29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

428 */o Mest stämplad samling 1866-1973. Välfylld grundsamling <strong>med</strong> mycket ringtyp och<br />

tjänste inklusive några t14. 1924 års märken komplett i örevalörer varav F201 är<br />

grönblå. Saknar BC-/CB-par men har det mesta annat efter 1930. Bra värde! 1 200<br />

429 o Låda <strong>med</strong> fyra insticksböcker ringtyp, bandmärken och brev. Även en restsamling<br />

på bladsats. Från 4-skillingar (2)och vapen fram till 1940-tal <strong>med</strong> bl.a.<br />

flera BB- och BC-/CB-par av Linné. Mycket att gå igenom. 1 200<br />

430 ** Låda <strong>med</strong> flera album <strong>med</strong> dubbletter 1950-1980-tal. Nominal drygt 2700kr 1 200<br />

431 **/*/o Samling 1891-1978 i Facit lyxalbum, delvis <strong>med</strong> fickor. I början stämplat men<br />

från 1932 postfriskt och <strong>med</strong> flera bättre märken som 269BC och 320BC. Bra grund-<br />

samling, värd att bygga vidare på. 1 200<br />

432 **/* Samling 1928-1950-tal på egenritade blad <strong>med</strong> plastfickor. Komplett inklusive<br />

alla bättre serier utom Kongress-Förening. Samtliga BC-CB par <strong>med</strong> många ** som<br />

273CB, 269 BC-CB, och 320,321 BC-CB. De övriga inklusive<br />

båda slottsparen ostämplade *. Högt katalogvärde! 1 200<br />

433 o Flyttlåda <strong>med</strong> drygt 20-tal album <strong>med</strong> dubbletter, vapen-2000-tal. Flera lyx-<br />

stämplade märken på det moderna och fyndchanser! 1 000<br />

434 **/* Grundsamling i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryckta blad till 1973. Ett fåtal äldre<br />

märken och sporadiskt besatt bandmärkesperioden <strong>med</strong> några lite bättre som<br />

Berzelius BC-CB**. Från 1944 och framåt komplett ** inklusive 9-blocken 1955. 1 000<br />

435 **/*/o Fyndlåda. Salig röra <strong>med</strong> klassiskt till modernt, flera utgåvor <strong>med</strong> tandning 14,<br />

<strong>med</strong> mera. Även vackra stämplar. Bör ses-spännande! 1 000<br />

436 o Grundsamling 1868-1979 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> delvis insatta fickor. De flesta<br />

ur ringtypserierna, Landstorm 1 och 3, flera BC-/CB-par inklusive båda Slottet<br />

Från 1941 komplett <strong>med</strong> enstaka bättre stämplar. 1 000<br />

437 o Sverige 1872 och senare på 15 albumblad. Flera fina ringtyp, OII och tjänste. 900<br />

438 o Samling 1855-1924 på Leuchtturmblad <strong>med</strong> fickor. Vapentyp komplett, Kongress och<br />

Förening till 80 öre, mycket bandmärken samt en del tjänste och lösen. Blandad<br />

kvalitet, fördelaktigt utrop. 900<br />

439 **/*/o Ringtyp t13 och ph i urvalshäfte. 90 märken mestadels stämplat. Flera vackra<br />

stämplar, varianter som några starka spegeltryck, förskjutna posthorn.<br />

Även några fina exemplar av 1889 års provisorier. 800<br />

440 */o Vackra stämplar på kort från vapen till 1940-tal. Även ett kort <strong>med</strong> ostämplade<br />

bättre lösen <strong>med</strong> som L17a, 7st L20. Trevligt parti till lågt utrop. 800<br />

441 **/* Instickskort <strong>med</strong> tidiga bandmärken, mest lejon, emblem och profil höger. Bättre<br />

exemplar som par av F144Abz **, F163a ** <strong>med</strong> fler. (F över 12 000:-) 800<br />

442 o Samling 1855-1970 i Facit lyxalbum utan fickor. Glest besatt men några vackra<br />

stämplar, tre 4skill, fin 332 CB <strong>med</strong> mera. 800<br />

443 **/*/o Visiralbum från ringtyp och framåt. Bland annat lösen t14, Tj22B *, bättre vm på<br />

bandmärken och L17a stämplat. 750<br />

444 ** Postfrisk samling i två visiralbum. En del bättre 50-talet i början, även häften<br />

och den senare delen <strong>med</strong> hygglig nominal. 700<br />

445 **/*/o Osålda auktionsobjekt från Europhil <strong>med</strong> flera snygga ringtyp. Även ostämplade<br />

bättre märken som F56, F59 och postfriska lejon. Tidigare utrop över 2 800:- 700<br />

446 o Samling på Estettblad från ringtyp och senare. Något glest i början men flera<br />

bättre lösen, några stämplar och välfyllt bandmärkesavsnitt <strong>med</strong> en<br />

del dyrare märken. 700<br />

447 o Flyttlåda <strong>med</strong> elva album <strong>med</strong> diverse samlingar. Mestadels enklare märken men<br />

även en del lyxstämplade moderna märken. 700<br />

448 **/o Postfriskt på kort från 1930- och 40-talet. Ur innehållet syns F269CB, F320C,<br />

två serier Birgitta. Även något stämplat. Katalogvärde cirka 9 000:- 600<br />

449 **/*/o Samling 1889-1959 i fint Safealbum <strong>med</strong> förtryckta blad och plastfickor.<br />

Bättre inslag är Landstorm I-III, Kongress till 80 öre och förening till 1 krona 600<br />

450 **/*/o Kartong <strong>med</strong> diverse samlingar i åtta album. Några klassiska märken som en fyr-<br />

skilling, båda lokalmärkena i sämre kvalitet, vapen, bandmärken <strong>med</strong> mera. Bese! 600<br />

451 **/*/o Fyndlåda <strong>med</strong> bra material. Gamla auktionsobjekt, Oscarsbrev, flera BC-/CB-par<br />

(några klippta dock) och en del **. Lågt utrop! 600<br />

452 **/o Låda <strong>med</strong> restsamlingar, Insticksböcker <strong>med</strong> postfriska strips, FDC mm. 500<br />

453 o Pärm <strong>med</strong> dubbletter 1858-1920. Mestadels ringtyp, även defekt 8 skilling. 500<br />

454 o Låda <strong>med</strong> två insticksböcker <strong>med</strong>aljong, album <strong>med</strong> drygt 500 OII-stämplar och<br />

kartong <strong>med</strong> 100-tals OII. 500<br />

455 **/* Mindre låda <strong>med</strong> diverse märken i pergamynkuvert, F45**, F528 BB, samt ett par<br />

äldre årssatser. 500<br />

22