13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 74. AUKCE – BRNO – 17. 7. 2011Pešicová Jaroslava grafička, malířka, studium na Vyšší škole uměleckého prŧmyslu u Dillingera, Tondla, na AVUu Sychry, Holého, členka skupiny ETAPA - další členové: Brýdlová, Burin, Grim, Gruber, Honcová, Kiml, Klimeš,Kocmanová, Koliha, Kouba, Obrátil, Pacík, Ronovský, Slavíček, Synáček, členka SČUG Hollar, SVU MÁNES,zastoupena v Národní galerii Praha, National Gallery of Art, Washington, USA a v dalších galeriích, výstavy po celémsvětě, např. v Rakousku, Belgii, Francii, Jugoslávii, jenom výčet literatury o ní zabírá více neţ celostránkový sloupecve Slovníku (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)99 Minařík Jan B. (1862-1937)"Kohout se slepicemi u dřevěnice v zimě" ............................................................................................................ 28 000 Kčmistrovský galerijní komorní olej na dřevěné desce, signováno, kolem roku 1900, skvělá práce významného mařákovce, luxusnírám francouzského typu, skvělý celek, skvělá nabídka, 24,5 x 20,5 (38 x 34,5)Minařík Jan B. malíř a grafik, krajinář, studium na UPŠ Praha u Františka Ţeníška a na AVU Praha u Julia Mařáka,excelentní představitel mařákovy školy, 1907 tvořil se Slavíčkem v Paříţi, zastoupen v řadě evropských galerií, včetněNárodní galerie v Praze, sběratelsky velmi ceněný a hledaný autor, v roce 1938 byla v Praze uspořádaná posmrtná výstavas jeho 159 obrazy (Toman, Lexicon of the CVA)100 Tichý František (1896-1961)"Paganini - plakát k výstavě" ..................................................................................................................................... 39 500 Kčmistrovská litografie, signováno, datováno 1942, plakát k výstavě v Galerii Jos. R. Vilímka od 31.3 do 21.4, v textu plakátu"Ţidŧm nepřístupno," otřesné svědectví doby, do sbírky muzea, 100 x 70 (110,5 x 81)Tichý František vynikající český malíř, kreslíř a grafik, jeho práce patří k tomu nejlepšímu z českého malířství 20.století, studium na praţské akademii u Obrovského a Krattnera, odchod do Francie, výstavy u nás i ve světě, širokézastoupení v Národní Galerii i v řadě světových galerií, zaslouţilý umělec, řada monografií o tomto slavném malíři, např.monografie "Tichý František - Grafické dílo" od Frant. Dvořáka (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)NEOBRAZOVÁ ČÁST poloţky 101-120101 Gutfreund Otto (1889-1927)"Don Quijote" .................................................................................................................................................................... 35 000 Kčpozdější bronzový odlitek na kvalitní těţké mramorové desce, signováno, reprezentativní, výška odlitku 42cm, výška desky 7cm,rozměr 40 x 25, celková výška 49cmGutfreund Otto sochař, studium na keramické škole v Bechyni a na umělecko prŧmyslové škole v Praze, před prvnísvětovou válkou studijní pobyty ve Francii, Anglii, Německu, Holandsku, v letech 1914 - 1920 opět ve Francii, po dobuprvní světové války slouţil jako voják ve francouzské cizinecké legii, vystavoval ve Skupině výtvarných umělcŧa v Mánesu, v Tomanovi výčet jeho nejznámějších děl (Toman) ...viz také 103102 Wagner Josef (1901-)"Hlava mladého muţe" ................................................................................................................................................. 18 500 Kčmistrovská kamenosochařská práce v pískovci, signováno, nedatováno, velmi kvalitní a reprezentativní, skvělá nabídka, výška50cm, šířka 32cmWagner Josef sochař, restaurátor, pedagog, narozen v Jaroměři, studoval na AVU v Praze u profesorŧ J. Štursy a O,Španiela a u profesora O. Guttfreunda školu stavební plastiky na UMPRUM v Praze, pŧsobil jako profesor speciálníhoateliéru uţitého sochařství na VŠUP v Praze, od roku 1924 se věnoval restaurování, mnoţství výstav, široký výčetliteratury o tomto umělci (Slovník Chagall)103 Gutfreund Otto (1889-1927) ...viz také 101"Ţenský akt s rukama na hlavě" ............................................................................................................................... 39 000 Kčpozdější bronzový odlitek na mramorovém podstavci, signováno písmenem G, výška odlitku 41,5cm, celková výška 46,5cm104 Luxusní podstavec pod lampu ............................................................................................................................ 3 900 Kčmajolika ručně malovaná, zdobená figurálním motivem dvou koroptví u paty dubu, značeno dvěma rybami v oválu - vtlačovanáznačka, kolem roku 1900, skvělá práce, na zadním zeleném listu oklep, 2 listy vlevo lepené, výška 25cm105 Plastika "Hlava dívky s hlavou kočičky" ......................................................................................................... 150 Kčkeramika glazovaná, ručně malovaná, značeno vtlačovanou značkou, kolem roku 1920, výška 12,5cm, šířka 13cm106 Ţardiniéra ..................................................................................................................................................................... 1 200 Kčkeramika modře glazovaná, ručně malovaná ve stylu geometrické secese, značeno čísly, pŧvodně byla určena na tři druhy bonbonŧpři stolování, ale byla pouţívána pod květiny, designový sběratelský kus, kolem roku 1895, nepatrný oklep na spodní hraně, výška19cm, délka 38cm, hloubka 20cm_ 22 _