Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel
688 ** Parti märken och häften ur abonnemang, mest 1980-tal. Nominal cirka 2850nok 1 200<br />
689 ** Parti 30-tal årssatser 1977-1998 inklusive några dubbletter. Nominal 2650nok. 1 100<br />
690 ** Parti moderna märken och häften. Nominal drygt 2100 NOK 900<br />
691 ** Årssats 1969, den första! (F 2 500:-) 800<br />
692 **/*/o Välfylld samling 1856-1980-talet i tjockt visiralbum. Nio billigare skillingar,<br />
mycket posthorn, bra 1930-1960-tal inklusive Fr. Nansen I**, Haakon VII F352-<br />
355**, Olav V komplett**, Norwex** samt en del användbar nominal. 800<br />
693 ** Årssats 1970. (F 2 500:-) 700<br />
694 **/*/o Dubblettsamling i insticksalbum. Albumet är uppdelat i två avsnitt, första<br />
delen är ostämplat-postfriskt och sedan stämplat. Mest mellanklassmaterial<br />
men mycket märken och serier. 600<br />
695 (*) 283 A-post, 28 B-post samt 1 290 NOK i lösa märken, ostämplade utan gummering. 500<br />
696 ** Årssats 1971. (F 2 200:-) 500<br />
697 (*) Parti ostämplade dubbletter utan gummi, nominal 3 380 NOK. Mycket högvalörer. 500<br />
698 ** Parti moderna häften, nominal drygt 1100 NOK. 450<br />
699 **/*/o Två insticksböcker Norge, en <strong>med</strong> postfriska märken och en <strong>med</strong> stämplade och<br />
lite ostämplat. Bland det stämplade ingår 11 skillingar och en hel del äldre<br />
posthorn. Bland det postfriska kan nämnas F109 (2) och F110. 400<br />
700 Brev Stort parti äldre och modernare försändelser. 400<br />
701 ** Samling 1937-1984 i insticksbok inklusive bättre som Norwex serien, F459 och<br />
även lite tjänste. 350<br />
702 ** Årssats 1972. (F 1 500:-) 300<br />
703 Brev First flight Oslo-Amsterdam 1/6 -39 <strong>med</strong> grön vinjett Luftpostruten OSLO-<br />
AMSTERDAM 1-6-1939 1:e TUR. 300<br />
704 Brev First flight Oslo-Bergen 1-6-1939 <strong>med</strong> grön vinjett Luftpostruten OSLO-BERGEN<br />
1-6-1939 1:e Tur. 250<br />
705 Brev Brev från 1958 skickad till missionen i Madagaskar. 200<br />
706 ** Parti moderna märken och miniblock, nominal 550 NOK. 200<br />
707 ** H20a, felfritt häfte <strong>med</strong> text på baksida. (F 1 000:-) 200<br />
708 ** Årssats 1973. (F 750:-) 150<br />
709 o Tre visirblad <strong>med</strong> prakt- och lyxstämplar, cirka 1940-nutid. Totalt 94 märken. 150<br />
710 Vykort 30 topografiska kort 1900-1950. Mest natur och landskapsvyer. 150<br />
711 ** Årsbok 1992. 100<br />
712 ** Årssatser 1974-1975. (F 425:-) 100<br />
713 Brev Lykkebrev, 1-del på äktgånget brev (22x11cm i format). (F 500:-) 100<br />
Norden<br />
714 **/*/o 61 objekt i insticksbok alla <strong>med</strong> katalogvärde över 300:-. Vi har noterat två<br />
svenska fyrskillingar, Island Alltinghuset 1952 ** och Danska Västindien<br />
Christian X 1915, 50 bit i marginal-12-block. (F 44 000:-) 2 500<br />
715 **/*/o Flyttlåda <strong>med</strong> diverse album <strong>med</strong> postfriska märken, kartotek, urvalshäften och<br />
ett tiotal årssatser. Mycket att gå igenom! 1 000<br />
716 **/* FÄRÖARNA OCH GRÖNLAND. Samling i gemensamt fint Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor.<br />
Färöarna komplett postfriskt 1975-1999, Grönland komplett till 1999 men ej<br />
pakkeporto och Danmark Befriet. Alltså finns * serie Amerikautgåvan och sedan<br />
mest postfriskt hela vägen till 1999. 1 000<br />
717 **/*/o Fyndlot <strong>med</strong> mest postfriskt i två insticksalbum. Många häften och block, ej<br />
Sverige. Hyfsad nominal och även en del FDC. 900<br />
718 **/* Norge och Finland. Samling cirka 1930-1970 på visirblad <strong>med</strong> bland annat<br />
norska legionen. 500<br />
719 **/*/o Omfattande dubblettlager Sverige, Norge och Finland i flera kartotekslådor.<br />
Frimärkena delvis vackert monterade på kort. Även en låda <strong>med</strong> andra länder. 500<br />
720 ** Skokartong <strong>med</strong> abonnemang från Island, Färöarna och Grönland, 1970-1980-talet.<br />
Dessutom ett par tidiga årssatser. Högt anskaffningspris! 500<br />
721 ** Parti <strong>med</strong> frimärken från alla länder utom Sverige, bäst är Norge.(F 10 000:-) 400<br />
722 ** Insticksbok <strong>med</strong> flera märken från främst Norge och Danmark, 1940-1960-tal 400<br />
723 **/*/o Kartong <strong>med</strong> ett par album, bland annat grundsamlingar Sverige och Danmark 400<br />
724 o Gammal samling i klämpärm. Mest enklare men även några bättre som Grönland P7 350<br />
725 **/*/o Grönland-Färöarna. Mindre samling i visiralbum <strong>med</strong> några lite bättre Grönland<br />
som Pakkeporto P17 och P18**, F28-41** och Thuleserien både o/**. 300<br />
726 **/o Visiralbum <strong>med</strong> Grönland, Färöarna och Island. 250<br />
727 ** Parti 17 moderna häften från Island och Grönland samt några miniblock. 200<br />
31