40 ex 746 710 625 703 708 754 667 691 ex 745 753 619 616 755 654 743 747
704 261, 262 5 och 15 öre Nya Sverige i varsitt BC, CB ** postfriskt ark. 1.000 705 266 BC, 5 öre G V 80 år. Mycket fräscht CB ** postfriskt ark. 800 706 269 BC, 10 öre Små Siffror. Fräsch arkdel med CB ** 8 CB- resp BC-par. 1.500 707 318 BC 5 öre Ling. Fräscht postfriskt ark BC- och CB ** CB-par. 800 708 320 BC 10 öre Berzelius. Ovanligt rekbrev till Australien frank med häftesblock med 5 märken (2 BC-par) st VÄNERSBORG 18.7.39. 500 709 320 CB ** 10 öre Berzelius. Postfriskt CB i 4-block i Praktkvalitet. 500 710 320 A, 30 och 10 öre Berzelius på lokalt 322 A expressbrev mak med anilinstämpel POSTENS EXPRESS, på baksidan ank st STOCKHOLM 1 16.11.39. 300 711 321 BC ** Linné. 2 välcentrerade postfriska 4-block i mycket fräscht häfte, 1 block med bred marginal. 400 712 332 BC ** 5 kr Slottet. Postfriskt 12-block med nedre arkmarginal med 2 ex BC par och 8 ex 4-sid. F 11.400. 700 713 332 BC, 5 kr Slottet. Postfriska mycket vackra- CB ** Praktpar BC- och CB-sid. 800 714 332 CB 5 kr Slottet. Vackert CB-sid par med flera m fl märken på paketadresskort (veck) till USA stämplat STOCKHOLM TULL 7.9.46. 300 715 344 BB G V 85 år. Mycket vackert, stämplat 4-block MALMÖ 29.6.43. 300 716 471-75 ** Stockholmia 55. 9 postfriska 9-blockserier. 600 717 471-75 ** Stockholmia 55. 9 postfriska 9-blockserier. 600 718 471-75 ** Stockholmia 55. 6 postfriska 9-blockserier. 400 719 471-75 Stockholmia 55. 9-blockserie st utgivningsdagen BROMMA 1.7.55. Ovanligt. 700 720 471-75 Stockholmia 55. 9-blockserie stämplade BROMMA 1 4.7.55. Ovanligt med bruksstämplar. 500 721 613 A 10 öre single på extremt litet brev, 26 x 47 mm, stämplat FARSTA 5, med bevarat innehåll. Sällsynt i modern tid. 300 722 SS 3 Greta Garbo. Souvenirark med Praktst POSTEN GLOBEN 28.9.05 mitt på varje märke. 300 723 SS 3 Greta Garbo. Souvenirark med perfekt placerad st KARLSBORG 30.9.05. 300 BUNTAR (säljes i befintligt skick, bör besiktigas) 724 9, 14, 50 7 buntar 12 öre Vapen samt 1 bunt vardera av 3 öre Lejon och 10 på 12 öre. 400 725 O II <strong>130</strong> buntar 10 öre O II, kopparoch boktryck. 1.000 726 O II 5 öre (31), 10 öre (22), 15 öre (2), 20 öre (10), 30 öre (5) samt 50 öre (3). 700 727 Medal- 5 öre (41), 10 öre (119), 20 öre (12), 1 kr jong (3) samt 4 öre Lilla Riksvapnet (20). 1.000 728 Parti buntar med olika märken, 12 och 30 öre Ringtyp, O II 5 öre (8 ex), 20 öre (6 ex), 30 öre (4 ex), Siffertyp (13 ex), Stora Tjänste (13 ex) varav 2 500-buntar. 400 729 41 (genomgångna?) buntar, bl a O II (14). 300 730 2 kg buntar, många moderna märken. 300 KURIOSA 731 Slania 23 olika Slania-märken med tungviktsboxare inkl originalfoldern för montering. 300 732 Slania VM Boxning, 2 kpl serier med 23 olika märken samt 20 olika extra märken. 300 733 Ti 2, 3 Aftonbladet 2 olika tidningsmärken använda 1991 resp 1993 samt Expressen 1995 på försändelser, 7 kr Sigismund otandad och i större format på brev, svenska och tyska frankeringsetiketter på 60 försändelser inkl rek, handstämplade. 300 734 16 ex med div smärre varianter och stämplar. 300 735 Gravyrer 4 gravyrer under lupp ex 381 från 2004, Slanias 1.000:e frimärke litografi av gravyren, Slania 70 år, dessutom en del postfriskt samt Postens gåvor mm. 300 736 Turist- 2 häften HTV 3, 7 försändelser samt kort porto frank med reklam om Expressenmärke. 300 737 30 internationella svarskuponger 50 på 40 öre st MJÖLBY 18.2.53 (29 ex) samt 1 holländsk. 300 738 Träkoffert som innehållit Hans Lagerlöfs donation till Postmuseum, med Lagerlöfs namnchiffer. MÅSTE AVHÄMTAS. 300 HELSAKER 739 Fk 15, 71 3 på 2 öre med omskrift. Sällsynt franko- kuvert tilläggsfrankerat med 1 öre i 2 ex och lätta stämplar STOCKHOLM 31.12.20. 400 740 Stort dubblettparti beg/obeg helsaker, ca 4 kg. 400 LOKALPOST 741 H 7 Göteborg. Brevkort-helsak. 3 öre blå med oval röd stämpel och kvarvarande rivkant. 300 742 6, 8 Stockholms Privata Lokalpost. 20 öre på 2 kr samt 4 öre på 50 öre på kvittens av årsavgift st STOCKHOLM LOKALPOST 22 FEB 1926. 500 743 H 12 4 öre kortbrev med avsändare ”Stockholms Stads Kassakontor”. Trots mindre skador ett ovanligt objekt med både STADSPOS- TEN och III. 500 744 Stockholms Stadspost. 3 beg helsaker, varav 1 lösenbelagd. 300 745 Sundsvall. 2 bruksbrev frankerade med 4 öre (2 ex) resp 8 öre. 800 746 1-4 Södertälje. 4 vackra bruksbrev frankerade med singlar av nr 1, 2 resp 3 samt par av nr 4. Ovanligt objekt. 800 747 Södertälje. Ofrankerat kuvert i mycket gott skick med anilinstämpel LOKAL- POSTEN SÖDERTÄLJE 4 ÖRE och kringla. Sällsynt objekt. 500 748 2 B Umeå, 8 öre 3-sid. 3 bruksförsändelser 1945-46 med singlefrankeringar, dessutom fil brev Eskilstuna mm. 300 749 ** Östersund. 4 öre grön och 6 öre röd i otandade par, 8 öre blå otandat i par med ensidigt perforerat märke. 400 750 Samling 1-3:e perioden, en del FDC men även stämplade/ost märken och överfrank bruksbrev Karlskrona. 400 751 6 Visirblad med postfriska märken samt Lund helsak PT 1 obeg, skriften Lokalpostsamlaren nr 1-3, div enklare skrivelser från lokalposten. 300 752 6 bruksbrev, bl a Helsingborg och Lund. 400 753 Ofrankerat kuvert i mycket gott skick st LOKALPOSTEN GÄVLE Tel 508. 400 KRASCHPOST 754 Ett av endast 2 kända rekbrev från Bore som sjönk 30.12.99. Originalkuvert som bärgats 20.8.00, torkats och försetts med originalreketikett och ankomststämplat STOCKHOLM 12.9.00. Artiklar bifogas. Underbart UTSTÄLLNINGSOBJEKT. 5.000 755 168, 178 1 kr och 15 öre på brandskadad postför- skottsavi från branden vid postkontoret i Arjeplog 1937. 500 41