16.09.2013 Views

Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB

968 Synnerligen omfattande samling stämplade<br />

märken 1855-1956 monterad på folioblad.<br />

Skillingavsnittet i mycket bl kvalitet med<br />

rep och def men med alla valörer, från<br />

Vapen i bättre kvalitet med 9 öre (4 ex),<br />

17 öre (5 ex), gott om Ringtyp i nyanser,<br />

Landstorm I och II på varsitt rekbrev, serie<br />

Kongress, serie Förening i 4-block samt<br />

gott om Tjänste, Lösen och Militär. 8.000<br />

969 **-* 2 välfyllda Visirpärmar med Siffertyp<br />

till 1940-tal, det mesta är postfriskt.<br />

F över 140.000. 7.000<br />

970 Mycket omfattande och vackert monterad<br />

samling i 17 album förfilateli-modernt<br />

med mängder av märken, både stämplat<br />

och ostämplat samt FDC, bl a ingår O II<br />

i enheter, bättre bandmärkes-VM, många<br />

BC/CB-par, bruks-FDC mm. 7.000<br />

971 ** Lagerpärm, 48 sidor, välfylld med<br />

postfriskt 1890-tal-början 1970-tal,<br />

fram till 40-talet finns en del bättre<br />

valörer och senare även högvalörer.<br />

Mycket högt kat värde. 5.000<br />

972 **-* Mycket välbesatt samling till 1986 i<br />

Leuchtturmalbum, mest postfriskt/ost,<br />

många bra märken men delvis bl kval,<br />

bl a ingår 60 öre Emblem VM linjer,<br />

Landstorm II, Kongress, Förening, alla<br />

BC/CB-par. Högt katalogvärde. 5.000<br />

973 Samling 1855-1949, den äldsta delen i bl<br />

kvalitet, bl a ingår 4 sk bco (2 ex), Lejon,<br />

Vapen, bättre bandmärken även postfriska<br />

och vackra Tjänste 14. F 70.000. 5.000<br />

974 Omfattande samling på Verbisblad till<br />

1924 inkl Tjänste och Lösen, där endast<br />

ett fåtal märken saknas, flera med nyanser<br />

och vackra stämplar, delvis bl kvalitet<br />

men flera är mycket vackra, det mesta<br />

är stämplat. Högt katalogvärde.<br />

Försiktigt utrop. 5.000<br />

975 ** Välfylld samling till 1960 i KaBe-album,<br />

det äldre mest stämplat, senare blandat<br />

ostämplat/postfriskt, många bra märken<br />

men delvis bl kvalitet. Högt katalogvärde. 4.000<br />

976 **-* 3 Visirblad med bättre postfriska och ost<br />

märken Vapentyp till 1940-talet, många<br />

vackra postfriska, bl a Slottet tonat papper,<br />

Berzelius BC/CB, Linné BC/CB och 10 öre<br />

G V Små Siffror BC/CB. F 60.000. 4.000<br />

977 Omfattande samling 1855-1955 i Wennberg<br />

specialalbum, välfyllt med en del<br />

bättre märken, men delvis något blandad<br />

kval, många i flera nyanser, dock inga par. 4.000<br />

978 Mycket trevlig samling till 1974 i äldre<br />

Schaubekalbum. Välfyllt på det äldre dock<br />

bl kvalitet, bandmärken med en del lite<br />

bättre VM som 140 C cxz, 143 E a,<br />

144 C bz, BC/CB-par mm, många ex<br />

med rättvända stämplar, både på det<br />

äldre och det moderna. 4.000<br />

979 ** Postfrisk samling inkl dubbletter i<br />

tjockt insticksalbum Medaljong-1969,<br />

många bättre märken t ex BC/CB-par<br />

och högvalörer 1930-40-tal.<br />

Mycket högt katalogvärde. 3.500<br />

980 **-* Välbesatt samling i Leuchtturm klämfjäderpärm<br />

till 1985, från början 1940-talet<br />

mest postfriskt/ostämplat, det äldre mest<br />

stämplat med en del bättre märken, men<br />

delvis mycket bl kvalitet. Högt kat värde. 3.500<br />

981 *-** 7 Visirblad med ost-postfriska block Ringtyp<br />

13-1943, bl a 1 kr Medaljong, serier<br />

Landstorm I och III. F lågt räknat 57.000. 3.000<br />

982 **-* Mycket välfyllt inst album 1892-början<br />

1970-tal, bra sortering med en del bättre<br />

märken. F över 70.000. 3.000<br />

983 ** Kassett med postfriska märken 1928-59,<br />

någon enstaka Kongress, med många<br />

4-block som BC/CB-par, Svanar och<br />

Slottet, samt 3-strip, mest i mycket god<br />

kvalitet. F för bättre märken ca 52.000. 3.000<br />

984 **-* Omfattande samling till 1986 i Leuchtturmalbum,<br />

det mesta är ostämplat eller<br />

postfriskt, bl a ingår 60 öre Emblem VM<br />

linjer, Kongress och Förening kpl.<br />

Högt katalogvärde. 3.000<br />

985 ** Samling till 2009 i 3 Leuchtturmalbum<br />

med kassetter, det äldre glest besatt och i<br />

blandad kvalitet, från 1940-talet blandat<br />

ost och stämplat, 60-talet och framåt<br />

välbesatt. Nom 8.500. 3.000<br />

986 Äldre samling med varianter, stämplar,<br />

enheter, lokalpost och dubbletter. Intressant<br />

objekt, dock märken med def. 3.000<br />

987 Inst album med stämplade 4-block O II,<br />

Medaljong, Landstorm och fram till<br />

ca 1950 med många BC/CB-par. 3.000<br />

988 Äldre samling i Wennbergalbum till<br />

mitten 1930-tal, delvis mycket välfyllt,<br />

mycket är stämplat, dock är Landstorm II,<br />

Kongress och Förening ostämplat. En<br />

del nyanser på det klassiska, dessutom<br />

medföljer albumblad för övriga Norden. 3.000<br />

989 ** Samling postfriskt huvudsakligen i 5-strip<br />

1970-tal till ca <strong>2010</strong> samt några<br />

´ presentsatser. Nom 8.000. 2.800<br />

990 *-** Trevlig samling bandmärken till 1970-tal<br />

i 3 album, bl a bättre Postemblem,<br />

Förening inkl cx och grönblå,<br />

många BC/CB-par. F ca 30.000. 2.500<br />

991 (*)-** Inst album med ost-postfriska märken<br />

Lokal, Vapen, Ringtyp och O II, många<br />

bättre märken, några med intyg, dock även<br />

märken med def. Högt katalogvärde men<br />

måste besiktigas. 2.500<br />

992 Samling till 1981 på Schaubekblad i<br />

album, det mesta är ostämplat/postfriskt,<br />

välbesatt samling men delvis mycket bl<br />

kvalitet. Högt katalogvärde. 2.500<br />

993 Samling stämplade märken 1855-1966<br />

med 4 sk bco (3), 8 sk bco (2) i def-bl kval,<br />

i övrigt kan nämnas Land storm II på klipp,<br />

många BC/CB-par samt Tjänste och Lösen.2.500<br />

994 Intressant samling med mest stämplade<br />

par 1938-66, på brev med bl a många<br />

BC/CB-par, bl a Små Siffror. 2.500<br />

995 3 Leuchtturmalbum till 1986, delvis glest<br />

besatt, bl a välbesatt till 1924 med en del<br />

bättre som Vapen, Lejon, Ringtyp, 5 kr<br />

Landstorm II, Kongress och Förening kpl,<br />

delvis mycket bl kvalitet, på det moderna<br />

finns en del ostämplat. 2.500<br />

996 Samling inkl nyanser och stämplar från<br />

Sk bco-O II boktryck, bl a Svart och<br />

Brun Lokal, 9 öre Vapen och 17 öre Lejon,<br />

delvis blandad kvalitet. Högt katalogvärde.<br />

Besiktiga. 2.500<br />

997 Innehållsrikt diverseparti i album med<br />

osorterat material, bl a ingår många enheter<br />

Ringtyp-modernt, vissa BC/CB-par<br />

(bl kval), strip, ost serie Landstorm II,<br />

serie Förening mm. Måste ses. Lågt utrop. 2.500<br />

998 ** Postfrisk samling 1930-tal till ca <strong>2010</strong><br />

inkl en del automathäften/häften.<br />

Nom 7.300. 2.200<br />

49