29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

981 **/*/o UNGERN. Dubblettsamling i tre insticksböcker, klassiskt-modernt. Även porto och<br />

tjänste samt exempelvis block 3 stämplat. 600<br />

982 **/*/o UNGERN. Välfylld samling 1871-1959 i 32-sidig insticksbok <strong>med</strong> det mesta av<br />

det billiga. 200<br />

983 ** UNGERN 1975. Mi bl 115 A och B, tandat och otandat.(Mi € 136) 100<br />

984 o ÖSTERRIKE. Lot 50-tal klassiska märken inklusive bättre som Mi6, 18, 41(2ex)<br />

49 och några Flygpost 1918. Högt katalogvärde. 400<br />

985 ** ÖSTERRIKE 1945. Mi A IV cx. Ej utgivet, postfriskt frimärke <strong>med</strong> intyg och<br />

signatur Caffaz. Ytterst sällsynt! (Mi € 2 800) 3 000<br />

986 ** ÖSTERRIKE 1946. Mi772-775 Karl Ren<strong>ner</strong> komplett i fyra kleinbogen.<br />

Eftersökt! (Mi € 2 300) 4 000<br />

987 **/*/o ÖSTERRIKE. Samling 1850-1960-talet i äldre Leuchtturmpärm. Ojämnt besatt till<br />

1920-talet men i princip komplett därefter. Flera hyfsade märken och serier som<br />

Mi24-28(€ 260), 156**, 674-192**, 984-987* samt fina avsnitt lösen och tjänste. 1 200<br />

988 **/*/o ÖSTERRIKE. Rejäl samling 1920-2000-talet i tjockt visiralbum. Välfyllt <strong>med</strong><br />

mestadels stämplade märken inklusive bättre som Mi551-554, 557-562, Flygserien<br />

1935, Hitlerserien 1945 utan stämpelgaranti <strong>med</strong> mera. Högt värde! 800<br />

989 **/*/o ÖSTERRIKE. Dubblettsamling i gammal lagerbok <strong>med</strong> ett par tusen äldre märken 600<br />

42<br />

986