16.09.2013 Views

Auktion 130 dec 2010 - Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB

1492<br />

ex 1532<br />

ex 1506<br />

ex 1529<br />

ex 1526<br />

1493<br />

NORDEN-SAMLINGAR<br />

1525 Årssatser 43 årssatser tidigt 1980-tal. 300<br />

1526 Intressant samling ca 1890-1950-tal på<br />

folioblad med bra delar Danmark med<br />

luftpost, påtryck, postfärje samt Finland<br />

med 3 ex 10 mark 1901, Vasautgåvan,<br />

serie Vapentyp Karelen. Kat värde<br />

försiktigt räknat över 40.000. 3.500<br />

1527 Trevlig samling fram till början 1940-tal<br />

med en mängd bättre märken, delvis<br />

bl kvalitet, bl a Norge V-påtryck och<br />

Legionen, dessutom en enklare äldre<br />

samling Hela Världen. 2.000<br />

1528 Samling i 4 Schaubekalbum till 1979,<br />

ej Sverige, från 1940-talet välfyllt med<br />

ost/postfriskt, det äldre rel mycket<br />

stämplat. Högt nominalvärde. 2.000<br />

ex 1500<br />

ex 1527<br />

ex 1509<br />

ex 1531<br />

ex 1537<br />

ex 1505<br />

1529 Samling stämplat Sverige till 1980 i 2<br />

Leuchtturmalbum, Finland till 1977 i rel<br />

välfyllt Visiralbum samt Island och Polen<br />

i Schaubekalbum delvis rel välbesatt,<br />

mest enklare märken och serier. 2.000<br />

1530 Visiralbum med ost/postfriskt Sverige<br />

bandmärken och framåt med nom 1.500<br />

dessutom 100 rabattfrimärken, Nordensamling<br />

till slutet 1950-tal i Estettalbum,<br />

välbesatt det mesta ostämplat, samt<br />

USA-samling mellan 1893-1950/60-tal. 1.500<br />

1531 Äldre samling till ca 1960 i 2 välbesatta<br />

album, med många bättre märken men<br />

mycket bl kvalitet. Högt katalogvärde,<br />

då allt räknades (även def) på 1980-talet<br />

över 50.000, dessutom Visirpärm med<br />

dubbletter inkl BC/CB-par. 1.500<br />

75