13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 74. AUKCE – BRNO – 17. 7. 2011180 Zrcadlo nástěnné v unikátním rámu s florentinskou řezbou .............................................................. 95 000 Kčbohatá řezba ve dřevě, polychromovaná a zlacená, 19. století, stav dobrý, i kdyţ na několika místech schází kousky řezby, ale v takbohaté řezbě jde o vizuálně těţko postiţitelné chyby, sběratelský i vysoce reprezentativní kus, MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA, celkovýrozměr 250 x 130cm, vlastní zrcadlo 185 x 80cm. Porovnáním rozměrŧ lze vydedukovat MIMOŘÁDNOU ŠÍŘKU vlastního rámu.Bude draţeno podle fotografie, prohlídka před aukcí není moţná. Tomu je přizpůsobená i nízká vyvolávací cenaVzhledem k velikosti nelze nabídnout fotografii celku, zrcadlo visí u majitele. Přesto lze z pořízených záběrů vidět monumentaliturámu i případné malé nedostatky. Tato položka bude dražena podle fotografie, prohlídka před aukcí není možná, tomu jepřizpůsobená i nízká vyvolávací cena, která zohledňuje i drobné vady rámuOBRAZOVÁ ČÁST poloţky 181-200181 Galbavý Rudolf (1951-)"Měsíční levitace" ............................................................................................................................................................... 4 900 Kčolej-tempera na lepence, signováno, datováno 2009, 55 x 42 (74 x 60)Galbavý Rudolf narozen ve Vracově na Jiţní Moravě, autodidakt, je fascinován prŧmyslovou a městskou krajinou,kterou podává v idylicky snové poloze, podobně jako Zrzavý nachází v surové prŧmyslové realitě poezii, tohle dokáţe jenmálo umělcŧ, několik výstav v regionu, zastoupen v soukromých sbírkách...viz také 239182 Schwaiger Hanuš (1854-1912)"Pohádka - Vypravování" ........................................................................................................................................... 13 500 Kčmistrovská galerijní kresba tuţkou a uhlem, signum nenalezeno, vzadu několik posudkŧ o pravosti autorství, kolem roku 1890,luxusní umělecká adjustace, patří mezi skvosty české kresby 19. století, 26 x 58 (62 x 92)Schwaiger Hanuš malíř, kreslíř, návrhář a ilustrátor, studoval na akademii ve Vídni u H. Makarta, profesor na akademiiv Praze, významný a slavný český malíř 19. a počátku 20. století, podle jeho návrhŧ byly vytvořeny Vodník a Krysař -nejznámější gobelíny valaško-meziříčské manufaktury, z autorŧ představovaných na našich aukcích patřili mezi jeho ţákyOldřich Blaţíček, Jaroslav Grus, František Hanuš Hérink, Emil Hlavica, Adolf Jelínek, Josef Koudelka, Vilém Kreibich,Oldřich Lasák, Josef Loukota, Otakar Marvánek, František Xaver Naske, Jan Pašek, Vojtěch Hynek Popelka, AntonínProcházka, František Xaver Procházka a další, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie (v Tomanovi více neţ čtyřicelostránkové sloupce)183 Sänger H."Jezero ve vysokých horách" ........................................................................................................................................ 1 300 Kčolej na sololitu, signováno, kolem roku 1945, nerámováno, 63 x 92184 neurčeno"Letní podhorská krajina" ............................................................................................................................................. 1 200 Kčolej-tempera na kartonu, signováno, nepřečteno, datováno 1952, zaskleno, rám z doby, 32,5 x 46 (46 x 59,5)185 Horký František (1907-)"Z Vysokých Tater" ........................................................................................................................................................... 1 800 Kčmistrovský olej na malířské lepence, signováno vlevo dole, vpravo dole nečitelný text, kvalitní profesionální práce, kvalitní rámze světle hnědého dřevěného masivu, 24 x 35 (36,5 x 47)Horký František malíř, narozen v Praze, studoval na malířské škole arch. Masáka, vystavoval v Bratislavě, Košicícha v Uţhorodě (Toman, Slovník Chagall)186 Matoušek Otto (1890-1977)"Legionářská hlídka na magistrále" .......................................................................................................................... 7 500 Kčolej na dřevěné desce, signatura vlevo dole částečně kryta lištou, kolem roku 1918, práce velmi významného malíře - legionáře, ţákaPreislera a Pirnera, kvalitní široký umělecký rám zlaté barvy, vysoká umělecká i dokumentační hodnota, 47,5 x 37,5 (65 x 56,5)Matoušek Otto malíř, grafik, absolvent praţské akademie u Loukoty, Bukovace, Preislera a Pirnera, během první světovéválky legionář, od roku 1925 ţil trvale v Českých Budějovicích, iniciátor vzniku Sdruţení jihočeských výtvarníkŧ, dálečlen SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a ocenění, zastoupen v Národní Galerii Praha, Alšově jihočeské galerii v Hlubokénad Vltavou a jinde (Toman, Slovník Chagall)187 Obst Ludvík (1900-)"Zátiší s malovanými hrnci, citronem a zeleninou" ............................................................................................ 4 600 Kčolej na malířské lepence, signováno, kolem roku 1930, příjemná profesionální práce, kvalitní umělecký rám, 40 x 48,5 (56,5 x 66,5)Obst Ludvík malíř, pedagog, malířsky se vzdělával soukromě u malířŧ J. Novotného a J. Kutmana, pŧsobil jako učitel(Toman, Slovník Chagall)_ 30 _