48 ex 973 ex 984 ex 975 ex 972 ex 979 ex 968 ex 974 ex 976 ex 977 ex 980 ex 978 ex 986
968 Synnerligen omfattande samling stämplade märken 1855-1956 monterad på folioblad. Skillingavsnittet i mycket bl kvalitet med rep och def men med alla valörer, från Vapen i bättre kvalitet med 9 öre (4 ex), 17 öre (5 ex), gott om Ringtyp i nyanser, Landstorm I och II på varsitt rekbrev, serie Kongress, serie Förening i 4-block samt gott om Tjänste, Lösen och Militär. 8.000 969 **-* 2 välfyllda Visirpärmar med Siffertyp till 1940-tal, det mesta är postfriskt. F över 140.000. 7.000 970 Mycket omfattande och vackert monterad samling i 17 album förfilateli-modernt med mängder av märken, både stämplat och ostämplat samt FDC, bl a ingår O II i enheter, bättre bandmärkes-VM, många BC/CB-par, bruks-FDC mm. 7.000 971 ** Lagerpärm, 48 sidor, välfylld med postfriskt 1890-tal-början 1970-tal, fram till 40-talet finns en del bättre valörer och senare även högvalörer. Mycket högt kat värde. 5.000 972 **-* Mycket välbesatt samling till 1986 i Leuchtturmalbum, mest postfriskt/ost, många bra märken men delvis bl kval, bl a ingår 60 öre Emblem VM linjer, Landstorm II, Kongress, Förening, alla BC/CB-par. Högt katalogvärde. 5.000 973 Samling 1855-1949, den äldsta delen i bl kvalitet, bl a ingår 4 sk bco (2 ex), Lejon, Vapen, bättre bandmärken även postfriska och vackra Tjänste 14. F 70.000. 5.000 974 Omfattande samling på Verbisblad till 1924 inkl Tjänste och Lösen, där endast ett fåtal märken saknas, flera med nyanser och vackra stämplar, delvis bl kvalitet men flera är mycket vackra, det mesta är stämplat. Högt katalogvärde. Försiktigt utrop. 5.000 975 ** Välfylld samling till 1960 i KaBe-album, det äldre mest stämplat, senare blandat ostämplat/postfriskt, många bra märken men delvis bl kvalitet. Högt katalogvärde. 4.000 976 **-* 3 Visirblad med bättre postfriska och ost märken Vapentyp till 1940-talet, många vackra postfriska, bl a Slottet tonat papper, Berzelius BC/CB, Linné BC/CB och 10 öre G V Små Siffror BC/CB. F 60.000. 4.000 977 Omfattande samling 1855-1955 i Wennberg specialalbum, välfyllt med en del bättre märken, men delvis något blandad kval, många i flera nyanser, dock inga par. 4.000 978 Mycket trevlig samling till 1974 i äldre Schaubekalbum. Välfyllt på det äldre dock bl kvalitet, bandmärken med en del lite bättre VM som 140 C cxz, 143 E a, 144 C bz, BC/CB-par mm, många ex med rättvända stämplar, både på det äldre och det moderna. 4.000 979 ** Postfrisk samling inkl dubbletter i tjockt insticksalbum Medaljong-1969, många bättre märken t ex BC/CB-par och högvalörer 1930-40-tal. Mycket högt katalogvärde. 3.500 980 **-* Välbesatt samling i Leuchtturm klämfjäderpärm till 1985, från början 1940-talet mest postfriskt/ostämplat, det äldre mest stämplat med en del bättre märken, men delvis mycket bl kvalitet. Högt kat värde. 3.500 981 *-** 7 Visirblad med ost-postfriska block Ringtyp 13-1943, bl a 1 kr Medaljong, serier Landstorm I och III. F lågt räknat 57.000. 3.000 982 **-* Mycket välfyllt inst album 1892-början 1970-tal, bra sortering med en del bättre märken. F över 70.000. 3.000 983 ** Kassett med postfriska märken 1928-59, någon enstaka Kongress, med många 4-block som BC/CB-par, Svanar och Slottet, samt 3-strip, mest i mycket god kvalitet. F för bättre märken ca 52.000. 3.000 984 **-* Omfattande samling till 1986 i Leuchtturmalbum, det mesta är ostämplat eller postfriskt, bl a ingår 60 öre Emblem VM linjer, Kongress och Förening kpl. Högt katalogvärde. 3.000 985 ** Samling till 2009 i 3 Leuchtturmalbum med kassetter, det äldre glest besatt och i blandad kvalitet, från 1940-talet blandat ost och stämplat, 60-talet och framåt välbesatt. Nom 8.500. 3.000 986 Äldre samling med varianter, stämplar, enheter, lokalpost och dubbletter. Intressant objekt, dock märken med def. 3.000 987 Inst album med stämplade 4-block O II, Medaljong, Landstorm och fram till ca 1950 med många BC/CB-par. 3.000 988 Äldre samling i Wennbergalbum till mitten 1930-tal, delvis mycket välfyllt, mycket är stämplat, dock är Landstorm II, Kongress och Förening ostämplat. En del nyanser på det klassiska, dessutom medföljer albumblad för övriga Norden. 3.000 989 ** Samling postfriskt huvudsakligen i 5-strip 1970-tal till ca <strong>2010</strong> samt några ´ presentsatser. Nom 8.000. 2.800 990 *-** Trevlig samling bandmärken till 1970-tal i 3 album, bl a bättre Postemblem, Förening inkl cx och grönblå, många BC/CB-par. F ca 30.000. 2.500 991 (*)-** Inst album med ost-postfriska märken Lokal, Vapen, Ringtyp och O II, många bättre märken, några med intyg, dock även märken med def. Högt katalogvärde men måste besiktigas. 2.500 992 Samling till 1981 på Schaubekblad i album, det mesta är ostämplat/postfriskt, välbesatt samling men delvis mycket bl kvalitet. Högt katalogvärde. 2.500 993 Samling stämplade märken 1855-1966 med 4 sk bco (3), 8 sk bco (2) i def-bl kval, i övrigt kan nämnas Land storm II på klipp, många BC/CB-par samt Tjänste och Lösen.2.500 994 Intressant samling med mest stämplade par 1938-66, på brev med bl a många BC/CB-par, bl a Små Siffror. 2.500 995 3 Leuchtturmalbum till 1986, delvis glest besatt, bl a välbesatt till 1924 med en del bättre som Vapen, Lejon, Ringtyp, 5 kr Landstorm II, Kongress och Förening kpl, delvis mycket bl kvalitet, på det moderna finns en del ostämplat. 2.500 996 Samling inkl nyanser och stämplar från Sk bco-O II boktryck, bl a Svart och Brun Lokal, 9 öre Vapen och 17 öre Lejon, delvis blandad kvalitet. Högt katalogvärde. Besiktiga. 2.500 997 Innehållsrikt diverseparti i album med osorterat material, bl a ingår många enheter Ringtyp-modernt, vissa BC/CB-par (bl kval), strip, ost serie Landstorm II, serie Förening mm. Måste ses. Lågt utrop. 2.500 998 ** Postfrisk samling 1930-tal till ca <strong>2010</strong> inkl en del automathäften/häften. Nom 7.300. 2.200 49