29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

876 Vykort SCHWEIZ. Parti 40-tal vykort i det lilla formatet, prissatta till 1 200:-. 200<br />

877 **/*/o SERBIEN-SLOVAKIEN. Parti på hemgjorda blad, klassikt till tysk ockupation. 700<br />

878 **/* SLOVAKIEN. Samling 1939-1944 på gamla Schaubekblad. Ett fåtal luckor. 250<br />

879 **/*/o SOVJET. Omfattande samling 1968-1998 i fyra tjocka Schaubekalbum <strong>med</strong> förtryckta<br />

blad och plastfickor. Endast enstaka luckor. Rysslanddelen 1992-1998 är **. 800<br />

880 **/*/o SOVJET. Samling miniblock 1964-1997 i Schaubekalbum <strong>med</strong> endast ett fåtal luckor.<br />

Även lite frimärken från 1990-talet. 400<br />

881 */o SOVJET. Lot sex otandade serier, 1930-50-talet. 300<br />

882 Brev SOVJET. Samling försändelser 1960-1980-tal i två Leuchtturmpärmar. Mycket<br />

minnespost <strong>med</strong> vackra vinjetter (200) 300<br />

883 **/*/o SOVJET 1960-1980. Mestadels stämplad samling i tre vackra pärmar <strong>med</strong> kassett. 300<br />

884 **/*/o SOVJET. Handlarparti ark och arkdelar samt några miniblock, 1910-1960-talet. 300<br />

885 ** SOVJET 1983. Kleinbogen 50 årsdagen av stratosfärflygningen. (Mi € 300) 150<br />

886 **/*/o SOVJET. Låda <strong>med</strong> fem små insticksböcker <strong>med</strong> material från främst 1950-60-talet. 100<br />

887 * SPANIEN. Mi502-516 (Mi för ** € 160). 70<br />

888 ** SPANIEN. Mi998-1002 (Mi € 38). 60<br />

889 SPANIEN. Ostämplad samling 1907-1930 i klämpärm <strong>med</strong> en del kompletta serier. 200<br />

890 ** TJECKOSLOVAKIEN. 14 miniblock från 1980-talet. (Mi € 180) 150<br />

891 o TYSKLAND WÜRTTEMBERG. Mi8 6 kreuzer på klipp, sig<strong>ner</strong>at på baksidan (Mi € 80). 90<br />

892 o TYSKA STATER. Samling felfria märken i insticksalbum från främst Bayern och<br />

Württemberg, samt lite utlandspost och kolonier. Katalogvärdet <strong>med</strong> hänsyn till<br />

orderstämplade och nyanser är Mi € 2 600, enligt inlämnaren. 1 000<br />

893 **/*/o TYSKLAND WÜRTTEMBERG 1857-1923. Dubblettsamling <strong>med</strong> flera lite bättre märken<br />

och några försändelser. Lågt utrop! 400<br />

894 ** TYSKLAND BAYERN. Trevlig lot <strong>med</strong> fem märken-enheter, samtliga <strong>med</strong> olika<br />

varianter. Felperforerade, felskurna eller <strong>med</strong> förskjutna påtryck. Intressant! 350<br />

895 Brev TYSKLAND Lot drygt 20 försändelser, mest klassiskt Tyskland. 300<br />

896 Brev TYSKLAND. Tre brevomslag <strong>med</strong> fina frankeringar, samtliga skickade London 1870<br />

samt ett förfilateliomslag <strong>med</strong> fjärillstämpel Hamburg, 20 May 1858. 100<br />

897 * TYSKLAND REICH 1912. Mi VI 20pf Flygpost <strong>med</strong> E. EL.P påtryck, centrerat vänster<br />

Fotointyg Sieger BPP.(Mi € 130) 250<br />

898 o TYSKLAND REICH. Mi117-120 stämplad serie välgörenhet, 30 pf <strong>med</strong> ktt.<br />

(Mi € 170) 150<br />

899 ** TYSKLAND REICH. Mi154I PF IV. Nioblock där märke nummer 8 (nr 26 i arket)<br />

har tydlig variant 7,2 mm mellan stjärna och marginal. (Mi special € 170) 70<br />

900 ** TYSKLAND REICH. Mi248v+248 i fyrblock <strong>med</strong> varianten hake på S på ett ex.<br />

Garantistämpel Schlegel. (Mi € 150) 150<br />

901 o TYSKLAND REICH 1933. Mi467, 2 mk ultramarin Chicagofahrt. (Mi € 250) 350<br />

902 ** TYSKLAND REICH 1933. Mi507 Tysk nödhjälp, högvalören i serien. (Mi € 950) 1 200<br />

903 o TYSKLAND REICH 1934. Mi556-564 Tyska Yrkesmän. (Mi € 160) 200<br />

904 **/*/o Samling 1872-1955 i gammal klämpärm. Den börjar <strong>med</strong> ett nära komplett avsnitt<br />

sköldar, välfyllt tidig Reich <strong>med</strong> många ovanligt vackra stämplar, Flygpost 1928,<br />

2 Rm Chicagofahrt, defekt Ostropa block men flera felfria Hitlerblock, en del<br />

Zo<strong>ner</strong> och bra, tidig BRD. Försiktigt utrop. 4 000<br />

905 Brev TYSKLAND REICH. Zeppelinbrev skickat till Latinamerika <strong>med</strong> Luftschiff<br />

Graf Zeppelin. Frankerat <strong>med</strong> Mi423, 424, 438x och 439x. Trots ett horisontellt<br />

veck på kuvertet (har varit vikt) ett väldigt dekorativt brev<br />

<strong>med</strong> felfria märken och flera distinkta stämplar. En pärla i din samling! 1 500<br />

906 **/*/o TYSKLAND 1914-1945. Innehållsrik samling i insticksalbum <strong>med</strong> ockupationsmärken<br />

från I-II världskriget, Danzig, Memel <strong>med</strong> mera. Högt katalogvärde. 1 000<br />

907 Brev TYSKLAND REICH Fältpost. Inselpost Mi10b på brev sig<strong>ner</strong>at ogler. 500<br />

908 Brev TYSKLAND REICH Bältesspännare. Tre avgiftsmärken NSDAP och<br />

helark Kraft Durch Freude 1939, 50pf. Ovanligt material. 400<br />

909 */o TYSKLAND REICH <strong>med</strong> tjänste. Grundsamling 1875-1922 på Schaubekblad,<br />

Mi € 640 enligt inlämnaren. 300<br />

910 Brev TYSKLAND REICH Mi423 Två Rm singelfrankering på Zeppelin<br />

försändelse till Dortmund stämplat 10.8.30 Friedrichshafen<br />

och oval röd sidostämpel mit Luftschiff Graf Zeppelin befördert. Vackert! 300<br />

911 Brev TYSKLAND REICH. 13 försändelser och åtta vykort, varav flera trevliga. 250<br />

912 Brev TYSKLAND REICH. 10 inflationsförsändelser samt liten stämplad samling. 250<br />

913 Vykort TYSKLAND REICH. Propaganda vykort i färg Gautag Leipzig <strong>med</strong> Riksörn och<br />

många hakkorsflaggor 250<br />

38