29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

612 **/* Samling dubbletter mestadels i fyrblock. Även ett antal block och häften. 300<br />

613 Brev FLYGPOST. 16 air-mail försändelser från 1920-talet, många första flyg. 300<br />

614 */o Parti klassiskt-modernt på 28 visirblad <strong>med</strong> en del bättre och lite FDC. 250<br />

615 **/*/o Liten trevlig samling i Normaalbum fram till 1947. Enstaka bra äldre som 40 p<br />

serpentin, från 1930-talet nästan komplett samt ostämplad serie Nordingermanland 250<br />

616 o Enklare samling 1866-1970 i finskt album <strong>med</strong> förtryckta blad. En del att plocka<br />

ut för den som inte har allt. 250<br />

617 ** Postfrisk samling mellan 1922-1980 i insticksalbum (F 3 800:-). 250<br />

618 Vykort Parti äldre och modernare försändelser (vykort, FDC och helsaker) 250<br />

619 **/*/o Enklare samling i tjock insticksbok. Mest dubbletter men även något<br />

modernt **. 200<br />

620 ** Samling klassiskt-halvmodernt på blad. Ryska bruksserien, 40-talsmärken och<br />

back of the book. 200<br />

621 FDC Skokartong <strong>med</strong> 360 FDC från 60-talet. 150<br />

622 **/*/o Insticksbok <strong>med</strong> enklare samling till 70-talet. 150<br />

623 Brev CENSUR. Intressant parti tio försändelser, samtliga censur andra världskriget. 120<br />

624 ** Dubblettsamling 110 automathäften i album. 100<br />

625 Brev 35 försändelser från 1892-modernt 100<br />

Åland<br />

626 ** Samling 1984-2005 i vackert Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryckta blad och plastfickor. 600<br />

627 ** Samling 1985-2006 på egenritade blad inklusive flera block och häften. Dessutom<br />

postfrisk samling Finland 1961-1978. 400<br />

628 ** Samling 1984-2003 i exklusivt SAFE DUALALBUM <strong>med</strong> kassett. 300<br />

629 ** Komplett samling årssatser 1984-2001 300<br />

630 **/o Samling 80 gutterpar i insticksbok, antingen ** eller <strong>med</strong> förstadagsstämplar. 200<br />

631 ** Årssatser 2001-2003. Postpris 47€. 150<br />

Island<br />

632 * F17c 40 aur lila tandning 14x13½ (F 1 500:-). 150<br />

633 o F76-90 Två kungar, komplett serie <strong>med</strong> vm krona. (F 4 500:-) 400<br />

634 * F107 Påtryck två kungar kr 10 på 5 kr, små fastsättarspår. (F 4 000:-) 500<br />

635 * F107 Påtryck Två kungar, 10 kr på 5 kr. Svårt märke! (F 4 000:-) 400<br />

636 * F114-120 Fredrik VIII, komplett serie i god centrering. (F 2 500:-) 250<br />

637 * F124-144. Komplett serie Christian X <strong>med</strong> glesa linjer. (F 7 500:-) 600<br />

638 * F151 Christian X, täta linjer i <strong>med</strong>aljongen. 10 aur brun. (F 1 200:-) 100<br />

639 * F154 Christian X, täta linjer i <strong>med</strong>aljongen. 40 aur lila i ostämplat exemplar<br />

(F 2 000:-) 200<br />

640 * F156 Christian X, täta linjer i <strong>med</strong>aljongen. 2 kr brun. (F 2 000:-) 200<br />

641 ** F161 Flygmaskin på 50 aur. Fyrblock av detta svåra märke, centrerat till<br />

vänster. (F 6 000:-) 600<br />

642 ** F162-164 Zeppelin 1931 komplett i fyrblock! (F 8 800) 1 000<br />

643 ** F168-172. Vyer och byggnader. Postfrisk, svår serie. (F 6 500:-) 1 200<br />

644 ** F189-193. Alltinget luftpost. Postfrisk, svår serie. (F 3 900:-) 700<br />

645 ** New York 1939 <strong>med</strong> påtryck 1940. Komplett postfrisk serie. (F 2 000:-) 350<br />

28<br />

642