28.01.2015 Views

SCENARIUSZ CYKLU LEKCJI "Samorządność" - Język angielski w ...

SCENARIUSZ CYKLU LEKCJI "Samorządność" - Język angielski w ...

SCENARIUSZ CYKLU LEKCJI "Samorządność" - Język angielski w ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Monika Światłoń Kraków, 04.02.2004<br />

Szkoła Podstawowa 107 w Krakowie<br />

nauczyciel j. <strong>angielski</strong>ego<br />

wychowawca klasy Vb<br />

<strong>SCENARIUSZ</strong> ZAJĘĆ dla klasy Vb<br />

Temat : SAMORZĄDNOŚĆ<br />

Czas trwania : minimum 2 jednostki lekcyjne<br />

zajęcia przewidziane do realizacji na lekcjach do dyspozycji wychowawcy<br />

cel: zapoznanie uczniów z pojęciem „demokracja”, wspólne zdefiniowanie pojęcia<br />

samorządności, jej przejawów w życiu szkolnym/lokalnym, analiza Regulaminu<br />

Uczniowskiego w Szkole Podstawowej 107,analiza etapów i roli uczniów w realizacji<br />

zadania/pomysłu uczniów, wypracowanie form działania samorządu klasowego na zielonej<br />

szkole – czerwiec 2004<br />

metody i formy pracy: dyskusja nauczyciel – uczeń, uczeń-uczeń, praca w grupach,<br />

formowanie wniosków i uwag na tablicy jako podsumowanie najważniejszych treści<br />

Zajęcia 1<br />

Temat : CO TO ZNACZY „SAMORZĄDNOŚĆ”<br />

Przebieg zajęć: (legenda: N – nauczyciel, U – uczeń)<br />

1. N pyta UU, co rozumieją pod pojęciem demokracja, prowokuje ich do próby<br />

zdefiniowania tego pojęcia na różnych przykładach, wspólna próba zapisania na tablicy<br />

stworzonej definicji<br />

UPrzykładowe brzmienie: system/ustrój sprawowania władzy przez społeczeństwo, który zakłada równość praw i<br />

szans każdego; decyzje podejmowane są wolą większości obywateli.U (około 10’)<br />

2. N pyta UU: Czy w naszej szkole spotykacie się z przejawami demokracji, UU<br />

wypowiadają się samodzielnie lub dzięki naprowadzaniu prze N . Zapis przykładów na<br />

tablicy, np. wybory samorządu klasowego, decyzja o terminie kartkówki w sytuacji, gdy<br />

nauczyciel pozwala wybrać i inne. (3’)<br />

3. N przedstawia 2 schematy, w których demokratyczna zasada podejmowania decyzji<br />

większością głosów zdecydowała o końcowym rozwiązaniu:<br />

pomysł wychowawcy<br />

poddanie pod głosowanie po<br />

dyskusji<br />

pomysł ucznia X<br />

przedstawienie go na forum grupy kolegów, przyjaciół<br />

dyskusja<br />

decyzja<br />

na tak<br />

decyzja<br />

na nie<br />

decyzja<br />

na tak<br />

decyzja<br />

na nie<br />

wykonawca realizuje pomysł<br />

(możliwa pomoc uczniów)<br />

prezentacja na forum klasy<br />

dyskusja oraz głosowanie<br />

decyzja<br />

na tak<br />

decyzja<br />

na nie<br />

wspólna realizacja<br />

1


UU proszeni są o analizę, czym różnią się te 2 schematy. Docelowo powinni zauważyć, że<br />

pomysł w schemacie B jest oddolny, nienarzucany przez zwierzchnika, pomysł jest autorstwa<br />

ucznia, a wykonanie i odpowiedzialność za realizację wspólna<br />

N prosi o zdecydowanie, który schemat obrazuje samorządność (B) (5’)<br />

4. wspólne definiowanie pojęcia „samorządność”, np. Usamorządność - forma życia zbiorowego,<br />

która pozwala każdemu uczestniczyć w kierowaniu i działaniu danej grupy, udział w decydowaniu o<br />

wspólnych sprawach i wykonywanie działańU (5’)<br />

5. N podaje przykład pomysłu ucznia Y, zaakceptowany przez ogół UU, żeby każdy uczeń<br />

miał prawo do przychodzenia do szkoły na te lekcje, które uczeń uzna za stosowne. UU<br />

dyskutują o skutkach takiej możliwości i o szansach powodzenia zaakceptowania takiego<br />

pomysłu przez dorosłych ( w tym dyrektora szkoły i rodziców).<br />

Dyskusja: czy samorządność musi szanować normy prawne/regulamin danej placówki<br />

Zapisanie wniosków.<br />

N komentuje, że jeżeli samorząd nie szanuje norm prawnych wówczas przeprowadzone przez<br />

niego działania są samowolą. (5’)<br />

6. Przypomnienie najważniejszych zapisów w Regulaminie Samorządu Szkolnego naszej<br />

szkoły ( UU zapoznawali się z nim w klasie IV) (3’)<br />

7. Szczegółowe omówienie wyłaniania SRU (Szkolnej Rady Uczniowskiej) (2’)<br />

8. N pyta UU o nazwisko przewodniczącego SRU. Jeżeli nie wszyscy je znają, N pyta o<br />

przyczyny. Dyskusja powinna doprowadzić do stworzenia listy preferowanych cech<br />

charakteru przewodniczącego SRU. Przy okazji uczniowie powinni zdecydować, czy woleli<br />

by sami (bezpośrednio) głosować o wyborze przewodniczącego. (7’ – 10’)<br />

9. N omawia tryb przedstawiania swoich pomysłów przez ucznia na podstawie regulaminu<br />

SRU oraz samorządu klasowego. (2’)<br />

Zajęcia 2<br />

Temat : CZY SAMORZĄDNOŚĆ DOTYCZY TEŻ I MNIE<br />

Przebieg zajęć: (legenda: N – nauczyciel, U – uczeń)<br />

1.Przedstawienie wniosków i uwag jako nawiązanie do poprzedniej lekcji (def. demokracji,<br />

samorządności, samowoli i wniosków dotyczących wyborów przewodniczącego SRU (3’)<br />

2. UU proponują, jak mogłyby wyglądać w naszej szkole wybory (5’)<br />

3. Przypomnienie, jaką drogą odbywa się przedstawianie propozycji UU Szkolnemu Radzie<br />

Uczniowskiej, zobligowanie przedstawicieli SRU do przedstawienia wniosku o wyborach<br />

bezpośrednich przewodniczącego SRU (3’)<br />

4. N czyta ponownie fragment Regulaminu Samorządu Uczniowskiego dotyczący Rzecznika<br />

Praw , krótka rozmowa, czy wiedzą jaka jest jego funkcja i kto nim jest. (2-3’)<br />

5. N przypomina podstawowe prawa i obowiązki ucznia na podstawie regulaminu. (5’)<br />

6. N eksponuje zapis z pkt II regulaminu pt. Przedmiot i zakres działania:” Samorząd<br />

Uczniowski może przedstawić Radzie Pedagogicznej i dyrektorowi wnioski i opinie, które<br />

dotyczą realizacji prawa organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz<br />

rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w<br />

porozumieniu z dyrektorem”<br />

N zwraca uwagę, że UU mogą występować z różnymi propozycjami zadań do realizacji<br />

zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami, ale te pomysły muszą się liczyć z<br />

możliwościami szkoły i koniecznością uzyskania zgody dyrekcji. (3’)<br />

7. N prosi UU o przypomnienie sobie inicjatyw naszej SRU w tym roku ( m.in. akcje dla<br />

schroniska, zbieranie makulatury, dyskoteka, pomoc w organizowaniu imprez szkolnych)<br />

UU proszeni są o proponowanie innych inicjatyw.<br />

2


N przedstawia listę inicjatyw pewnego samorządu ze szkoły podstawowej:<br />

-organizacja wycieczki do Rady Dzielnicy i Rady Miasta, do Sejmu w Warszawie celem<br />

zapoznania się z pracą radnych i posłów,<br />

-dyskoteki z konkursami,<br />

-wieczorki tematyczne, np. andrzejkowy,<br />

-spotkania z ciekawymi ludźmi,<br />

-udział w różnych akcjach charytatywnych,<br />

-odwiedzanie dzieci z Domu Dziecka,<br />

-konkursy międzyszkolne,<br />

-spotkania samorządów z różnych szkół,<br />

-zawody sportowe,<br />

-dyżury uczniów kontrolowanie obowiązków ucznia na korytarzach szkolnych i in.<br />

UU proszeni są o podanie przykładów działalności innych samorządów np. osiedlowych czy<br />

dzielnicy miasta. (5’)<br />

8. N zwraca uwagę, ze w klasach I-III to wychowawca podpowiada uczniom, jakie zadania<br />

mogą być realizowane, to on przydziela zadania i zakres odpowiedzialności. W klasach<br />

starszych (IV-VI) dzieci są już bardziej samodzielne i gotowe do podejmowania działań.<br />

Każdy z UU ma prawo zaproponować jakąś formę działalności samorządu szkolnego, ale<br />

musi sobie zdawać sprawę z możliwości jej realizacji. (1’)<br />

9. Przedstawienie etapów realizacji zadania w postaci schematu na tablicy.<br />

1. planowanie<br />

2. decydowanie<br />

3. realizacja i kontrola<br />

4. ocena działania<br />

N krótko omawia te etapy, podkreślając rolę i udział uczniów. (4’)<br />

UU śledzą możliwe losy pomysłów 3 uczniów;<br />

Uczeń A: chciałby zorganizować konkurs na najciekawszą fryzurę w kolorze zielonym<br />

Uczeń B: chciałby zorganizować konkurs na mistrza gier komputerowych<br />

Uczeń C: chciałby zorganizować konkurs na najciekawsze opowiadanie o swoim znajomym<br />

z osiedla/szkoły<br />

N zadaje pytanie U: „Czy samorządność dotyczy też i wasU” UU wypowiadają się. (5’)<br />

10. ten pkt lekcji może zostać zrealizowany pod warunkiem wystarczającej ilości czasu do<br />

końca lekcji (około 10 minut). W razie braku czasu można uczniów poprosić o zastanowienie<br />

się nad tym zadaniem w domu, a pomysły będą szczegółowo omawiana na następnej lekcji.<br />

PRACA W GRUPACH 4-OSOBOWYCH: wypracowanie i dyskusja samorządu klasowego<br />

nad zadaniami do realizacji w czasie pobytu na Zielonej Szkole w tym roku (czerwiec 2004),<br />

przydzielenie zadań i zakresu obowiązków. N sygnalizuje, że jeszcze przed wyjazdem<br />

uczniowie będą się rozliczali przed kolegami z realizacji zadań i szczegółowo planowali<br />

dalsze postępowanie.<br />

UWAGA KOŃCOWA: Ramowy czas pracy na podstawie scenariusza jest trudny do<br />

przewidzenia ze względu na charakter lekcji, w której przeważać mają swobodne wypowiedzi<br />

uczniów oraz dyskusja (szczególnie w czasie pierwszych zajęć). N powinien zachęcać UU do<br />

czynnego udziału w lekcji, prowokować i pozwolić w miarę możliwości na komfort<br />

wypowiadania się bez przerywania.<br />

3

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!