29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

751 */o CYPERN. Schaubekalbum till och <strong>med</strong> 1998 <strong>med</strong> endast ett litet antal klassiska<br />

märken insatta. Det innehåller även blad för den Turkiska delen. 300<br />

752 o ENGLAND 1 penny black i bredrandigt fint exemplar <strong>med</strong> röd malteserkorsstämpel.<br />

Trots en minimal förtunning ett högst tilltalande märke. 500<br />

753 ** ENGLAND 1867. Mi32 10 pence rödbrun. Ett par ktt och delvis oxiderat gummi<br />

(Mi € 1 600) 800<br />

754 **/* ENGLAND. Mi36. 4-block <strong>med</strong> 1 postfriskt märke. Michel € 60 per löst * ex. 400<br />

755 * ENGLAND. SG141 (Mi47) plåt 6, 2 1/2 pence lilarosa, ostämplat <strong>med</strong> spår av<br />

fastsättare (SG 425 GBP, Mi € 300). 150<br />

756 Brev ENGLAND. Mi274-277 1953 på vackert FDC <strong>med</strong> vinjett (Mi € 90). 100<br />

757 ** ENGLAND 1955. Mi281I, 1 £ välcentrerat (Mi € 160). 250<br />

758 ** ENGLAND. Samling 1952-1980 i Schaubekalbum <strong>med</strong> förtryckta sidor och plast-<br />

fickor. Fattas de lite bättre 1950-tals märken men från 1965 och framåt är det<br />

endast enstaka luckor. Nominalen på den nämnda perioden är över £140. 800<br />

759 **/*/o ENGLAND KOLONIER. Trevlig samling i 32-sidigt insticksbok från många<br />

länder. Stor mängd äldre material inklusive enstaka högvalörer, bra Sydafrika<br />

inklusive par, Labuan, Nigeria, Borneo <strong>med</strong> mera . Högt värde! 600<br />

760 ** ENGLAND och KANALÖARNA. Samling moderna märken i insticksbok. Många serier<br />

och miniark, högt nominalvärde! 600<br />

761 ** ENGLAND - ISLE OF MAN. Samling 1973-1997 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> förtryck<br />

och plastblad. Högt katalog-/nominalvärde! 600<br />

762 ** ENGLAND - JERSEY 1969-1997. Komplett samling i exklusivt Leuchtturmalbum<br />

<strong>med</strong> förtryck och plastfickor. Högt nominal-katalogvärde! 600<br />

763 **/o ENGLAND. Stort parti i låda <strong>med</strong> bland annat postfriskt i två album och lösa<br />

blad samt två insticksböcker <strong>med</strong> äldre märken, många <strong>med</strong> högt katalogvärde.<br />

Modernare stämplade märken i pärm och på lösa blad. 500<br />

764 ** ENGLAND ALDERNEY. Komplett samling 1985-2005 inklusive miniblocken i vacker<br />

Safe Dualalbum <strong>med</strong> kassett. 500<br />

765 **/o ENGLAND. Insticksbok <strong>med</strong> mest äldre stämplade märken. 200<br />

766 **/*/o ENGLAND KOLONIER. Insticksbok <strong>med</strong> en hel del ** från diverse länder. 200<br />

767 ** ENGLAND. Lösen Mi33. Postfrisk <strong>med</strong> intyg Raybaudi. (Mi € 95) 150<br />

768 Brev ENGLAND. 63 brev och kort inklusive några FDC. 150<br />

769 Brev ENGLAND. Mi3, one penny brun, fyra fina försändelser <strong>med</strong> singelfrankering. 50<br />

770 ** ESTLAND. Lot 30 postfriska serier Mi165-193 inklusive 30 häften Mare Balticum. 300<br />

771 ** ESTLAND. Samling årssatser 1991-1999 300<br />

772 Vykort ESTLAND. 52 topografiska vykort, varav flera i nytryck. 100<br />

773 o FRANKRIKE. Mi1a Ceres 10 cent olivbrun. Vackert stämplat ex<br />

<strong>med</strong> goda marginaler. (Mi € 400) 500<br />

774 */o FRANKRIKE. Samling 1849-1959 i äldre Scott specialalbum. Ganska välfyllt<br />

klassiskt avsnitt <strong>med</strong> stämplade märken utan de dyraste och successivt alltmer *.<br />

Från 1920 och framåt endast ett fåtal luckor. Även fint avsnitt flyg och lite<br />

tjänste och lösen. Prisvärd samling! 1 400<br />

775 **/* FRANKRIKE KOLONIER. Riktigt välfyllt 32-sidigt insticksalbum <strong>med</strong> cirka 3000<br />

märken, ej närmare genomgånget av oss. Bese! 600<br />

776 **/*/o FRANKRIKE KOLONIER. Dubblettsamling i 64-sidigt insticksbok <strong>med</strong> mycket material,<br />

bland annat många serier från Internationella utställningen 1937. 500<br />

777 o FRANKRIKE. Låda <strong>med</strong> flera insticksböcker <strong>med</strong> klassiskt-modernt inklusive bättre 400<br />

778 Brev FRANKRIKE KOLONIER. Samling 54 brev från mestadels 1920-1950-talet.<br />

Flera vackra! 350<br />

779 Brev FRANKRIKE. Mindre låda <strong>med</strong> ett par hundra försändelser och vykort 1900-50-talet. 250<br />

780 */o FRANKRIKE. Gammalt dubblettparti på instickskort och ett par cirkulationshäften 250<br />

781 FDC FRANKRIKE, Liechtenstein och Schweiz. 47 FDC från 1960-talet. (Mi € 285) 150<br />

782 ** FRANKRIKE KOLONIER Hammarskjöld och Kennedy. Blad <strong>med</strong> över 100 märken<br />

från diverse länder. (Mi € 200) 150<br />

783 o FRANKRIKE. Insticksbok <strong>med</strong> mest äldre märken(över 1000) 120<br />

784 Brev FRANKRIKE. Välfylld skokartong <strong>med</strong> försändelser och vykort, mest 1920-50-talet. 100<br />

785 Vykort FRANKRIKE. Lot 20-tal vykort i bägge formaten, prissatta till 300kr 70<br />

786 Vykort GIBRALTAR. Lot 12 vykort, prissatta till 200:-. 50<br />

787 ** GREKLAND 2004. Minnesbok om de Olympiska spelen inklusive samtliga miniblock<br />

som gavs ut <strong>med</strong> de Grekiska <strong>med</strong>aljörerna. Ovanligt och eftersökt!(Mi € 400) 500<br />

788 ** GREKLAND. Egeiska öar 1912, Mi1-3. Tre kompletta ark, 100 serier.<br />

Katalogvärde för 100 ostämplade serier är € 2 000. Ovanligt objekt! 1 500<br />

33