Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel
582 ** F19-27. Danmark befriet 1945. Postfrisk sats <strong>med</strong> båda övertrycksfärgerna, har<br />
legat orörd i kuvert sedan 1974. Liten ägarstämpel utan betydelse. (F 29 000:-) 5 000<br />
583 ** F69 30 öre Frederik IX blå i postfriskt fyrblock. (F 1 300:-) 80<br />
584 **/* Samling 1938-2000 i Facitalbum. Allt postfriskt utom Amerikautgåvan som har<br />
skuggor efter fastsättare. Samlingen innehåller även samtliga block som har<br />
getts ut under perioden. Hög kvalitet! 1 000<br />
585 ** Samling 27 obrutna årssatser 1979-2006.(F 8 100:-) 900<br />
586 **/*/o Samling 1938-1981 på Schaubekblad <strong>med</strong> fyra pakkeporto inklusive en kantstämplad<br />
P10 och Amerika utgåvan*. Välbesatt mest ** därefter och i god kvalitet. 600<br />
587 ** Komplett samling årssatser 1977-2000(F 6 700:-) 500<br />
588 FDC Två album FDC 1958-1990-talet inklusive bättre tidiga. 300<br />
589 **/o Litet trevligt parti i pergamynkuvert, mest postfriskt inklusive några äldre. 250<br />
590 **/*/o Tre urvalshäften <strong>med</strong> diverse märken och serier. 150<br />
591 Brev 170 försändelser 1960-1980-tal. 150<br />
592 Brev Parti 55 brev samtliga avstämplade Grönlands Postkontor samt utställningar. 150<br />
593 ** Parti åtta årssatser 1980-1993. (F 1 500:-) 120<br />
Finland<br />
594 o F8 20 penni blå <strong>med</strong> en felande tand och varianten bruten ram! 50<br />
595 Brev Fältpostmärket från 1983 på försändelse stämplad LAHTI 25.4.83<br />
och ankomststämpel KENTTÄPOSTIA 28.4.83. Sällsynt brev! 600<br />
596 Brev F9 Fältpostmärke på försändelse 25/4 1983. (Facit 1 400:-) 400<br />
597 ** F95 90 P på 20 penni röd. Komplett ark där position 1-10 har del av marginal-<br />
vattenmärket! 80<br />
598 ** F165 Zeppelin 10 mark. Välcentrerat hörnmarginal exemplar! (F 1 500:-) 500<br />
599 ** ÖST KARELEN F12 3 ½ mark <strong>med</strong> grönt påtryck Itä Karjala i<br />
helark. (F 1 000:-) 150<br />
600 ** Mest postfrisk samling i fint Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. I början något<br />
stämplat men mestadels ** <strong>med</strong> bland annat zeppelin 1930. 3 000<br />
601 **/* Omfattande dubblettsamling 1880-2000-talet <strong>med</strong> en del användbar<br />
nominal på det moderna. (F 30 000:-+) 2 200<br />
602 ** Handlarparti 1940-talsserier i helark. F290-294 (19), F295-298 (16), F286 (15),<br />
och F336 (6). Totalt F 54 900:-. Lågt utrop. 1 800<br />
603 ** Samling 1929-1995 i två visiralbum inklusive en del miniblock. Högt värde! 1 500<br />
604 o Samling cirka 1890-2000 i insticksalbum. Från 1919 nästan komplett <strong>med</strong> både<br />
Wasa 5 kr och Zeppelin. Impo<strong>ner</strong>ande modern del. 1 500<br />
605 **/*/o Omfattande samling 1856-2000 i äldre Safealbum <strong>med</strong> egenmonterade fickor. Fem<br />
och tio kopek i eftertryck och flera märken insatta på fel plats, Zeppelin<br />
(*). Flera bättre ingår som sju stortandade varav två felfria, Karjala komplett*<br />
samt en del vackra stämplar på det moderna. 1 400<br />
606 **/*/o Samling 1866-1970 i Schaubekalbum <strong>med</strong> egenmonterade fickor. Stämplat i den<br />
klassiska perioden <strong>med</strong> flera halvdyra märken och blandat stämplat/postfriskt<br />
från 1900-talet och framåt. Även ett tomt album 1990-1992. 1 000<br />
607 ** Komplett samling ** 1963-1999 (ej fältpost) i Leuchtturm SF-album. Även Åland<br />
Komplett ** 1984-1999. Högt inköpspris! 900<br />
608 **/*/o Rejäl grundsamling 1875-1980-tal i tjockt visiralbum. Vapentyp, rikligt <strong>med</strong><br />
märken ur bruksserierna och välbesatt 1920-1950-tal <strong>med</strong> serierna både **/* och<br />
stämplat. Postfriskt modernt avsnitt. 700<br />
609 o Mindre, äldre samling på lösa blad. En del bättre märken och serier. 500<br />
610 **/*/o Samling 1920-1970-talet i visiralbum <strong>med</strong> 26 välfyllda blad. 400<br />
611 **/*/o Samling dubbletter från klassiskt till modernt på 37 välfyllda visirblad. 350<br />
582<br />
27