KATALOG 74. AUKCE – BRNO – 17. 7. 2011180 Zrcadlo nástěnné v unikátním rámu s florentinskou řezbou .............................................................. 95 000 Kčbohatá řezba ve dřevě, polychromovaná a zlacená, 19. století, stav dobrý, i kdyţ na několika místech schází kousky řezby, ale v takbohaté řezbě jde o vizuálně těţko postiţitelné chyby, sběratelský i vysoce reprezentativní kus, MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA, celkovýrozměr 250 x 130cm, vlastní zrcadlo 185 x 80cm. Porovnáním rozměrŧ lze vydedukovat MIMOŘÁDNOU ŠÍŘKU vlastního rámu.Bude draţeno podle fotografie, prohlídka před aukcí není moţná. Tomu je přizpůsobená i nízká vyvolávací cenaVzhledem k velikosti nelze nabídnout fotografii celku, zrcadlo visí u majitele. Přesto lze z pořízených záběrů vidět monumentaliturámu i případné malé nedostatky. Tato položka bude dražena podle fotografie, prohlídka před aukcí není možná, tomu jepřizpůsobená i nízká vyvolávací cena, která zohledňuje i drobné vady rámuOBRAZOVÁ ČÁST poloţky 181-200181 Galbavý Rudolf (1951-)"Měsíční levitace" ............................................................................................................................................................... 4 900 Kčolej-tempera na lepence, signováno, datováno 2009, 55 x 42 (74 x 60)Galbavý Rudolf narozen ve Vracově na Jiţní Moravě, autodidakt, je fascinován prŧmyslovou a městskou krajinou,kterou podává v idylicky snové poloze, podobně jako Zrzavý nachází v surové prŧmyslové realitě poezii, tohle dokáţe jenmálo umělcŧ, několik výstav v regionu, zastoupen v soukromých sbírkách...viz také 239182 Schwaiger Hanuš (1854-1912)"Pohádka - Vypravování" ........................................................................................................................................... 13 500 Kčmistrovská galerijní kresba tuţkou a uhlem, signum nenalezeno, vzadu několik posudkŧ o pravosti autorství, kolem roku 1890,luxusní umělecká adjustace, patří mezi skvosty české kresby 19. století, 26 x 58 (62 x 92)Schwaiger Hanuš malíř, kreslíř, návrhář a ilustrátor, studoval na akademii ve Vídni u H. Makarta, profesor na akademiiv Praze, významný a slavný český malíř 19. a počátku 20. století, podle jeho návrhŧ byly vytvořeny Vodník a Krysař -nejznámější gobelíny valaško-meziříčské manufaktury, z autorŧ představovaných na našich aukcích patřili mezi jeho ţákyOldřich Blaţíček, Jaroslav Grus, František Hanuš Hérink, Emil Hlavica, Adolf Jelínek, Josef Koudelka, Vilém Kreibich,Oldřich Lasák, Josef Loukota, Otakar Marvánek, František Xaver Naske, Jan Pašek, Vojtěch Hynek Popelka, AntonínProcházka, František Xaver Procházka a další, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie (v Tomanovi více neţ čtyřicelostránkové sloupce)183 Sänger H."Jezero ve vysokých horách" ........................................................................................................................................ 1 300 Kčolej na sololitu, signováno, kolem roku 1945, nerámováno, 63 x 92184 neurčeno"Letní podhorská krajina" ............................................................................................................................................. 1 200 Kčolej-tempera na kartonu, signováno, nepřečteno, datováno 1952, zaskleno, rám z doby, 32,5 x 46 (46 x 59,5)185 Horký František (1907-)"Z Vysokých Tater" ........................................................................................................................................................... 1 800 Kčmistrovský olej na malířské lepence, signováno vlevo dole, vpravo dole nečitelný text, kvalitní profesionální práce, kvalitní rámze světle hnědého dřevěného masivu, 24 x 35 (36,5 x 47)Horký František malíř, narozen v Praze, studoval na malířské škole arch. Masáka, vystavoval v Bratislavě, Košicícha v Uţhorodě (Toman, Slovník Chagall)186 Matoušek Otto (1890-1977)"Legionářská hlídka na magistrále" .......................................................................................................................... 7 500 Kčolej na dřevěné desce, signatura vlevo dole částečně kryta lištou, kolem roku 1918, práce velmi významného malíře - legionáře, ţákaPreislera a Pirnera, kvalitní široký umělecký rám zlaté barvy, vysoká umělecká i dokumentační hodnota, 47,5 x 37,5 (65 x 56,5)Matoušek Otto malíř, grafik, absolvent praţské akademie u Loukoty, Bukovace, Preislera a Pirnera, během první světovéválky legionář, od roku 1925 ţil trvale v Českých Budějovicích, iniciátor vzniku Sdruţení jihočeských výtvarníkŧ, dálečlen SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a ocenění, zastoupen v Národní Galerii Praha, Alšově jihočeské galerii v Hlubokénad Vltavou a jinde (Toman, Slovník Chagall)187 Obst Ludvík (1900-)"Zátiší s malovanými hrnci, citronem a zeleninou" ............................................................................................ 4 600 Kčolej na malířské lepence, signováno, kolem roku 1930, příjemná profesionální práce, kvalitní umělecký rám, 40 x 48,5 (56,5 x 66,5)Obst Ludvík malíř, pedagog, malířsky se vzdělával soukromě u malířŧ J. Novotného a J. Kutmana, pŧsobil jako učitel(Toman, Slovník Chagall)_ 30 _
KATALOG 74. AUKCE – BRNO – 17. 7. 2011188 Mareček Bohumil (1884-1962)"Česká chalupa" .................................................................................................................................................................. 7 900 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1940, vzadu autorský štítek s názvem a záručním listem, skvělá práceskvělého malíře, ţáka Hynaise a Ţeníška, široký ručně řezaný zlacený rám, 49,5 x 65,5 (64 x 80)Mareček Bohumil malíř, figuralista, studium na UMPRUM u Lišky, Jeneweina, Maška, na praţské akademii u Hynaisea Ţeníška, soukromě pak v Mnichově a Římě, výborný český malíř první poloviny 20. století (Toman, Slovník Chagall)189 Medek"Vysoké tatry - Prostredný hrot" ................................................................................................................................ 4 500 Kčmistrovský olej na malířské desce se strukturou plátna, signováno Medek, datováno 1965, vzadu název a znovu signatura Medek,neurčili jsme o kterého Medka jde, kvalitní profesionální práce, 35 x 50 (45,5 x 60)190 Prokop Rudolf (1926-1969)"Hráči karet" ..................................................................................................................................................................... 16 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno vlevo dole špatně čitelně, špatně čitelná datace 1969, vzadu štítek Svazu čsl. umělcŧ,výjimečná figurální práce, nerámováno, pouze na blind rámu, reprezentativní, 70 x 100Prokop Rudolf malíř, grafik, narozen v Českém Těšíně, studoval na SUPŠ ve Zlíně, spolupracoval s loutkovým filmem,v roce 1947 se výtvarně podílel na slavném filmu Hermíny Týrlové "Vzpoura hraček," vystavoval v Praze, Ostravě,Katovicích atd., jeden z nejlepších moravských figuralistŧ kolem poloviny minulého století (Slovník Chagall)191 neznámý autor"Hrad Helfštýn s Týnem" ............................................................................................................................................... 6 500 Kčkombinovaná technika - tempera, kvaš, lepené větvičky mechu apod., výborná práce naivního umělce z roku 1907, dřevěný ručněřezaný lidový rám, rarita s uměleckou i dokumentační hodnotou, muzeální poloţka, 50 x 60 (68,5 x 76)192 Verţakovský Karel (1924-1963)"Zátiší s chlebem a houskami" ................................................................................................................................... 16 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1952, skvělá práce malíře pŧvodně ze SSSR, který vystudoval Akademiiv Praze, kde také ţil a tvořil, skvělá nabídka, 55,5 x 65 (64,5 x 74,5)Verţakovský Karel malíř, sochař ruského pŧvodu, narodil se v Tyvrově na Ukrajině, ţil a tvořil v Praze, studiumna praţské akademii u profesora Obrovského, vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval sesurrealisticky a abstraktně laděné malbě, řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech realizovány samostatnévýstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a Galerii Rŧţový kopeček, Cheb 1995 (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)193 Jeţek Stanislav (1904-2001)"Kovář u výhně v kovárně" ........................................................................................................................................ 16 000 Kčmistrovský olej na dřevěné překliţce, signováno, datováno 1932, skvěle vystiţená atmosféra kovářské dílny výborným malířem,vzadu připnuto povídání o malíři, pŧvodní dobový rám, 44,5 x 51 (58,5 x 64,5)Jeţek Stanislav malíř, narozen v Bystřici pod Hostýnem, studium na akademii v Praze u profesora Nechleby, v roce 1936absolvoval jednoroční studijní pobyt u Františka Kupky v Paříţi, účastnil se řady výstav SVU Mánes, v Lexiconu dlouhývýčet výstav počínající v roce 1928, zastoupen v Národní galerii (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)194 Švabinský Max (1873-1962) ...viz také 22"Rybář" ...................................................................................................................................................................................... 900 Kčmistrovská barevná litografie, signováno, nedatováno, okolo 1930, pŧvodní adjustace, 39 x 41,5 (44 x 47)195 Šipula J."Rybářské zátiší" ................................................................................................................................................................ 2 600 Kčolej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, jistě potěší kaţdého rybáře, 37 x 46 (48 x 58)196 Jaroněk Bohumír (1866-1933)"Štramberk se studnou" ............................................................................................................................................... 19 000 Kčmistrovský barevný dřevoryt, nesignováno, datováno vzadu 1908, dále vzadu text "Pozdější úprava štočku pro plakát výstavy z roku1903, uţší varianta," sběratelský unikát, pŧvodní adjustace v secesním rámu, jedinečná sběratelská nabídka, 44 x 38,5 (66 x 55,5)Jaroněk Bohumír vynikající malíř a grafik, autodidakt, rodák ze Zlína, zakladatel Valašského muzea v Roţnově, zaloţila vedl dílny na keramiku a porcelán ve Valašském Meziříčí a Roţnově, delší dobu tvořil ve Štramberku, jeho obrazya dřevoryty mu zajistily jako prvnímu z ČECHŦ členství v prestiţním vídeňském HAGENBUNDU, známý český malířvystavující po celé Evropě, jeho dřevoryty patří ke skvostŧm české grafiky, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava (Toman,Lexicon of the CVA, Regionální umění ve sbírkách GVUO v Ostravě)_ 31 _