Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel
876 Vykort SCHWEIZ. Parti 40-tal vykort i det lilla formatet, prissatta till 1 200:-. 200<br />
877 **/*/o SERBIEN-SLOVAKIEN. Parti på hemgjorda blad, klassikt till tysk ockupation. 700<br />
878 **/* SLOVAKIEN. Samling 1939-1944 på gamla Schaubekblad. Ett fåtal luckor. 250<br />
879 **/*/o SOVJET. Omfattande samling 1968-1998 i fyra tjocka Schaubekalbum <strong>med</strong> förtryckta<br />
blad och plastfickor. Endast enstaka luckor. Rysslanddelen 1992-1998 är **. 800<br />
880 **/*/o SOVJET. Samling miniblock 1964-1997 i Schaubekalbum <strong>med</strong> endast ett fåtal luckor.<br />
Även lite frimärken från 1990-talet. 400<br />
881 */o SOVJET. Lot sex otandade serier, 1930-50-talet. 300<br />
882 Brev SOVJET. Samling försändelser 1960-1980-tal i två Leuchtturmpärmar. Mycket<br />
minnespost <strong>med</strong> vackra vinjetter (200) 300<br />
883 **/*/o SOVJET 1960-1980. Mestadels stämplad samling i tre vackra pärmar <strong>med</strong> kassett. 300<br />
884 **/*/o SOVJET. Handlarparti ark och arkdelar samt några miniblock, 1910-1960-talet. 300<br />
885 ** SOVJET 1983. Kleinbogen 50 årsdagen av stratosfärflygningen. (Mi € 300) 150<br />
886 **/*/o SOVJET. Låda <strong>med</strong> fem små insticksböcker <strong>med</strong> material från främst 1950-60-talet. 100<br />
887 * SPANIEN. Mi502-516 (Mi för ** € 160). 70<br />
888 ** SPANIEN. Mi998-1002 (Mi € 38). 60<br />
889 SPANIEN. Ostämplad samling 1907-1930 i klämpärm <strong>med</strong> en del kompletta serier. 200<br />
890 ** TJECKOSLOVAKIEN. 14 miniblock från 1980-talet. (Mi € 180) 150<br />
891 o TYSKLAND WÜRTTEMBERG. Mi8 6 kreuzer på klipp, sig<strong>ner</strong>at på baksidan (Mi € 80). 90<br />
892 o TYSKA STATER. Samling felfria märken i insticksalbum från främst Bayern och<br />
Württemberg, samt lite utlandspost och kolonier. Katalogvärdet <strong>med</strong> hänsyn till<br />
orderstämplade och nyanser är Mi € 2 600, enligt inlämnaren. 1 000<br />
893 **/*/o TYSKLAND WÜRTTEMBERG 1857-1923. Dubblettsamling <strong>med</strong> flera lite bättre märken<br />
och några försändelser. Lågt utrop! 400<br />
894 ** TYSKLAND BAYERN. Trevlig lot <strong>med</strong> fem märken-enheter, samtliga <strong>med</strong> olika<br />
varianter. Felperforerade, felskurna eller <strong>med</strong> förskjutna påtryck. Intressant! 350<br />
895 Brev TYSKLAND Lot drygt 20 försändelser, mest klassiskt Tyskland. 300<br />
896 Brev TYSKLAND. Tre brevomslag <strong>med</strong> fina frankeringar, samtliga skickade London 1870<br />
samt ett förfilateliomslag <strong>med</strong> fjärillstämpel Hamburg, 20 May 1858. 100<br />
897 * TYSKLAND REICH 1912. Mi VI 20pf Flygpost <strong>med</strong> E. EL.P påtryck, centrerat vänster<br />
Fotointyg Sieger BPP.(Mi € 130) 250<br />
898 o TYSKLAND REICH. Mi117-120 stämplad serie välgörenhet, 30 pf <strong>med</strong> ktt.<br />
(Mi € 170) 150<br />
899 ** TYSKLAND REICH. Mi154I PF IV. Nioblock där märke nummer 8 (nr 26 i arket)<br />
har tydlig variant 7,2 mm mellan stjärna och marginal. (Mi special € 170) 70<br />
900 ** TYSKLAND REICH. Mi248v+248 i fyrblock <strong>med</strong> varianten hake på S på ett ex.<br />
Garantistämpel Schlegel. (Mi € 150) 150<br />
901 o TYSKLAND REICH 1933. Mi467, 2 mk ultramarin Chicagofahrt. (Mi € 250) 350<br />
902 ** TYSKLAND REICH 1933. Mi507 Tysk nödhjälp, högvalören i serien. (Mi € 950) 1 200<br />
903 o TYSKLAND REICH 1934. Mi556-564 Tyska Yrkesmän. (Mi € 160) 200<br />
904 **/*/o Samling 1872-1955 i gammal klämpärm. Den börjar <strong>med</strong> ett nära komplett avsnitt<br />
sköldar, välfyllt tidig Reich <strong>med</strong> många ovanligt vackra stämplar, Flygpost 1928,<br />
2 Rm Chicagofahrt, defekt Ostropa block men flera felfria Hitlerblock, en del<br />
Zo<strong>ner</strong> och bra, tidig BRD. Försiktigt utrop. 4 000<br />
905 Brev TYSKLAND REICH. Zeppelinbrev skickat till Latinamerika <strong>med</strong> Luftschiff<br />
Graf Zeppelin. Frankerat <strong>med</strong> Mi423, 424, 438x och 439x. Trots ett horisontellt<br />
veck på kuvertet (har varit vikt) ett väldigt dekorativt brev<br />
<strong>med</strong> felfria märken och flera distinkta stämplar. En pärla i din samling! 1 500<br />
906 **/*/o TYSKLAND 1914-1945. Innehållsrik samling i insticksalbum <strong>med</strong> ockupationsmärken<br />
från I-II världskriget, Danzig, Memel <strong>med</strong> mera. Högt katalogvärde. 1 000<br />
907 Brev TYSKLAND REICH Fältpost. Inselpost Mi10b på brev sig<strong>ner</strong>at ogler. 500<br />
908 Brev TYSKLAND REICH Bältesspännare. Tre avgiftsmärken NSDAP och<br />
helark Kraft Durch Freude 1939, 50pf. Ovanligt material. 400<br />
909 */o TYSKLAND REICH <strong>med</strong> tjänste. Grundsamling 1875-1922 på Schaubekblad,<br />
Mi € 640 enligt inlämnaren. 300<br />
910 Brev TYSKLAND REICH Mi423 Två Rm singelfrankering på Zeppelin<br />
försändelse till Dortmund stämplat 10.8.30 Friedrichshafen<br />
och oval röd sidostämpel mit Luftschiff Graf Zeppelin befördert. Vackert! 300<br />
911 Brev TYSKLAND REICH. 13 försändelser och åtta vykort, varav flera trevliga. 250<br />
912 Brev TYSKLAND REICH. 10 inflationsförsändelser samt liten stämplad samling. 250<br />
913 Vykort TYSKLAND REICH. Propaganda vykort i färg Gautag Leipzig <strong>med</strong> Riksörn och<br />
många hakkorsflaggor 250<br />
38