalörer<br />

och vackra bandmärken. F 10.000 för<br />

häften och 10.000 för lösa märken. 1.300<br />

1025 ** Div enklare rullar och häften. 1.200<br />

1026 ** Postens samlarblad 2003-09 i 2 album.<br />

Nom 3.400. 1.200<br />

1027 ** Parti postfriska märken O II-1955, bl a<br />

5 kr Slottet på vitt papper. F 39.000. 1.200<br />

1028 Samling till 1989 i 2 Leuchtturmalbum,<br />

rel välfylld men något blandad kvalitet<br />

på det äldre, det mesta är stämplat, glest<br />

besatt på 1980-talet, dessutom dubblettalbum<br />

Vapen och framåt inkl några med<br />

vackra stämplar. 1.200