Sverige Förfilateli 1 34 brev till Häradshöfdingen O.A.Montelius i Stockholm från 1830-50-tal. Många vackra olika fyrkantstämplar. Parti som måste besiktigas! 800 2 Lot <strong>med</strong> 24 brevomslag/förfilatelibrev från SKARA, MARIESTAD, BORÅS och SÖDERTELIE. Flera vackra båg-, cirkel- och fyrkantstämplar. 700 3 Familjekorrespondans <strong>med</strong> åtta förfilatelibrev, lå<strong>ner</strong>everser mm från Linköping. Fem brev <strong>med</strong> Linköping fyrkantstämplar 1840-50-tal. 300 4 Fahlköping bågstämpel 1832, typ I på vackert brevomslag (Postal 1 200:-) 300 5 Fem brevomslag <strong>med</strong> fyrkantstämplar, bland annat vackert avtryck SVENLJUNGA. 250 6 Fem försändelser, brevomslag <strong>med</strong> fyrkantstämplar. Bland annat BORÅS 1839. 200 7 WAXHOLM 20/3 1848. Fyrkantstämpel typ I på vackert brev. 150 8 Brev från Göteborg till Frankrike 1869, ofrankerat och lösenbelagt <strong>med</strong> fransk lösenstämpel 8 (F 500:-). Diverse stämplar på baksidan. 120 Sverige Skillingar, Vapen, Lejon 9 o F1a 3 skilling ljust blåaktigt grön (Wex)iö 1856. Oreparerat exemplar <strong>med</strong> intyg Nils Svensson. 3 000 10 o F1. 3 skill b:co i reparerat exemplar stämplad GÖTEBORG. 800 11 o F2j2 Leverans 11, rufftandad <strong>med</strong> en vikt hörntand och kort tand i höger marginal <strong>med</strong> sidstämpel Borås 185(7). 500 12 Brev F2c på brev stämplat NORRKÖPING 21/1 1856. Intyg Obe gott objekt 500 13 Brev F2 LINKÖPING 22/4 1857 på litet nätt brev <strong>med</strong> felfritt märke. 300 14 o F2 stämplad RONNEBY 7/4 1857 200 15 o F3c 6 skill. banco brunaktigt grå. Lättstämplat, ”äkta och utan reparation” enligt intyg Lasse Nielsen. (F 12 000:-) 1 800 16 Brev F4f 8 skill bco på brev STOCKHOLM 23/10 1857. Fräscht märke <strong>med</strong> intressant Inhak i nedre högra marginalen, även mindre kontur runt höger 8. 1 500 17 o F4b 8 skilling banco. 2 exemplar på brevklipp. Intyg H.O.W. ”ett ovanligt vackert och färgfräscht objekt”, Gott-Mycket gott objekt 2-3, 3,3,3. (F 13 000:-) 1 500 18 o F4a 8 skill b:co <strong>med</strong> del av fyrkantstämpel UPSALA. (Facit 6 500:-) 800 19 o F4a 8 skill bco <strong>med</strong> vacker stämpel HUDIKSVALL 8/9 1856. 800 20 o F4f 8 skilling stämplad WIK 1858. Svår ort (Postal 1 800:-) på fint oreparerat exemplar <strong>med</strong> en vikt/bruten hörntand. Utlåtande Strandell. 700 21 o F4a 8 skilling <strong>med</strong> ktt, intressant dubbeltand (F 6 000:-). 300 22 o F5b 24 skill bco orangeröd. Fräscht exemplar STOCKHOLM 23/3 1857. Några mindre tandanmärkningar. Intyg HOW Gott exemplar. 2 000 23 o F6, F13. Svart och brunt lokalmärke i varsitt exemplar <strong>med</strong> defekter. (F 7 000:-) 300 24 Brev F7,11 5 öre grön och 30 öre i vertikalt par på vackert brev till London, totalt 65 öre-korrekt porto. Stämplat Göteborg 16.9.1868 samt diverse ankomststämplar. Dekorativ försändelse! 1 000 25 * F7N1 5 öre vapen i fräscht nytryck från 1885. (Facit 900:-) 200 26 Brev F8c 16b2. 9 öre vapen och 20 öre lejon i par, totalt 49 öre på brev till Holland. Färgstarka märken vackert stämplade två olika Franco stämplar på framsidan, samt transit och ankomststämplar på baksidan. Intyg H.O.W mycket gott –/Prakt- Objekt 3-4(2,3,3)(3,4,5)4. Underbart brev, UTSTÄLLNINGSOBJEKT! 6 000 27 ** F8,9,11 och 12. Fyra vapenmärken,Parisförfalskningar. Intressant studiematerial. 200 28 o F9i 12 öre i ultramarin nyans vackert stämplad 1861. 200 29 o F9b3 <strong>med</strong> lyxplacerad stämpel Ö.S.B. 17/8 1869 200 30 Brev F9+11 som 42 öres porto på brev till Frankrike stämplat GÖTEBORG 14/11 1871. Halva adressen bortklippt, men ändå dekorativt <strong>med</strong> ankomststämplar. 150 31 Brev F11b, 10d1 30 öre i fyrstrip och 24 öre vilket är 144 öre, dubbelt porto till FRANKRIKE stämplat Stockholm 7.10.1864. Litet vackert brev <strong>med</strong> intyg Nils Svensson, gott – mycket gott objekt Extremt ovanligt <strong>med</strong> fyrtstrip på normalt stora brev. Underbart UTSTÄLLNINGSOBJEKT! (F 18 000:-+) 7 000 32 * F11f Ostämplad 30 öre vapen <strong>med</strong> mindre tanddefekter. Bra luckfyllare. 200 33 * F13 Ostämplat exemplar i normalkvalité. (F 5 500:-) 500 34 o F13 3 öre brun lokal. Stockholm 3 TUR snedcentrerad (F 4 000:-). 400 35 * F14b 3 öre liggande lejon, ostämplat snc. märke <strong>med</strong> fastsättarspår (F 2 200:-). 150 36 o F14B v Felperforerat exemplar från övre raden i kartan. LILLA EDET 1872. 100 6
16 26 38 24 31 52 kolforsen 76 79 7