Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB
999 **-* Rel välbesatt samling till 1986 i Leuchtturm<br />
klämfjäderpärm, det mesta ostämplat<br />
eller postfriskt, bl a Kongress och Förening<br />
till 1 kr, några BC/CB-par, delvis bl kval.<br />
Högt katalogvärde. 2.000<br />
1000 **-* Omfattande samling till 1981 i Leuchtturmalbum,<br />
det mesta är ostämplat eller<br />
postfriskt, bl a ingår Landstorm II, Kongress<br />
och Förening kpl. Högt kat värde. 2.000<br />
1001 ** 2 välfyllda inst album, det mest är postfriskt,<br />
som börjar med 9 öre Vapen, 3 öre<br />
Lejon, 13 ex Ringtyp, 20 ex Kongress/<br />
Förening samt även 22 BC/CB-par. 2.000<br />
1002 ** Postfriskt dubblettlager 1943-66 med par,<br />
strip och många högvalörer. 2.000<br />
1003 Samling 1855-modernt i 9 album, glest<br />
besatt klassisk del, div FDC, satser, häften<br />
bl a Postmästarhäfte 15 öre, militär med<br />
M 1 och M 8, minnespoststämplar och<br />
automathäften. 2.000<br />
1004 Parti ark och arkdelar O II-1920, bl a 5,<br />
8 och 10 öre O II, 5 öre Medaljong med<br />
VM krona och 2 stämplade ark Landstorm<br />
III. Kat värde över 65.000. 2.000<br />
1005 Samling 1855-1983 med äldre märken<br />
i bl kvalitet, blandat ost och stämplat,<br />
bl a ingår serie Landstorm II, Förening<br />
och postfriska 1930-talsserier. 1.800<br />
1006 ** Block, rullar och lösa märken med<br />
nom 5.200 samt dessutom skokartong<br />
med post- friska serier 1950-tal och<br />
framåt i pergamynkuvert. 1.700<br />
1007 Postens samlarblad 1993-2005 med<br />
nom 4.700 samt drygt 100 FDC 2000-tal. 1.700<br />
1008 Samling i 4 Estettalbum till 1999 samt<br />
2 andra album diverse, nom 4.800<br />
från 1975 och framåt, samlingen<br />
rel välfylld men inga par. 1.700<br />
1009 ** Postfriska serier, lösa märken och strip,<br />
mest från slutet 1930-tal och 1940-tal.<br />
F för serier 1938-mitten 1940 ca 35.000. 1.500<br />
1010 * Samling ost märken Vapen-1951, den äldre<br />
delen i mycket bl kvalitet, 1 och 5 kr<br />
Landstorm II, Kongress/Förening<br />
samt vackra bättre bandmärken mm. 1.500<br />
1011 ** Huvudsakligen postfrisk samling<br />
1886-1990-tal på Visirblad, med<br />
märken och häften. Nom 4.300. 1.500<br />
50<br />
ex 988<br />
ex 996<br />
ex 1000<br />
ex 993<br />
ex 990<br />
ex 1005<br />
ex 995<br />
ex 1014<br />
ex 992<br />
1012 *-** Insticksbok med ost/postfriskt med bl a<br />
10/12, 10/24, O II, Tvåfärgad Siffertyp. 1.500<br />
1013 Samling ost/postfriskt 1940-tal-1990 i<br />
2 Visiralbum. Nom 4.000. 1.500<br />
1014 Samling ost i 3 KaBe-album till 1984 och<br />
stämplat 1928-74 i 2 Visiralbum. 1.500<br />
1015 Stämplad samling 1855-1960-tal i 2 album<br />
med bl a 3 ex 1 kr Kongress och ost/postfr<br />
samling 1910-60-tal i 3 album. 1.500<br />
1016 Omfattande samling 1855-1989 i 5 fräscha<br />
Estettalbum. Omfattande samling med<br />
några extra sidor för stämplar/nyanser mm,<br />
det klassiska i bl kvalitet och mest stämplat,<br />
från 30-40-tal blandat med ostämplat. 1.500<br />
1017 Samling stämplat i 2 välvårdade Shaubekalbum,<br />
det äldre i något bl kvalitet, senare<br />
i normalkvalitet, en del modern med<br />
Prakt-Lyxstämplar. 1.500<br />
1018 Samling 1855-1956 mest stämplade frim,<br />
dock i mycket bl kvalitet, även def. 1.500<br />
1019 2 inst album med dubblettlager O II-1941<br />
med bl a 2 kr Kongress och 16 BC-CB-par. 1.500<br />
1020 Insticksalbum Vapen-bandmärken, blandat<br />
stämplat och ostämplat, mest i normalkval,<br />
med bl a 1 och 5 kr Landstorm II.<br />
Äldre värdering ca 25.000. 1.500<br />
1021 Relativt omfattande samling till 1977 i<br />
2 Leuchtturmalbum, nästan allt stämplat,<br />
inkl några märken med vackra stämplar. 1.500<br />
1022 ** Postfrisk samling 1967-87 i album samt<br />
en del senare ej monterat, nom 3.700,<br />
samt dessutom 90 rabattfrimärken. 1.400<br />
1023 ** Postfrisk samling (ej kpl) från 1965 i<br />
3 Safe-album inkl postfriskt och<br />
stämplat Garbo-block. Nom 3.800. 1.300<br />
1024 ** Häften och postfriska märken fram till<br />
början 1950-tal med en del högvalörer<br />
och vackra bandmärken. F 10.000 för<br />
häften och 10.000 för lösa märken. 1.300<br />
1025 ** Div enklare rullar och häften. 1.200<br />
1026 ** Postens samlarblad 2003-09 i 2 album.<br />
Nom 3.400. 1.200<br />
1027 ** Parti postfriska märken O II-1955, bl a<br />
5 kr Slottet på vitt papper. F 39.000. 1.200<br />
1028 Samling till 1989 i 2 Leuchtturmalbum,<br />
rel välfylld men något blandad kvalitet<br />
på det äldre, det mesta är stämplat, glest<br />
besatt på 1980-talet, dessutom dubblettalbum<br />
Vapen och framåt inkl några med<br />
vackra stämplar. 1.200