Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel
<strong>Solna</strong> <strong>Frimärkshandel</strong><br />
Daidalos AB<br />
Auktion nr 9<br />
Lördagen 4 maj 2013<br />
Auktionen börjar klockan 13<br />
Plats: Skytteholmsskolan,<br />
Ankdammsgatan 14-16 <strong>Solna</strong><br />
90<br />
201<br />
103<br />
685<br />
752 985<br />
Visning: På vårt kontor, Hannebergsgatan 20 i <strong>Solna</strong><br />
måndag–fredag kl. 11–19 auktionsveckan<br />
inklusive Valborg och 1:a maj.<br />
Lördagen den 4:e maj, kl. 10–13<br />
1
Auktionsvillkor<br />
1. Auktionen är offentlig. Alla objekt säljs under Daidalos Ab,s namn.<br />
2. Angivna utropspriser är minimipriser, lägre bud accepteras ej. Objekt säljs till näst<br />
högsta bud plus en fast höjning enligt följande:<br />
50-200 kr 10 kr<br />
200-500 kr 20 kr<br />
500-2000 kr 50 kr<br />
2000-5000 kr 100 kr<br />
5000-10000 kr 200 kr<br />
10000 kr 500 kr<br />
3. Vid enbart ett bud säljs objektet till utropspris. Vid lika bud säljs objektet till först<br />
inkomna bud. Auktionären har rätt att återuppta budgivning för klubbat objekt vid<br />
missförstånd.<br />
4. På vinnande bud tillkommer en köparprovision på 20 %, i detta ingår moms.<br />
Vid postbefordran tillkommer porto och försäkringskostnad.<br />
5. Skriftligt bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren.<br />
6. Likvid skall erläggas inom 14 dagar från fakturadatum. Vid senare betalning<br />
debiteras ränta <strong>med</strong> 2 % per påbörjad månad samt kravavgift 30 kr. Äganderätt<br />
till inropat objekt erhålls först efter full betalning.<br />
7. Eventuella reklamatio<strong>ner</strong> ska vara auktionären tillhanda senast 10 dagar efter<br />
mottagandet. Reklamation ska vara skriftlig och godtas endast om objektet avviker<br />
från objektbeskrivningen. Samlingar och partier säljes i befintligt skick.<br />
Reklamatio<strong>ner</strong> av dessa objekt kan endast godtas om objektet väsentligt avviker<br />
från objektbeskrivningen. I övrigt gäller svensk lag.<br />
2<br />
OBS! OBSERVERA ATT UNDERBUD ACCEPTERAS EJ!<br />
Teckenförklaring<br />
** postfriskt St stämpel<br />
* ostämplat Fht felande hörntand<br />
(*) ostämplat utan gummi Kht kort hörntand<br />
o stämplat Bht bruten hörntand<br />
Br brev Vht lätt vikt hörntand<br />
Nc nära snedcentrerat Kt kort tand<br />
Sc snedcentrerat Ktt korta tänder<br />
Tu tunn fläck
Förord<br />
Det är ett nöje att kunna presentera vår 9:e offentliga auktion. Vi har även denna gång<br />
ett spännande utbud <strong>med</strong> hundratals högklassiga singlar samt som vanligt många bättre<br />
samlingar och partier. Bland auktionens absoluta höjdpunkter tillhör Georgios Tsambazis<br />
fantastiska samlingar Grekland och biområden som erbjuds intakta.<br />
Vi ser gärna att du kommer personligen till auktionen men det går även bra att ringa in,<br />
e-maila eller lämna in skriftliga bud.<br />
Varmt välkomna!<br />
Georgios Pliaridis<br />
OBS!<br />
Visning sker i vår affär<br />
Hannebergsgatan 20, <strong>Solna</strong><br />
måndag–fredag kl 11–19 auktionsveckan<br />
Lördagen den 4:e maj kl 10–13<br />
Inlämningar till nästa auktion!<br />
Inlämningar till nästa auktion tas emot löpande.<br />
Besöksadress:<br />
Hannebergsgatan 20, 171 68 <strong>Solna</strong><br />
Telefon: 08-271 772<br />
E-post:info@solnastamps.se<br />
www.solnastamps.se<br />
3
4<br />
AUKTIONSUPPDRAG, 2013-05-04<br />
Namn: Insändes till:<br />
Adress: Daidalos AB<br />
Postadress: <strong>Solna</strong> <strong>Frimärkshandel</strong><br />
Telefon Hannebergsgatan 20<br />
Underskrift: 171 68 <strong>Solna</strong><br />
Information till dig som bjuder skriftligt på vår auktion.<br />
Vi bevakar ditt anbud så att du får objektet till lägsta möjliga pris upp till maxbudet.<br />
Du är välkommen <strong>med</strong> anbud till Auktionen den 4 maj 2013.<br />
Vid behov höj mina bud <strong>med</strong>:<br />
Förhandsfaktura 10 % 20% 25%<br />
Hämtas i butiken<br />
Objekt nr Högsta bud Objekt nr Högsta bud Objekt nr Högsta bud Objekt nr Högsta bud
Sverige Förfilateli<br />
1 34 brev till Häradshöfdingen O.A.Montelius i Stockholm från 1830-50-tal.<br />
Många vackra olika fyrkantstämplar. Parti som måste besiktigas! 800<br />
2 Lot <strong>med</strong> 24 brevomslag/förfilatelibrev från SKARA, MARIESTAD, BORÅS och<br />
SÖDERTELIE. Flera vackra båg-, cirkel- och fyrkantstämplar. 700<br />
3 Familjekorrespondans <strong>med</strong> åtta förfilatelibrev, lå<strong>ner</strong>everser mm från Linköping.<br />
Fem brev <strong>med</strong> Linköping fyrkantstämplar 1840-50-tal. 300<br />
4 Fahlköping bågstämpel 1832, typ I på vackert brevomslag (Postal 1 200:-) 300<br />
5 Fem brevomslag <strong>med</strong> fyrkantstämplar, bland annat vackert avtryck SVENLJUNGA. 250<br />
6 Fem försändelser, brevomslag <strong>med</strong> fyrkantstämplar. Bland annat BORÅS 1839. 200<br />
7 WAXHOLM 20/3 1848. Fyrkantstämpel typ I på vackert brev. 150<br />
8 Brev från Göteborg till Frankrike 1869, ofrankerat och lösenbelagt <strong>med</strong> fransk<br />
lösenstämpel 8 (F 500:-). Diverse stämplar på baksidan. 120<br />
Sverige Skillingar, Vapen, Lejon<br />
9 o F1a 3 skilling ljust blåaktigt grön (Wex)iö 1856. Oreparerat exemplar <strong>med</strong> intyg<br />
Nils Svensson. 3 000<br />
10 o F1. 3 skill b:co i reparerat exemplar stämplad GÖTEBORG. 800<br />
11 o F2j2 Leverans 11, rufftandad <strong>med</strong> en vikt hörntand och kort tand<br />
i höger marginal <strong>med</strong> sidstämpel Borås 185(7). 500<br />
12 Brev F2c på brev stämplat NORRKÖPING 21/1 1856. Intyg Obe gott objekt 500<br />
13 Brev F2 LINKÖPING 22/4 1857 på litet nätt brev <strong>med</strong> felfritt märke. 300<br />
14 o F2 stämplad RONNEBY 7/4 1857 200<br />
15 o F3c 6 skill. banco brunaktigt grå. Lättstämplat, ”äkta och<br />
utan reparation” enligt intyg Lasse Nielsen. (F 12 000:-) 1 800<br />
16 Brev F4f 8 skill bco på brev STOCKHOLM 23/10 1857. Fräscht märke <strong>med</strong> intressant<br />
Inhak i nedre högra marginalen, även mindre kontur runt höger 8. 1 500<br />
17 o F4b 8 skilling banco. 2 exemplar på brevklipp. Intyg H.O.W.<br />
”ett ovanligt vackert och färgfräscht objekt”, Gott-Mycket<br />
gott objekt 2-3, 3,3,3. (F 13 000:-) 1 500<br />
18 o F4a 8 skill b:co <strong>med</strong> del av fyrkantstämpel UPSALA. (Facit 6 500:-) 800<br />
19 o F4a 8 skill bco <strong>med</strong> vacker stämpel HUDIKSVALL 8/9 1856. 800<br />
20 o F4f 8 skilling stämplad WIK 1858. Svår ort (Postal 1 800:-) på fint oreparerat<br />
exemplar <strong>med</strong> en vikt/bruten hörntand. Utlåtande Strandell. 700<br />
21 o F4a 8 skilling <strong>med</strong> ktt, intressant dubbeltand (F 6 000:-). 300<br />
22 o F5b 24 skill bco orangeröd. Fräscht exemplar STOCKHOLM 23/3 1857. Några mindre<br />
tandanmärkningar. Intyg HOW Gott exemplar. 2 000<br />
23 o F6, F13. Svart och brunt lokalmärke i varsitt exemplar <strong>med</strong> defekter. (F 7 000:-) 300<br />
24 Brev F7,11 5 öre grön och 30 öre i vertikalt par på vackert brev<br />
till London, totalt 65 öre-korrekt porto. Stämplat Göteborg<br />
16.9.1868 samt diverse ankomststämplar. Dekorativ försändelse! 1 000<br />
25 * F7N1 5 öre vapen i fräscht nytryck från 1885. (Facit 900:-) 200<br />
26 Brev F8c 16b2. 9 öre vapen och 20 öre lejon i par, totalt 49 öre<br />
på brev till Holland. Färgstarka märken vackert stämplade<br />
två olika Franco stämplar på framsidan, samt transit och<br />
ankomststämplar på baksidan. Intyg H.O.W mycket gott –/Prakt-<br />
Objekt 3-4(2,3,3)(3,4,5)4. Underbart brev, UTSTÄLLNINGSOBJEKT! 6 000<br />
27 ** F8,9,11 och 12. Fyra vapenmärken,Parisförfalskningar. Intressant studiematerial. 200<br />
28 o F9i 12 öre i ultramarin nyans vackert stämplad 1861. 200<br />
29 o F9b3 <strong>med</strong> lyxplacerad stämpel Ö.S.B. 17/8 1869 200<br />
30 Brev F9+11 som 42 öres porto på brev till Frankrike stämplat GÖTEBORG 14/11 1871.<br />
Halva adressen bortklippt, men ändå dekorativt <strong>med</strong> ankomststämplar. 150<br />
31 Brev F11b, 10d1 30 öre i fyrstrip och 24 öre vilket är 144 öre, dubbelt<br />
porto till FRANKRIKE stämplat Stockholm 7.10.1864. Litet<br />
vackert brev <strong>med</strong> intyg Nils Svensson, gott – mycket gott objekt<br />
Extremt ovanligt <strong>med</strong> fyrtstrip på normalt stora brev.<br />
Underbart UTSTÄLLNINGSOBJEKT! (F 18 000:-+) 7 000<br />
32 * F11f Ostämplad 30 öre vapen <strong>med</strong> mindre tanddefekter. Bra luckfyllare. 200<br />
33 * F13 Ostämplat exemplar i normalkvalité. (F 5 500:-) 500<br />
34 o F13 3 öre brun lokal. Stockholm 3 TUR snedcentrerad (F 4 000:-). 400<br />
35 * F14b 3 öre liggande lejon, ostämplat snc. märke <strong>med</strong> fastsättarspår (F 2 200:-). 150<br />
36 o F14B v Felperforerat exemplar från övre raden i kartan. LILLA EDET 1872. 100<br />
6
16<br />
26<br />
38<br />
24<br />
31<br />
52 kolforsen<br />
76 79<br />
7
37 o F15. 17 öre stämplad HALMSTAD 1867. Felfritt exemplar <strong>med</strong> perfekt tandning. 250<br />
38 Brev F16B1 20 öre liggande lejon i vertikalt par på Tysklandsbrev.<br />
Ett par nötta tänder vid brevets överkant, för övrigt Mycket<br />
gott objekt enligt intyg H.O.W, 3(4,4) (3,3) 3. 2 000<br />
Sverige Ringtyp<br />
39 o F19f 5 öre grön UPSALA 19/2 1876 80<br />
40 ** F20j 6 öre blåaktigt lila. Postfrisk men troligtvis omgummerad. 300<br />
41 * F21 Ringtyp t14, 12 öre blå. Vackert ex <strong>med</strong> ovanligt fin tandning. (F 2 000:-) 300<br />
42 o F21 Vackert praktexemplar ASKERSUND 25/11 1874. 200<br />
43 o F21c <strong>med</strong> lyxstämpel GÖTEBORG 25/10 1872. 100<br />
44 o F22a 20 öre a-nyans vackert stämplad UPSALA 1873. Sällsynt i detta skick. 500<br />
45 o F22c 20 öre ljusröd <strong>med</strong> prakt-/lyxstämpel OSKARSHAMN 1874. 250<br />
46 o F23c 20 öre på 20 öre <strong>med</strong> lyxstämpel SKÖFDE 1878 250<br />
47 o F23 20 på 20 öre vackert stämplad KRISTINEHAMN 19/1 1877. 200<br />
48 o F23 Tre fint stämplade exemplar varav ett praktstämplat FILIPSTAD 1877. 200<br />
49 o F24 24 öre tandning 14 <strong>med</strong> rättvänd HÄRNÖSAND 1874. 100<br />
50 o F26 Kort <strong>med</strong> femton 50 öre t14 i fin kvalité. Flera välcentrerade (F 6 000:-) 400<br />
51 o F27 1 riksdaler t14 <strong>med</strong> godkänd centrering. 120<br />
52 Brev F29b 4 öre ringtyp mörkgrå på brev, stämplat Stockholm till Uddevalla 1880. 200<br />
53 * F32v Ostämplad 12 öre <strong>med</strong> spegeltryck. 100<br />
54 o F32v 12 öre praktstämplad BACKARYD 1884 <strong>med</strong> skruvavtryck. 100<br />
55 o F33a Praktexemplar av 20 öre a-nyans SKÖFDE 1878 200<br />
56 ** F35 30 öre ringtyp utan posthorn. Några obetydliga pappersveck och några små<br />
rostfläckar. Ändå godtagbart då ** är ovanligt. (F 9 000:-) 700<br />
57 o F36h. 50 öre karminröd i lyxexemplar KARLSBORG 1886. Nyansintyg Harbrecht. 800<br />
58 ** F36 50 öre ringtyp utan posthorn. Välcentrerat postfriskt ex <strong>med</strong> några trubbiga<br />
tandspetsar till höger. (F 6 500:-) 600<br />
59 o F36h 50 öre <strong>med</strong> praktstämpel STOCKHOLM T.E. 1885. (Tidningsexpeditionen) 150<br />
60 o F37 1 riksdaler tandning 13 i kartongpapper. Ej noterad i facit. (F 4 000:- ++) 600<br />
61 ** F43 Postfrisk 5 öre posthorn <strong>med</strong> lätt vht. (F 1 500:-) 150<br />
62 o F43. 5 öre posthorn (ktt) <strong>med</strong> lyxstämpel ÄS 9/11 1888. 50<br />
63 o F44b 6 öre ph på klipp <strong>med</strong> utsökt stämpel GEFLE-BOLLNÄS B 1894. 150<br />
64 ** F44c Postfrisk 6 öre posthorn. 100<br />
65 ** F46 20 öre ringtyp <strong>med</strong> posthorn, mgc. Mycket fräscht postfriskt ex. (F 2 800:-) 400<br />
66 * F47f 30 öre ringtyp <strong>med</strong> posthorn. En kt, vackert, rent och fräscht enligt<br />
intyg Franz Obermüller, 4,4,5. (F 1 700:-) 300<br />
67 o F47f. 30 öre orangeaktigt brun SILLERUD 1890. Felfritt prakt-/lyxex. 300<br />
68 o F47f Praktstämplad Falköping 1890. 100<br />
69 * F48 Ostämplat exemplar av 50 öre ringtyp posthorn. (F 1 500:-) 100<br />
70 o F40-49 Nyanssamling ringtyp posthorn på tre vackra utställningsblad. 37 märken<br />
varav flera exemplar <strong>med</strong> vackra stämplar. 300<br />
Sverige Oscar, Medaljong<br />
71 ** F39 Oscar 10 öre boktryck utan posthorn. Postfrisk <strong>med</strong> endast några matta<br />
punkter i gummit. (F 6 500:-) 600<br />
72 o F39 v4 “Hela mustaschen synlig” Eftersökt variant, någon kt . (F 1 200:-) 150<br />
73 * F39b och c. Typ I i två nyanser. Intressant vit fläck, en tunn ht. (F 3 600:-) 100<br />
74 o F45d Lyxstämplad Resele 1890. 100<br />
75 o F45 10 öre boktryck ph prakt-/lyxstämplad KATRINEHOLM 1889. 100<br />
76 Brev F52,54,61,64 på brev till PALESTINA <strong>med</strong> ank.stämpel Jerusalem 19/5 1900 till<br />
konstnären Olle Hjortzberg. OKÄNT adressland enligt Postal. 800<br />
77 ** F52c v¹ 5 öre blågrön i otandat fyrblock. Ett ex <strong>med</strong> mindre riss. Även variant<br />
där två färgade linjer vittnar om rispor i plåten. (F 6 000:-) 700<br />
78 ** F52e v¹ 5 öre gulgrön i postfriskt otandat fyrblock. 400<br />
79 Brev F54,57 10+25 öre på rekbrev till Sven Hedin i British India <strong>med</strong> ank.stämpel.<br />
Även lila stämpel SEA P.O.1907 500<br />
80 (*) 10 öre Oscar pappersprov för <strong>med</strong>aljongutgåvan utan vm. 400<br />
81 ** F54e v¹ 10 öre i otandat postfriskt fyrblock. 300<br />
82 ** F56d v¹ 20 öre i postfriskt otandat fyrblock. Intressanta färgränder som är spår<br />
efter en smutsig torkduk inför tryckningen. (F 3 600:-) 700<br />
83 ** F56d v¹ 20 öre i postfriskt otandat fyrblock. (3 600:-) 500<br />
8
84 o F56v 20 öre <strong>med</strong> del av tre kronor. Sällsynt vm-variant! 150<br />
85 o F58v 30 öre <strong>med</strong> halv krona. Ovanlig vm-variant på denna valör. 200<br />
86 ** F59d Fräsch postfrisk 50 öre olivgrå. (F 2 700:-) 350<br />
87 o F59d Praktexemplar stämplat Nälden 1912. 100<br />
88 o F59 Stämplad UMEÅ 1886! Trevlig stämpelkuriosa på 50-öringen. 100<br />
89 o F52-60v Komplett serie <strong>med</strong> OMVÄNDA KRONOR <strong>med</strong> fin 1 kr stämplad 1904.<br />
Ovanligt utrop <strong>med</strong> samtliga omvända vm, tillfälle! 1 000<br />
90 (*) F60P 1 krona färgprov typ N <strong>med</strong> enbart huvudet i blå färg. Sällsynt i par!<br />
Alltid utan gummering. 900<br />
91 ** F60b Postfrisk 1 krona <strong>med</strong> vänstermarginal. (F 4 400:-) 400<br />
92 * F60 Oscar II 1 kr, nära sned centrering <strong>med</strong> skugga av fastsättare. (F 1 400:-) 100<br />
93 o F63 <strong>med</strong> lyxstämpel FJELLA 11/11 1902. 100<br />
94 o F60-64 komplett serie <strong>med</strong> omvända vm. (F 825:-) 100<br />
95 ** F65 Posthuset 1903 i postfriskt fyrblock. (F 25 000:-) 2 500<br />
96 ** F65 Postfrisk 5 kr. Välcentrerad och sig<strong>ner</strong>ad Strandell. 800<br />
97 ** F65 5 kr Posthuset. Vackert exemplar, centrerat till vänster.(F 5 000:-) 700<br />
98 o F65vm¹ 5 kronor posthuset <strong>med</strong> omvända kronor. (F 2 000:-) 350<br />
99 o F65 vm1 Posthuset <strong>med</strong> omvänd vm krona. Ovanlig vm-variant. (F 2 000:-) 350<br />
100 * F65 Posthuset i ostämplat praktexemplar. 250<br />
101 o F65 <strong>med</strong> rättvänd stämpel FALUN 30/3 1916. 100<br />
102 o F66 20 öre utan vm praktstämplad STOCKHOLM - Odengatan 1911. Svårt märke. 100<br />
103 **/* F92, 94 Vackra exemplar <strong>med</strong> ostämplad 55 öre i prakt-/lyxcentrering. Baksidan<br />
<strong>med</strong> mindre spår efter visirbladsludd. 80 öre är postfrisk <strong>med</strong> mindre<br />
gummiveck. Baksidorna <strong>med</strong> stämpel Bertil Gustafson. 7 500<br />
104 o F95 Fyra prakt-/lyxstämplade <strong>med</strong>aljongmärken <strong>med</strong> bland annat svåra 90 öre. 100<br />
105 o F101v² Två exemplar <strong>med</strong> 5 mm mellan påtrycken på litet klipp stämplat 1918.<br />
Sällsynt enhet sig<strong>ner</strong>ad Strandell. Utställningsobjekt. 2 500<br />
103<br />
82<br />
105<br />
95<br />
9
Sverige Landstorm, Luftpost<br />
106 o F115-120 30 stämplade Landstorm II, mest i blockenheter. Högt katalogvärde! 300<br />
107 ** F124 Postfrisk 1 krona landstorm II. (F 2 000:-) 300<br />
108 ** F124 Postfrisk 1 krona landstorm II. (F 2 000:-) 300<br />
109 * F125v 5 kronor <strong>med</strong> färgad linje i övre marginalen, troligen från övertrycks-<br />
klichén. Sällsynthet endast i position 46 på kartan. 1 000<br />
110 o F115-25. Landstorm II i komplett fin serie. (F 7 900:-) 1 000<br />
111 ** F125. Postfrisk 5 kr landstorm II i bra centrering. 350<br />
112 o F132v² 4-block <strong>med</strong> varianten gamla valörtexten fri på samtliga märken.<br />
Ovanligt i blockenhet! (F 3 600:-) 400<br />
Sverige Bandmärken 1920-1936<br />
113 ** F141b 5 öre typ I i postfriskt praktexemplar. (F 1 400:-) 200<br />
114 o F142CC 5 öre i fin 5-strip <strong>med</strong> bättre vattenmärke cc. ( F 1 875:-) 150<br />
115 * F142bz Ostämplad 5 öre brun <strong>med</strong> KPV. Svårt märke (F 2 400:-) 100<br />
116 o F142Acxz. 5 öre <strong>med</strong> prakt-/lyxstämpel GÄFLE 1924. 100<br />
117 o F142A. 5 öre <strong>med</strong> praktstämpel GÖTEBORG 13/11 1923. 100<br />
118 o F143A <strong>med</strong> prakt-/lyxstämpel SUNDBYBERG 1932 100<br />
119 * F144Av3 10 öre grön tête-bêchepar <strong>med</strong> svansarna mot varandra. Fräscht par<br />
<strong>med</strong> fastsättarskugga på ett märke. Ovanlig variant! Intyg HOW: gott, mycket<br />
gott exemplar. 2 700<br />
120 ** F144Abz Postfrisk 10 öre <strong>med</strong> vm KPV (F 1 900:-) 200<br />
121 o F148Acx 20 exemplar av 30 öre cx varav ett praktstämplat. (Facit 3 600:-) 100<br />
122 ** F149Abz En face 10 öre <strong>med</strong> vm KPV, gc. (F 2 000:-) 250<br />
123 ** F149Cv** 10 öre i par <strong>med</strong> diagonalt dragspel över båda märkena. 100<br />
124 ** F151Cbz Ovanligt snedcentrerat märke <strong>med</strong> tydligt vm (F 1 700:-). 150<br />
125 ** F151C 20 öre Gustav V en face (F 650:-). 80<br />
126 o F152Acxz. 20 öre HUSKVARNA 1921 <strong>med</strong> svårfunnet vm. (F 2 500:-) 200<br />
127 ** F153bz Postfriskt trestrip (F 1 350:-). 100<br />
128 ** F153b 20 öre Gustav Vasa i postfrisk femstrip. 100<br />
129 ** F154b Postfrisk 110 öre Gustav Vasa i praktcentrering. 200<br />
130 ** F154b Postfrisk 110 öre Gustav Vasa 100<br />
131 ** F155b 140 öre i postfrisk femstrip, blyertssig<strong>ner</strong>ad B.G. (Bo Grenstedt) 300<br />
132 ** F155bz Postfrisk 140 öre <strong>med</strong> vm KPV och slät gummering. 150<br />
133 o F155bz. 140 öre lyxstämplad ÖREBRO 1921. Anilinspår på baksidan. 100<br />
134 ** F162cx Postfrisk 60 öre <strong>med</strong> vm linje. (F 2 400:-) 200<br />
135 o F162cx 60 öre <strong>med</strong> vm linje. Fint exemplar <strong>med</strong> perfekt tandning. 130<br />
136 o F175cxz Bandmärkesraritet stämplad 1923. Trots några nötta tandspetsar ett bra<br />
exemplar <strong>med</strong> centralt placerat KPV. ( F 18 000:-) 4 000<br />
137 o F175A Lyxexemplar av 15 öre stämplad SUNDSVALL 1925. Svårfunnet i detta skick. 250<br />
138 o F178A Praktstämpel Järkvitsle 10/6 1937, Y-län. 50<br />
139 ** F191a Profil vänster 45 öre mattbrun, tonat papper. God centrering. (F 900:-) 150<br />
140 ** F233a 5 kr Slottet på tonat papper. Centrerat vänster, god tandning.<br />
(F 2 500:-). 300<br />
141 o F233b. Slottet på vitt papper i välcentrerat fyrblock. En central, rättvänd<br />
stämpel STOCKHOLM 31/10 -39. Katalogvärde för lösa märken 1 400:-,<br />
mervärde för block! 200<br />
142 o F233a Stämplat sexblock. (F 600:-+) 50<br />
143 o F245 60 öre <strong>med</strong> magnifik lyxstämpel 1935. 100<br />
Sverige Kongress och Förening<br />
144 o F201, F216. 30 öre grönaktigt blå i varsitt felfritt exemplar. (F 1 700:-) 200<br />
145 o F196-210. Kongressen 1924 i komplett stämplad serie, inkl. F197cx. 850<br />
146 * F210 5 krona Prakt-/lyxcentrerad <strong>med</strong> skugga av fastsättare. (F 2 200:-) 300<br />
147 o F216b 30 öre grönblå stämplad SALTSJÖBADEN 1924. 100<br />
148 o F216a 30 öre stämplad Göteborg 1925. Knepig valör att hitta välstämplad. 100<br />
149 ** F223 Postfriskt praktexemplar av 1 krona förening. 200<br />
150 * F211-25. Ostämplad serie (15) världspostföreningen 1924. (F 5 500:-) 700<br />
151 */o Instickskort <strong>med</strong> bland annat F209 stämplad och två stämplade F225. Högt värde<br />
dock några kvalitetsanmärkningar. 350<br />
152 o Stämplat parti 1924. Bland annat fina 4-block av F205 och F220. (F över 13 000:- 700<br />
11
Sverige Bandmärken 1936 och framåt<br />
153 Brev F267CB 15 öre Gustav V på brev till Skottland 1938. 100<br />
154 ** F269 BCC Postfrisk 10 öre små siffror i strip <strong>med</strong> god marginal. (F 1 100:-) 200<br />
155 ** F273 BC 20öre Gustav V profil höger stora siffror, utan färgstreck. Lyxpar <strong>med</strong><br />
god marginal! (F 2 200:-) 350<br />
156 ** F273 CB 20 öre Gustav V profil höger stora siffror, utan färgstreck. God<br />
marginal. (F 2 200:-) 320<br />
157 ** F273CB¹ 10 öre i postfriskt CB-par <strong>med</strong> god marginal. ( F 1 600:-) 200<br />
158 ** Tre kronor. 15 serier i tre femstripsserier. (F 12 000:-) 1 000<br />
159 o F291 85 öre <strong>med</strong> prakt-/lyxstämpel. 50<br />
160 o F318BC+CB. Ling i stämplade par. (F 700:-) 50<br />
161 ** F320BC 10 öre Berzelius Postfrisk sexblock i praktkvalitet! (F 5 100:-) 700<br />
162 o F320BC <strong>med</strong> praktstämpel GÖTEBORG 1939. Svårfunnet par i detta skick! 400<br />
163 o F321CB 10 par <strong>med</strong> bred marginal i god kvalité. (Facit 3 500:-) 250<br />
164 o F321BC 10 par <strong>med</strong> bred marginal i god kvalité. (Facit 3 500:-) 250<br />
165 o F321BB 10 par i god kvalité. (Facit 4 000:-) 150<br />
166 ** F324CB Två praktpar i block <strong>med</strong> nedre marginal. (F 1 400:-) 100<br />
167 ** F332CB 5 kr slottet, postfriskt praktpar <strong>med</strong> bred marginal. (F 3 300:-) 600<br />
168 ** F332BC Slottet II. Postfriskt BC-par i praktkvalité (F 3 300:-) 600<br />
169 ** F332CB Slottet II. Postfriskt CB-par <strong>med</strong> mycket bred marginal. ( F 3 300:-) 600<br />
170 o F332BC,CB Två stämplade par <strong>med</strong> breda marginaler. Normalkvalité. (F 3 200:-) 300<br />
171 o F332BC+CB. Två stämplade par i blandad kvalitet, dock bra marginaler.<br />
(F 3 200:-) 250<br />
172 o F332CB Trevligt par 5 kr slottet <strong>med</strong> bred marginal. (F 1 600:-) 220<br />
173 o Lot . 7 stycken BC- och CB-par <strong>med</strong> breda marginaler <strong>med</strong> bland annat F332BC. 200<br />
174 o F332CB 5 kr slottet stämplad 1943 <strong>med</strong> bred marginal. 200<br />
175 ** F332C 5 kronor i postfriskt praktexemplar. 100<br />
176 o F336 Heliga Birgitta 120 öre <strong>med</strong> lyxstämpel SOLLEFTEÅ 21/3 -42. 150<br />
177 o F337C. Välplacerad stämpel (STOCKHOLM?) 21.12.49. 50<br />
178 o F382BB Svårt par stämplat Stockholm 1948. 100<br />
179 o Parti 28 BC-/CB-par <strong>med</strong> bland annat F332BC och F332CB. Lågt utrop! (F 13 900:-) 700<br />
Sverige Moderna märken<br />
180 ** F471-75 Stockholmia 55 i postfrisk 9-blocksats. (F 900:-) 150<br />
181 o F492A Lyxexemplar stämplat 1958 100<br />
182 o F533. Lyxexemplar av 1.70 kr stämplat VENDELSÖ 1962. 200<br />
183 o F714BB. Par av grönfink <strong>med</strong> magnifik KÖPING LBB 1972. Ett lyxexemplar! 200<br />
184 ** SS3 Garbo blocket. (F 1 000:-) 200<br />
Sverige Tjänste<br />
185 o Tj2c 4 öre tandning 14 <strong>med</strong> praktstämpel WISBY 1882. En naggad tandspets. 150<br />
186 o Tj1-10. Stora tjänste i stämplad serie, inklusive 6 öre grå. (F 6 700:-) 250<br />
187 o Tj22B v 50 öre typ II <strong>med</strong> varianten högra delen av kronan saknas (pos 35)<br />
Felfritt stämplat exemplar av denna tjänsteraritet. (Facit 6 000:-) 1 000<br />
188 o Tj22A Vackert felfritt märke <strong>med</strong> praktstämpel KARLSBORG 1892. 150<br />
189 * Tj25v6. Ostämplat ex (några mindre veck) <strong>med</strong> tydligt spegeltryck. (F 400:-) 100<br />
190 * Tj25v4 Två punkter istället för I ( F 350:-). 50<br />
191 o Tj29. 4 öre vackert stämplad HOLMEDALS-BERGERUD 1914. 100<br />
192 o Tj37vm. 50 öre <strong>med</strong> OMVÄND KRONA stämplad Vä<strong>ner</strong>sborg 1913. Trots en bht en<br />
stor sällsynthet. (Facit 4 000:-) 600<br />
193 o Tj52cx. Prakt-/lyxstämplad 30 öre <strong>med</strong> omvänd linje. Någon mindre tandanmärkning. 100<br />
194 */o Parti (60) långa tjänstefrimärken t13 i nyanser inklusive en vacker Tj15. 150<br />
Sverige Lösen<br />
195 * L4 6 öre i prakt-/lyxcentrering. Svårfunnen kvalité. (Facit för prakt 2 400:-) 300<br />
196 ** L6c i postfriskt fyrblock, varav två i nära praktkvalité. Sällsynt <strong>med</strong> lösen i<br />
blockenheter. (Facit minst 8 500:-) 700<br />
197 o L7a BORENSBERG 1876. Vackert exemplar av 24 öre i sällsynt nyans. 400<br />
198 * L1-10 * Komplett serie i t14 <strong>med</strong> några praktcentrerade exemplar. (F 9 860:-)<br />
1 kronan <strong>med</strong> variant överlappning av färgerna 900<br />
199 o L1-10 Komplett stämplad serie <strong>med</strong> felfri tandning 14. 200<br />
200 o L11 1 öre i stämplat fyrblock <strong>med</strong> SPEGELTRYCK. Mycket ovanligt på lösen! 400<br />
12
201 * L14v² 6 öre <strong>med</strong> rättvänt tryck på båda sidor. Endast 200 trycktes av misstag.<br />
Felfri lösenraritet <strong>med</strong> attest HOW: 3.3.4. (Facit 12 000:-) 4 000<br />
202 Brev L16 på obetalt brev <strong>med</strong> T-stämpel från Danmark till Sverige. Lösen erlagd <strong>med</strong><br />
20 öre stämplad MAJORNA 22/5 1886. Fint utställningsmonterat brev. 600<br />
203 o L17a 24 öre grå i 4-block. Efterstämplad, dock dyrbara frimärken. (F 9 500:-) 400<br />
204 o L20c 1 krona position 31 <strong>med</strong> variant jack i vänster marginal (F 500:-++) 120<br />
205 o Parti lösen <strong>med</strong> bland annat två kompletta serier t14. Samtliga valörer i t13 <strong>med</strong><br />
dubbletter av bättre valörer. Facitvärde enligt inlämnare: 18 500:- 700<br />
206 o Lot lösen i både t14 och t13. Övervägande fin kvalité, dock har L7a en mindre<br />
förtunning. Facitvärde enligt inlämnare 5 075:- 250<br />
207 **/* Lot ostämplat och postfriskt i par (F 940:-). 70<br />
Sverige Övrigt<br />
208 ** Sällsynt färgavdrag av Gåslisa <strong>med</strong> endast de tre ljusa färgerna. Vertikalt par<br />
<strong>med</strong> bred vänstermarginal. Ett märke <strong>med</strong> mindre veck. 500<br />
209 (*) Prototyp för frimärkshäftet I roslagens famn gjort till SKAP 50 år 1976.<br />
Otryckt inlaga <strong>med</strong> fem monterade <strong>bild</strong>er, men <strong>med</strong> valören 1 kr. 400<br />
210 ** Sten Stures död. Gravyrprov av Majvor Franzén, troligtvis från 1960-talet.<br />
Otandat marginalexemplar <strong>med</strong> veck. Sällsynthet! 300<br />
211 ** POSTSKOLAN. Fyra visirblad <strong>med</strong> 68 märken i olika valörer. Dessa användes i<br />
ut<strong>bild</strong>ningssyfte. Mycket ovanligt objekt. 200<br />
212 (*) Provhäfte, troligtvis till postskolan <strong>med</strong> otryckt frimärksinlaga. 200<br />
213 (*) Provhäfte i mindre format, troligtvis till postskolan <strong>med</strong> otryckt frimärksinlaga 200<br />
214 o Postens kilovara 1976, plomberad. 200<br />
215 (*) Informationsblad om 1928 års märken. Ovanlig trycksak från PFFS <strong>med</strong> hela<br />
serien av<strong>bild</strong>ad. 100<br />
14<br />
208<br />
212<br />
209<br />
233<br />
234
Sverige Häften<br />
216 ** H13 Gustav II Adolf 20 öre blå. Vackert häfte <strong>med</strong> en liten<br />
blyertsanteckning på omslaget, kan säkert tas bort. (F 3 200:-) 300<br />
217 ** H31 1936 Postverket 300 år. Vackert häfte i god kvalitet. (F 2 000:-) 300<br />
218 ** H33 BC baksidan av omslaget <strong>med</strong> veck, märkena i praktkvalitet.(F 1 750:-) 150<br />
219 ** H34 BC Nya Sverige minnet i normalkvalitet. (F 2 250:-) 200<br />
220 ** H42 CByb. Häfte där det dessvärre saknas ett märke. Katalogvärdet för nio<br />
CB-par är F 16 200:-. Mindre gummifel på tre av dessa, goda marginaler f.ö. 1 000<br />
221 ** H53 1940 Bellman. Svagt gummiveck på övre högerkanten (F 4 000:-) 400<br />
222 ** H55b 1941 Sergel. Vackert häfte (F 2 700:-) 300<br />
223 ** H57 C1 1941 Bibeln. Vackert häfte <strong>med</strong> cylindersiffra 1.(F 1 200:-) 200<br />
224 ** H57 1941 Bibeln. Felfritt.(F 900:-) 100<br />
225 ** H65 1943 Gustav V 85 år. Prakthäfte.( F 2 300:-) 250<br />
226 ** H70 1944 Svenska flottan 20*20öre röd. Prakthäfte (F 1 000:-) 150<br />
227 ** H99B2. Välcentrerat och fräscht häfte av Stockholms slott II. 100<br />
228 ** H142PI. Ett frimärke <strong>med</strong> varianten ”streck på tryckpressen”. 100<br />
229 ** H427. Trippel! 150<br />
230 ** H432 Jul 1992. RT, kn 38664 samt cyls 2 – TRIPPEL! 120<br />
231 ** H453 Julpost 1988. RT, Kn 94602 samt cyls 2, TRIPPEL! 150<br />
232 (*) H458. Fjällblommor <strong>med</strong> OTRYCKT inlaga och FELSKURET omslag. Kuriosahäfte. 250<br />
233 (*) H465. Nobel <strong>med</strong> OTRYCKT frimärksinlaga och FELSKURET omslag. Kuriosahäfte. 250<br />
234 (*) H480 Norden Ark 2. Extremt felskuret omslag och otryckt inlaga. (litet hörnveck) 250<br />
235 ** H493 Hemslöjd 98. RT, kn 28266 samt cyls 1, TRIPPEL! 150<br />
236 ** H517 Drakar <strong>med</strong> OTRYCKT frimärksinlaga och felskuret omslag. 200<br />
237 ** H535 JUL 2001. RT, kn 44018 samt cyls 2, TRIPPEL! 150<br />
238 ** H540 Europa-Cirkus. RT(svagt), kn 06009 samt cyls 1, TRIPPEL! 150<br />
239 ** SH43 Fest! Skicklig modern FÖRFALSKNING! 50<br />
240 ** Samling moderna häften och miniblock samtliga <strong>med</strong> dubbla<br />
markeringar. Det mesta är mellan 1980-2000-talet inklusive<br />
två jaktfalk och många häften <strong>med</strong> inrikesbrev märken. Nominal över 6 700:- 4 000<br />
241 ** Samling 1970-2000-tal i kontorspärm. Nominal cirka 4 600:- plus 12 rabatthäften.<br />
Vi har sett flera markeringar <strong>med</strong> bland annat en trippel. 3 500<br />
242 ** Samling häften H9-H262. Flera bättre häften som H30, 34, 35, 39O, 57 (6), 60,<br />
och 99 (2) för att nämna några. Vissa har mindre skönhetsfel och enstaka <strong>med</strong><br />
blyertsanteckningar på omslaget. Facitvärdet över 40 000:- 3 000<br />
243 ** Samling H73-262 i häftesalbum. Till synes komplett i huvudnummer inklusive till<br />
exempel H99, 211 och 212. Högt katalogvärde! 1 000<br />
244 ** Stort dubblettparti häften 1918-1980-talet i två album och kartotekslådor. Flera<br />
lite bättre finns, vi har i en snabbt titt sett ett H65 till exempel, många 1940<br />
1950-tals häften och även en del automathäften. Högt katalogvärde! 800<br />
245 ** Samling 1960-76 i häftesalbum. Välfylld, ibland <strong>med</strong> flera häften per ficka. 500<br />
246 ** Dubblettsamling 1970-1980-talet i album, nominal cirka 1 100:- 500<br />
247 ** Häftessamling 1970-1990-tal i fin variation. Nominal drygt 1 000:-. 400<br />
248 ** Häftessamling i tre insticksalbum <strong>med</strong> 140 HA och drygt 60 mjuka häften, varav<br />
flera <strong>med</strong> markeringar. Ovärderad. 400<br />
249 ** Lot 16 häften 1950-1980-tal. Flera <strong>med</strong> markeringar, bland annat en trippel 200<br />
250 ** Lot fyra olika häften H26, H29, H34CB och H60 <strong>med</strong> något slitna omslag.<br />
(F 3 950:-) 200<br />
251 ** Parti 12 okompletta häften 1930-1940-talet. Högt värde för märkena. 200<br />
252 **/*/o Samling 90 äldre häften varav drygt 20 <strong>med</strong> katalogvärde över 100:-.<br />
Flera <strong>med</strong> dubbla markeringar eller äkta par. 200<br />
253 ** Oräknat parti <strong>med</strong> ett par hundra häften i mindre låda, mestadels 1950-70-talet.<br />
Även lite automathäften. 200<br />
254 ** Mindre samling (drygt hundra) automathäften i Leuchtturmalbum,<br />
bland annat ingår flera HA6, äkta par samt HA15 <strong>med</strong> helt X. 150<br />
255 ** Tre kuriosa häften, bland annat Holmsunds lokalbrevmärken 1989 50<br />
Sverige Ortsstämplar A till Ö<br />
256 F35 ANGARN 29/4 1981. Rättvänd stämpel av sällsynt B-län. (Postal 400:-) 150<br />
257 (A)VAVIKEN POSTOMB 1. Vacker stämpel (Postal 250:-) på märke <strong>med</strong> ktt. 50<br />
258 F58 BARKARBY 12/10 1911. Sällsynt B-län på Oscar II. (Postal 350:-) 150<br />
259 F54 BJÖRKLIDEN 15/10 1910. Tre märken <strong>med</strong> varsin praktstämpel på ett vackert,<br />
något beskuret (nederkant) rekbrev. 300<br />
15
260 F54 BONDERSBYN 25/10 1910 på rekbrev till Luleå. Av de tre stämplade märkena är<br />
två fullt läsbara. Avtrycken är rariteter på Oscar II, dessutom på brev!<br />
(Postal 2 500:-/styck) 1 500<br />
261 F52 BRUZAHOLM 2/5 1893 <strong>med</strong> violett stämpel. Känd endast 2 månader 1893. 100<br />
262 F9 BURGSVIK 19/1 1864. Ovanlig I-län <strong>med</strong> praktstämplad Nst 7 (Postal 500:-) 400<br />
263 F915 EDSBYN *POB 2* 29/10 1979. Lyxstämplad svår X-län. (Postal 400:-) 150<br />
264 F55 FLYINGE 6/9 1909. Praktstämplad M-län. 100<br />
265 F54 FRIDHEMS VILLAST: Prakt-/lyxstämplad A-län på brev 18/10 1899. (Postal 250:-) 200<br />
266 F32 GOTLANDS DALHEM 28/8 1878. Sällsynt I-län. (Postal 1 500:-) 400<br />
267 F21 HJELSTA 19/12 1875. Ovanlig C-län stämpel. (Postal 600:-) 150<br />
268 Tj47 HULTFREDS LÄGER 17/8 1914 Ovanlig tillfällig postanstalt (Postal 400:-) 100<br />
269 F340 HÖRKEN Postombud 1 3/3 1943 Svår T-län <strong>med</strong> omvänd praktstämpel. 100<br />
270 L7b KJULSTA 12/3 1879. Vacker rättvänd stämpel av svår D-län. Kanske enda kända på<br />
lösen? (Postal 1 500:-) 800<br />
271 F52 KOLFORSEN 2/8 1908 på vykort. Sällsynt ortstämpel X-län. 700<br />
272 F52 KUNGSHOLMS VILLAST: som ank.stämpel på vykort 1907 samt F82 på vykort. 100<br />
273 F20 KÄRDA 21/12 1876. Sällsynthet från F-län. Några korta tandspetsar. 250<br />
274 Tj16A LIDINGÖ 31/1 1891. Fint avtryck av en svår B-län ort. En kt 200<br />
275 Tj16A LIDINGÖ 28/8 1891. Ovanlig ort, dock tanddefekter. (Postal 800:-) 100<br />
276 F59 LOMSJÖ 7/12 1904 slagen i BLÅ FÄRG! RR enligt SSPD:s förteckning. 200<br />
277 *LUND* UTSTÄLLNINGEN 21/6 1907. Prakt-/lyxstämpel på vykort. Kortet <strong>med</strong><br />
utställningens vinjett i lila gummistämpel. 100<br />
278 F156 LÅNGAV 3.1.1926. S-län. 50<br />
279 Tj19 MARMA 13/5 1893 <strong>med</strong> BLÅGRÖN stämpel. Svår färgad stämpel R5. 100<br />
280 F9 MO 31/5 1870. Rättvänd ovanlig stämpel Y-län. (Postal 600:-) kht. 100<br />
281 MORMORSGRUFVAN 12/12 1910. E-län. Mycket vackert! (Postal 125:-) 100<br />
282 F25 MUNKTORP 3/11 1876 <strong>med</strong> BLÅ stämpel. Känd endast 1876-77. 100<br />
283 F32 MYCKLEBY 14/12 1879. Rättvänd O-län (Postal 200:-) 60<br />
284 F19 MYREKULLA 21/5 1878 - P-län. Lyxavtryck på 5 öre tandning 14. 100<br />
285 F54 NÄTTRABYHAMN 26/4 1911. Svår K-län på litet nätt klipp. (Postal 500:-) 250<br />
286 F83 REMMENE 18/12 1918. Rättvänd bättre P-län. (Postal 600:-) 300<br />
287 F54 RINGARUM 21/5 1896 <strong>med</strong> violett stämpel. Raritet troligen känd endast denna dag. 500<br />
288 F59 RINGARUM 30/11 1905. Prakt av BLÅ stämpel, tidigare okänt datum.<br />
RR enligt SSPD. 200<br />
289 F34 RÖDDINGE 7/3 1883. Rättvänd M-län på 24 öre ringtyp. 70<br />
290 F32 SAXTORP 1878. Sällsynt M-län. 400<br />
291 F20 SJOGENSTAD 13/6 1875. Lyxstämpel av sällsynt R-län. ( Postal 1 500:-) ktt, tunn. 400<br />
292 SKAGERN 10/8 1901. R-län. (Postal 75:-) 50<br />
293 F449A SKÖVDE 28/7 1953 <strong>med</strong> rakstämpel samt Nst 59 på klipp. Trevlig kombination. 100<br />
294 F21 STOCKHOLMS NÄS 1875. Suddigt men tydbart exemplar av en sällsynt stämpel.<br />
Några ktt. (Postal 3 000:-) 250<br />
295 F54 STOCKHOLM TIDN.AVD. 16/11 09. Omvänt avtryck av sällsynt LILA stämpel. 100<br />
296 Tj17 SUNDSBYN 1882 rättvänd ovanlig S-län (Postal 500:-), dessutom SPEGELTRYCK! 100<br />
297 F25 TRÖGDS-WALLBY 1877. Praktstämplad svår C-län, minmalt riss. 200<br />
298 Tj16 TYRESÖ 29/7 1885. Rättvänd sällsynt B-län (Postal 800:-) 150<br />
299 F56 TÄRNSJÖ 4/12 1894 <strong>med</strong> blå stämpel. R5 200<br />
300 F497B VAGGERYD POB 1 26/11 1960. Sällsynt postombud. (Postal: 800:-) 400<br />
301 F9 WISLANDA 9/4 1870. Snyggt exemplar av bättre G-län stämpel. (Postal 500:-) 350<br />
302 F20 YLLESTAD 2/3 1877. Svår R-län stämpel, märket <strong>med</strong> riss (Postal 800:-) 200<br />
303 F56 ÖSTERNORET <strong>med</strong> blå stämpel. Tidigare okänd. 100<br />
304 Ortstämplar på visirblad. 75 stycken från ringtyp och senare. Flera bättre<br />
ortstämplar, även flera trevliga järnvägs- och ångbåtstämplar. 500<br />
305 Över 200 stämplar på fem visirblad från ringtyp till <strong>med</strong>aljong. Mest OII <strong>med</strong><br />
flera fina och en del bättre ortstämplar. 350<br />
306 Visirblad <strong>med</strong> 21 OII-stämplar. Norrbyskär, Strömsdal (F45), Vickleby, Rödupp,<br />
Hulterstad och Gårdsnäs för att nämna några. 350<br />
307 OII-stämplar på instickskort. Ett 40-tal märken <strong>med</strong> vackra ortstämplar. Flera<br />
bättre som TJERNÖ, BORGVIKSBRUK, Norsk ortstämpel <strong>med</strong> fler. 250<br />
308 Oscar II. Liten låda <strong>med</strong> ett 80-tal klipp. Många fina stämplar. 100<br />
Sverige Lantbrevbärarstämplar<br />
309 F54 NORRBO-HÅLSJÖ 1897. Praktstämplad X-län 100<br />
16
310 F54 ROSSHYTT.-ROSSHYTT. 29/8 1895. Rättvänd sällsynthet U-län. (Postal 1 200:-) 500<br />
311 F54 SÖDERHAMN-NORRALA 1894. Välstämplad bättre X-län (Postal 350:-) 200<br />
Sverige Järnvägsstämplar<br />
312 F45 FALK.RANTEN-NÄSSJÖ 1887. Rättvänd sällsynt stämpel. (Postal 600:-) 200<br />
313 F54 FILIPST.-MUNKFORS.A 31/5 1897 i prakt-/lyxexemplar! 50<br />
314 Samling järnvägspost I, II och III på svårfunnen förtryckt bladsats (samp 1978).<br />
Omkring 250 stämplar på övervägande Oscarsmärken. Många praktstämplar. 600<br />
Sverige Övriga stämplar / Partier<br />
315 Leuchtturmalbum <strong>med</strong> nomalstämpeltyper. Även järnvägs- och lantbrevärarstämplar,<br />
udda stämplar och kuriosa. Cirka 800 märken varav flera vackra exemplar. 2 000<br />
316 Insticksbok <strong>med</strong> cirka 11-1200 märken. Många vackra stämplar på ringtyp,<br />
OII-tiden, <strong>med</strong>aljongtiden och bandmärken fram till 1940-talet. 800<br />
317 Insticksbok <strong>med</strong> cirka 950 märken. Vackra stämplar från ringtyp och senare. 800<br />
318 Ortstämplar (58) på fyra visirblad från ringtyp och senare. Flera stämplar i<br />
intervallet 75-150:-. (Postalvärde cirka 3 600:-) 500<br />
319 Visiralbum <strong>med</strong> cirka 900 OII-stämplar. Delvis sorterade efter län. Flera fina<br />
stämplar och en hel del småorter. 400<br />
320 Svenska stämplar på tre Österrikemärken: Mi44, Mi276 och Mi283. Ovanligt! 400<br />
321 Två visirblad <strong>med</strong> vackra OII-stämplar. Ur innehållet syns några fina F60 samt<br />
F54 <strong>med</strong> Engelsk balkstämpel 383 (HULL) 300<br />
322 Visirblad <strong>med</strong> cirka 250 vackra stämplar, mest OII. 300<br />
323 Cirka 200 vackra ortstämplar på märken från 1940-50-talet i mindre insticksbok. 250<br />
324 Visirblad <strong>med</strong> 60 stycken OII-stämplar. De flesta <strong>med</strong> prakt-/lyxstämplar 250<br />
325 Motivstämplar. 100-tals tematiskt sorterade stämplar på små kort. Dessutom något<br />
tusental Tyskland. 250<br />
326 15 visirblad <strong>med</strong> ortstämplar, specialstämplar, avarter och OII-klipp. 200<br />
327 Två instickskort <strong>med</strong> vackra stämplar från siffertyp till tidiga bandmärken. 200<br />
328 Motivstämplar. Två insticksböcker <strong>med</strong> utvalda motivstämplar på försändelser och<br />
klipp. 200<br />
329 Fältpost och minnespost. Trevligt litet parti på visirblad i pärm. 200<br />
330 Mindre insticksalbum <strong>med</strong> mestadels OII-stämplar, även något äldre Frankrike. 150<br />
331 F142 GYMNASTIKLÄGRET BOSJÖKLOSTER 1922. Ovanlig stämpel. (Postal 300:-) 100<br />
332 Crashpost. Vykort <strong>med</strong> violett stämpel: “Denna försändelse har försenats och<br />
skadats genom tågolyckan i Rörvik den 6/9 1954” 100<br />
333 F324 Två stämplar FÄLTPOST nr 5 och 103. 50<br />
Sverige FDC<br />
334 FDC Samling 1940-2013 i sex kontorspärmar och fem album. Fin kvalitet och lite<br />
ovanligare <strong>med</strong> moderna FDC. 600<br />
335 FDC Samling FDC och helsaker i åtta fina visirpärmar. Främst 1970-1980-talet. 500<br />
336 FDC Samling 1950-1980-tal i fyra Leuchtturmpärmar, alla <strong>med</strong> spännande vinjetter! 400<br />
337 FDC F332C, 20kronor Flygande svanar. Ovanligt FDC, skickad rekommenderad och<br />
express via Schweiz. (F 800:-) 150<br />
338 FDC Parti 13 bättre FDC 1930-1940-talet, bland annat Bellman CB. (F 1 800:-) 150<br />
339 FDC Samling 20 bättre 1940-tals FDC i pärm. 150<br />
340 FDC Parti FDC 1970-1980-talet i tre fina pärmar samt en del lösa. 100<br />
341 FDC F291 på FDC 20/11 1939 80<br />
Sverige Brev, helsaker<br />
342 Helsak Album försändelser (45) <strong>med</strong> förfilateli, tillfälliga postanstalter, lösen och<br />
expeditionsstämplar. 500<br />
343 Brev Lot <strong>med</strong> 13 försändelser. Studsbrev, OII-brev “Från Utlandet”, plåtspricka på<br />
F54, lokalbrev ,lösen, adresskort 65 öre för frakt av frukt <strong>med</strong> fler. 400<br />
344 Brev Album <strong>med</strong> över 100 försändelser, franko-kuvert, kortbrev tiden 1877-1929.<br />
Bland annat några assbrev OII och två <strong>med</strong>aljongbrev EVERTSBERG. 400<br />
345 Brev F33 (2) 40 öres porto till Frankrike <strong>med</strong> flera ankomststämplar på baksidan. 30<br />
346 Brev Två album <strong>med</strong> cirka 150 Oscarsbrev. 300<br />
347 Brev F64 på reglemente för Allmänna Brandförsäkringsverket. Prakt-/lyxstämplad<br />
KETTILSTORP 1902. 300<br />
348 Vykort Album <strong>med</strong> 66 vykort samtliga skickade <strong>med</strong> turistporto! Även lite lösa märken. 300<br />
17
18<br />
202<br />
595<br />
704<br />
337<br />
703
349 Brev Mailart. Cirka 100 utvalda brevomslag till poppgruppen Noice. Utställnings-<br />
monterad på 36 blad plus några dussin lösa försändelser. Noice var mycket<br />
populära under åren 1978-1982. 250<br />
350 Brev Låda <strong>med</strong> några hundra försändelser, bland annat bättre svenska FDC i antal. 250<br />
351 Brev F33 på firmabrev till Frankrike 1881. Flertal stämplar på baksidan. 200<br />
352 Brev Militärbrev POSTANSTALTEN 1190 G, stämplat 3/8 1943. Okänd i Postal. 200<br />
353 Helsak Låda <strong>med</strong> 100-tals Svenska försändelser perioden 1900 - 1940. 200<br />
354 Brev Studsbrev till Casablanca i Marocko <strong>med</strong> ankomststämpel. Sällsynt brevförsändelse<br />
till ett mycket ovanligt adressland. 200<br />
355 Brev Liten brevpost <strong>med</strong> bland annat några vackra 12 öre vapenbrev. 200<br />
356 Helsak 31 något bättre försändelser på visirblad, inklusive F318BC på vykort. 200<br />
357 Brev Två brev <strong>med</strong> skyddsperforeringar. J.V.(Stockholm)-1927 och Soliditet - 1919. 150<br />
358 Brev F68,74 på trevligt trycksaksvykort till Budapest-UNGERN 1911. Ankomstämplat. 150<br />
359 Brev Ofrankerat brev till Frankrike 1868. 120<br />
360 Brev Social filateli, 90 sorgebrev mest 1930-1940-tal 120<br />
361 Brev 27 svenska försändelser som brev, helsaker och något lokalpost 100<br />
362 Brev F42 4 öre på tryckt reseberättelse om försök <strong>med</strong> foderväxtodling. Praktobjekt<br />
stämplat Stockholm 10/1 1889. 100<br />
363 Brev F45. Fem stycken 10 öre OII posthorn på assbrev stämplade STUGUN 1887.<br />
Dekorativ försändelse dock ovarsamt öppnad. 100<br />
364 Brev Trycksak <strong>med</strong> ovanlig blandfrankatur till riksporto för trycksak. Göteborg 1916. 100<br />
365 Helsak Låda. Svenska brev, postanvisningar och kortbrev. Över hundra, mest 1920-tal. 100<br />
366 Helsak Militärpost. Två stycken från svenskar i Kongo, något svaga stämplar. 100<br />
367 Brev FÖRSTA FLYG. 18 försändelser <strong>med</strong> första flyg till olika destinatio<strong>ner</strong> i album. 100<br />
Sverige Vykort - Topografi<br />
368 Vykort Samling 168 olika från Svenska Pressbyrån i båda formaten samt åtta minnes-<br />
foldrar i pärm <strong>med</strong> plastfickor. 500<br />
369 Vykort Minst 500 äldre kort, mest gratulation och icke-topografiska. Spännande! 500<br />
370 Vykort JÄRNVÄGSSTATIONER. 55 olika fotografier tidigt 1900-tal. Kopior i hög kvalité<br />
från 1950-60-talet. Format 15 x 10,5 cm. 400<br />
371 Vykort Låda <strong>med</strong> främst äldre utländska vykort. Flera hundra vykort, mest topografiska. 200<br />
372 Vykort 2 vykort Gripsholms vinterkryssning 1932 respektive 1933, <strong>med</strong> karta över rutten.<br />
Begagnade ombord. 150<br />
373 Vykort BLEKINGE. 16 topo-kort från 1900-talets första halva.<br />
374 Vykort AGNESBERG Järnvägsstationen från spårsidan postat 1905, felfri kvalite 7. 100<br />
375 Vykort HALLAND. 25 gamla och en del nyare vykort. 200<br />
376 Vykort HUSKVARNA symaskinsfabrik. Motiv från produktionen 1919. Kortet plundrat<br />
och <strong>med</strong> veck. Ändå ett trevligt och sällsynt kort. 50<br />
377 Vykort Lot <strong>med</strong> fyra järnvägsstatio<strong>ner</strong>: HÄGGENÅS, JÖNÅKER, GÄVLE, JÄRLE och ett kort<br />
<strong>med</strong> interiör från järnvägsrestauranten i TILLBERGA. 100<br />
378 Vykort KARLSTAD. Järnvägsgatan cirka 1911 S-län (Kv7). 50<br />
379 Vykort Norrtelje på Gruss aus- kort från Norrtelje 1907 till Upsala. Sedan<br />
eftersänt till Tyskland <strong>med</strong> ytterligare 5 öre. Trevligt studsvykort. 100<br />
380 Vykort SLÖINGE. Stationsbyggnaden på opostat kort cirka 1920-tal. (Kv9) 50<br />
381 Vykort SMÅLAND. 45 vykort i det gamla formatet, inklusive bättre. 400<br />
382 Vykort SMÅLAND. 46 vykort i det gamla formatet. 200<br />
383 Vykort STOCKHOLM. 42 vykort i det gamla formatet. 200<br />
384 Vykort STOCKHOLM. 40 vykort i det gamla formatet. 150<br />
385 Vykort STOCKHOLM. Kungliga slottet Stockholm, opostat (Kv9). 100<br />
386 Vykort STOCKHOLM. Söder Mälarstrand Stockholm, opostat (Kv9). 100<br />
387 Vykort SÖDERMANLAND. 79 vykort i det gamla formatet. 350<br />
388 Vykort UPPSALA. 42 vykort varav 20 i det gamla formatet. 100<br />
389 Vykort Parti <strong>med</strong> 15 kort. Några trevliga topo, flyg och båtar. 150<br />
Sverige Vykort - Övrigt<br />
390 Vykort FARTYG. 10 kort mestadels svenska tiden från 1930-60-tal. Fyra postgångna. 100<br />
391 Vykort 14 dukade bord. 50<br />
Sverige Bältesspännarmaterial<br />
392 LOKALPOST. Trevlig samling nära 200 märken och 22 försändelser, mest bruksbrev. 400<br />
393 Album <strong>med</strong> lokalpost, reklam- och utställningsmärken. Ser roligt ut! 350<br />
19
394 GOD HELG märken. Samling 1904-2000 i kartoteklåda. Singelmärken fram till<br />
1960, därefter helark. 300<br />
395 Insticksalbum <strong>med</strong> en del Postens svartavdrag, provhäften och gemensamma utgåvor 150<br />
396 Grönt postfriskt brevmärke, 10-års jubileum OS 1896. 100<br />
397 Brevmärken, tre från OS bland annat Island 1948! samt VM i fotboll 1958. 100<br />
398 HELG, flaggmärken Barnens Dag <strong>med</strong> flera teman. Totalt 254 märken i insticksbok 100<br />
399 FRANKERINGSETIKETTER. Datorframställda frimärken från främst Norden och<br />
Tyskland. 60-70 märken och cirka 20 försändelser, även blandfrankering. 100<br />
400 Brevmärken från OS 1924. Par utan gummering.<br />
401 OS 1912. Blad <strong>med</strong> 12 brevmärken från OS <strong>med</strong> mera. 50<br />
402 Fraktsedlar VJ 1945 och VGJ 1942, alla <strong>med</strong> olika fraktmärken. 50<br />
Sverige Samlingar<br />
403 o Samling 1855-1979 i visiralbum. Samtliga skillingar utom F1, F3 <strong>med</strong> intyg<br />
Gordon och sig<strong>ner</strong>ad Diena, fin F4 Höganäs 1857, ringtyp, tjänste, lösen,<br />
Kongress och Förening komplett. Högt katalogvärde! 8 000<br />
404 **/* Samling 1858-1973 i visiralbum. En hel del bättre klassiska märken som F39a**,<br />
Landstorm komplett, bra avsnitt tidiga bandmärken både **/o<br />
1924 års serierna kompletta* och flera BC-CB par. Prisvärd! 7 000<br />
405 o Samling 1855-1949 i Lembitalbum <strong>med</strong> fickor. Med några få undantag komplett<br />
dock i varierad kvalitet. Alla skillingar, (treskillingen är en defekt E4)<br />
Landstorm, 1924 års serierna komplett, bra tjänste och lösen. Lågt utrop! 6 000<br />
20<br />
403<br />
404
406 ** Välvårdad samling 1938-1999 i fyra SAFE-DUALALBUM <strong>med</strong> kassett. 1938-1966 är<br />
komplett inklusive alla BC-/CB-par utom slottet och Gustav V stora siffror BC.<br />
Från 1967-1999 cirka 5000 i nominal. 5 000<br />
407 o 1855-1955 i Safe Dualalbum. Välfylld samling <strong>med</strong> 4+6 Sk Bco, bra klassiskt och<br />
kongress/förening komplett. Även nästan alla BC-/CB-par (enstaka klippta men<br />
mest bra) tjänste, lösen osv. Fina stämplar finns. 5 000<br />
408 **/* Omfattande samling 1855-1969 i Leuchtturmalbum. Majoritet ostämplat före 1930<br />
inklusive många bra märken från 12 öre vapen och framåt. 1800-talet i blandad<br />
kvalitet, sedan bättre. Många bandmärken, kongress/förening komplett, många<br />
BC-/CB-par. Mycket högt katalogvärde! 4 500<br />
409 **/* Samling 1891-1999 i två fina Leuchtturm SF-album. Mycket fin samling <strong>med</strong> många<br />
märken, nästan komplett i perioden <strong>med</strong> t.ex. Oscar, alla landstorm, alla 1924,<br />
alla BC-CB (några <strong>med</strong> smal marginal). Fram till 1936 mest ostämplat, sedan mixat<br />
<strong>med</strong> postfriskt fram till 1950. Andra halvan av 1900-talet komplett postfrisk.<br />
Mycket högt värde och cirka 4500 kr i nominal! 3 500<br />
410 ** Samling femstrip 1942-2000-talet. Flera bättre tidiga märken som F348,350,352<br />
357,362 och 367. Från 1970-talet och framåt cirka 6 200:- nominal. 3 100<br />
411 o Samling 1855-1974 på facits bladsats utan fickor. En 4 skill, därefter välbesatt<br />
<strong>med</strong> flera bättre märken. Föreningen 1924 komplett och många BC-,<br />
CB-par. Flera vackra stämplar finns. 3 000<br />
412 **/*/o Samling 1862-1973 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Vi har sett bättre märken<br />
som F273 CB-BC och även flera vackra stämplar. Från 1943 till 1973, komplett**. 3 000<br />
413 **/*/o Dubblettsamling 1900-1972 i tio eleganta kartotekslådor. Många bättre serier,<br />
flera BC-CB par, häften och en del äldre FDC som till exempel tre Bromma 1941.<br />
Trevligt styckningsobjekt för handlaren eller föreningen! 2 500<br />
414 **/*/o Samling 1855-1960-talet på Lind<strong>ner</strong> Falzlosblad. Två F2, vapen och ringtyp<br />
väl besatt. Kongress komplett *, flertal bättre bandmärken, några BC-/CB-par och<br />
Stockholmiablocken 1955 postfriskt. Lågt utrop. 2 200<br />
415 o Samling 1858-1999 i två Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Välbesatt utan de dyraste<br />
<strong>med</strong> bland annat kongress till 1 krona och förening kpl. Sju BC-CB och från 1945<br />
i det närmaste komplett ända t.o.m. 1999. Ej tjänste/lösen/militär. Många<br />
lyxstämplar på sista 30 åren, högt värde, bör ses! 2 200<br />
416 **/* Visiralbum <strong>med</strong> postfriskt/ostämplat från ringtyp och senare. Flertal bättre<br />
märken och blockenheter. Bra bandmärkesavsnitt samt tjänste, även<br />
något lösen. 2 000<br />
417 **/o Låda <strong>med</strong> stämplad samling från 1855 - 1962 samt tre dubblettalbum <strong>med</strong> bland<br />
annat större * blockenheter av tj25-26. Även flertal vackra stämplar. 2 000<br />
418 **/* Dubblettsamling Oscar-1950-tal i fyra insticksböcker. Flera <strong>med</strong>aljongmärken,<br />
komplett Förening 1924*, F223**, F224**, mycket bandmärken och även tjänste och<br />
lösen. Stort katalogvärde! 2 000<br />
419 **/*/o Kartong <strong>med</strong> nio album <strong>med</strong> diverse samlingar, dubblettlager, brev och häften.<br />
Mycket att gå igenom och plocka ut och goda fyndchanser! 2 000<br />
420 ** 18 album <strong>med</strong> ** material från mest 1940-1970-talet i en låda. Några lite bättre<br />
äldre märken, mycket häften, strip och många serier. Lämpligt styckningsobjekt. 2 000<br />
421 **/* 1891-1963 i Lind<strong>ner</strong> Falzlosalbum. Blandat **/* <strong>med</strong> många bra märken, bland<br />
annat bandmärken och BC-/CB-par (några kan vara klippta), från 40-talet närmast<br />
komplett <strong>med</strong> lösa + par (ej slottet). Även nioblocken 1955 <strong>med</strong> mera. Bra värde! 1 800<br />
422 o Mestadels stämplad samling 1855-1954 i Estettalbum <strong>med</strong> fickor. Några skillingar,<br />
vackert stämplad ringtyps-tjänsteavsnitt och omfattande del bandmärken. 1 800<br />
423 **/*/o Låda <strong>med</strong> sex album <strong>med</strong> ortsstämplar, dubbletter, samling Sverige <strong>med</strong> en del<br />
bättre märken som Kongressenserien till 80 öre, en del häften, <strong>med</strong> mera. Från<br />
Sterbhus-besiktiga! 1 800<br />
424 ** POSTEMBLEM. Postfrisk lot <strong>med</strong> många bra märken i strip. Enklare märken<br />
ingår ej! (Facit över 25 000:-) 1 500<br />
425 ** Flyttlåda <strong>med</strong> diverse dubblettsamlingar i 15 album. Flera 1940-talsserier,<br />
strip, häften och även många FDC. Hyfsad nominal på det modernare och högt värde<br />
för övrigt! Lågt utrop. 1 500<br />
426 **/* Lembitalbum <strong>med</strong> ostämplat/postfriskt. I början glest, från <strong>med</strong>aljong och<br />
senare mer välbesatt. Bland annat bättre märken från 1924 års serier. 1 300<br />
427 **/*/o Stort parti i sex album, varav två <strong>med</strong> stämplat och två **/*, omfattande<br />
stämplad samling andra halvan av 1900-talet i Leuchtturm plus dubbletter<br />
En del ** 1940-tal <strong>med</strong> mera. 1 300<br />
21
428 */o Mest stämplad samling 1866-1973. Välfylld grundsamling <strong>med</strong> mycket ringtyp och<br />
tjänste inklusive några t14. 1924 års märken komplett i örevalörer varav F201 är<br />
grönblå. Saknar BC-/CB-par men har det mesta annat efter 1930. Bra värde! 1 200<br />
429 o Låda <strong>med</strong> fyra insticksböcker ringtyp, bandmärken och brev. Även en restsamling<br />
på bladsats. Från 4-skillingar (2)och vapen fram till 1940-tal <strong>med</strong> bl.a.<br />
flera BB- och BC-/CB-par av Linné. Mycket att gå igenom. 1 200<br />
430 ** Låda <strong>med</strong> flera album <strong>med</strong> dubbletter 1950-1980-tal. Nominal drygt 2700kr 1 200<br />
431 **/*/o Samling 1891-1978 i Facit lyxalbum, delvis <strong>med</strong> fickor. I början stämplat men<br />
från 1932 postfriskt och <strong>med</strong> flera bättre märken som 269BC och 320BC. Bra grund-<br />
samling, värd att bygga vidare på. 1 200<br />
432 **/* Samling 1928-1950-tal på egenritade blad <strong>med</strong> plastfickor. Komplett inklusive<br />
alla bättre serier utom Kongress-Förening. Samtliga BC-CB par <strong>med</strong> många ** som<br />
273CB, 269 BC-CB, och 320,321 BC-CB. De övriga inklusive<br />
båda slottsparen ostämplade *. Högt katalogvärde! 1 200<br />
433 o Flyttlåda <strong>med</strong> drygt 20-tal album <strong>med</strong> dubbletter, vapen-2000-tal. Flera lyx-<br />
stämplade märken på det moderna och fyndchanser! 1 000<br />
434 **/* Grundsamling i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryckta blad till 1973. Ett fåtal äldre<br />
märken och sporadiskt besatt bandmärkesperioden <strong>med</strong> några lite bättre som<br />
Berzelius BC-CB**. Från 1944 och framåt komplett ** inklusive 9-blocken 1955. 1 000<br />
435 **/*/o Fyndlåda. Salig röra <strong>med</strong> klassiskt till modernt, flera utgåvor <strong>med</strong> tandning 14,<br />
<strong>med</strong> mera. Även vackra stämplar. Bör ses-spännande! 1 000<br />
436 o Grundsamling 1868-1979 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> delvis insatta fickor. De flesta<br />
ur ringtypserierna, Landstorm 1 och 3, flera BC-/CB-par inklusive båda Slottet<br />
Från 1941 komplett <strong>med</strong> enstaka bättre stämplar. 1 000<br />
437 o Sverige 1872 och senare på 15 albumblad. Flera fina ringtyp, OII och tjänste. 900<br />
438 o Samling 1855-1924 på Leuchtturmblad <strong>med</strong> fickor. Vapentyp komplett, Kongress och<br />
Förening till 80 öre, mycket bandmärken samt en del tjänste och lösen. Blandad<br />
kvalitet, fördelaktigt utrop. 900<br />
439 **/*/o Ringtyp t13 och ph i urvalshäfte. 90 märken mestadels stämplat. Flera vackra<br />
stämplar, varianter som några starka spegeltryck, förskjutna posthorn.<br />
Även några fina exemplar av 1889 års provisorier. 800<br />
440 */o Vackra stämplar på kort från vapen till 1940-tal. Även ett kort <strong>med</strong> ostämplade<br />
bättre lösen <strong>med</strong> som L17a, 7st L20. Trevligt parti till lågt utrop. 800<br />
441 **/* Instickskort <strong>med</strong> tidiga bandmärken, mest lejon, emblem och profil höger. Bättre<br />
exemplar som par av F144Abz **, F163a ** <strong>med</strong> fler. (F över 12 000:-) 800<br />
442 o Samling 1855-1970 i Facit lyxalbum utan fickor. Glest besatt men några vackra<br />
stämplar, tre 4skill, fin 332 CB <strong>med</strong> mera. 800<br />
443 **/*/o Visiralbum från ringtyp och framåt. Bland annat lösen t14, Tj22B *, bättre vm på<br />
bandmärken och L17a stämplat. 750<br />
444 ** Postfrisk samling i två visiralbum. En del bättre 50-talet i början, även häften<br />
och den senare delen <strong>med</strong> hygglig nominal. 700<br />
445 **/*/o Osålda auktionsobjekt från Europhil <strong>med</strong> flera snygga ringtyp. Även ostämplade<br />
bättre märken som F56, F59 och postfriska lejon. Tidigare utrop över 2 800:- 700<br />
446 o Samling på Estettblad från ringtyp och senare. Något glest i början men flera<br />
bättre lösen, några stämplar och välfyllt bandmärkesavsnitt <strong>med</strong> en<br />
del dyrare märken. 700<br />
447 o Flyttlåda <strong>med</strong> elva album <strong>med</strong> diverse samlingar. Mestadels enklare märken men<br />
även en del lyxstämplade moderna märken. 700<br />
448 **/o Postfriskt på kort från 1930- och 40-talet. Ur innehållet syns F269CB, F320C,<br />
två serier Birgitta. Även något stämplat. Katalogvärde cirka 9 000:- 600<br />
449 **/*/o Samling 1889-1959 i fint Safealbum <strong>med</strong> förtryckta blad och plastfickor.<br />
Bättre inslag är Landstorm I-III, Kongress till 80 öre och förening till 1 krona 600<br />
450 **/*/o Kartong <strong>med</strong> diverse samlingar i åtta album. Några klassiska märken som en fyr-<br />
skilling, båda lokalmärkena i sämre kvalitet, vapen, bandmärken <strong>med</strong> mera. Bese! 600<br />
451 **/*/o Fyndlåda <strong>med</strong> bra material. Gamla auktionsobjekt, Oscarsbrev, flera BC-/CB-par<br />
(några klippta dock) och en del **. Lågt utrop! 600<br />
452 **/o Låda <strong>med</strong> restsamlingar, Insticksböcker <strong>med</strong> postfriska strips, FDC mm. 500<br />
453 o Pärm <strong>med</strong> dubbletter 1858-1920. Mestadels ringtyp, även defekt 8 skilling. 500<br />
454 o Låda <strong>med</strong> två insticksböcker <strong>med</strong>aljong, album <strong>med</strong> drygt 500 OII-stämplar och<br />
kartong <strong>med</strong> 100-tals OII. 500<br />
455 **/* Mindre låda <strong>med</strong> diverse märken i pergamynkuvert, F45**, F528 BB, samt ett par<br />
äldre årssatser. 500<br />
22
456 o Flyttlåda <strong>med</strong> omfattande kartotek Oscar-modernt. Dessutom dubblettsamling i<br />
flera insticksböcker inklusive bättre ur vapenserien. Måste ses! 500<br />
457 o Samling 1980-1999 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Med få undantag komplett<br />
inklusive stor mängd lyxstämplade märken och häften. 500<br />
458 o Dubblettlager 1858-1955 i pergamynkuvert . 1000-tals märken, mycket ringtyp.<br />
Goda chanser till stämpelfynd! 500<br />
459 o Dubblettparti 1940-1980-talet i fyra album <strong>med</strong> massor av lyxstämplade märken,<br />
till största delen PFA. Även några BC-/CB-par. Lämpligt styckningsobjekt! 500<br />
460 **/*/o Rörig samling 1858-2000. Mest enklare märken, en F7* <strong>med</strong> tunna fläckar, mycket<br />
ringtyp, ett flertal bandmärken och hyfsad nominal 1970-1980-talet. 500<br />
461 o OII-bandmärken i fyra insticksalbum <strong>med</strong> tusentals märken. 450<br />
462 **/* Parti i två album mest 1920-1970 inklusive en del halvbra. Kvaliteten är<br />
blandad och utropet är satt därefter! 400<br />
463 **/*/o Instickskort från vapen till <strong>med</strong>aljong och något tjänste. Ostämplade OII-märken,<br />
varianter samt en del fina stämplar. Trevligt parti att botanisera i. 400<br />
464 o Kort <strong>med</strong> bland annat 14A typ I och fem prakt-/lyxstämplade ringtyp och tjänste. 400<br />
465 o Komplett samling 1975-2003 i Gripen pärm där cirka en tredjedel av märkena<br />
är lyxstämplade. 400<br />
466 o Dubblettsamling 1872-1970 i två insticksböcker <strong>med</strong> några bättre som ringtyp t14<br />
och tre F65 400<br />
467 o Insticksalbum <strong>med</strong> OII och tvåfärgad siffertyp <strong>med</strong> avarter, vm-varianter och<br />
flera stripar varav flera av F60. Intressant album. 350<br />
468 ** Sverige samling 1938-1980 i Leuchtturmalbum, delvis <strong>med</strong> fickor(åren 1960-<br />
1980). Endast enkla märken i början men hyfsat besatt från 1960 och framåt. 350<br />
469 o VARIANTER på två kort. Mustaschen och droppen på boktryck, stämpelkuriosa<br />
och vm-varianter <strong>med</strong> fler. Trevlig lot, dock blandad kvalité. 300<br />
470 **/*/o Kuvert <strong>med</strong> ** serie 1936, diverse ** 1940-70-tal. Praktstämplade märken 1930-50<br />
talet. Även några lokalpostförsändelser. 300<br />
471 o 120 lyxstämplade häften 1960-2000-talet i insticksbok. 300<br />
472 ** Samling 1939-1981 i Leuchtturmalbum (defekt omslag) <strong>med</strong> ett par hundra insatta<br />
märken. Utropet motsvarar knappt kostnaden för bladen. 300<br />
473 ** Parti diverse 1940-1960-tals märken, häften och serier i tre ringalbum. En del<br />
automathäften <strong>med</strong> markeringar och H99 tillhör det bästa vi sett. 300<br />
474 o Samling 2005-2010 i Safepärm <strong>med</strong> blad men utan fickor. Enstaka luckor endast,<br />
för övrigt allt lyxstämplat PFA. 250<br />
475 o Lot <strong>med</strong> sex vackra prakt-/lyxstämplade märken. 200<br />
476 o Lot <strong>med</strong> 15 klassiska märken i blandad kvalité <strong>med</strong> några utsökta stämplar. 200<br />
477 o Insticksalbum <strong>med</strong> Oscar II och <strong>med</strong>aljong sorterade efter valör. 200<br />
478 **/* Lot Oscar II <strong>med</strong> F52-60, 66 och 61-64 i blandad kvalité men några bra exemplar. 200<br />
479 o F266-67. 10 BC-/CB-par samt en del vackra stämplar på två visirblad. 480<br />
o VAPEN. Instickskort <strong>med</strong> 9 vapenmärken varav två färgfriska 50-öringar. 200<br />
481 **/o Visirblad <strong>med</strong> bland annat ** 1936 år serie (ej 4-sidiga) och några<br />
stämplade BC-/CB-par. 200<br />
482 **/* Två visirblad <strong>med</strong> mestadels ostämplat 1885-1936. Flera bättre märken som F96,<br />
F209 och lösen för att nämna något. 200<br />
483 o Skokartong <strong>med</strong> cirka ett kg lösa märken, klassiskt-modernt. 200<br />
484 o Vackert visiralbum <strong>med</strong> ett fyrtiotal blad <strong>med</strong> enkla märken, Oscar-modernt. 200<br />
485 o Skokartong <strong>med</strong> 2,2 kg tvättade frimärken ringtyp-modernt, 10 000-tals märken! 200<br />
486 o Låda <strong>med</strong> dubbletter i pergamynkuvert, försändelser, vykort och en full<br />
skokartong <strong>med</strong> stämplade 20 öre profil höger. 200<br />
487 o Två kartotekslådor <strong>med</strong> stämplade dubbletter av massvarukaraktär. Stämplar? 200<br />
488 o Dubblettlager Oscar-1950-tal. Tusentals märken inlagda i gamla kuvert där det<br />
borde finnas en och annan stämpel. Från sterbhus 200<br />
489 ** Vackert monterad samling 1941-1969 på egenritade blad <strong>med</strong> fyrsidiga svanar F332C<br />
som höjdpunkt. Billigt! 200<br />
490 **/*/o Låda <strong>med</strong> insticksalbum, diverse äldre ark, stort antal dubbletter ringtyp och<br />
stora tjänste på visirblad och även lite utland. 200<br />
491 ** Samling miniblock 1966-1985 på Safeblad. Nominal cirka 400:-. 150<br />
492 ** Samling 1953-1969 på egenmonterade blad inklusive Bildstenparet. 150<br />
493 o Skokartong proppad <strong>med</strong> OII boktryck. 100<br />
494 o Samling cirka 200 märken 1973-1976, samtliga lyxstämplade Stockholm. 100<br />
23
Sverige Årsböcker, Årssatser<br />
495 ** Samling samtliga årssatser 1989-1999. Dessutom ett tiotal mappar som Resa i<br />
Norden och Top of the World. Nominal drygt 2 500:- 1 300<br />
496 ** Samling samtliga årssatser 1971-1988. Nominal drygt 1 500:- 750<br />
497 ** Frimärksårssatser 1979-1988. Nominal cirka 1 000:- 450<br />
498 ** Häftesårssatser 1983-1984 inklusive rabatthäften.(2) 250<br />
499 ** Årsbok 1987 <strong>med</strong> svartavdraget. (F 1 000:-) 150<br />
Sverige Nominalvara<br />
500 ** 1362 rabattfrimärken av den bästa sorten i blockenheter. 6 800<br />
501 ** Parti häften och miniblock 1980-1990-talet. Nominal cirka 9 400:- 4 500<br />
502 ** 20 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 2 000<br />
503 ** 400 postfriska rabattfrimärken i blockenheter av bästa sorten 2 000<br />
504 ** 400 postfriska rabattfrimärken i blockenheter av bästa sorten 2 000<br />
505 (*) Drygt 800 inrikes brevmärken, samtliga utan gummi. Nominal över 5 000:-. 1 200<br />
506 ** 10 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 1 000<br />
507 ** 10 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 1 000<br />
508 ** 10 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 1 000<br />
509 ** 10 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 1 000<br />
510 ** 10 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 1 000<br />
511 ** 200 postfriska rabattfrimärken i blockenheter av bästa sorten 1 000<br />
512 ** Parti moderna häften, nominal cirka 2 400:- 1 000<br />
513 ** Parti häften och lösa märken, 1950-1990-tal. Nominalvärde cirka 2 300:-. 1 000<br />
514 ** Parti tio 100-rullar, nominal 1 720:-. 700<br />
515 ** Samling häften 1967-1988 i insticksbok. Nominal cirka 1 600:- 650<br />
516 ** 5 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 500<br />
517 ** 5 rabatthäften av bästa sorten giltiga inom Norden. 500<br />
518 ** Parti 29 100-rullar, 1950-1980-tal. Nominal 2570kr 500<br />
519 ** Parti häften, främst 1960-1970-tal, flera <strong>med</strong> vikta omslag. Nominal 1450kr 500<br />
520 ** 43 miniblock 1974-1990-tal, nominal drygt 300:-. (F 2 600:-) 120<br />
Danmark<br />
521 o F6 16 skilling grå <strong>med</strong> fyra marginaler och ägarstämpel på baksidan. (F 1 800:-) 200<br />
522 o F21, F24. 3 och 16 skilling båda <strong>med</strong> småfel (F 2 600:-). 80<br />
523 o F23 8 skilling <strong>med</strong> småfel (F 800:-). 50<br />
524 ** F75 Fredrik VIII 1907-1912 100 öre olivbrun. (F 2 200:-) 200<br />
525 ** F162 Christian X 1926. Vackert marginalexemplar. (F 950:-) 120<br />
526 ** F164, Christian X 10 kr gulgrön/röd. Svårt märke i <strong>med</strong>elgod centrering.<br />
(F 6 500:-) 900<br />
527 * F165-166 Två högvalörer Christian X. (F 1 500:-) 150<br />
528 * F165-166 Två högvalörer Christian X. (F 1 500:-) 150<br />
529 ** F217 1 krona Luftpost 1925, högvalören i serien <strong>med</strong> övre marginal. (F 1 900:-) 300<br />
530 ** H11 Dybböl häftet i god kvalitet. (F 1 700:-) 150<br />
531 o PF10 Postfärje, 1 kr brun. (F 1 500:-) 200<br />
532 o PF10 Postfärje, 1 kr brun <strong>med</strong> del av stämpel Esbjerg. (F 1 500:-) 180<br />
24<br />
Vill du också sälja på våra auktio<strong>ner</strong>?<br />
Kontakta oss idag!<br />
08-27 17 72 eller info@solnastamps.se<br />
Välkommen!
526<br />
598<br />
641<br />
683<br />
634<br />
643<br />
644<br />
665<br />
569 576<br />
681<br />
685 686<br />
25
533 * Ti1-9 Tidningsmärken <strong>med</strong> vm krona, alla utom 10 kr. (F cirka 4 000:-) 600<br />
534 ** Samling årssatser 1986-1999, nominal 1 950 DKK. 1 200<br />
535 **/*/o Samling 1851-1972 på Schaubekblad <strong>med</strong> förtryck och delvis insatta plastfickor.<br />
17 skillingar i blandad kvalitet, Luftpost 10-25 öre och båda Posthusen bland<br />
annat. Från 1960 och framåt välbesatt <strong>med</strong> ** märken. 1 000<br />
536 o Samling endast äldre material i insticksbok <strong>med</strong> bland annat 20 skillingar 1 000<br />
537 **/*/o Enklare samling 1860-1950-tal i visiralbum. Stämplat i början <strong>med</strong> enstaka<br />
lite bättre märken och mestadels postfriskt från 1950 och framåt <strong>med</strong> 800dkr nom. 700<br />
538 **/*/o Parti mest enklare märken i vackert visiralbum <strong>med</strong> drygt 30 blad. Några lite<br />
bättre som Flygpost 1934 och Thuleserien**. Även Färöarna 1974-1989** 350<br />
539 Brev Parti äldre och modernare försändelser (brev och vykort). 300<br />
540 Brev Brev till Frankrike 1856 <strong>med</strong> flera stämplar, bland annat kompasstämpel. 250<br />
541 Förseglad kilovara 1965. 250<br />
542 o Lot 35 stjärnstämplar varav några på klipp, omkring 1900. 250<br />
543 ** Årssatser 1969-1970 (F 1 100:-). 200<br />
544 ** Årssatser 1969-1973 (AFA 2 000 DKK). 200<br />
545 ** Årssatser 1969-1971 i originalfolder (F 1 300:-). 200<br />
546 **/* Enkel samling 1900-1950-talet i Gripen pärm <strong>med</strong> några hyfsade märken. 200<br />
547 Brev Två flygbrev 1:a officiella luftpostflyvning Slagelse-Köbenhavn 6/9 1938 <strong>med</strong><br />
olika frankeringar. 200<br />
548 ** Lösen L23. Postfriskt frimärke centrerat uppåt. (F 1 700:-) 200<br />
549 Julmärken. Rejält parti mest från början på 1980-talet, något äldre. Mycket! 200<br />
550 Vykort 74 äldre gratulationsvykort. 150<br />
551 ** Årssatser 1969-1974 (ej -71). 1972 och 1974 är förseglade. (F 1 600:-) 150<br />
552 Brev Ofrankerat brev till Frankrike 2.9.1850 <strong>med</strong> diverse transit- och ankomststämplar 120<br />
553 Vykort KÖPENHAMN Toldboden på färgkort 1917 (Kv6-7). 50<br />
554 * DANSKA VÄSTINDIEN. F26 Ostämplat fyrblock 8 c 1902 på 10 c (F 1 000:-). 120<br />
555 ** DANSKA VÄSTINDIEN. F36-37 Christian IX 40 och 50 bit, högvalörerna i postfriska<br />
fyrblock. (F 1 840:-) 150<br />
556 ** DANSKA VÄSTINDIEN. Christian IX 50 bit i hörnmarginalfyrblock. (F 1 040:-) 100<br />
557 o DANSKA VÄSTINDIEN. Spiroförfalskningar, komplett serie fem olika <strong>med</strong> marginal. 150<br />
558 o SLESVIG F1-14 Komplett serie praktstämplat på klipp. (F 800:-) 150<br />
559 o SLESVIG F1-14 Komplett serie på pappersark. (F 800:-) 70<br />
Färöarna<br />
560 o F3-7 Fem klassiska påtrycksmärken i god kvalitet. F3 <strong>med</strong> falskt påtryck.<br />
(F 5 500:-) 300<br />
561 ** Komplett samling årssatser 1977-2006 <strong>med</strong> några dubbletter i början. (F 7 800:-) 800<br />
562 ** Komplett samling årssatser 1980-2000 300<br />
563 ** Årsböcker 1987(den första) och 1988.(F 1 200:-) 150<br />
564 ** Den första officiella årsboken 1987 (F 600:-). 100<br />
565 Brev 54 brev avstämplade på över 30 olika orter varav 14 <strong>med</strong> Danska märken. 100<br />
566 Brev Parti försändelser från 36 olika orter avstämplade 28-1-1975, det vill säga<br />
sista dagen för användningen av Danska märken. 100<br />
567 ** HA2, lot åtta häften.(F 1 200:-) 80<br />
568 **/o Pärm <strong>med</strong> postfriska och stämplade serier 1975-1998. 50<br />
Grönland<br />
569 * Pakkeporto 1905 P3B 10 öre blå 3-sidigt. Vackert exemplar, skuret på vänstra<br />
sidan. (F 7 000:-) 900<br />
570 * P4 andra tryck. 1 öre olivgrön <strong>med</strong> skugga av fastsättare. 60<br />
571 o P5, P6 2 och 5 öre pakkeporto. Två fina exemplar (F 2 100:-). 300<br />
572 * P5 tredje tryck. 2 öre gul, någon kt. (F 2 500:-) 300<br />
573 o P5 2 öre i gott stämplat skick. (F 900:-) 150<br />
574 * P6 III 5 öre Thiele II. (F 1 200:-) 200<br />
575 * P6 5 öre rödbrun, ktt. (F 1 200:-) 100<br />
576 * P8 15 öre violett. (F 2 000:-) 300<br />
577 * P8 15 öre violett, kt. (F 2 000:-) 200<br />
578 ** F8 Isbjörn. Postfriskt 4-block, ett märke <strong>med</strong> antydan till veck. (F 1 920:-) 150<br />
579 o Pakkeporto 1938, P18 1 kr gul-gulorange <strong>med</strong> sidostämpel. (F 750:-) 100<br />
580 ** F10-18 Olika motiv, postfrisk. (F 3 000:-) 400<br />
581 ** F10-18 Olika motiv, vacker komplett serie. (F 3 000:-) 400<br />
26
582 ** F19-27. Danmark befriet 1945. Postfrisk sats <strong>med</strong> båda övertrycksfärgerna, har<br />
legat orörd i kuvert sedan 1974. Liten ägarstämpel utan betydelse. (F 29 000:-) 5 000<br />
583 ** F69 30 öre Frederik IX blå i postfriskt fyrblock. (F 1 300:-) 80<br />
584 **/* Samling 1938-2000 i Facitalbum. Allt postfriskt utom Amerikautgåvan som har<br />
skuggor efter fastsättare. Samlingen innehåller även samtliga block som har<br />
getts ut under perioden. Hög kvalitet! 1 000<br />
585 ** Samling 27 obrutna årssatser 1979-2006.(F 8 100:-) 900<br />
586 **/*/o Samling 1938-1981 på Schaubekblad <strong>med</strong> fyra pakkeporto inklusive en kantstämplad<br />
P10 och Amerika utgåvan*. Välbesatt mest ** därefter och i god kvalitet. 600<br />
587 ** Komplett samling årssatser 1977-2000(F 6 700:-) 500<br />
588 FDC Två album FDC 1958-1990-talet inklusive bättre tidiga. 300<br />
589 **/o Litet trevligt parti i pergamynkuvert, mest postfriskt inklusive några äldre. 250<br />
590 **/*/o Tre urvalshäften <strong>med</strong> diverse märken och serier. 150<br />
591 Brev 170 försändelser 1960-1980-tal. 150<br />
592 Brev Parti 55 brev samtliga avstämplade Grönlands Postkontor samt utställningar. 150<br />
593 ** Parti åtta årssatser 1980-1993. (F 1 500:-) 120<br />
Finland<br />
594 o F8 20 penni blå <strong>med</strong> en felande tand och varianten bruten ram! 50<br />
595 Brev Fältpostmärket från 1983 på försändelse stämplad LAHTI 25.4.83<br />
och ankomststämpel KENTTÄPOSTIA 28.4.83. Sällsynt brev! 600<br />
596 Brev F9 Fältpostmärke på försändelse 25/4 1983. (Facit 1 400:-) 400<br />
597 ** F95 90 P på 20 penni röd. Komplett ark där position 1-10 har del av marginal-<br />
vattenmärket! 80<br />
598 ** F165 Zeppelin 10 mark. Välcentrerat hörnmarginal exemplar! (F 1 500:-) 500<br />
599 ** ÖST KARELEN F12 3 ½ mark <strong>med</strong> grönt påtryck Itä Karjala i<br />
helark. (F 1 000:-) 150<br />
600 ** Mest postfrisk samling i fint Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. I början något<br />
stämplat men mestadels ** <strong>med</strong> bland annat zeppelin 1930. 3 000<br />
601 **/* Omfattande dubblettsamling 1880-2000-talet <strong>med</strong> en del användbar<br />
nominal på det moderna. (F 30 000:-+) 2 200<br />
602 ** Handlarparti 1940-talsserier i helark. F290-294 (19), F295-298 (16), F286 (15),<br />
och F336 (6). Totalt F 54 900:-. Lågt utrop. 1 800<br />
603 ** Samling 1929-1995 i två visiralbum inklusive en del miniblock. Högt värde! 1 500<br />
604 o Samling cirka 1890-2000 i insticksalbum. Från 1919 nästan komplett <strong>med</strong> både<br />
Wasa 5 kr och Zeppelin. Impo<strong>ner</strong>ande modern del. 1 500<br />
605 **/*/o Omfattande samling 1856-2000 i äldre Safealbum <strong>med</strong> egenmonterade fickor. Fem<br />
och tio kopek i eftertryck och flera märken insatta på fel plats, Zeppelin<br />
(*). Flera bättre ingår som sju stortandade varav två felfria, Karjala komplett*<br />
samt en del vackra stämplar på det moderna. 1 400<br />
606 **/*/o Samling 1866-1970 i Schaubekalbum <strong>med</strong> egenmonterade fickor. Stämplat i den<br />
klassiska perioden <strong>med</strong> flera halvdyra märken och blandat stämplat/postfriskt<br />
från 1900-talet och framåt. Även ett tomt album 1990-1992. 1 000<br />
607 ** Komplett samling ** 1963-1999 (ej fältpost) i Leuchtturm SF-album. Även Åland<br />
Komplett ** 1984-1999. Högt inköpspris! 900<br />
608 **/*/o Rejäl grundsamling 1875-1980-tal i tjockt visiralbum. Vapentyp, rikligt <strong>med</strong><br />
märken ur bruksserierna och välbesatt 1920-1950-tal <strong>med</strong> serierna både **/* och<br />
stämplat. Postfriskt modernt avsnitt. 700<br />
609 o Mindre, äldre samling på lösa blad. En del bättre märken och serier. 500<br />
610 **/*/o Samling 1920-1970-talet i visiralbum <strong>med</strong> 26 välfyllda blad. 400<br />
611 **/*/o Samling dubbletter från klassiskt till modernt på 37 välfyllda visirblad. 350<br />
582<br />
27
612 **/* Samling dubbletter mestadels i fyrblock. Även ett antal block och häften. 300<br />
613 Brev FLYGPOST. 16 air-mail försändelser från 1920-talet, många första flyg. 300<br />
614 */o Parti klassiskt-modernt på 28 visirblad <strong>med</strong> en del bättre och lite FDC. 250<br />
615 **/*/o Liten trevlig samling i Normaalbum fram till 1947. Enstaka bra äldre som 40 p<br />
serpentin, från 1930-talet nästan komplett samt ostämplad serie Nordingermanland 250<br />
616 o Enklare samling 1866-1970 i finskt album <strong>med</strong> förtryckta blad. En del att plocka<br />
ut för den som inte har allt. 250<br />
617 ** Postfrisk samling mellan 1922-1980 i insticksalbum (F 3 800:-). 250<br />
618 Vykort Parti äldre och modernare försändelser (vykort, FDC och helsaker) 250<br />
619 **/*/o Enklare samling i tjock insticksbok. Mest dubbletter men även något<br />
modernt **. 200<br />
620 ** Samling klassiskt-halvmodernt på blad. Ryska bruksserien, 40-talsmärken och<br />
back of the book. 200<br />
621 FDC Skokartong <strong>med</strong> 360 FDC från 60-talet. 150<br />
622 **/*/o Insticksbok <strong>med</strong> enklare samling till 70-talet. 150<br />
623 Brev CENSUR. Intressant parti tio försändelser, samtliga censur andra världskriget. 120<br />
624 ** Dubblettsamling 110 automathäften i album. 100<br />
625 Brev 35 försändelser från 1892-modernt 100<br />
Åland<br />
626 ** Samling 1984-2005 i vackert Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryckta blad och plastfickor. 600<br />
627 ** Samling 1985-2006 på egenritade blad inklusive flera block och häften. Dessutom<br />
postfrisk samling Finland 1961-1978. 400<br />
628 ** Samling 1984-2003 i exklusivt SAFE DUALALBUM <strong>med</strong> kassett. 300<br />
629 ** Komplett samling årssatser 1984-2001 300<br />
630 **/o Samling 80 gutterpar i insticksbok, antingen ** eller <strong>med</strong> förstadagsstämplar. 200<br />
631 ** Årssatser 2001-2003. Postpris 47€. 150<br />
Island<br />
632 * F17c 40 aur lila tandning 14x13½ (F 1 500:-). 150<br />
633 o F76-90 Två kungar, komplett serie <strong>med</strong> vm krona. (F 4 500:-) 400<br />
634 * F107 Påtryck två kungar kr 10 på 5 kr, små fastsättarspår. (F 4 000:-) 500<br />
635 * F107 Påtryck Två kungar, 10 kr på 5 kr. Svårt märke! (F 4 000:-) 400<br />
636 * F114-120 Fredrik VIII, komplett serie i god centrering. (F 2 500:-) 250<br />
637 * F124-144. Komplett serie Christian X <strong>med</strong> glesa linjer. (F 7 500:-) 600<br />
638 * F151 Christian X, täta linjer i <strong>med</strong>aljongen. 10 aur brun. (F 1 200:-) 100<br />
639 * F154 Christian X, täta linjer i <strong>med</strong>aljongen. 40 aur lila i ostämplat exemplar<br />
(F 2 000:-) 200<br />
640 * F156 Christian X, täta linjer i <strong>med</strong>aljongen. 2 kr brun. (F 2 000:-) 200<br />
641 ** F161 Flygmaskin på 50 aur. Fyrblock av detta svåra märke, centrerat till<br />
vänster. (F 6 000:-) 600<br />
642 ** F162-164 Zeppelin 1931 komplett i fyrblock! (F 8 800) 1 000<br />
643 ** F168-172. Vyer och byggnader. Postfrisk, svår serie. (F 6 500:-) 1 200<br />
644 ** F189-193. Alltinget luftpost. Postfrisk, svår serie. (F 3 900:-) 700<br />
645 ** New York 1939 <strong>med</strong> påtryck 1940. Komplett postfrisk serie. (F 2 000:-) 350<br />
28<br />
642
646 ** F256-259. ”Påtryck 1940”. Postfrisk serie. (F 2 000:-) 250<br />
647 ** F260-262 Viking serien <strong>med</strong> perforering 14x14 (F 750:-) 90<br />
648 ** F263-264, 280 Viking serien <strong>med</strong> 11,5x11,5 perforering. (F 1 350:-) 150<br />
649 ** F268-273 Republik komplett. (F 800:-) 120<br />
650 ** F297-306, F330-331. Yrken och vyer komplett serie.(F 1 100:-) 150<br />
651 ** F311 Alltingshuset 25 kr, vackert exemplar. (F1 600:-) 200<br />
652 ** F315-319 President Björnsson. Komplett serie i fyrblock.( F1 900:-) 220<br />
653 ** F327-329 Hafstein serien. (F 450:-) 80<br />
654 * Tjänste vapentyp, komplett fintandad serie Tj4-Tj9. (F 2 180:-) 250<br />
655 * Tjänste F54, pjonusta på 5 kr. Obetydligt fastsättarspår. (F 2 000:-) 200<br />
656 ** Tjänstemärken 3-10 aur. De fyra lågvalörerna i serien i postfriska fyrblock.<br />
(F 4 000:-) 200<br />
657 **/* Välfylld samling 1876-1994 i KABEalbum. Glest i den klassiska perioden <strong>med</strong><br />
enstaka bättre märken som F75*, 81* och 120**(F 3 000:-) och Alltinget komplett*<br />
Från 1930 och framåt endast ett fåtal luckor och även hyfsad tjänstedel. Högt<br />
katalogvärde! 3 000<br />
658 ** Samling postfriska fyrblock 1944-1978. I princip komplett utom Alltingshuset men<br />
till exempel Jón Sigurdsson, Yrken och vyer, Luftpost 1952 <strong>med</strong> mera.<br />
(F 34 000:-) 2 500<br />
659 ** Omfattande lagerparti 1960-2006 i två insticksböcker, hög nominal.(F 33 000:-) 1 200<br />
660 ** 113 miniblock mellan F3-50, hög nominal. (F 7 350:-) 1 200<br />
661 ** Sortrik lot 54 moderna häften mest 1990-2000-talet. Hög nominal (F 5 500:-). 1 000<br />
662 ** Variationsrik dublettsamling 1933-2005 i insticksbok, mycket modernt.(F 15 300:) 1 000<br />
663 ** Lot 15 postfriska märken/serier <strong>med</strong> början 1912. (F 11 375:-) 800<br />
664 **/*/o Tio urvalshäften äldre-modernt. Högt restvärde. 800<br />
665 ** Lot 12 bättre postfriska märken 1911-1948. (F 7 500:-) 500<br />
666 **/*/o Tjock insticksbok full <strong>med</strong> märken. Mycket postfriskt från 1900-talet, högt värde 500<br />
667 **/*/o Enklare samling 1876-1980-talet i visiralbum. Hyfsat klassiskt avsnitt utan de<br />
bättre märken.Från Republiken och framåt samlat både **/* och stämplat inklusive<br />
Sigurdsson F108-113** och F268-273**. Även ett antal tjänstemärken. 500<br />
668 ** Parti 17 olika årssatser mellan 1975-1999. (F 4 500:-) 400<br />
669 o Enklare samling i insticksbok. Från 1944-1970 verkar det komplett. Dessutom<br />
finns det även nyare block och lite småsaker före 1944. 400<br />
670 ** Sex helark. F249, 250, 417, 429-431. (F 4 300:-) 350<br />
671 **/*/o Samling i Lind<strong>ner</strong>album <strong>med</strong> förtryckta sidor och plastblad 1873-1988. Glest<br />
besatt i början, bättre från 1944 och framåt. Billigt! 350<br />
672 o Samling 1876-1987 i Lind<strong>ner</strong>album <strong>med</strong> fickor. Glest klassiskt <strong>med</strong> ett fåtal<br />
bättre men inga höjdare. Utmärkt som grundsamling i exklusivt album. 300<br />
673 Brev Lot <strong>med</strong> 7 försändelser, mestadels tjänstebrevkort. 150<br />
674 ** Parti sex årssatser mellan 1975-1983 samt fyra äldre minnessatser. (F 1 700:-) 150<br />
675 ** Parti fyrblock mellan 1940-1950-talet.(F 2 800:-) 150<br />
676 Brev Modernt skeppsbrev till Danmark via Färöarna stämplat Thorshavn 23/6 -75<br />
samt FÄRÖ 527 C och FRA ISLAND inom ram. 120<br />
Norge<br />
677 o Lot 11 skillingar i blandad kvalitet <strong>med</strong> bland annat F1 <strong>med</strong> tre goda marginaler<br />
och nummerstämpel 321 (mycket ovanlig), F10 och F13. Dessutom F8 på<br />
försändelse från Aalesund till Göteborg (F 6 000:-). 400<br />
678 o F4, F12. 4 skilling <strong>med</strong> kt och 2 skilling snc (F 590:-). 50<br />
679 (*) F125 Otandat par Eidsvoll i provtryck. Vackert objekt! 250<br />
680 Brev Brev till Danmark <strong>med</strong> bland annat F178v² ÖRF OSLO 1938. Ovanlighet på brev! 100<br />
681 ** F181-183 Postfrisk serie Nordkap I. 400<br />
682 o F237-240 Stämplad serie Haakon V en face <strong>med</strong> riktiga stämplar men utan<br />
synligt datum (F 600:-). 90<br />
683 ** F264-65 Postfriska märken Universitet och Legionen. 250<br />
684 ** Edvard Grieg 1943. Provtryck utan valör i fyrblock. 100<br />
685 ** FRM1, som ubesörget på rosalilla papper. Praktcentrerat märke <strong>med</strong> hörnmarginal<br />
Svår i denna kvalitet! Katalogvärde för praktex är 6 000:- 1 000<br />
686 ** RETURMÄRKEN FRM2, som uindöst. Vackert märke centrerat till vänster. (F 1 500:-) 250<br />
687 **/o Samling från cirka 1880-2005. Några mellanbra märken på det äldre, universitetet<br />
men framför allt till synes komplett ända en bit in på 2000-talet. Det moderna<br />
innehåller många block, ibland både **/o. Högt anskaffningsvärde! 2 000<br />
29
30<br />
736<br />
742<br />
817<br />
739<br />
956<br />
752<br />
773<br />
954<br />
985<br />
754 902<br />
862<br />
1067 1068<br />
1070 1087<br />
740
688 ** Parti märken och häften ur abonnemang, mest 1980-tal. Nominal cirka 2850nok 1 200<br />
689 ** Parti 30-tal årssatser 1977-1998 inklusive några dubbletter. Nominal 2650nok. 1 100<br />
690 ** Parti moderna märken och häften. Nominal drygt 2100 NOK 900<br />
691 ** Årssats 1969, den första! (F 2 500:-) 800<br />
692 **/*/o Välfylld samling 1856-1980-talet i tjockt visiralbum. Nio billigare skillingar,<br />
mycket posthorn, bra 1930-1960-tal inklusive Fr. Nansen I**, Haakon VII F352-<br />
355**, Olav V komplett**, Norwex** samt en del användbar nominal. 800<br />
693 ** Årssats 1970. (F 2 500:-) 700<br />
694 **/*/o Dubblettsamling i insticksalbum. Albumet är uppdelat i två avsnitt, första<br />
delen är ostämplat-postfriskt och sedan stämplat. Mest mellanklassmaterial<br />
men mycket märken och serier. 600<br />
695 (*) 283 A-post, 28 B-post samt 1 290 NOK i lösa märken, ostämplade utan gummering. 500<br />
696 ** Årssats 1971. (F 2 200:-) 500<br />
697 (*) Parti ostämplade dubbletter utan gummi, nominal 3 380 NOK. Mycket högvalörer. 500<br />
698 ** Parti moderna häften, nominal drygt 1100 NOK. 450<br />
699 **/*/o Två insticksböcker Norge, en <strong>med</strong> postfriska märken och en <strong>med</strong> stämplade och<br />
lite ostämplat. Bland det stämplade ingår 11 skillingar och en hel del äldre<br />
posthorn. Bland det postfriska kan nämnas F109 (2) och F110. 400<br />
700 Brev Stort parti äldre och modernare försändelser. 400<br />
701 ** Samling 1937-1984 i insticksbok inklusive bättre som Norwex serien, F459 och<br />
även lite tjänste. 350<br />
702 ** Årssats 1972. (F 1 500:-) 300<br />
703 Brev First flight Oslo-Amsterdam 1/6 -39 <strong>med</strong> grön vinjett Luftpostruten OSLO-<br />
AMSTERDAM 1-6-1939 1:e TUR. 300<br />
704 Brev First flight Oslo-Bergen 1-6-1939 <strong>med</strong> grön vinjett Luftpostruten OSLO-BERGEN<br />
1-6-1939 1:e Tur. 250<br />
705 Brev Brev från 1958 skickad till missionen i Madagaskar. 200<br />
706 ** Parti moderna märken och miniblock, nominal 550 NOK. 200<br />
707 ** H20a, felfritt häfte <strong>med</strong> text på baksida. (F 1 000:-) 200<br />
708 ** Årssats 1973. (F 750:-) 150<br />
709 o Tre visirblad <strong>med</strong> prakt- och lyxstämplar, cirka 1940-nutid. Totalt 94 märken. 150<br />
710 Vykort 30 topografiska kort 1900-1950. Mest natur och landskapsvyer. 150<br />
711 ** Årsbok 1992. 100<br />
712 ** Årssatser 1974-1975. (F 425:-) 100<br />
713 Brev Lykkebrev, 1-del på äktgånget brev (22x11cm i format). (F 500:-) 100<br />
Norden<br />
714 **/*/o 61 objekt i insticksbok alla <strong>med</strong> katalogvärde över 300:-. Vi har noterat två<br />
svenska fyrskillingar, Island Alltinghuset 1952 ** och Danska Västindien<br />
Christian X 1915, 50 bit i marginal-12-block. (F 44 000:-) 2 500<br />
715 **/*/o Flyttlåda <strong>med</strong> diverse album <strong>med</strong> postfriska märken, kartotek, urvalshäften och<br />
ett tiotal årssatser. Mycket att gå igenom! 1 000<br />
716 **/* FÄRÖARNA OCH GRÖNLAND. Samling i gemensamt fint Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor.<br />
Färöarna komplett postfriskt 1975-1999, Grönland komplett till 1999 men ej<br />
pakkeporto och Danmark Befriet. Alltså finns * serie Amerikautgåvan och sedan<br />
mest postfriskt hela vägen till 1999. 1 000<br />
717 **/*/o Fyndlot <strong>med</strong> mest postfriskt i två insticksalbum. Många häften och block, ej<br />
Sverige. Hyfsad nominal och även en del FDC. 900<br />
718 **/* Norge och Finland. Samling cirka 1930-1970 på visirblad <strong>med</strong> bland annat<br />
norska legionen. 500<br />
719 **/*/o Omfattande dubblettlager Sverige, Norge och Finland i flera kartotekslådor.<br />
Frimärkena delvis vackert monterade på kort. Även en låda <strong>med</strong> andra länder. 500<br />
720 ** Skokartong <strong>med</strong> abonnemang från Island, Färöarna och Grönland, 1970-1980-talet.<br />
Dessutom ett par tidiga årssatser. Högt anskaffningspris! 500<br />
721 ** Parti <strong>med</strong> frimärken från alla länder utom Sverige, bäst är Norge.(F 10 000:-) 400<br />
722 ** Insticksbok <strong>med</strong> flera märken från främst Norge och Danmark, 1940-1960-tal 400<br />
723 **/*/o Kartong <strong>med</strong> ett par album, bland annat grundsamlingar Sverige och Danmark 400<br />
724 o Gammal samling i klämpärm. Mest enklare men även några bättre som Grönland P7 350<br />
725 **/*/o Grönland-Färöarna. Mindre samling i visiralbum <strong>med</strong> några lite bättre Grönland<br />
som Pakkeporto P17 och P18**, F28-41** och Thuleserien både o/**. 300<br />
726 **/o Visiralbum <strong>med</strong> Grönland, Färöarna och Island. 250<br />
727 ** Parti 17 moderna häften från Island och Grönland samt några miniblock. 200<br />
31
728 ** Top of the world, fyra vackra utgåvor. 100<br />
Europa<br />
729 ** ANDORRA, FRANSKA 1955. Mi158-160 flygpostserien. (Mi € 170) 200<br />
730 **/*/o BELGIEN. Samling 1849-1930-talet i insticksbok inklusive bättre märken och<br />
serier ibland både * /o. Fina avsnitt Belgisk Kongo, Curacao och Suriname.<br />
Mycket högt katalogvärde, blandat kvalitet på det äldsta. Lågt utrop! 1 200<br />
731 Vykort BELGIEN. 69 äldre vykort. 150<br />
732 Vykort BELGIEN. 28 vykort och brev från början av förra seklet. 150<br />
733 **/* BULGARIEN 1901. Ferdinand I komplett serie, endast tre märken *.<br />
(Mi för * € 85) 100<br />
734 ** BULGARIEN 1927. Mi209 högvalören i flygserien, endast 100 000 utgivna. (Mi € 80) 100<br />
735 * BULGARIEN 1931. Mi242-48, Balkaniaden. Populär serie! (Mi för ** € 320) 200<br />
736 o CYPERN 1928. Mi108-118, vacker komplett serie. (Mi € 550) 1 000<br />
737 * CYPERN. Mi108-116, 50 år Brittisk Förvaltning. Ostämplad serie utom pundvalören<br />
(Mi för ** € 250) 100<br />
738 o CYPERN 1955. Mi164-178, Elisabeth serien <strong>med</strong> påtryck. (Mi € 100) 150<br />
739 ** CYPERN 1960. Mi179-193 Elisabeth serien <strong>med</strong> påtryck i praktkvalitet!(Mi € 200) 400<br />
740 o CYPERN 1963. Mi Bl1, Scoutblocket, vackert stämplat första dag!(Mi € 250) 400<br />
741 ** CYPERN 1963. Mi Bl1, Scoutblocket postfriskt.(Mi € 170) 300<br />
742 ** CYPERN 1995. Europeisk frimärksutställning, miniblock <strong>med</strong> påtryck. Sällsynt,<br />
upplaga 8000 exemplar! (Mi € 450) 500<br />
743 ** CYPERN Mi Bl 18 Cyprus-Europhilex 1995 <strong>med</strong> påtryck. En modern raritet, endast<br />
8000 numrerade ex utgivna! (Mi € 450) 500<br />
744 **/* CYPERN 1880-1993. Prydlig samling i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryckta blad och<br />
fickor. Flera Victoria märken inklusive 3ex Mi1* varav en <strong>med</strong> plåtnr. 12, Mi6*<br />
1s. grön, 1892- och 1894-år sserierna utom högvalören, Edward 1924 upp till 1£*,<br />
Kronkoloni 1928 komplett* och från 1934 och framåt komplett <strong>med</strong> enstaka<br />
*märken. Rekommenderas! 6 000<br />
745 ** CYPERN. I stort sett komplett samling 1956-1999 <strong>med</strong> bland annat båda Elisabeth<br />
serierna, Scout miniblocket, samtliga Europaserier och 1995 års miniark <strong>med</strong><br />
övertryck. 3 000<br />
746 o CYPERN. Fin samling 1928-1999 <strong>med</strong> till exempel 1928 års kröning komplett<br />
(Mi € 550), scoutblocket, flera försändelser, FDC och välfylld modern del.<br />
Ett fåtal luckor. 3 000<br />
747 **/*/o CYPERN 1880-2005. Samling i visiralbum <strong>med</strong> massor av märken, klassiskt-modernt<br />
ibland samlat både **/*/o. Flera Victoria märken inklusive flera Mi1, sex<br />
Piastres 1881, provisorierna 1882 <strong>med</strong> flera varianter, King George VI 1938 både<br />
/o, Victoria 1955 både */o och välfyllt modernare del <strong>med</strong> till exempel Scout-<br />
blocket <strong>med</strong> omvänt vattenmärke. 3 000<br />
748 **/o CYPERN. Lager 248 miniblock varav fyra Bl 1(Scoutblock). Lågt utrop! (Mi € 2154) 1 000<br />
749 o CYPERN. Samling 1880-1990-tal i insticksalbum. Inga högvalörer men 1960-års<br />
påtrycksserie komplett. (Mi € 700) 700<br />
750 ** CYPERN. Parti kompletta årssatser 1987-1996 i originalfoldrar. 500<br />
32<br />
744
751 */o CYPERN. Schaubekalbum till och <strong>med</strong> 1998 <strong>med</strong> endast ett litet antal klassiska<br />
märken insatta. Det innehåller även blad för den Turkiska delen. 300<br />
752 o ENGLAND 1 penny black i bredrandigt fint exemplar <strong>med</strong> röd malteserkorsstämpel.<br />
Trots en minimal förtunning ett högst tilltalande märke. 500<br />
753 ** ENGLAND 1867. Mi32 10 pence rödbrun. Ett par ktt och delvis oxiderat gummi<br />
(Mi € 1 600) 800<br />
754 **/* ENGLAND. Mi36. 4-block <strong>med</strong> 1 postfriskt märke. Michel € 60 per löst * ex. 400<br />
755 * ENGLAND. SG141 (Mi47) plåt 6, 2 1/2 pence lilarosa, ostämplat <strong>med</strong> spår av<br />
fastsättare (SG 425 GBP, Mi € 300). 150<br />
756 Brev ENGLAND. Mi274-277 1953 på vackert FDC <strong>med</strong> vinjett (Mi € 90). 100<br />
757 ** ENGLAND 1955. Mi281I, 1 £ välcentrerat (Mi € 160). 250<br />
758 ** ENGLAND. Samling 1952-1980 i Schaubekalbum <strong>med</strong> förtryckta sidor och plast-<br />
fickor. Fattas de lite bättre 1950-tals märken men från 1965 och framåt är det<br />
endast enstaka luckor. Nominalen på den nämnda perioden är över £140. 800<br />
759 **/*/o ENGLAND KOLONIER. Trevlig samling i 32-sidigt insticksbok från många<br />
länder. Stor mängd äldre material inklusive enstaka högvalörer, bra Sydafrika<br />
inklusive par, Labuan, Nigeria, Borneo <strong>med</strong> mera . Högt värde! 600<br />
760 ** ENGLAND och KANALÖARNA. Samling moderna märken i insticksbok. Många serier<br />
och miniark, högt nominalvärde! 600<br />
761 ** ENGLAND - ISLE OF MAN. Samling 1973-1997 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryck<br />
och plastblad. Högt katalog-/nominalvärde! 600<br />
762 ** ENGLAND - JERSEY 1969-1997. Komplett samling i exklusivt Leuchtturmalbum<br />
<strong>med</strong> förtryck och plastfickor. Högt nominal-katalogvärde! 600<br />
763 **/o ENGLAND. Stort parti i låda <strong>med</strong> bland annat postfriskt i två album och lösa<br />
blad samt två insticksböcker <strong>med</strong> äldre märken, många <strong>med</strong> högt katalogvärde.<br />
Modernare stämplade märken i pärm och på lösa blad. 500<br />
764 ** ENGLAND ALDERNEY. Komplett samling 1985-2005 inklusive miniblocken i vacker<br />
Safe Dualalbum <strong>med</strong> kassett. 500<br />
765 **/o ENGLAND. Insticksbok <strong>med</strong> mest äldre stämplade märken. 200<br />
766 **/*/o ENGLAND KOLONIER. Insticksbok <strong>med</strong> en hel del ** från diverse länder. 200<br />
767 ** ENGLAND. Lösen Mi33. Postfrisk <strong>med</strong> intyg Raybaudi. (Mi € 95) 150<br />
768 Brev ENGLAND. 63 brev och kort inklusive några FDC. 150<br />
769 Brev ENGLAND. Mi3, one penny brun, fyra fina försändelser <strong>med</strong> singelfrankering. 50<br />
770 ** ESTLAND. Lot 30 postfriska serier Mi165-193 inklusive 30 häften Mare Balticum. 300<br />
771 ** ESTLAND. Samling årssatser 1991-1999 300<br />
772 Vykort ESTLAND. 52 topografiska vykort, varav flera i nytryck. 100<br />
773 o FRANKRIKE. Mi1a Ceres 10 cent olivbrun. Vackert stämplat ex<br />
<strong>med</strong> goda marginaler. (Mi € 400) 500<br />
774 */o FRANKRIKE. Samling 1849-1959 i äldre Scott specialalbum. Ganska välfyllt<br />
klassiskt avsnitt <strong>med</strong> stämplade märken utan de dyraste och successivt alltmer *.<br />
Från 1920 och framåt endast ett fåtal luckor. Även fint avsnitt flyg och lite<br />
tjänste och lösen. Prisvärd samling! 1 400<br />
775 **/* FRANKRIKE KOLONIER. Riktigt välfyllt 32-sidigt insticksalbum <strong>med</strong> cirka 3000<br />
märken, ej närmare genomgånget av oss. Bese! 600<br />
776 **/*/o FRANKRIKE KOLONIER. Dubblettsamling i 64-sidigt insticksbok <strong>med</strong> mycket material,<br />
bland annat många serier från Internationella utställningen 1937. 500<br />
777 o FRANKRIKE. Låda <strong>med</strong> flera insticksböcker <strong>med</strong> klassiskt-modernt inklusive bättre 400<br />
778 Brev FRANKRIKE KOLONIER. Samling 54 brev från mestadels 1920-1950-talet.<br />
Flera vackra! 350<br />
779 Brev FRANKRIKE. Mindre låda <strong>med</strong> ett par hundra försändelser och vykort 1900-50-talet. 250<br />
780 */o FRANKRIKE. Gammalt dubblettparti på instickskort och ett par cirkulationshäften 250<br />
781 FDC FRANKRIKE, Liechtenstein och Schweiz. 47 FDC från 1960-talet. (Mi € 285) 150<br />
782 ** FRANKRIKE KOLONIER Hammarskjöld och Kennedy. Blad <strong>med</strong> över 100 märken<br />
från diverse länder. (Mi € 200) 150<br />
783 o FRANKRIKE. Insticksbok <strong>med</strong> mest äldre märken(över 1000) 120<br />
784 Brev FRANKRIKE. Välfylld skokartong <strong>med</strong> försändelser och vykort, mest 1920-50-talet. 100<br />
785 Vykort FRANKRIKE. Lot 20-tal vykort i bägge formaten, prissatta till 300kr 70<br />
786 Vykort GIBRALTAR. Lot 12 vykort, prissatta till 200:-. 50<br />
787 ** GREKLAND 2004. Minnesbok om de Olympiska spelen inklusive samtliga miniblock<br />
som gavs ut <strong>med</strong> de Grekiska <strong>med</strong>aljörerna. Ovanligt och eftersökt!(Mi € 400) 500<br />
788 ** GREKLAND. Egeiska öar 1912, Mi1-3. Tre kompletta ark, 100 serier.<br />
Katalogvärde för 100 ostämplade serier är € 2 000. Ovanligt objekt! 1 500<br />
33
789 **/* GREKLAND. Exceptionell samling 1886-1983 i Schaubekalbum <strong>med</strong> fickor. Specialavsnitt<br />
<strong>med</strong> 58 Hermes ambitiöst nyanserade, Första Olympiaden*, provisorier 1900<br />
**/*, Olympiaden 1906**/* och <strong>med</strong> enstaka undantag komplett till 1983 inklusive<br />
Demokrati 1933**/*(högvalören <strong>med</strong> skugga av fastsättare), EON 1940*, Flygserien<br />
1940** och alla bättre 1950-talsserier. Enormt katalogvärde! 15 000<br />
790 **/*/o GREKLAND. Fantastisk dubblettsamling Hermeshuvud i visiralbum. Samlingen är<br />
delvis nyanserad och katalogiserad efter Vlastos specialkatalog. Många bättre<br />
även i enheter, varianter, förfalskningar och avarter som omvända kontrollnummer<br />
Ett enastående tillfälle för specialisten! 12 000<br />
34<br />
789<br />
790
791 o GREKLAND. Impo<strong>ner</strong>ade samling 1861-1970 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Här finns<br />
det framförallt ett ambitiöst Hermes avsnitt <strong>med</strong> 84 stora och över 130 små huvud<br />
nyanserade efter tryck och papper. Vidare, Olympiaden 1896 där det fattas 5dr<br />
och 10dr är förfalskning, de Nya värden 1900 (10dr. Falsk), andra Olympiaden<br />
1906 komplett och välbesatt därefter <strong>med</strong> ett fåtal luckor. MÅSTE SES! 6 000<br />
792 **/*/o GREKLAND BIOMRÅDEN. Rejäl samling från framförallt den Italienska ockupationen<br />
av Egeiska öarna. Många bättre serier som Flygserierna 1932-1934*, minnesserien<br />
Rhodos 1929*, båda triptyken 1933** <strong>med</strong> mera. Dessutom en del Samos, Mytilene<br />
och Lemnos. Eftersökt material! 5 000<br />
793 **/*/o GREKLAND. Dubblettsamling Nya Områden, Kreta, Epirus, Dodecanese, Italienska<br />
Posten på Dodecanese, Ostrumelien, Fransk Post på Kreta <strong>med</strong> mera. Även<br />
avsnitt lösen och tjänstemärken. Skyhögt katalogvärde om allt är äkta! 4 000<br />
794 ** GREKLAND. Omfattande lager serier 1950-1970-talet <strong>med</strong> ibland över tio av varje!<br />
Bland de bättre finns Mi596-602(3),632-635(8), 624-631(4), 674-680(3) och 689-<br />
695(5). Totala katalogvärdet är över Mi € 3 600. Fin kvalitet! 3 000<br />
795 **/*/o GREKLAND. Liten kvalitetssamling i tjockt insticksalbum. Den börjar <strong>med</strong> 64 stora<br />
Hermes huvud i ovanligt bra kvalitet. Vidare, 35 små Hermes, första Olympiaden<br />
till 2 drachmer, andra Olympiaden Mi144-157 komplett, hyfsad avsnitt <strong>med</strong> mellan-<br />
krigsmärken och en hel del bra kompletta serier till och <strong>med</strong> 1974. Katalogvärdet<br />
från 1896 och framåt(Hermes ej katalogiserade), cirka Mi € 2 000. 2 500<br />
796 **/*/o GREKLAND små Hermes 1886-1900. Omfattande dubblettlager i visiralbum, många<br />
katalogiserade enligt Vlastos specialkatalog. Över 1600 exemplar inklusive några<br />
falska, bättre stämplar och några fyrblock. Högt värde! 2 500<br />
797 ** GREKLAND. Samling 1924-1960-tal i visiralbum. Många bättre serier som Paulus,<br />
Marshallplanen, Landsprodukter, Konst 1 och 2 och Pythagoras. Dessutom ett<br />
20-tal blad <strong>med</strong> stämplade märken, bland annat flera Hermes. Katalogvärdet för<br />
det postfriska är Mi € 2 000+. Hermesmärkena ej katalogiserade. 2 000<br />
798 o GREKLAND. Handlarlager 1924-1989 i tre tjocka insticksböcker. Vi har sett flera<br />
bättre märken som Mi370(x2), 371(x4), 432 och 581(högvalören Paulus, x3).<br />
Enormt katalogvärde! 1 200<br />
799 Brev GREKLAND. 14 försändelser <strong>med</strong> Hermes huvud, mest <strong>med</strong> 20l från 1862-67 till<br />
1875-80 utgåvor. Trevligt parti! 700<br />
800 o GREKLAND. Lot över 100 Hermeshuvud på blad katalogiserade efter Vlastos<br />
specialkatalog. Högt värde. 500<br />
801 **/*/o GREKLAND. Dubblettsamling i tjockt visiralbum <strong>med</strong> bland annat flera Hermes huvud 400<br />
802 o GREKLAND. Samling på gamla Schaubekblad inklusive några Hermeshuvud. 250<br />
803 **/o GREKLAND. Parti moderna märken och block från Olympiaden 2004 på visirblad 200<br />
804 o GREKLAND. Komplett samling 1971-1988 i klämpärm <strong>med</strong> Leuchtturmblad. 200<br />
805 Vykort GREKLAND. Samling nästan 200 vykort i det gamla formatet, i slitet album. 200<br />
806 ** GREKLAND 1958. Mi674-680 Handelsflottan. (Mi € 100) 100<br />
807 Brev HOLLAND. Inrikesbrev 1855 frankerat <strong>med</strong> 15c guldorange (Mi3a), inklippt. 100<br />
792<br />
35
808 **/*/o HOLLAND. Rejäl startsamling 1852-1950-tal i en Borekpärm <strong>med</strong> klämfickor.<br />
Många bra märken som Mi1-11 och Mi block 1 och 2 samt flera bättre porto- och<br />
lösenmärken. 1 000<br />
809 **/*/o HOLLAND. Davoalbum 1940-1970-talet <strong>med</strong> förtryckta blad och fickor. En del<br />
märken och block är insatta. 350<br />
810 Vykort HOLLAND. 43 äldre vykort och nio brev i vacker Leuchtturmpärm. 300<br />
811 */o HOLLAND. Enklare samling 1850-1950 på Schaubekblad. 200<br />
812 Vykort HOLLAND. Parti mest gamla topografiska vykort. 150<br />
813 ** HOLLAND. Parti 20 moderna häften(1990-2000-talet).(Mi € 130) 120<br />
814 Vykort HOLLAND. 20 äldre kolorerade vykort, mest dräkter och folkliv. 80<br />
815 Vykort IRLAND. Samling 25 vykort mest av det nya formatet, prissatta till 280kr 50<br />
816 * ITALIEN. Mi97-98, två ostämplade ex <strong>med</strong> nästan osynligt fastsättarspår.<br />
(Mi € 450) 350<br />
817 o ITALIEN. Mi188-193 Komplett serie Manzoni. (Mi € 2 500) 1 700<br />
818 o ITALIEN. Mi318-324 Komplett serie Monte Cassino. (Mi € 200) 130<br />
819 o ITALIEN. Mi433-434 Flygpostmärken Rom-marschen. (Mi € 125) 130<br />
820 o ITALIEN. Mi576-585 Kejsar Augustus. (Mi v 165) 150<br />
821 ** ITALIEN 1937 Mi591-600 Italienska konstnärer. (Mi v 80) 120<br />
822 ** ITALIEN 1948 Mi740-745 Kat. Von Sienas Födelsedag.(Mi v 170) 220<br />
823 ** ITALIEN UPU 1949. Mi772, 50 Lira ultramarin, 75 års UPU-jubileum (Mi v 100) 100<br />
824 o ITALIEN. Mi834-836 Gymnastikserien. (Mi € 750) 700<br />
825 **/* ITALIEN, OCKUPATION EGEO. Genuin, omfattande samling 1912-1943 i Leuchtturmalbum<br />
<strong>med</strong> fickor. Många sällsynta kompletta serier som Zeppelin 1933, Flygpost<br />
1933, Fotbollsserien 1934, 20-års Minnesserien 1932 och samtliga Garibaldi<br />
påtrycksserier 1932. Sällan utbjudet material, TILLFÄLLE! 10 000<br />
826 **/*/o ITALIEN. Samling 1870-1990-talet i tre insticksböcker. Mestadels stämplade<br />
märken inklusive enstaka bättre. Välfyllda album, en hel del att plocka ut. 500<br />
827 ** ITALIEN 1938. Mi604-619 Proklamation av det Italienska Imperiet. Vacker<br />
komplett serie inklusive flygmärken. (Mi € 200) 250<br />
828 **/*/o JUGOSLAVIEN. Omfattande samling dubbletter i tjock insticksbok. Mycket material<br />
inklusive bättre som till exempel ockupations miniblocket från 1943. (12-1500) 600<br />
829 Vykort JUGOSLAVIEN. Parti 24 gamla och 37 nyare vykort. 100<br />
830 ** LETTLAND 1991-1992. 30 kompletta serier Mi305-334.(Mi € 1 200) 400<br />
831 ** LETTLAND 1941. Tysk ockupation, Mi5 30 k blågrön i komplett helark. (Mi v 150) 100<br />
832 **/*/o LETTLAND-LITAUEN. Samling klassiskt-modernt i visiralbum, inklusive bättre. 300<br />
833 o LIECHTENSTEIN 1949. Mi278-280 stämplad på klipp och Mi Bl5<br />
vackert förstadagsstämplat Vaduz. (Mi v 280) 250<br />
834 **/*/o LIECHTENSTEIN. Enklare samling 1912-1965 i Leuchtturm ringpärm <strong>med</strong> kassett 350<br />
835 ** LITAUEN. Parti moderna helark från 1990-talet. (Mi € 485) 200<br />
36<br />
825
836 **/*/o LITAUEN. Dubblettsamling i insticksalbum <strong>med</strong> flera hyfsade märken, även<br />
Central Litauen. 500<br />
837 */o LITAUEN. Samling 1918-1940 i KABE förtrycksalbum. 400<br />
838 ** LUXEMBOURG. Mi478-483. Europeisk enighet. Komplett postfrisk serie. (Mi € 220) 250<br />
839 */o LUXEMBOURG. Samling 1860-1940 på Schaubekblad. Glest i början men från 1880<br />
och framåt endast ett fåtal luckor. 400<br />
840 ** MONACO. Handlarlager 20-tal helark <strong>med</strong> ibland upp till 50 av<br />
varje. Mestadels märken från 1950-60-talet. (Mi cirka € 2 000) 200<br />
841 ** MONACO. Samling 1993-1996 i insticksbok inklusive alla block. 150<br />
842 o MONACO. Lösen Mi25-26. (Mi € 160) 130<br />
843 Vykort MONACO. Parti vykort i båda formaten, prissatta till 580:-. 100<br />
844 o POLEN. Komplett samling ”GROSZY” påtryck, god kvalitet. (Mi € 1 600) 1 800<br />
845 o POLEN. Till synes komplett samling 1963-1989 i tre album. 400<br />
846 **/*/o POLEN. Gedigen samling 1960-1970-tal i Schaubekalbum <strong>med</strong> egenmonterade fickor.<br />
Flera miniblocksserier och överkompletta årgångar. 400<br />
847 o POLEN. Drygt 250 märken på Schaubekblad 1918-1939 samt insticksbok <strong>med</strong> över<br />
1000 olika 200<br />
848 ** PORTUGAL. Madeira och Azorerna i princip komplett samling 1981-1994 på<br />
Leuchtturmblad inklusive alla tidigare så eftersökta Europablocken. 700<br />
849 o PORTUGAL Parti klassiska märken på blad inklusive 100 reis<br />
1866 <strong>med</strong> breda marginaler. (Mi € 200) 100<br />
850 ** RUMÄNIEN. Mi885-896. Postfrisk serie + serien utan gummi, kompletta. (Mi € 300) 300<br />
851 ** RUMÄNIEN. Mi917-920. Postfrisk serie. (Mi € 100) 100<br />
852 **/*/o RUMÄNIEN. Välfyllt 64-sidigt insticksalbum <strong>med</strong> märken 1950-1970-talet. Dessutom<br />
de flesta äldre miniblock där endast Mibl1 är stämplat, resten **. Tillfälle! 600<br />
853 **/*/o RYSSLAND-SOVJET. Spännande låda <strong>med</strong> sju album <strong>med</strong> material från 1920-2000-<br />
-talet. Flera tidiga kompletta serier, många miniblock, ex. Block 9 (Mi € 170),<br />
ark och arkdelar. Genuint material från sterbhus. Bese! 1 800<br />
854 Brev RYSSLAND. Brev till Frankrike 1857. Flera stämplar som exempelvis Aus Russland<br />
och PD. Brevet har arkivveck. 200<br />
855 * SAN MARINO 1877. Mi5 40 c violett, snc. Svårt märke! (Mi € 850) 600<br />
856 **/*/o SAN MARINO, VATIKANSTATEN. Samling i insticksbok <strong>med</strong> en stor mängd märken<br />
klassiskt till modernt inklusive bättre. Högt värde! 500<br />
857 ** SAN MARINO. Samling 1963-1995 i insticksbok i genomgående god ** kvalitet. 250<br />
858 o SCHWEIZ 1850. 10Rp Rayon, Mi 8II sig<strong>ner</strong>ad Marchand. (Mi € 130) 150<br />
859 o SCHWEIZ Internationell Arbetsorg. 1923. Mi14 högvalören i serien (Mi € 180) 150<br />
860 ** SCHWEIZ FN. Mi83-93. Postfrisk serie. (€ 140) 200<br />
861 o SCHWEIZ 1936. Mi block 2, Pro Patria 1936.(Mi € 260) 300<br />
862 o SCHWEIZ 1941. Mi block 6, Krigshjälpen. (Mi € 450) 500<br />
863 o SCHWEIZ 1943. Mi block 8, 100års jubileum.(Mi € 75) 80<br />
864 **/*/o SCHWEIZ. Spännande samling 1850-1974 i Kabealbum. Välfyllt klassiskt avsnitt<br />
<strong>med</strong> flera Rayonmärken, bättre Helvetia, många serier Pro Patria och Juventute,<br />
PAX serien (blandat */**/o) samt flera sammantryck och miniark. Besiktiga! 3 000<br />
865 **/*/o SCHWEIZ. Samling i två Lind<strong>ner</strong> falzlosalbum, bland annat <strong>med</strong> flera dyra<br />
block samt paxserien komplett. 3 000<br />
866 o SCHWEIZ. Rejäl dubblettsamling klassiskt-modernt i insticksalbum. Även lite **<br />
samt några blad Württemberg. Högt värde! 1 000<br />
867 **/*/o SCHWEIZ. Samling 1850-2000-tal i två insticksböcker. Flera tidiga, Stående<br />
Helvetia, Pro Partia och Juventute inklusive högvalörer, flygmärken och hyfsat<br />
nominal på det moderna. Lågt utrop! 1 000<br />
868 o SCHWEIZ. En samling klassiskt till 2000-talet inklusive en del back of the book.<br />
En hel del tandningsvarianter och grilled gum ingår. 900<br />
869 **/o SCHWEIZ. Komplett samling 1975-1987 i vackert Lind<strong>ner</strong>album <strong>med</strong> blandat<br />
stämplat och postfriskt. Nominaldelen för det postfriska är drygt 160 CHF. 600<br />
870 Brev SCHWEIZ. 21 flygbrev från 1925 och framåt. 500<br />
871 o SCHWEIZ 1973-1995. Dubblettlager i 62-sidig insticksbok <strong>med</strong> mest orderstämplade<br />
märken och även flera miniblock. 400<br />
872 o SCHWEIZ 1945-1989. Samling i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryck och fickor. Saknas<br />
endast högvalörerna i PAX serien och de dyra miniblocken, komplett för övrigt. 300<br />
873 o SCHWEIZ. Dubblettparti 1854-1930-tal på 15 blad. Högt katalogvärde 250<br />
874 o SCHWEIZ. Grundsamling 1862-2000-tal i 62-sidigt insticksbok. (1000) 250<br />
875 o SCHWEIZ. Samling lyxstämplade fyrblock 1960-70-talet i 32-sidig insticksbok. 200<br />
37
876 Vykort SCHWEIZ. Parti 40-tal vykort i det lilla formatet, prissatta till 1 200:-. 200<br />
877 **/*/o SERBIEN-SLOVAKIEN. Parti på hemgjorda blad, klassikt till tysk ockupation. 700<br />
878 **/* SLOVAKIEN. Samling 1939-1944 på gamla Schaubekblad. Ett fåtal luckor. 250<br />
879 **/*/o SOVJET. Omfattande samling 1968-1998 i fyra tjocka Schaubekalbum <strong>med</strong> förtryckta<br />
blad och plastfickor. Endast enstaka luckor. Rysslanddelen 1992-1998 är **. 800<br />
880 **/*/o SOVJET. Samling miniblock 1964-1997 i Schaubekalbum <strong>med</strong> endast ett fåtal luckor.<br />
Även lite frimärken från 1990-talet. 400<br />
881 */o SOVJET. Lot sex otandade serier, 1930-50-talet. 300<br />
882 Brev SOVJET. Samling försändelser 1960-1980-tal i två Leuchtturmpärmar. Mycket<br />
minnespost <strong>med</strong> vackra vinjetter (200) 300<br />
883 **/*/o SOVJET 1960-1980. Mestadels stämplad samling i tre vackra pärmar <strong>med</strong> kassett. 300<br />
884 **/*/o SOVJET. Handlarparti ark och arkdelar samt några miniblock, 1910-1960-talet. 300<br />
885 ** SOVJET 1983. Kleinbogen 50 årsdagen av stratosfärflygningen. (Mi € 300) 150<br />
886 **/*/o SOVJET. Låda <strong>med</strong> fem små insticksböcker <strong>med</strong> material från främst 1950-60-talet. 100<br />
887 * SPANIEN. Mi502-516 (Mi för ** € 160). 70<br />
888 ** SPANIEN. Mi998-1002 (Mi € 38). 60<br />
889 SPANIEN. Ostämplad samling 1907-1930 i klämpärm <strong>med</strong> en del kompletta serier. 200<br />
890 ** TJECKOSLOVAKIEN. 14 miniblock från 1980-talet. (Mi € 180) 150<br />
891 o TYSKLAND WÜRTTEMBERG. Mi8 6 kreuzer på klipp, sig<strong>ner</strong>at på baksidan (Mi € 80). 90<br />
892 o TYSKA STATER. Samling felfria märken i insticksalbum från främst Bayern och<br />
Württemberg, samt lite utlandspost och kolonier. Katalogvärdet <strong>med</strong> hänsyn till<br />
orderstämplade och nyanser är Mi € 2 600, enligt inlämnaren. 1 000<br />
893 **/*/o TYSKLAND WÜRTTEMBERG 1857-1923. Dubblettsamling <strong>med</strong> flera lite bättre märken<br />
och några försändelser. Lågt utrop! 400<br />
894 ** TYSKLAND BAYERN. Trevlig lot <strong>med</strong> fem märken-enheter, samtliga <strong>med</strong> olika<br />
varianter. Felperforerade, felskurna eller <strong>med</strong> förskjutna påtryck. Intressant! 350<br />
895 Brev TYSKLAND Lot drygt 20 försändelser, mest klassiskt Tyskland. 300<br />
896 Brev TYSKLAND. Tre brevomslag <strong>med</strong> fina frankeringar, samtliga skickade London 1870<br />
samt ett förfilateliomslag <strong>med</strong> fjärillstämpel Hamburg, 20 May 1858. 100<br />
897 * TYSKLAND REICH 1912. Mi VI 20pf Flygpost <strong>med</strong> E. EL.P påtryck, centrerat vänster<br />
Fotointyg Sieger BPP.(Mi € 130) 250<br />
898 o TYSKLAND REICH. Mi117-120 stämplad serie välgörenhet, 30 pf <strong>med</strong> ktt.<br />
(Mi € 170) 150<br />
899 ** TYSKLAND REICH. Mi154I PF IV. Nioblock där märke nummer 8 (nr 26 i arket)<br />
har tydlig variant 7,2 mm mellan stjärna och marginal. (Mi special € 170) 70<br />
900 ** TYSKLAND REICH. Mi248v+248 i fyrblock <strong>med</strong> varianten hake på S på ett ex.<br />
Garantistämpel Schlegel. (Mi € 150) 150<br />
901 o TYSKLAND REICH 1933. Mi467, 2 mk ultramarin Chicagofahrt. (Mi € 250) 350<br />
902 ** TYSKLAND REICH 1933. Mi507 Tysk nödhjälp, högvalören i serien. (Mi € 950) 1 200<br />
903 o TYSKLAND REICH 1934. Mi556-564 Tyska Yrkesmän. (Mi € 160) 200<br />
904 **/*/o Samling 1872-1955 i gammal klämpärm. Den börjar <strong>med</strong> ett nära komplett avsnitt<br />
sköldar, välfyllt tidig Reich <strong>med</strong> många ovanligt vackra stämplar, Flygpost 1928,<br />
2 Rm Chicagofahrt, defekt Ostropa block men flera felfria Hitlerblock, en del<br />
Zo<strong>ner</strong> och bra, tidig BRD. Försiktigt utrop. 4 000<br />
905 Brev TYSKLAND REICH. Zeppelinbrev skickat till Latinamerika <strong>med</strong> Luftschiff<br />
Graf Zeppelin. Frankerat <strong>med</strong> Mi423, 424, 438x och 439x. Trots ett horisontellt<br />
veck på kuvertet (har varit vikt) ett väldigt dekorativt brev<br />
<strong>med</strong> felfria märken och flera distinkta stämplar. En pärla i din samling! 1 500<br />
906 **/*/o TYSKLAND 1914-1945. Innehållsrik samling i insticksalbum <strong>med</strong> ockupationsmärken<br />
från I-II världskriget, Danzig, Memel <strong>med</strong> mera. Högt katalogvärde. 1 000<br />
907 Brev TYSKLAND REICH Fältpost. Inselpost Mi10b på brev sig<strong>ner</strong>at ogler. 500<br />
908 Brev TYSKLAND REICH Bältesspännare. Tre avgiftsmärken NSDAP och<br />
helark Kraft Durch Freude 1939, 50pf. Ovanligt material. 400<br />
909 */o TYSKLAND REICH <strong>med</strong> tjänste. Grundsamling 1875-1922 på Schaubekblad,<br />
Mi € 640 enligt inlämnaren. 300<br />
910 Brev TYSKLAND REICH Mi423 Två Rm singelfrankering på Zeppelin<br />
försändelse till Dortmund stämplat 10.8.30 Friedrichshafen<br />
och oval röd sidostämpel mit Luftschiff Graf Zeppelin befördert. Vackert! 300<br />
911 Brev TYSKLAND REICH. 13 försändelser och åtta vykort, varav flera trevliga. 250<br />
912 Brev TYSKLAND REICH. 10 inflationsförsändelser samt liten stämplad samling. 250<br />
913 Vykort TYSKLAND REICH. Propaganda vykort i färg Gautag Leipzig <strong>med</strong> Riksörn och<br />
många hakkorsflaggor 250<br />
38
905<br />
910<br />
914 Vykort TYSKLAND REICH. Propagandavykort “Und Ihr habt doch Gesiegt!”<br />
Minneskort för Revolutionen 1923 i färg. Svårt kort! 250<br />
915 Brev TYSKLAND REICH 1929. Mi382 på Zeppelin försändelse till<br />
l Holland. 250<br />
916 Vykort TYSKLAND REICH. Fyra propaganda vykort varav ett <strong>med</strong> Hitler och<br />
två Reichspartitag 200<br />
917 o TYSKLAND REICH. Mi378-384, Flygpost 1926 komplett serie. (Mi € 170) 200<br />
918 Vykort TYSKLAND REICH. Propagandavykort Reichsparteitag Nürnberg 1938 <strong>med</strong><br />
minnestämpel. 150<br />
919 * TYSKLAND REICH. Lot 11 sammantryck från perioden 1932-1937 70<br />
920 ** TYSKLAND REICH. Helark LUFTFELDPOST, Mi1. (€ 60) 50<br />
921 o TYSKLAND Ockupation i Rumänien (9:e armén) Mi1-4 på klipp (Mi € 150). 250<br />
922<br />
907<br />
914 918<br />
922 **/*/o TYSKLAND KOLONIER. Spännande parti på kort. Många bättre märken-serier inklusive<br />
högvalörer och flera sig<strong>ner</strong>ade från exempelvis Steuer. (Mi cirka € 5 000) 6 000<br />
39
923 **/*/o TYSKLAND Postkontor i Turkiet. Blad <strong>med</strong> diverse märken till exempel<br />
Mi1-3, 3b, 5, 20, 21, 45, 47. Totalt 68 utvalda exemplar. (Mi över € 1 500) 1 500<br />
924 **/*/o TYSKLAND SAAR. Samling 1920-1930 på blad <strong>med</strong> flera bättre märken<br />
som Mi135-141 och Mi144-150. Ovärderat. 1 500<br />
925 ** TYSKLAND GENERALGOVERNMENT. Komplett samling 1939-1945.<br />
Dessutom tre vackra rek-brev och 15 otandade Hitlermärken.<br />
Trevlig post 800<br />
926 **/*/o TYSKLAND BÖHMEN UND MÄHREN. Specialsamling <strong>med</strong> gutterpar, märken <strong>med</strong><br />
avarter, vykort och försändelser. Trevligt objekt för specialisten! 700<br />
927 **/*/o TYSKLAND LOKALUTGÅVOR SPREMBERG. Spännande samling i insticksbok <strong>med</strong><br />
arkdelar, serier och två FDC. Ovanligt material, lämpligt styckningsobjekt. 700<br />
928 **/*/o TYSKLAND Kolonier i Ostasien. Kina, Kiatschiou och Tyska Nya Guinea.<br />
(Mi över € 400) 400<br />
929 **/*/o TYSKLAND Kolonier i Afrika. Togo, Tyska Öst- och Sydvästafrika, Kamerun och Togo<br />
Parti diverse märken på visirblad (Mi över € 300) 300<br />
930 **/*/o TYSKLAND Kolonier i Stilla Havet. Parti 47 märken Samoa, Marshallöarna och<br />
Karoli<strong>ner</strong>na. (Mi € 200) 200<br />
931 * TYSKLAND Postkontor i Kina 1904. Mi23-25A. Tre vackra ex<br />
<strong>med</strong> minimala fastsättarspår. (Mi € 82) 120<br />
932 Brev TYSKLAND ockupation av UKRAINA. Mi11 på tjänstebrev, skickat 23-12-43. 100<br />
933 o TYSKLAND, ALLIERADE BESITTNINGAR 1946. Mi block 12A och 12B <strong>med</strong> tandade<br />
respektive otandade märken.(Mi € 400) 300<br />
934 Kort TYSKLAND BRD 1949. Mi117-120 på kort <strong>med</strong> minnespoststämplar.(Mi € 170) 150<br />
935 Vykort TYSKLAND BRD. Mi121 J.S. Bachs dödsdag 200 år.<br />
Par på oktoberfestvykort stämplat 1950. 150<br />
936 Kort TYSKLAND BRD 1950. Mi121-22 Bach på utställningskort <strong>med</strong> minnesstämplar. 70<br />
937 ** TYSKLAND BRD. Lot ur Heusserien 1954, inklusive den svåra 50 pf,<br />
endast ett par lågvalörer fattas. (Mi € 290) 250<br />
938 ** TYSKLAND BRD. Heuss 1959, Mi305 och Mi306 högvalörerna i postfriska<br />
25-block. (Mi € 525) 200<br />
939 ** TYSKLAND BRD 1960. Markenheftchenbogen MHB som innehåller 20<br />
häftesblock av Mi8YII. Vikt i mitten men ovanligt objekt! (Mi special € 2 200) 1 800<br />
940 **/*/o TYSKLAND BRD. Omfattande dubblettsamling 1949-2005, i fyra insticksböcker<br />
<strong>med</strong> mängder av bättre märken och serier. Besiktiga! 1 500<br />
941 **/*/o TYSKLAND BRD. Komplett samling 1949-1986 i Davo förtrycksalbum <strong>med</strong> plastfickor.<br />
I början blandat */o (högvalörerna i posthorn *) och efter 1960 mest stämplat.<br />
Saknas endast ett tiotal billiga märken. Högt värde! 1 200<br />
942 **/*/o TYSKLAND BRD. Samling 1949-1980-talet i 64-sidigt insticksbok. Många bättre<br />
äldre märken-serier och flera vackra stämplar på det moderna. Även lite<br />
annat som exempelvis block 1 Franska zo<strong>ner</strong>. 600<br />
943 ** TYSKLAND BRD. Till synes komplett samling 1970-1999 i två Leuchtturm SF-album.<br />
Högt inköpspris! 500<br />
944 o TYSKLAND BRD. Lot endast bättre tidiga serier och märken, bland annat Mi117-120,<br />
143-146x2, och 156-159x2 i god kvalitet. (Mi € 880) 500<br />
945 **/*/o TYSKLAND. Bra parti <strong>med</strong> bland annat ** Bundesrepublik och Berlin <strong>med</strong> tonvikt på<br />
1950-1970-talet. Även lite Reich och DDR samt ett dubblettkartotek. 400<br />
946 ** TYSKLAND BRD. Lot Mi143-193 inklusive bättre som Mi146 och Heuss I komplett<br />
inklusive den svårare 50 pf. (Mi € 600) 350<br />
947 o TYSKLAND BRD. Samling 1987-2001 i Davoalbum <strong>med</strong> förtryckta blad. I princip<br />
kompletyt <strong>med</strong> felfria märken <strong>med</strong> rundstämplar. 300<br />
948 Brev TYSKLAND BRD. 165 försändelser 1950-70-talet. Bra motiv. 150<br />
949 o TYSKLAND BRD. Lot <strong>med</strong> några bättre frimärken på kort (Mi € 300). 150<br />
950 FDC TYSKLAND BRD. IFRABA-utställningen 1953 på FDC (Mi € 110). 70<br />
951 o TYSKLAND BERLIN. Mi21-34, rött påtryck. Komplett serie utom 25 pf<br />
(Mi € 1 000). 700<br />
952 o TYSKLAND BERLIN. Mi35-41 UPU 1949 serien komplett. (Mi € 450) 300<br />
953 o TYSKLAND BERLIN. Mi61-63. Goethe 1949, komplett serie, rundstämplad. (Mi € 200) 250<br />
954 o TYSKLAND BERLIN 1949. Mi Bl 1, Valutablocket <strong>med</strong> minnesstämplar.<br />
(Mi € 2 200) 1 800<br />
955 Brev TYSKLAND BERLIN. Mi68-70 Valutamärkena på äktgånget vykort<br />
<strong>med</strong> minnesstämplar Hannover 1.5.51. (Mi för lösa märken € 600) 500<br />
40
956 ** TYSKLAND BERLIN 1951. Mi76, Mi7 810 och 30 pf Frihetsklockorna till vänster.<br />
Lot nio- och sexblock ur serien <strong>med</strong> nedre respektive övre marginal.<br />
Totalt 15 märken ur vardera. (Mi € 1 170+) 800<br />
957 ** TYSKLAND BERLIN. Mi80-81. Postfrisk serie ”Frimärkets dag”. (€ 60) 100<br />
958 ** TYSKLAND BERLIN 1951. Mi82-86 Klockorna åt höger komplett serie. (Mi € 120) 100<br />
959 o TYSKLAND BERLIN. Stämplad samling 1949-1990 i vackert insticksalbum.<br />
Det fattas två högvalörer <strong>med</strong> svart övertryck, för övrigt ser samlingen<br />
komplett ut. Rött påtryck komplett, UPU, Goethe, Valuta serien<br />
(dock ej blocket), samtliga serier frihetsklockorna mm (Mi € 5 500). 2 000<br />
960 ** TYSKLAND BERLIN 1952. Mi häfte 2 i gott skick. Svårt! (Mi € 1 300) 1 500<br />
961 **/o TYSKLAND BERLIN. Dubblettsamling endast bättre tidiga märken bland annat **<br />
17-20, 22-29, 72-73, 76-79 och fem exemplar hörnstämplade Mi17 (Mi € 3 100). 1 000<br />
962 o TYSKLAND BERLIN. Samling i tjock insticksbok <strong>med</strong> många bättre tidiga märken.<br />
Bland annat ingår många övertryck samt UPU-serien komplett. 900<br />
963 Vykort TYSKLAND BERLIN. 31 gamla och 34 nyare vykort. 200<br />
964 **/*/o TYSKLAND DDR. Marxblocken 8A+B, 9A+B **/* samt två block 19. 300<br />
965 ** TYSKLAND DDR. Mi286-288, Mao serien komplett. (Mi € 360) 350<br />
966 o TYSKLAND DDR samling 1949-1964. I det närmaste komplett inklusive Debria, Mao<br />
vänskapsserien, några tidiga FDC men endast ett av Marx-blocken. God kvalitet. 1 000<br />
967 o TYSKLAND DDR. Stämplad samling 1966-1980 i två Lind<strong>ner</strong>album. Komplett<br />
samling i dyra album. 400<br />
968 o TYSKLAND DDR. Samling 1949-1985 i två fräscha Schaubekalbum <strong>med</strong> förtryck och<br />
delvis insatta fickor. Några bättre tidiga märken som UPU 1949 och Mao 12 och<br />
50 pf men även några luckor. 1976-1985 ser ut att vara komplett. 400<br />
969 **/o TYSKLAND DDR. Fyra bättre miniblock, Mi bl 10, 12, 14, och 15. (Mi € 160)<br />
970 **/o TYSKLAND DDR. Särtryck Karl-Marx-Jahr 1953.<br />
Två pärmar <strong>med</strong> tio Gedenkblätter.(Mi € 200) 100<br />
971 o TYSKLAND BRD/BERLIN/DDR/ZONER. Impo<strong>ner</strong>ande samlingar stämplat från<br />
efterkrigstiden, fram till år 2000. Både BRD/Berlin/DDR nästan kompletta <strong>med</strong><br />
de flesta tidiga serier, och sedan till synes komplett till år 2000. Högt värde! 3 000<br />
972 **/*/o TYSKLAND. Innehållsrik samling i tjockt insticksbok som börjar <strong>med</strong> lokalutgåvor<br />
inklusive några bättre, Berlin <strong>med</strong> flera bra som Mi21-34*, UPU 1949<br />
både * och o (fyra mark defekt), samtliga klockserier **/*, mycket DDR<br />
inklusive block som Mi bl. 7 och 10*. Mycket högt katalogvärde! 1 500<br />
973 */o TYSKLAND 1872-1966 I Kabealbum <strong>med</strong> delvis insatta fickor. En hel del märken från<br />
alla perioder och områden, dock utan de dyraste. Prisvärd! 1 200<br />
974 **/*/o TYSKLAND. Stor samling REICH/BRD/BERLIN/DDR 1872-1970 i fyra stora KABE-album.<br />
Massor av märken och block men utan de dyraste. Många <strong>med</strong>elbra märken finns! 1 200<br />
975 **/*/o TYSKLAND. Kartong <strong>med</strong> fyra insticksböcker <strong>med</strong> Stater, Reich, DDR och BRD. 400<br />
976 **/*/o TYSKLAND. Diverse restsamlingar på blad. Mest enklare material men även lite<br />
bättre från till exempel Tyska Riket. 250<br />
977 Brev TYSKLAND. Lot 125 brev och kort, mestadels Bundesrepublik men även äldre. 120<br />
978 ** UNGERN 1951. Mi block 20-22, 80-års firandet av det Ungerska Frimärket,<br />
komplett blockserie. (Mi € 220) 350<br />
979 **/*/o UNGERN. Samling 1871-1965 i Kabealbum. Välfyllt klassiskt avsnitt <strong>med</strong> t.ex.<br />
Mi1-6, välgörenhetsmärken, i stort sett alla flygserier och ett par otandade<br />
serier, dock inga block. Enormt katalogvärde! 3 500<br />
980 **/*/o UNGERN. Samling 1871-1970 i två tjocka kontorspärmar. En del klassiskt material,<br />
Välgörenhetsmärken 1913-1914 och välbesatt därefter. Dessutom extra material<br />
som flera block ibland både **/o samt några FDC. 1 000<br />
960<br />
41
981 **/*/o UNGERN. Dubblettsamling i tre insticksböcker, klassiskt-modernt. Även porto och<br />
tjänste samt exempelvis block 3 stämplat. 600<br />
982 **/*/o UNGERN. Välfylld samling 1871-1959 i 32-sidig insticksbok <strong>med</strong> det mesta av<br />
det billiga. 200<br />
983 ** UNGERN 1975. Mi bl 115 A och B, tandat och otandat.(Mi € 136) 100<br />
984 o ÖSTERRIKE. Lot 50-tal klassiska märken inklusive bättre som Mi6, 18, 41(2ex)<br />
49 och några Flygpost 1918. Högt katalogvärde. 400<br />
985 ** ÖSTERRIKE 1945. Mi A IV cx. Ej utgivet, postfriskt frimärke <strong>med</strong> intyg och<br />
signatur Caffaz. Ytterst sällsynt! (Mi € 2 800) 3 000<br />
986 ** ÖSTERRIKE 1946. Mi772-775 Karl Ren<strong>ner</strong> komplett i fyra kleinbogen.<br />
Eftersökt! (Mi € 2 300) 4 000<br />
987 **/*/o ÖSTERRIKE. Samling 1850-1960-talet i äldre Leuchtturmpärm. Ojämnt besatt till<br />
1920-talet men i princip komplett därefter. Flera hyfsade märken och serier som<br />
Mi24-28(€ 260), 156**, 674-192**, 984-987* samt fina avsnitt lösen och tjänste. 1 200<br />
988 **/*/o ÖSTERRIKE. Rejäl samling 1920-2000-talet i tjockt visiralbum. Välfyllt <strong>med</strong><br />
mestadels stämplade märken inklusive bättre som Mi551-554, 557-562, Flygserien<br />
1935, Hitlerserien 1945 utan stämpelgaranti <strong>med</strong> mera. Högt värde! 800<br />
989 **/*/o ÖSTERRIKE. Dubblettsamling i gammal lagerbok <strong>med</strong> ett par tusen äldre märken 600<br />
42<br />
986
990 Vykort ÖSTERRIKE. 72 gamla topografiska vykort. 250<br />
991 ** ÖSTERRIKE. Komplett samling 1968-1976 i vackert Lind<strong>ner</strong> Falzlosalbum 200<br />
992 Brev ÖSTERRIKE. 90 brev och kort, äldre-modernt. 100<br />
993 ** ÖSTERRIKE. Årssats 1987. 50<br />
994 14 samlingar i flyttkartong från diverse länder: Österrike, Ungern, Cypern,<br />
Grekland, Polen <strong>med</strong> mera. Mycket material att gå igenom, fynd? Från sterbhus. 3 000<br />
995 */o Omfångsrik samling i Schaubek Europaalbum 1944-års utgåva. I princip alla länder<br />
utom Sverige, välfyllda blad även <strong>med</strong> bättre märken och serier. Bayern nästan<br />
komplett, bra Danmark <strong>med</strong> båda posthusen o, Estland <strong>med</strong> ett fåtal luckor,<br />
Italien <strong>med</strong> många bättre serier från 1920-1930-talet, bra Norge, Portugal <strong>med</strong><br />
mera. Mycket material i bra kvalitet. MÅSTE SES! 3 000<br />
996 */o LEVANT. Parti gamla auktionsobjekt inhandlade främst i Danmark. 18 blad <strong>med</strong><br />
många märken från Ryska, Tyska, Engelska, Italienska och Österrikiska Posten i<br />
Levante. Ogenomgånget, många timmars trevlig sysselsättning kan lovas! 1 200<br />
997 */o Schaubekalbum Europautgåvan länder A-D. En hel del märken från till exempel<br />
Bayern, Belgien, Danmark och Danzig. 900<br />
998 */o Jättetjockt Schaubek Grossauasgabe II 1942 Grossbritanien – Portugal. Bra<br />
avsnitt från England, Island och Portugal annars rätt glest besatt.<br />
Kan behöva bindas om då pärmarna knappt hänger ihop 800<br />
999 */o Jättetjockt Schaubek Grossausgabe III 1942 Rumänien – Württemberg. Glest<br />
besatt <strong>med</strong> bättre avsnitt av Rumänien, Schweiz och Spanien 600<br />
1001 ** Insticksbok <strong>med</strong> modernt ** från Schweiz, FN, Norge, Grönland och Island,<br />
inklusive några block och häften. 500<br />
1002 o Flyttlåda <strong>med</strong> kartotek diverse länder, bland annat omfattande Sovjet. Även några<br />
insticksböcker <strong>med</strong> lite bättre Tyskland och Finland. Ej kollats närmare av oss,<br />
goda fyndchanser! 500<br />
1003 ** BALTIKUM. I princip komplett samling 1991-2001 Lettland, Litauen och Estland i<br />
två Safe Dualalbum <strong>med</strong> förtryck och plastblad. 500<br />
1004 */o Samling diverse länder i trasigt Yvert & Tellieralbum. Bäst ser Monaco, Turkiet<br />
och Rumänien ut. 500<br />
1005 **/*/o Märken och serier insatta i instickskort och prissatta till drygt 1 000:-. 400<br />
1006 ** Samling över 80 häften/miniblock i insticksbok. Mest 1980-tal, en hel del CEPT<br />
Irland, Monaco, Portugal <strong>med</strong> mera. 400<br />
1007 **/* Lot diverse länder i liten insticksbok inklusive lite bättre från Baltikum,<br />
Portugal och Österrike. 400<br />
1008 ** Samling cirka 80 miniblock/häften från Västeuropeiska länder, 1980-90-talet. 350<br />
1009 Brev Välfylld skokartong <strong>med</strong> dubbletter minnespost Sovjet och FDC, mest Balticum. 350<br />
1010 o Hawealbum från 1937 <strong>med</strong> lite bättre märken från Ryssland, Frankrike, Tyskland. 250<br />
1011 ** Samling miniblock från diverse länder, bland annat Monaco, Portugal och Ryssland<br />
(Mi € 350) 250<br />
1012 ** Samling 45 häften och block i Leuchtturm kassettalbum. Mestadels Tyskland och<br />
Finland och av noteringarna att döma, högt katalogvärde. 200<br />
1013 o Stor kartong <strong>med</strong> massor av märken i pergamynpåsar och en del klipp. 150<br />
1014 Brev Drygt 170 försändelser och vykort från diverse länder 150<br />
1015 o Skokartong <strong>med</strong> dubbletter England, Italien och några äldre 100-buntar. 100<br />
Asien<br />
1016 o FORMOSA SVARTFLAGGSREPUBLIKEN. Lot om fem förfalskningar, studiematerial! 100<br />
1017 o HONGKONG. 4 visirblad lite bättre märken (modernt). Vattenmärken? 200<br />
1018 o HONGKONG. 2 olika stämpelmärken, 3 cents. 150<br />
1019 FDC HONGKONG 1997. Tre filatelistiska specialalbum <strong>med</strong> cirka 80 FDC och ett par<br />
** serier. Något för specialsamlaren. 100<br />
1020 Vykort HONGKONG 1938. Vykort frankerat <strong>med</strong> två märken och skickat till Tyskland. 70<br />
1021 * INDONESIEN. Prydlig, komplett samling 1951-1972 i förtrycksalbum. 250<br />
1022 **/*/o IRAN. Spännande samling klassiska märken i visirpärm. Flera bättre märken och<br />
serier från 1880 till 1950-talet samt lösen och tjänstemärken i mestadels bra<br />
kvalitet. Enormt katalogvärde om allting är äkta! 1 500<br />
1023 **/* ISRAEL. Samling 1948-1996 i två tjocka visiralbum. Många bättre tidiga märken<br />
som Mi1-9A** varav de första nio är <strong>med</strong> tabs, Mi10-14*(tabs), Mi bl 1** (€ 150)<br />
och välfyllt fram till 1996 <strong>med</strong> extra material som exempelvis flera miniark. 1 000<br />
1024 ** ISRAEL. Komplett samling 2000-2006 i insticksalbum överkomplett <strong>med</strong> flera<br />
miniblock och alla märken <strong>med</strong> TABS! 300<br />
43
44<br />
1032<br />
1035<br />
1038<br />
1040<br />
1033<br />
1036
1025 FDC ISRAEL. 110 FDC 1950-1990-tal. 150<br />
1026 FDC ISRAEL. Ett hundratal FDC mest 60-talet i gammalt album. 100<br />
1027 ** JAPAN. Tjock insticksbok <strong>med</strong> främst miniblock och fyrblock 1950-1970-talet.<br />
Högt katalog-/nominalvärde! 1 400<br />
1028 **/*/o JAPAN. Dubblettsamling över 800 märken inklusive några lite bättre. 200<br />
1029 ** JAPAN. Ockupation Holländska Indien. Post <strong>med</strong> varianter i Ankar-påtryck på<br />
Tjänstemärken. Ovanligt objekt.(17) 200<br />
1030 FDC JAPAN. Parti 47 olika FDC 1960-1970-tal. 100<br />
1031 ** KINA 1951 Flygpost Mi95-97. Fem helark av varje märke, vikta<br />
på mitten. (Mi € 525) 1 000<br />
1032 (*) KINA 1961. Mi bl7, 26:e Bordtennis världsmästerskapet. Vackert, felfritt block<br />
utan gummering, som det gavs ut. Sällsynt! (Mi € 1 500) 3 500<br />
1033 ** KINA 1964. Mi795-809 pio<strong>ner</strong> serien i praktkvalitet! (Mi € 600) 1 500<br />
1034 ** KINA 1979 Mi bl 18, Folkrepublik 30 år. Felfritt miniblock.(Mi € 140) 250<br />
1035 ** KINA 1980 HB2 Delfi<strong>ner</strong>na. Vackert, felfritt häfte. (Mi € 250) 500<br />
1036 Brev KINA. Rekommenderat brev till Sverige frankerat <strong>med</strong> Sven Hedins expeditions-<br />
märken 1932. Som sig bör <strong>med</strong> 30c märke på baksidan. Eftersökt! 3 500<br />
1037 **/*/o KINA. Samling äldre till 1994 i visiralbum. Stämplat äldre avsnitt <strong>med</strong> flera<br />
par och fyrblock men endast ett fåtal från Mao-tiden. Från 1984 till 1994 till<br />
synes komplett **(utom bl. 31) men <strong>med</strong> massor av block som bl. 33,40,43,45. 1 500<br />
1038 ** KINA 1963. Mi736-738B, Pandaserien otandad. Eftersökt serie! (Mi € 500) 1 200<br />
1039 **/*/o KINA. Samling klassiskt-1970-tal i insticksalbum. Flera från Mao-tiden fast inga<br />
kompletta serier, provinser, japansk ockupation och något Taiwan. (Mi € 1 550) 700<br />
1040 ** KINA 1984 Mi bl.31 Skönheter <strong>med</strong> blommor. Vackert, felfritt miniblock.(Mi € 250) 500<br />
1041 ** KINA. Samling 1993-2001 i visiralbum inklusive alla block. Finfin kvalitet! 500<br />
1042 **/*/o KINA. Visiralbum <strong>med</strong> många frimärken. Olika epoker och helt okollat material. 500<br />
1043 **/* KINA. Dubblettsamling mestadels märken 1920-1950-talet <strong>med</strong> en hel del nytryck<br />
från Mao-tiden. Bör kollas närmare! 500<br />
1044 **/*/o KINA. Parti över 1000 märken i insticksbok inklusive några bättre från kultur-<br />
revolutionen. Bör gås igenom ! 400<br />
1045 **/*/o KINA. Välfylld insticksbok <strong>med</strong> material från främst 1900-1950. värt en försiktig<br />
genomgång. Försiktigt utrop! 400<br />
1046 **/*/o KINA. Insticksbok <strong>med</strong> diverse märken 1950-1970-tal. Mestadels nytryck . 300<br />
1047 ** LAOS 1952. Mi21-23 handlarparti över 150 miniark <strong>med</strong> valörer<br />
80c-1.20p. (Mi € 5 210) 2 000<br />
1048 **/*/o LAOS. I princip komplett samling 1951-1960 på albumblad.(Mi € 500) 300<br />
1049 ** SINGAPORE. Årssatser 1981-1984 200<br />
1050 ** STRAITS SETTLEMENTS 1880-1904. Parti diverse märken <strong>med</strong> bland annat Mi42*,<br />
89* samt några S. Ujong. (Mi € 400) 400<br />
1051 */o THAILAND. Samling 1888-1940-tal på blad <strong>med</strong> ibland flera märken av varje. Inga<br />
uppenbara rariteter men en hel del att plocka ut! 1 800<br />
1052 **/*/o TANNU TUVA. Fyra visirblad <strong>med</strong> en hel del märken. Populärt område! 150<br />
1053 ** VIETNAM 1954. Mi 91-97, Prins Bao-Long. 13 postfriska serier i blockenheter<br />
(Mi € 370) 300<br />
1054 **/*/o VIETNAM. Dubblettsamling i insticksbok <strong>med</strong> en del märken från 1950-talet 150<br />
1055 Vykort MELLANÖSTERN. 67 vykort, gammalt och nyare. 100<br />
Afrika<br />
1056 */o BELGISKA KONGO. Samling på blad <strong>med</strong> massor av märken inklusive bättre. 500<br />
1057 **/*/o BELGISKA KONGO och Rwanda. Insticksbok <strong>med</strong> mest billiga dubbletter. 200<br />
1058 * BRITISH EAST AFRICA 1890. Mi1, half Anna på 1 penny lilla. Ägarstämpel på<br />
baksidan, lätt gummiveck. Ingen stämpelgaranti. (Mi € 450) 120<br />
1059 */o EGYPTEN. Grundsamling 1867-1990 i en Schaubekpärm <strong>med</strong> neutrala blad. 300<br />
1060 **/*/o EGYPTEN. Suez Kanal Kompaniet. Lot fyra märken, antagligen<br />
förfalskningar. Säljes as is. 100<br />
1061 * GABON. Samling 1904-1933 <strong>med</strong> ett fåtal luckor.(Mi drygt € 1 200) 700<br />
1062 ** KAMERUN. Mi581. 200-årsminnet av Napoleons födelse. Guldbestruket relieftryck.<br />
(Mi € 45) 100<br />
1063 Brev SYDAFRIKA TRANSVAAL. Vackert brev från 1899, överfrankerat<br />
men äkta enligt intyg Holcombe. 700<br />
1064 */o SYDAFRIKA. Tjockt visiralbum <strong>med</strong> ostämplade och stämplade dubbletter.<br />
Massvis <strong>med</strong> märken inklusive en del biområden. 500<br />
45
1063<br />
1065 * DIEGO SUAREZ och BENIN. Albumblad <strong>med</strong> diverse, Mi € 500 (några ug oräknade) 300<br />
1066 **/*/o Samling mestadels modernt material från diverse länder i 64-sidigt insticksbok 250<br />
Oceanien, Antarktis<br />
1067 * NYA HEBRIDERNA 1908. Mi1-6 första serien <strong>med</strong> små spår av<br />
fastsättare. Mycket svår serie! (Mi € 900) 1 000<br />
1068 o NYA HEBRIDERNA 1908. Mi6 1 Sh. Högvalören i serien (Mi € 700). 800<br />
1069 */o SAMOA. Intressant studiesamling <strong>med</strong> mest material från perioden 1877-1900.<br />
Expressmärken från 1877 inklusive nytryck och förfalskningar, påtryck <strong>med</strong><br />
varianter och flera intressanta brev. Perfekt material för specialsamlaren! 3 000<br />
1070 *WALLIS and FUTUNA 1920. Mi9 30 cent <strong>med</strong> variant trippelpåtryck! 150<br />
1071 * WALLIS and FUTUNA 1920. Mi1-17 första serien. (Mi € 44*) 50<br />
Nordamerika<br />
1072 **/*/o CANADA. Samling Viktoria-1970-tal i Schaubekalbum. Ojämnt besatt men flera<br />
märken i mellanklassen, värd att fortsätta <strong>med</strong>. 600<br />
1073 **/*/o CANADA. Välordnad samling Victoria-nutid i 64-sidigt album. Välfyllda blad<br />
<strong>med</strong> flera hyfsade märken, dock utan de dyraste. 400<br />
1074 ** FN 1951-1988. I princip komplett samling inklusive block 1 i Leuchtturm för-<br />
trycksalbum <strong>med</strong> plastfickor. 700<br />
1075 ** FN. Vackert monterad samling <strong>med</strong> bland annat block 1 och en del fyrblock. 600<br />
1076 ** FN. Samling 1951-1988 i vackert Schaubekalbum. Block 1, alla flaggblock och<br />
en del FDC. Prisvärd! 600<br />
1077 ** FN 1955. Mi bl 1II. Miniblock 1, den svårare varianten.(Mi € 200) 200<br />
1078 ** FN. New York utgåvorna mellan 1967-1978 i två specialalbum. Både singlar och<br />
fyrblock samt en hel del minnespost. 150<br />
1079 FDC FN 1955. Miniblock 1 på FDC till Sverige. Svårt FDC! 150<br />
1080 **/*/o USA. Enorm samling precancels i åtta tjocka visiralbum. Katalogiserade i<br />
alfabetisk ordning och <strong>med</strong> endast ett fåtal dubbletter. Spännande,<br />
udda samling och ett tillfälle för specialisten! 2 000<br />
1081 **/*/o USA. Välfylld samling 1851-1980 i tjockt Schaubekalbum <strong>med</strong> fickor. Omfattande<br />
klassiskt avsnitt <strong>med</strong> flera bättre märken, utan de allra dyraste. Bese! 1 500<br />
1082 o USA. Mindre, ojämnt besatt samling <strong>med</strong> flera bättre klassiska märken. 1 400<br />
1083 ** USA. Dubblettparti moderna märken och ark. Nominal $535 1 400<br />
1084 **/*/o USA. Samling klassiskt-modernt i visiralbum <strong>med</strong> en del användbar nominal. 600<br />
1085 ** USA. Samling <strong>med</strong> en hel del postfriska fyrblock samt en del nominal. 500<br />
1086 Vykort USA 1933. Zeppelinförsändelse <strong>med</strong> ett horisontellt par 50cent zeppelinmärken.<br />
Två Graf Zeppelin stämplar på framsidan, brevet har gått inom USA. 500<br />
1087 * USA 1893. Mi83 50 cent blåsvart Kolumbus. Svårt märke! (Mi € 500) 500<br />
1088 ** USA 1902. Mi140-146 Presidenter 3-13 cent (8 cent kt) (Mi € 430). 450<br />
1089 ** USA. Parti mestadels moderna märken ur rullar, nominal $230 400<br />
1090 o USA. Dubblettsamling 1880-1930-tal i insticksalbum. Dessutom liknande material<br />
från Kanalzo<strong>ner</strong>na och Filippi<strong>ner</strong>na. Högt katalogvärde, blandad kvalitet. 400<br />
1091 Brev USA. Parti åtta brev från 1800-talet i blandad kvalitet, mest lokalpost. 250<br />
1092 **/*/o USA. Samling i Scott ”Minuteman” album <strong>med</strong> förtryckta blad och fin beskrivning.<br />
Glest besatt före 1945, bättre därefter <strong>med</strong> ett 50-tal block och häften bland<br />
annat Presidentblocken AMERIPEX 86. 250<br />
46<br />
1086
1093 **/*/o USA. Album <strong>med</strong> 2-3 sidor postfriskt 60-talet, därefter stämplat dubblettparti. 150<br />
1094 o USA 1901. Mi132-137, Buffalo serien komplett. (Mi € 130) 120<br />
Syd- och Centralamerika inklusive Västindien<br />
1095 ** DOMINIKANSKA REPUBLIKEN 1957. Mi560-567 Olympiska spelen 1956<br />
300 serier i kompletta ark. (Mi € 510) 200<br />
1096 ** DOMINIKANSKA REPUBLIKEN 1957. Mi585-592 Olympiska spelen 1956<br />
1097 ** DOMINIKANSKA REPUBLIKEN 1958. Mi660-667 Olympiska spelen<br />
1956. 200 serier i kompletta ark. (Mi € 640) 300<br />
1098 (*) EL SALVADOR. Lot <strong>med</strong> 10 otandade färgprov/provtryck från 1800-talet. 300<br />
1099 ** FALKLANDSÖARNA. Samling 1960-1990-talet på visirblad. Bara kompletta serier i<br />
fin kvalitet, bland annat blommor serien 1967 och Mi488-502. (Mi € 580) 700<br />
1100 **/*/o GRENADA. Parti på tre visirblad, gammalt och nytt. (Mi € 165) 250<br />
1101 **/*/o S:t LUCIA. Parti på två visirblad, gammalt och nyare. (Mi över € 100) 200<br />
1102 **/*/o S:t VINCENT. Lot gammalt och nytt på tre visirblad. (Mi över € 180) 300<br />
1103 o URUGUAY Mi171-173 Fartygsserien i lyxstämplade helark.(Mi € 81) 70<br />
1104 **/*/o Fem visiralbum <strong>med</strong> mest klassiskt material från diverse länder. Massor! 1 000<br />
1105 **/*/o Mindre låda <strong>med</strong> dubbletter i pergamynkuvert, mestadels 1900-1960-talet. 300<br />
1106 **/*/o Insticksalbum Sydamerika <strong>med</strong> flera hundra märken från diverse länder. 200<br />
1107 o Samling mestadels klassiska märken från diverse länder på blad. (700) 200<br />
1108 **/*/o Enklare samling Mexico och Costa Rica i insticksalbum. (Mi € 508) 100<br />
Hela världen<br />
1109 o Tjockt slitet Schaubekalbum, 1914-års utgåva <strong>med</strong> flera märken från diverse<br />
länder som Frankrike, Grekland <strong>med</strong> flera Hermes huvud, Tyskland och England. 2 800<br />
1110 **/*/o Fyndlåda <strong>med</strong> 11 insticksböcker <strong>med</strong> diverse länder, bland annat Ryssland,<br />
Bulgarien och Sydamerika. Flera tusen märken! 1 500<br />
1111 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> drygt tio album <strong>med</strong> diverse samlingar, bland annat Italien,<br />
Asien <strong>med</strong> lite bättre Kina och dubblettsamling Norden**. 1 500<br />
1112 **/*/o Flyttlåda <strong>med</strong> flera album, bland annat Schaubek <strong>med</strong> hyfsad Sverige, Sydamerika,<br />
USA i förtrycksalbum <strong>med</strong> mera. Även lite försändelser. 1 200<br />
1113 Brev Intressant parti över 50 försändelser. Censur, flera från Tredje Riket,<br />
några äldre vykort samt fyra Kolumbia Scadta brev <strong>med</strong> blandfrankering. 1 200<br />
1114 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> flera samlingar, Schaubekalbum utom Europa, FN,<br />
tre skokartonger <strong>med</strong> dubbletter och mycket annat. 1 000<br />
1115 **/*/o Flyttlåda <strong>med</strong> ett tiotal album <strong>med</strong> diverse samlingar. Från sterbhus. Besiktiga! 1 000<br />
1116 */o Schaubekalbum Überseeutgåvan från 1940-talet. Ojämnt besatt och många märken<br />
sitter fastklistrade på albumbladen. Albumet är i gott skick och det finns<br />
trots allt en hel del att plocka. Väl värd en titt. 900<br />
1117 **/*/o Låda <strong>med</strong> diverse samlingar i album, bland annat visiralbum <strong>med</strong> en Bulgarien,<br />
Polen och Ungern inklusive flera miniblock, samt hela världen samling <strong>med</strong> ett<br />
par tusen märken. 700<br />
1118 o Tre välfyllda gamla insticksböcker <strong>med</strong> märken från till exempel Frankrike,<br />
Ryssland och Kina. Ovärderat. 700<br />
1119 **/*/o Trevligt parti i två små insticksböcker. Mestadels Franska Kolonier men även<br />
lite annat, som Folkepubliken Kina. 600<br />
1120 o Fem insticksböcker <strong>med</strong> märken från många länder, t.ex. Australienska stater 600<br />
1121 **/o Moderna märken från bland annat Rumänien, Mongoliet och Kroatien i tjockt<br />
insticksalbum <strong>med</strong> massor av märken och miniblock. 500<br />
1122 ** Parti minnesfoldrar, 15 Our World, fyra Resa i Norden samt tre Mare Baltikum.<br />
Högt nominalvärde. 500<br />
1123 FDC Låda <strong>med</strong> flera hundra FDC från hela världen inklusive bättre! Mycket att<br />
plocka ut för FDC-fantasten! 500<br />
1124 **/*/o Fyndlåda <strong>med</strong> bland annat en del Frankrike eurovalörer i block och häften. Bese! 500<br />
1125 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> diverse album, insticksböcker, brev, Sverige ** <strong>med</strong> mera.<br />
Ej närmare genomgånget av oss, goda fyndchanser! 500<br />
1126 **/*/o Lot klassiska frimärken på fyra kort. Några bättre ** Belgien från 1920-1930-<br />
talet, en skilling Cape of Good Hope (tunn fläck), Kanalzo<strong>ner</strong>, USA Mi59, 90c<br />
karmin (Mi € 220) <strong>med</strong> flera. Intressant litet parti <strong>med</strong> högt katalogvärde! 500<br />
1127 **/*/o Välfyllt visiralbum <strong>med</strong> märken och serier från diverse länder, inklusive<br />
bättre kolonier. Mycket att plocka. Bese! 500<br />
47
1128 **/*/o Parti diverse gåvosatser från 1950-1960-talet. Det mesta av värdet finns i<br />
Tjeckoslovakien men det finns även annat som Indien och Tyskland. Lågt utrop! 500<br />
1129 Brev Låda <strong>med</strong> utländska brev. Flertal Norge. Censur, Express, krigsfångepost <strong>med</strong><br />
mera. Intressant parti, bör ses! 500<br />
1130 **/*/o Parti diverse länder i insticksbok. Endast klassiskt material från till exempel<br />
Italien, Österrike, Tyskland och Holländska kolonier. 500<br />
1131 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> en del Sverige som omfattande kartotek och ett par album <strong>med</strong>**,<br />
diverse album från hela världen och även några försändelser. Lågt utrop! 500<br />
1132 ** BRITTISKA SAMVÄLDET. Tre 16-sidiga insticksalbum fulla <strong>med</strong> postfriska serier<br />
från många olika länder mest 1960 – 1980-talet inklusive bättre. 500<br />
1133 **/*/o Samling drygt 60-tal miniblock från hela världen 1950-1980-tal och ** serier<br />
från framförallt Ungern. 400<br />
1134 **/*/o Spännande visiralbum <strong>med</strong> ett 100-tal miniblock från olika länder, serier<br />
<strong>med</strong> fågel eller djurmotiv, sport, transport <strong>med</strong> mera. 400<br />
1135 **/*/o Bananlåda <strong>med</strong> cirka 15 album eller insticksböcker <strong>med</strong> material från hela<br />
världen. Ej närmare genomgånget av oss. 400<br />
1136 **/*/o Låda <strong>med</strong> diverse album <strong>med</strong> samlingar varav två Norden. Billigt! 400<br />
1137 o Flyttlåda <strong>med</strong> mest stämplade märken monterade på blad i 13 kontorspärmar.<br />
Inga rariteter men några bättre från till exempel Folkrepubliken Kina. 400<br />
1138 */o Hela världen samling i två riktigt tjocka äldre Minkusalbum. En hel del enklare<br />
märken insatta, albumen är i bra skick. Tungt! 400<br />
1139 **/*/o Bananlåda <strong>med</strong> flera tjocka insticksböcker <strong>med</strong> dubbletter Sverige, bältespännar-<br />
material, några vykort <strong>med</strong> mera. 400<br />
1140 Brev Samling försändelser i två pärmar. Mycket Tyska Riket 1930-1940-talet, vykort,<br />
ett par äldre svenska FDC och även lite frimärken. Blandad kvalitet. 400<br />
1141 **/*/o Tre fina 64-sidiga insticksböcker <strong>med</strong> mest enklare material från Polen, Nord-<br />
Korea och en del modern ** Australia. 400<br />
1142 Brev Skolåda <strong>med</strong> några hundra försändelser inklusive några vykort och äldre FDC. 400<br />
1143 */o 44 äldre frimärken i litet insticksbok. Optimistiskt prissatta till 2 035:-.<br />
Besiktiga! 350<br />
1144 **/*/o Välfyllt skokartong <strong>med</strong> diverse. Svenska brev, Asien i pergamynkuvert, några<br />
mynt och en del tvättade märken i askar. 300<br />
1145 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> äldre svenska FDC, brevkort, frimärken i pergamynkuvert samt<br />
en del äldre svenska mynt. 300<br />
1146 Låda <strong>med</strong> sex album <strong>med</strong> märken från hela världen, <strong>med</strong> mera. 300<br />
1147 o Skokartong <strong>med</strong> dubbletter sorterade landsvis. Mestadels äldre material från<br />
bland annat kolonier. Fyndchanser! 300<br />
1148 **/*/o Dubblettsamling i tjockt välfyllt visiralbum. Rörig blandning <strong>med</strong> o USA, en<br />
hel del ** Finland och Island och flera blad <strong>med</strong> bältespänarmaterial. 300<br />
1149 o Samling i Schaubekalbum Jugend utgåva 1936. Flera Europeiska länder hyfsat<br />
representerade och även lite kolonier. Albumet i fint skick. 300<br />
1150 FDC Bananlåda <strong>med</strong> mest svenska FDC 1980-2000-talet i tre kartotek samt i två<br />
äldre specialalbum. Även en pärm <strong>med</strong> utländska FDC, frimärken och försändelser. 300<br />
1151 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> allehanda material. Vi har sett en mindre låda <strong>med</strong> klipp Tredje<br />
Riket, dubblettsamling Sverige och massor <strong>med</strong> märken och försändelser i askar. 300<br />
1152 **/*/o Kartong <strong>med</strong> diverse album, bland annat lite bättre Italien. Ett och annat att<br />
plocka ut. 300<br />
1153 Brev Tre försändelser fältpost varav två censurerade. 250<br />
1154 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> brev, frimärken i pergamynkuvert, Ryssland ** i kuvert,<br />
maxikort samt 27 thailänska mynt. 250<br />
1155 ** Pärm <strong>med</strong> 132 frimärkshäften från diverse länder. Flera okompletta bland de<br />
äldre men även bättre från till exempel Tredje Riket. Bör kollas! 250<br />
1156 Brev 297 försändelser samtliga från länder utanför Europa. 250<br />
1157 **/*/o Innehållsrik mindre låda <strong>med</strong> mängder <strong>med</strong> frimärken i kuvert,<br />
askar, album samt även några försändelser och vykort. 250<br />
1158 **/*/o Garderobsrensning. Full flyttkartong <strong>med</strong> försändelser, frimärken från många<br />
länder i påsar, klipp, utensilier <strong>med</strong> mera. 250<br />
1159 **/*/o Spännande parti mestadels äldre märken i pergamynkuvert och instickskort. Vi har<br />
sett en del Sydamerika, Rumänien och Turkiet bland annat. Fyndchanser! 250<br />
1160 **/*/o Kartong <strong>med</strong> flera fina album <strong>med</strong> mest enkla märken. 250<br />
1161 **/*/o Flyttlåda full <strong>med</strong> restmaterial. Album, urvalshäften en del klipp småsamlingar<br />
från bland annat Australien, Nya Zeeland, Österrike, Israel, och Nordkorea 250<br />
48
Visning äger rum i våra lokaler på Hannebergsgatan<br />
20 veckan före auktionen. Vi har öppet klockan 11.00–19.00<br />
måndag-fredag, inklusive Valborg och 1:a Maj.<br />
Välkommen att granska objekten närmare!<br />
1162 FDC Fruktlåda fylld <strong>med</strong> FDC från Hela världen. Det har setts Norge, litet album<br />
Finland inklusive bruksmärken, kartotek FN, Israel och Kina.<br />
Även något Sverige bland annat Stockholmia 55 250<br />
1163 Brev Flyttlåda fylld <strong>med</strong> brev från Hela världen. Besikta! 250<br />
1164 **/*/o Två kg lösa märken i en Schenker L kartong. Massor av länder och god variation,<br />
borde vara minst 10000 olika 250<br />
1165 **/*/o Kartong <strong>med</strong> svenska FDC, kort, brev samt diverse äldre mynt. 200<br />
1166 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> diverse brev, samt svenska och thailändska mynt. 200<br />
1167 o Skokartong <strong>med</strong> klipp och lösa frimärken från hela världen. En hel del<br />
klassiska, väldigt mycket att plocka ut och goda fyndchanser! 200<br />
1168 o Mindre låda <strong>med</strong> flera 100-buntar från diverse länder. Även askar <strong>med</strong><br />
dubbletter. 200<br />
1169 **/* Mindre låda <strong>med</strong> några insticksböcker <strong>med</strong> dubbletter bland annat Sverige<br />
Oscar-modernt. 200<br />
1170 */o Glest besatt Schaubekalbum Jugendutgåva från 1942 . 200<br />
1171 */o BRITTISKA SAMVÄLDET. Vackert Minkusalbum British America 1950-tals utgåva.<br />
Endast enstaka märken insatta, men ett ovanligt album i gott skick! 200<br />
1172 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> diverse småalbum <strong>med</strong> enkla märken samt en hel del pergamyn-<br />
kuvert <strong>med</strong> klassisk Brasilien. Fyndchanser! 200<br />
1173 **/*/o Mindre kartong <strong>med</strong> parti dubbletter i plastfickor. Tusentals märken! 200<br />
1175 FDC Pärm <strong>med</strong> cirka 120 FDC-försändelser från diverse länder. Några 1950-tals FDC<br />
från Australien, minnespost Sverige samt flera England 1990-tal. 150<br />
1176 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> dubbletter från främst Sydamerika. Tusentals märken! 150<br />
1177 Vykort Kontorspärm <strong>med</strong> 144 mest topografiska vykort från hela världen. 150<br />
1178 **/*/o Bananlåda <strong>med</strong> märken i pergamynkuvert och ett tunt besatt USA album. 150<br />
1179 Brev Helsaker. Cirka 160 äldre <strong>med</strong> bra spridning före 1950, samt 40 modernare Norden<br />
totalt cirka 200. Mest bra kvalitet. 120<br />
1180 ** Mindre kartong <strong>med</strong> arkdelar Indonesien och Island samt lite stämplat Sydkorea 100<br />
1181 **/*/o Insticksalbum <strong>med</strong> lite kolonier och något Riket**. 100<br />
1182 o Rörig låda <strong>med</strong> dubbletter i askar, urvalshäften, vykort och brev. 100<br />
1183 o Låda, cirka 10 kg <strong>med</strong> klipp och lösa märken från äldre till modernt. Många<br />
timmars sysselsättning och en och annan lucka att fylla! Måste hämtas! 100<br />
1184 **/*/o Litet album <strong>med</strong> mest motivserier hela världen. Slumpas! 50<br />
1185 **/*/o ENGLAND KOLONIER. Samling <strong>med</strong> äldre Nya Zeeland, Niue, Cooköarna, Nauru,<br />
äldre Sydafrika och Indien i välfyllt 16-sidigt insticksbok. (1 600) 250<br />
Motiv<br />
1186 ** CEPT Postfrisk samling 1956-1975 i visiralbum. Luxemburg 1956 och 1957,<br />
Liechtenstein 1960 och bättre Cypernserier i fin kvalitet <strong>med</strong> ett fåtal luckor<br />
bland de billigaste märken. Fördelaktigt utrop! 2 000<br />
1187 **/* CEPT. Samling 1956-1982 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Enstaka * i början men<br />
det mesta postfriskt, som Luxemburg 1957, Liechtenstein 1960, block <strong>med</strong> mera. 1 000<br />
1188 **CEPT Samling 1992-1996 i special Kabealbum. Singelmärken, miniblock<br />
samt en hel del häften. Högt anskaffningspris! 700<br />
1189 o CEPT. Komplett samling 1956-1990 i tre tjocka förtrycksalbum <strong>med</strong> plastfickor.<br />
Enda luckan är Andorra 1972 men i gengäld finns massa extramaterial som flera<br />
miniblock och några dubbletter. Slumpas! 700<br />
1190 o CEPT Välfylld stämplad samling 1956-1992 i tre tjocka klämpärmar. 600<br />
1191 ** CEPT Dubblettsamling 1956-2000-talet i tre vackra insticksalbum.<br />
En del bättre samt även hög nominal! 500<br />
49
1192 **/*/o CEPT Medlöpare. Trevlig samling i special Davoalbum <strong>med</strong> förtryckta blad. 400<br />
1193 ** DISNEY. Visiralbum och insticksbok <strong>med</strong> cirka 80 serier, kan fattas något märke. 600<br />
1194 ** DJUR. Samling i visiralbum <strong>med</strong> drygt 20 blad <strong>med</strong> ett femtiotal serier. 200<br />
1195 */o FLYGPOST. Samling i special Schaubekalbum, 1944-års utgåva. Ett fåtal<br />
enklare märken insatta men albumet är i nyskick. Fint tillfälle för specialsamla 300<br />
1196 ** FÅGLAR. 36 olika isländska märken <strong>med</strong> fågelmotiv. 150<br />
1197 NASZARKOWSKI. Sig<strong>ner</strong>ad stålgravyr av det svenska kungaparet 1993. Upplaga<br />
endast 950 exemplar! 400<br />
1198 ** RÖDA KORSET 1963. Samling i visiralbum <strong>med</strong> till synes samtliga utgåvor från det<br />
aktuella året inklusive miniblock. Fin kvalitet, högt värde! 400<br />
1199 SLANIA. Sig<strong>ner</strong>ad stålgravyr av Kronprinsessan Victoria i originalmapp. Endast<br />
1200 utgivna. 400<br />
1200 SLANIA mm. Fem sig<strong>ner</strong>ade stålgravyrer av svenska gravörer <strong>med</strong> tema Skog och<br />
Mark. Utgivna 1992, endast 350 exemplar! 300<br />
1201 SLANIA. Centralposthuset i Stockholm. Gravyr i originalmapp. 200<br />
1202 ** SLANIA. Boxarserien, postfrisk. 150<br />
1203 ** SLANIA. Boxarserien komplett, 22 olika. 80<br />
1204 */o SPORT. Äldre samling cirka 30 serier 1920-1940-tal i Gripenpärm <strong>med</strong> egen-<br />
ritade blad. Flera lite bättre som Ryssland 1935 stämplat och de Japanska<br />
fyrblocken 1947 och 1948 **/*. 300<br />
1205 ** WWF. Enorm samling i nio specialalbum och flera lösa blad <strong>med</strong> **märken, FDC<br />
och förtryckta blad <strong>med</strong> informativa beskrivningar. Högt anskaffningspris! 500<br />
1206 ** ONE PENNY BLACK 1990. Utgåvor till 150-års jubileum från diverse länder i<br />
vackert specialalbum <strong>med</strong> Engelsk text. Cirka 50 miniblock och serier. 400<br />
1207 **/*/o NORDISK NATUR. Delvis monterad samling och massor av kompletterande material. 250<br />
1208 **/*/o TEXTILIER. Från bomullsbusken och andra fibrer till kläder och textilier.<br />
Drygt 3000 märken plus flera andra passande objekt. Ovanlig motivsamling! 200<br />
Litteratur och tillbehör<br />
1209 SVERIGE. Fem Leuchtturmpärmar varav en <strong>med</strong> kassett och varierat<br />
antal förtryckta blad från 1970-1990-talet. 600<br />
1210 FRANKRIKE. Sex exklusiva SAFE-DUALALBUM i kassett 1849-1999. Gott skick, skyhögt<br />
anskaffninspris. 500<br />
1211 GREKLAND. John Coundouros The control numbers and the classification<br />
of the stamps of the Large Hermes heads, inbunden bok. Raritet och ett måste för<br />
varje Greklandssamlare! 400<br />
1212 Sveriges Francotecken 1855-1905. Eftersökt och svårfunnen handbok i bra skick. 350<br />
1213 Låda <strong>med</strong> fem inbundna årgångar av Illustriertes Briefmarken-Journal 1892-93,<br />
1900,1903 och 1921 i fint skick. Vidare en mängd Svensk Filatelistisk<br />
tidskrift från 1900-talets början samt övrig litteratur. 300<br />
1214 Sverige Leuchtturmalbum <strong>med</strong> kassett i nyskick <strong>med</strong> blad 1970-1992. 300<br />
1215 ANTARKTIS 1948-2009. Två tomma exklusiva SAFE-DUALALBUM <strong>med</strong> kassett. 300<br />
1216 FRANSKA POLYNESIEN 1958-2005. Tre tomma exklusiva Safe Dualalbum<br />
<strong>med</strong> kassett. 300<br />
1217 Sverige Leuchtturmalbum 1855-1964 <strong>med</strong> förtryckta blad och plastfickor, nyskick! 300<br />
1218 Czeslaw Slanias livsverk, av Lennart Bernadotte. Praktverk över 200 sidor där<br />
den kände fotografen Lennart Bernadotte presenterar många av Slanias fina<br />
gravyrer i <strong>bild</strong>. Dessutom minnessatserna Slanias 1000:e frimärke och Slania,<br />
Gravyrkonstens mästare, båda sig<strong>ner</strong>ade. 300<br />
1220 Kartong <strong>med</strong> 40 oöppnade förpackningar klämfickor. Högt nypris! 250<br />
1221 SVENSK POSTHISTORIA I-II av Nils Forsell. Två inbundna böcker utgivna 1936 i<br />
absolut nyskick! 250<br />
1222 FRANSKA ANDORRA. Två exklusiva SAFE DUALALBUM <strong>med</strong> förtryckta sidor<br />
1931-2004 och plastblad i kassett. 250<br />
1223 Låda <strong>med</strong> äldre Michel kataloger, bland annat Sydostasien 2003, Mellanöstern 2003<br />
Karibien 2000 och Nordafrika 2002. 250<br />
1224 Två tomma Leuchtturm Sverigealbum. Ett 1969-1989 <strong>med</strong> rött omslag, förtryckta<br />
blad och fickor samt 1855-1975 utan fickor. 200<br />
1225 Fin Leuchtturmpärm <strong>med</strong> 16 insticksblad, perfekt för förvaring av bättre<br />
dubbletter. 200<br />
1226 MONACO. Exklusivt SAFE-DUALALBUM 1855-1960 <strong>med</strong> förtryckta sidor och plastblad<br />
i kassett. Högt nypris! 200<br />
50
1227 Frimärkets bok och Frimärken berättar, båda inbundna i gott skick. 200<br />
1228 ISLAND. Leuchtturm ringpärm <strong>med</strong> förtyckta blad 1873-1976 och några enstaka<br />
märken insatta. 200<br />
1229 Australien, Oceanien och Antarktis. Michel katalog 2010. Högt nypris! 200<br />
1230 700 plastfickor för vykort av det gamla formatet. Begagnade i nyskick! 200<br />
1231 Leuchtturmalbum 1981-1999 <strong>med</strong> förtryckta blad och plastfickor, inklusive kassett 200<br />
1232 Sex olika auktionskataloger utgivna av Moldenhauer, <strong>med</strong> berömda samlingar. 150<br />
1233 Fem olika auktionskataloger utgivna av Höiland, bland annat <strong>med</strong> Jens Olesens<br />
samlingar. 150<br />
1234 SYDEUROPA 2011. Michel katalog i gott skick. Högt nypris! 150<br />
1235 Handbok över Sveriges Frankotecken 1855-1946 i mycket gott skick. 150<br />
1236 Vacker inbunden bok Vykort från Sölvesborg <strong>med</strong> omnejd, en rundtur 1900-1925 150<br />
1237 FRIMÄRKETS BOK av Erik Swartling, utgiven 1957. Inbunden i nyskick. 150<br />
1238 Låda <strong>med</strong> diverse äldre frimärkskataloger, bland annat Yvert Tellier hela världen<br />
1921, Michel Tyskland 2003 och Östeuropa 2003. 150<br />
1239 500 plastfickor för vykort av det gamla formatet. Begagnade i nyskick! 150<br />
1240 Visiralbum <strong>med</strong> rött omslag och 40 blad, 3-7or. Lätt begagnat i gott skick. 120<br />
1241 FACIT Frimärksalbum <strong>med</strong> bladsats S 65 Lyx 1855-1973 utan fickor i närapå nyskick 100<br />
1242 Handbok över Svenska Post- och makuleringsstämplar 1855-1937. 100<br />
1243 BRIEFMARKEN ZEITUNG 1890-1891. Inbunden bok i ovanligt gott skick! 100<br />
1244 SVENSKT MILITÄRPOST från 1600-talet fram till andra världskriget. Inbunden bok<br />
av Paul Gerhard Heugren, utgivet 1961 100<br />
1245 SCHWEIZ. Basler taube, inbunden bok utgiven 1995. Komplett <strong>med</strong> faksimil och<br />
minnesblocket. 100<br />
1246 SAINT-PIERRE ET MIQUELON. SAFE DUALALBUM 1986-2005 i kassett. 100<br />
1248 STANLEY GIBBONS British Commonwealth 1997 i två delar. Biblioteksexemplar<br />
i gott skick. 100<br />
1249 LITTERATUR. Eriksson-Lindström, Frimärken <strong>med</strong> Järnvägsmotiv, tre delar. 80<br />
1250 Svenska automathäften 1954-1977, Lennart Lagerström. 50<br />
1251 Enhetsportot och Frimärket, inbunden bok av Ernst Grape. 50<br />
1252 Fyra äldre YVERT-TELLIER frimärkskataloger, bland annat Franska kolonier 2006 50<br />
1253 AFA 2007 Västeuropa band 1 och 2. Två inbundna böcker i<br />
nyskick. Tunga! 50<br />
Mynt och <strong>med</strong>aljer<br />
1254 En ask svenska mynt (både kort och lång 6:a). 200<br />
1255 Myntårssatser Ceylon 1971, Swaziland 1974, Falklandsöarna 1974 samt två Engelska<br />
frimärksreplika i sterling silver. 200<br />
1256 Liten låda blandade mynt, bland annat ryska från 1700-talet. 200<br />
1257 Parti fem mynt: tre 1-kronor 1939-1940 samt två 50-öre, 1928 och 1936. 80<br />
Övrigt<br />
1258 Kort Två små gamla Engelska album <strong>med</strong> 100 samlar<strong>bild</strong>er från cigarettaskar. Ovanligt! 350<br />
1259 TELEFONKORT. Låda <strong>med</strong> cirka 2000 telefonkort från hela världen. 200<br />
1260 AKTIEBREV och stämplade dokument, bland annat Reso och Kapp-Ahl samt<br />
dokument <strong>med</strong> papperssigill från Patent och Registreringsverket (PRV). 200<br />
1261 Parti äldre topografiska kartor från till exempel Skärgård, Västanfors,<br />
Stockholm och en bilkarta Norge 1938. 100<br />
1262 SEDLAR. Sverige 100 kr 1978 stjärnmärkt, cirkulerat. 100<br />
1263 SEDLAR. Sverige 100 kr 1960 ovikt! 100<br />
1264 Almanacka anno 1882. 80<br />
1265 USA. 14 pins <strong>med</strong> motiv av kandidaterna för presidentval 1946-1984. 80<br />
OBS!<br />
Visning av stora lådor kommer av utrymmesskäl,<br />
endast att ske auktionsdagen<br />
i auktionslokalen från kl. 10.00.<br />
51
16<br />
Bondersbyn<br />
31<br />
B-POST<br />
PORTO BETALT