Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB
1492<br />
ex 1532<br />
ex 1506<br />
ex 1529<br />
ex 1526<br />
1493<br />
NORDEN-SAMLINGAR<br />
1525 Årssatser 43 årssatser tidigt 1980-tal. 300<br />
1526 Intressant samling ca 1890-1950-tal på<br />
folioblad med bra delar Danmark med<br />
luftpost, påtryck, postfärje samt Finland<br />
med 3 ex 10 mark 1901, Vasautgåvan,<br />
serie Vapentyp Karelen. Kat värde<br />
försiktigt räknat över 40.000. 3.500<br />
1527 Trevlig samling fram till början 1940-tal<br />
med en mängd bättre märken, delvis<br />
bl kvalitet, bl a Norge V-påtryck och<br />
Legionen, dessutom en enklare äldre<br />
samling Hela Världen. 2.000<br />
1528 Samling i 4 Schaubekalbum till 1979,<br />
ej Sverige, från 1940-talet välfyllt med<br />
ost/postfriskt, det äldre rel mycket<br />
stämplat. Högt nominalvärde. 2.000<br />
ex 1500<br />
ex 1527<br />
ex 1509<br />
ex 1531<br />
ex 1537<br />
ex 1505<br />
1529 Samling stämplat Sverige till 1980 i 2<br />
Leuchtturmalbum, Finland till 1977 i rel<br />
välfyllt Visiralbum samt Island och Polen<br />
i Schaubekalbum delvis rel välbesatt,<br />
mest enklare märken och serier. 2.000<br />
1530 Visiralbum med ost/postfriskt Sverige<br />
bandmärken och framåt med nom 1.500<br />
dessutom 100 rabattfrimärken, Nordensamling<br />
till slutet 1950-tal i Estettalbum,<br />
välbesatt det mesta ostämplat, samt<br />
USA-samling mellan 1893-1950/60-tal. 1.500<br />
1531 Äldre samling till ca 1960 i 2 välbesatta<br />
album, med många bättre märken men<br />
mycket bl kvalitet. Högt katalogvärde,<br />
då allt räknades (även def) på 1980-talet<br />
över 50.000, dessutom Visirpärm med<br />
dubbletter inkl BC/CB-par. 1.500<br />
75