02.04.2015 Views

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Opracowała: Barbara Porzezińska<br />

<strong>Scenariusz</strong> <strong>zajęć</strong> <strong>zintegrowanych</strong> <strong>dla</strong> <strong>klasy</strong> <strong>III</strong> (2 godz.)<br />

Temat: Życie rodzinne Świetlików na podstawie obejrzanego spektaklu pt. „Świetliki”.<br />

Cele ogólne<br />

• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat obejrzanego spektaklu,<br />

• wdrażanie do uważnego słuchania i odpowiedzi na postawione pytania,<br />

• rozwijanie inwencji twórczej uczniów,<br />

• kształcenie umiejętności redagowania dłuższych wypowiedzi pisemnych (wywiad,<br />

list),<br />

• kształtowanie umiejętności zgodnej pracy w zespole.<br />

Cele szczegółowe<br />

Uczeń:<br />

• wypowiada się w kilku zdaniach na temat spektaklu,<br />

• rozwiązuje krzyżówkę,<br />

• opowiada o swojej rodzinie,<br />

• uczestniczy w ćwiczeniach dramowych,<br />

• pisze list,<br />

• redaguje zdania na określony temat,<br />

• układa pytania,<br />

• maluje portret,<br />

• zgodnie pracuje w grupie.<br />

Metody<br />

• słowne: pogadanka, rozmowa,<br />

• ćwiczenia praktyczne,<br />

• ćwiczenia dramowe,<br />

• ekspresja plastyczna.<br />

Formy pracy<br />

• zbiorowa,<br />

• indywidualna,<br />

• grupowa.<br />

Środki dydaktyczne<br />

• krzyżówka, hasło: „Wybieramy się z wizytą do Świetlików”, maskotka (biedronka),<br />

szary papier, farby plakatowe, mazaki.<br />

1


Przebieg <strong>zajęć</strong>:<br />

1. Rozmowy w kręgu.<br />

Zajęcia dramowe integrujące grupę – tworzenie nastroju. Dzieci siedzą w kręgu na<br />

dywanie. Nauczyciel podaje maskotkę (biedronkę) pierwszemu dziecku i pyta o wrażania<br />

z obejrzanego spektaklu pt. „Świetliki”. Dzieci kolejno wypowiadają się.<br />

2. Rozwiązanie krzyżówki (każde dziecko otrzymuje kartkę z krzyżówką i samodzielnie<br />

rozwiązuje).<br />

Krzyżówka „Postacie z bajek”<br />

1. …………. śniegu.<br />

2. Tytuł baśni, a także ptak pięknie śpiewający.<br />

3. …………. z zapałkami.<br />

4. Brzydkie ………..<br />

5. Na ziarnku grochu.<br />

6. Maleńka dziewczynka z baśni.<br />

7. Jego imię łączy się z rozbójnikami.<br />

6<br />

1 K R Ó L O W A<br />

2 S Ł O W I K<br />

3 D Z I E W C Z Y N K A<br />

4 K A C Z Ą T K O<br />

5 K S I Ę Ż N I C Z K A<br />

C A L I N E C Z K A<br />

7 A L I B A B A<br />

Dzieci odczytują hasło – rodzina.<br />

3. Rozmowy wprowadzające do tematu <strong>zajęć</strong>.<br />

Nauczyciel – Na dzisiejszych zajęciach wybierzemy się z wizytą do Świetlików, będziecie<br />

pracowali w grupach. Jak sądzicie <strong>dla</strong>czego rozwiązaniem krzyżówki jest hasło – rodzina?<br />

Dziecko – Spektakl opowiadał o rodzinie Świetlików, o ich kłopotach, troskach. Rodzina<br />

ta przypomina nasze rodziny.<br />

Nauczyciel – Kto z Was chciałby opowiedzieć o swojej rodzinie?<br />

Wypowiedzi uczniów – Dzieci wymieniają członków rodziny, ulubione zabawy, formy<br />

spędzania wolnego czasu.<br />

4. Ćwiczenia relaksacyjne<br />

Nauczyciel prosi, żeby dzieci zamknęły oczy i wyobraziły sobie o czym on mówi.<br />

Leżymy na czarodziejskim dywanie. Unosimy się coraz wyżej i wyżej. Już jesteśmy<br />

ponad konarami drzew. Właśnie mija nas spokojnie lecący ptak. Unosimy się coraz wyżej<br />

i wyżej. Zbliżamy się do kłębiastych i mlecznobiałych chmur. Pojawiają się migotliwe<br />

gwiazdy. Powoli zbliżamy się do nich, lecz okazuje się, że to nie gwiazdy, ale mrugające<br />

2


do nas świetliki. Nagle robi się jasno i wszystko znika. Właśnie w tej chwili dywan<br />

rozłożył się na podłodze. Pora otworzyć oczy.<br />

5. Praca w grupach.<br />

Nauczyciel odsłania hasło zapisane na tablicy „Wybieramy się z wizytą do Świetlików”<br />

Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa otrzymuje instrukcję pracy i zadanie.<br />

INSTRUKCJA. Jak pracować?<br />

- Wybierzcie sobie szefa grupy, sekretarza, osobę, która zaprezentuje wasze dokonania.<br />

- Szef czyta grupie instrukcję i zadania.<br />

- Dokonajcie rozdział zadań w grupie.<br />

- Na wykonanie zadań macie 25 minut, na prezentację 5 minut.<br />

- Szanujcie czas.<br />

ZADANIA DLA GRUP.<br />

I GRUPA<br />

Opiszcie zwyczaje i tradycje zaobserwowane podczas pobytu w domu Świetlików.<br />

II GRUPA<br />

O co zapytacie Świetlika , kiedy go spotkacie?<br />

<strong>III</strong> GRUPA<br />

Napiszcie list do Świetlika. Przedstawcie w nim swoją klasę.<br />

IV GRUPA<br />

Namalujcie portrety Świetlików – praca plastyczna (malowanie farbami na szarym papierze).<br />

Uczniowie pracują nad wykonaniem zadań<br />

Uczniowie prezentują wykonaną pracę.<br />

Omówienie i ocena prac przez nauczyciela.<br />

6. Przepisanie do zeszytu.<br />

Uczniowie przepisują do zeszytu wybrany przez siebie tekst (list, wywiad, zadania na temat<br />

zwyczajów).<br />

7. Podsumowanie <strong>zajęć</strong>.<br />

Dzieci siedzą w kręgu, podają sobie maskotkę i kończą rozpoczęte zdanie.<br />

• Dzisiejsze zajęcia były…………..<br />

• Podobało mi się…………………..<br />

• Chciałabym, aby…………………..<br />

• Najtrudniejsze zadanie to…………..<br />

3

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!