Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel
1128 **/*/o Parti diverse gåvosatser från 1950-1960-talet. Det mesta av värdet finns i<br />
Tjeckoslovakien men det finns även annat som Indien och Tyskland. Lågt utrop! 500<br />
1129 Brev Låda <strong>med</strong> utländska brev. Flertal Norge. Censur, Express, krigsfångepost <strong>med</strong><br />
mera. Intressant parti, bör ses! 500<br />
1130 **/*/o Parti diverse länder i insticksbok. Endast klassiskt material från till exempel<br />
Italien, Österrike, Tyskland och Holländska kolonier. 500<br />
1131 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> en del Sverige som omfattande kartotek och ett par album <strong>med</strong>**,<br />
diverse album från hela världen och även några försändelser. Lågt utrop! 500<br />
1132 ** BRITTISKA SAMVÄLDET. Tre 16-sidiga insticksalbum fulla <strong>med</strong> postfriska serier<br />
från många olika länder mest 1960 – 1980-talet inklusive bättre. 500<br />
1133 **/*/o Samling drygt 60-tal miniblock från hela världen 1950-1980-tal och ** serier<br />
från framförallt Ungern. 400<br />
1134 **/*/o Spännande visiralbum <strong>med</strong> ett 100-tal miniblock från olika länder, serier<br />
<strong>med</strong> fågel eller djurmotiv, sport, transport <strong>med</strong> mera. 400<br />
1135 **/*/o Bananlåda <strong>med</strong> cirka 15 album eller insticksböcker <strong>med</strong> material från hela<br />
världen. Ej närmare genomgånget av oss. 400<br />
1136 **/*/o Låda <strong>med</strong> diverse album <strong>med</strong> samlingar varav två Norden. Billigt! 400<br />
1137 o Flyttlåda <strong>med</strong> mest stämplade märken monterade på blad i 13 kontorspärmar.<br />
Inga rariteter men några bättre från till exempel Folkrepubliken Kina. 400<br />
1138 */o Hela världen samling i två riktigt tjocka äldre Minkusalbum. En hel del enklare<br />
märken insatta, albumen är i bra skick. Tungt! 400<br />
1139 **/*/o Bananlåda <strong>med</strong> flera tjocka insticksböcker <strong>med</strong> dubbletter Sverige, bältespännar-<br />
material, några vykort <strong>med</strong> mera. 400<br />
1140 Brev Samling försändelser i två pärmar. Mycket Tyska Riket 1930-1940-talet, vykort,<br />
ett par äldre svenska FDC och även lite frimärken. Blandad kvalitet. 400<br />
1141 **/*/o Tre fina 64-sidiga insticksböcker <strong>med</strong> mest enklare material från Polen, Nord-<br />
Korea och en del modern ** Australia. 400<br />
1142 Brev Skolåda <strong>med</strong> några hundra försändelser inklusive några vykort och äldre FDC. 400<br />
1143 */o 44 äldre frimärken i litet insticksbok. Optimistiskt prissatta till 2 035:-.<br />
Besiktiga! 350<br />
1144 **/*/o Välfyllt skokartong <strong>med</strong> diverse. Svenska brev, Asien i pergamynkuvert, några<br />
mynt och en del tvättade märken i askar. 300<br />
1145 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> äldre svenska FDC, brevkort, frimärken i pergamynkuvert samt<br />
en del äldre svenska mynt. 300<br />
1146 Låda <strong>med</strong> sex album <strong>med</strong> märken från hela världen, <strong>med</strong> mera. 300<br />
1147 o Skokartong <strong>med</strong> dubbletter sorterade landsvis. Mestadels äldre material från<br />
bland annat kolonier. Fyndchanser! 300<br />
1148 **/*/o Dubblettsamling i tjockt välfyllt visiralbum. Rörig blandning <strong>med</strong> o USA, en<br />
hel del ** Finland och Island och flera blad <strong>med</strong> bältespänarmaterial. 300<br />
1149 o Samling i Schaubekalbum Jugend utgåva 1936. Flera Europeiska länder hyfsat<br />
representerade och även lite kolonier. Albumet i fint skick. 300<br />
1150 FDC Bananlåda <strong>med</strong> mest svenska FDC 1980-2000-talet i tre kartotek samt i två<br />
äldre specialalbum. Även en pärm <strong>med</strong> utländska FDC, frimärken och försändelser. 300<br />
1151 **/*/o Flyttkartong <strong>med</strong> allehanda material. Vi har sett en mindre låda <strong>med</strong> klipp Tredje<br />
Riket, dubblettsamling Sverige och massor <strong>med</strong> märken och försändelser i askar. 300<br />
1152 **/*/o Kartong <strong>med</strong> diverse album, bland annat lite bättre Italien. Ett och annat att<br />
plocka ut. 300<br />
1153 Brev Tre försändelser fältpost varav två censurerade. 250<br />
1154 **/*/o Skokartong <strong>med</strong> brev, frimärken i pergamynkuvert, Ryssland ** i kuvert,<br />
maxikort samt 27 thailänska mynt. 250<br />
1155 ** Pärm <strong>med</strong> 132 frimärkshäften från diverse länder. Flera okompletta bland de<br />
äldre men även bättre från till exempel Tredje Riket. Bör kollas! 250<br />
1156 Brev 297 försändelser samtliga från länder utanför Europa. 250<br />
1157 **/*/o Innehållsrik mindre låda <strong>med</strong> mängder <strong>med</strong> frimärken i kuvert,<br />
askar, album samt även några försändelser och vykort. 250<br />
1158 **/*/o Garderobsrensning. Full flyttkartong <strong>med</strong> försändelser, frimärken från många<br />
länder i påsar, klipp, utensilier <strong>med</strong> mera. 250<br />
1159 **/*/o Spännande parti mestadels äldre märken i pergamynkuvert och instickskort. Vi har<br />
sett en del Sydamerika, Rumänien och Turkiet bland annat. Fyndchanser! 250<br />
1160 **/*/o Kartong <strong>med</strong> flera fina album <strong>med</strong> mest enkla märken. 250<br />
1161 **/*/o Flyttlåda full <strong>med</strong> restmaterial. Album, urvalshäften en del klipp småsamlingar<br />
från bland annat Australien, Nya Zeeland, Österrike, Israel, och Nordkorea 250<br />
48