13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 74. AUKCE – BRNO – 17. 7. 2011188 Mareček Bohumil (1884-1962)"Česká chalupa" .................................................................................................................................................................. 7 900 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1940, vzadu autorský štítek s názvem a záručním listem, skvělá práceskvělého malíře, ţáka Hynaise a Ţeníška, široký ručně řezaný zlacený rám, 49,5 x 65,5 (64 x 80)Mareček Bohumil malíř, figuralista, studium na UMPRUM u Lišky, Jeneweina, Maška, na praţské akademii u Hynaisea Ţeníška, soukromě pak v Mnichově a Římě, výborný český malíř první poloviny 20. století (Toman, Slovník Chagall)189 Medek"Vysoké tatry - Prostredný hrot" ................................................................................................................................ 4 500 Kčmistrovský olej na malířské desce se strukturou plátna, signováno Medek, datováno 1965, vzadu název a znovu signatura Medek,neurčili jsme o kterého Medka jde, kvalitní profesionální práce, 35 x 50 (45,5 x 60)190 Prokop Rudolf (1926-1969)"Hráči karet" ..................................................................................................................................................................... 16 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno vlevo dole špatně čitelně, špatně čitelná datace 1969, vzadu štítek Svazu čsl. umělcŧ,výjimečná figurální práce, nerámováno, pouze na blind rámu, reprezentativní, 70 x 100Prokop Rudolf malíř, grafik, narozen v Českém Těšíně, studoval na SUPŠ ve Zlíně, spolupracoval s loutkovým filmem,v roce 1947 se výtvarně podílel na slavném filmu Hermíny Týrlové "Vzpoura hraček," vystavoval v Praze, Ostravě,Katovicích atd., jeden z nejlepších moravských figuralistŧ kolem poloviny minulého století (Slovník Chagall)191 neznámý autor"Hrad Helfštýn s Týnem" ............................................................................................................................................... 6 500 Kčkombinovaná technika - tempera, kvaš, lepené větvičky mechu apod., výborná práce naivního umělce z roku 1907, dřevěný ručněřezaný lidový rám, rarita s uměleckou i dokumentační hodnotou, muzeální poloţka, 50 x 60 (68,5 x 76)192 Verţakovský Karel (1924-1963)"Zátiší s chlebem a houskami" ................................................................................................................................... 16 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1952, skvělá práce malíře pŧvodně ze SSSR, který vystudoval Akademiiv Praze, kde také ţil a tvořil, skvělá nabídka, 55,5 x 65 (64,5 x 74,5)Verţakovský Karel malíř, sochař ruského pŧvodu, narodil se v Tyvrově na Ukrajině, ţil a tvořil v Praze, studiumna praţské akademii u profesora Obrovského, vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval sesurrealisticky a abstraktně laděné malbě, řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech realizovány samostatnévýstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a Galerii Rŧţový kopeček, Cheb 1995 (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)193 Jeţek Stanislav (1904-2001)"Kovář u výhně v kovárně" ........................................................................................................................................ 16 000 Kčmistrovský olej na dřevěné překliţce, signováno, datováno 1932, skvěle vystiţená atmosféra kovářské dílny výborným malířem,vzadu připnuto povídání o malíři, pŧvodní dobový rám, 44,5 x 51 (58,5 x 64,5)Jeţek Stanislav malíř, narozen v Bystřici pod Hostýnem, studium na akademii v Praze u profesora Nechleby, v roce 1936absolvoval jednoroční studijní pobyt u Františka Kupky v Paříţi, účastnil se řady výstav SVU Mánes, v Lexiconu dlouhývýčet výstav počínající v roce 1928, zastoupen v Národní galerii (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)194 Švabinský Max (1873-1962) ...viz také 22"Rybář" ...................................................................................................................................................................................... 900 Kčmistrovská barevná litografie, signováno, nedatováno, okolo 1930, pŧvodní adjustace, 39 x 41,5 (44 x 47)195 Šipula J."Rybářské zátiší" ................................................................................................................................................................ 2 600 Kčolej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, jistě potěší kaţdého rybáře, 37 x 46 (48 x 58)196 Jaroněk Bohumír (1866-1933)"Štramberk se studnou" ............................................................................................................................................... 19 000 Kčmistrovský barevný dřevoryt, nesignováno, datováno vzadu 1908, dále vzadu text "Pozdější úprava štočku pro plakát výstavy z roku1903, uţší varianta," sběratelský unikát, pŧvodní adjustace v secesním rámu, jedinečná sběratelská nabídka, 44 x 38,5 (66 x 55,5)Jaroněk Bohumír vynikající malíř a grafik, autodidakt, rodák ze Zlína, zakladatel Valašského muzea v Roţnově, zaloţila vedl dílny na keramiku a porcelán ve Valašském Meziříčí a Roţnově, delší dobu tvořil ve Štramberku, jeho obrazya dřevoryty mu zajistily jako prvnímu z ČECHŦ členství v prestiţním vídeňském HAGENBUNDU, známý český malířvystavující po celé Evropě, jeho dřevoryty patří ke skvostŧm české grafiky, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava (Toman,Lexicon of the CVA, Regionální umění ve sbírkách GVUO v Ostravě)_ 31 _