29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

310 F54 ROSSHYTT.-ROSSHYTT. 29/8 1895. Rättvänd sällsynthet U-län. (Postal 1 200:-) 500<br />

311 F54 SÖDERHAMN-NORRALA 1894. Välstämplad bättre X-län (Postal 350:-) 200<br />

Sverige Järnvägsstämplar<br />

312 F45 FALK.RANTEN-NÄSSJÖ 1887. Rättvänd sällsynt stämpel. (Postal 600:-) 200<br />

313 F54 FILIPST.-MUNKFORS.A 31/5 1897 i prakt-/lyxexemplar! 50<br />

314 Samling järnvägspost I, II och III på svårfunnen förtryckt bladsats (samp 1978).<br />

Omkring 250 stämplar på övervägande Oscarsmärken. Många praktstämplar. 600<br />

Sverige Övriga stämplar / Partier<br />

315 Leuchtturmalbum <strong>med</strong> nomalstämpeltyper. Även järnvägs- och lantbrevärarstämplar,<br />

udda stämplar och kuriosa. Cirka 800 märken varav flera vackra exemplar. 2 000<br />

316 Insticksbok <strong>med</strong> cirka 11-1200 märken. Många vackra stämplar på ringtyp,<br />

OII-tiden, <strong>med</strong>aljongtiden och bandmärken fram till 1940-talet. 800<br />

317 Insticksbok <strong>med</strong> cirka 950 märken. Vackra stämplar från ringtyp och senare. 800<br />

318 Ortstämplar (58) på fyra visirblad från ringtyp och senare. Flera stämplar i<br />

intervallet 75-150:-. (Postalvärde cirka 3 600:-) 500<br />

319 Visiralbum <strong>med</strong> cirka 900 OII-stämplar. Delvis sorterade efter län. Flera fina<br />

stämplar och en hel del småorter. 400<br />

320 Svenska stämplar på tre Österrikemärken: Mi44, Mi276 och Mi283. Ovanligt! 400<br />

321 Två visirblad <strong>med</strong> vackra OII-stämplar. Ur innehållet syns några fina F60 samt<br />

F54 <strong>med</strong> Engelsk balkstämpel 383 (HULL) 300<br />

322 Visirblad <strong>med</strong> cirka 250 vackra stämplar, mest OII. 300<br />

323 Cirka 200 vackra ortstämplar på märken från 1940-50-talet i mindre insticksbok. 250<br />

324 Visirblad <strong>med</strong> 60 stycken OII-stämplar. De flesta <strong>med</strong> prakt-/lyxstämplar 250<br />

325 Motivstämplar. 100-tals tematiskt sorterade stämplar på små kort. Dessutom något<br />

tusental Tyskland. 250<br />

326 15 visirblad <strong>med</strong> ortstämplar, specialstämplar, avarter och OII-klipp. 200<br />

327 Två instickskort <strong>med</strong> vackra stämplar från siffertyp till tidiga bandmärken. 200<br />

328 Motivstämplar. Två insticksböcker <strong>med</strong> utvalda motivstämplar på försändelser och<br />

klipp. 200<br />

329 Fältpost och minnespost. Trevligt litet parti på visirblad i pärm. 200<br />

330 Mindre insticksalbum <strong>med</strong> mestadels OII-stämplar, även något äldre Frankrike. 150<br />

331 F142 GYMNASTIKLÄGRET BOSJÖKLOSTER 1922. Ovanlig stämpel. (Postal 300:-) 100<br />

332 Crashpost. Vykort <strong>med</strong> violett stämpel: “Denna försändelse har försenats och<br />

skadats genom tågolyckan i Rörvik den 6/9 1954” 100<br />

333 F324 Två stämplar FÄLTPOST nr 5 och 103. 50<br />

Sverige FDC<br />

334 FDC Samling 1940-2013 i sex kontorspärmar och fem album. Fin kvalitet och lite<br />

ovanligare <strong>med</strong> moderna FDC. 600<br />

335 FDC Samling FDC och helsaker i åtta fina visirpärmar. Främst 1970-1980-talet. 500<br />

336 FDC Samling 1950-1980-tal i fyra Leuchtturmpärmar, alla <strong>med</strong> spännande vinjetter! 400<br />

337 FDC F332C, 20kronor Flygande svanar. Ovanligt FDC, skickad rekommenderad och<br />

express via Schweiz. (F 800:-) 150<br />

338 FDC Parti 13 bättre FDC 1930-1940-talet, bland annat Bellman CB. (F 1 800:-) 150<br />

339 FDC Samling 20 bättre 1940-tals FDC i pärm. 150<br />

340 FDC Parti FDC 1970-1980-talet i tre fina pärmar samt en del lösa. 100<br />

341 FDC F291 på FDC 20/11 1939 80<br />

Sverige Brev, helsaker<br />

342 Helsak Album försändelser (45) <strong>med</strong> förfilateli, tillfälliga postanstalter, lösen och<br />

expeditionsstämplar. 500<br />

343 Brev Lot <strong>med</strong> 13 försändelser. Studsbrev, OII-brev “Från Utlandet”, plåtspricka på<br />

F54, lokalbrev ,lösen, adresskort 65 öre för frakt av frukt <strong>med</strong> fler. 400<br />

344 Brev Album <strong>med</strong> över 100 försändelser, franko-kuvert, kortbrev tiden 1877-1929.<br />

Bland annat några assbrev OII och två <strong>med</strong>aljongbrev EVERTSBERG. 400<br />

345 Brev F33 (2) 40 öres porto till Frankrike <strong>med</strong> flera ankomststämplar på baksidan. 30<br />

346 Brev Två album <strong>med</strong> cirka 150 Oscarsbrev. 300<br />

347 Brev F64 på reglemente för Allmänna Brandförsäkringsverket. Prakt-/lyxstämplad<br />

KETTILSTORP 1902. 300<br />

348 Vykort Album <strong>med</strong> 66 vykort samtliga skickade <strong>med</strong> turistporto! Även lite lösa märken. 300<br />

17