Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel
406 ** Välvårdad samling 1938-1999 i fyra SAFE-DUALALBUM <strong>med</strong> kassett. 1938-1966 är<br />
komplett inklusive alla BC-/CB-par utom slottet och Gustav V stora siffror BC.<br />
Från 1967-1999 cirka 5000 i nominal. 5 000<br />
407 o 1855-1955 i Safe Dualalbum. Välfylld samling <strong>med</strong> 4+6 Sk Bco, bra klassiskt och<br />
kongress/förening komplett. Även nästan alla BC-/CB-par (enstaka klippta men<br />
mest bra) tjänste, lösen osv. Fina stämplar finns. 5 000<br />
408 **/* Omfattande samling 1855-1969 i Leuchtturmalbum. Majoritet ostämplat före 1930<br />
inklusive många bra märken från 12 öre vapen och framåt. 1800-talet i blandad<br />
kvalitet, sedan bättre. Många bandmärken, kongress/förening komplett, många<br />
BC-/CB-par. Mycket högt katalogvärde! 4 500<br />
409 **/* Samling 1891-1999 i två fina Leuchtturm SF-album. Mycket fin samling <strong>med</strong> många<br />
märken, nästan komplett i perioden <strong>med</strong> t.ex. Oscar, alla landstorm, alla 1924,<br />
alla BC-CB (några <strong>med</strong> smal marginal). Fram till 1936 mest ostämplat, sedan mixat<br />
<strong>med</strong> postfriskt fram till 1950. Andra halvan av 1900-talet komplett postfrisk.<br />
Mycket högt värde och cirka 4500 kr i nominal! 3 500<br />
410 ** Samling femstrip 1942-2000-talet. Flera bättre tidiga märken som F348,350,352<br />
357,362 och 367. Från 1970-talet och framåt cirka 6 200:- nominal. 3 100<br />
411 o Samling 1855-1974 på facits bladsats utan fickor. En 4 skill, därefter välbesatt<br />
<strong>med</strong> flera bättre märken. Föreningen 1924 komplett och många BC-,<br />
CB-par. Flera vackra stämplar finns. 3 000<br />
412 **/*/o Samling 1862-1973 i Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Vi har sett bättre märken<br />
som F273 CB-BC och även flera vackra stämplar. Från 1943 till 1973, komplett**. 3 000<br />
413 **/*/o Dubblettsamling 1900-1972 i tio eleganta kartotekslådor. Många bättre serier,<br />
flera BC-CB par, häften och en del äldre FDC som till exempel tre Bromma 1941.<br />
Trevligt styckningsobjekt för handlaren eller föreningen! 2 500<br />
414 **/*/o Samling 1855-1960-talet på Lind<strong>ner</strong> Falzlosblad. Två F2, vapen och ringtyp<br />
väl besatt. Kongress komplett *, flertal bättre bandmärken, några BC-/CB-par och<br />
Stockholmiablocken 1955 postfriskt. Lågt utrop. 2 200<br />
415 o Samling 1858-1999 i två Leuchtturmalbum <strong>med</strong> fickor. Välbesatt utan de dyraste<br />
<strong>med</strong> bland annat kongress till 1 krona och förening kpl. Sju BC-CB och från 1945<br />
i det närmaste komplett ända t.o.m. 1999. Ej tjänste/lösen/militär. Många<br />
lyxstämplar på sista 30 åren, högt värde, bör ses! 2 200<br />
416 **/* Visiralbum <strong>med</strong> postfriskt/ostämplat från ringtyp och senare. Flertal bättre<br />
märken och blockenheter. Bra bandmärkesavsnitt samt tjänste, även<br />
något lösen. 2 000<br />
417 **/o Låda <strong>med</strong> stämplad samling från 1855 - 1962 samt tre dubblettalbum <strong>med</strong> bland<br />
annat större * blockenheter av tj25-26. Även flertal vackra stämplar. 2 000<br />
418 **/* Dubblettsamling Oscar-1950-tal i fyra insticksböcker. Flera <strong>med</strong>aljongmärken,<br />
komplett Förening 1924*, F223**, F224**, mycket bandmärken och även tjänste och<br />
lösen. Stort katalogvärde! 2 000<br />
419 **/*/o Kartong <strong>med</strong> nio album <strong>med</strong> diverse samlingar, dubblettlager, brev och häften.<br />
Mycket att gå igenom och plocka ut och goda fyndchanser! 2 000<br />
420 ** 18 album <strong>med</strong> ** material från mest 1940-1970-talet i en låda. Några lite bättre<br />
äldre märken, mycket häften, strip och många serier. Lämpligt styckningsobjekt. 2 000<br />
421 **/* 1891-1963 i Lind<strong>ner</strong> Falzlosalbum. Blandat **/* <strong>med</strong> många bra märken, bland<br />
annat bandmärken och BC-/CB-par (några kan vara klippta), från 40-talet närmast<br />
komplett <strong>med</strong> lösa + par (ej slottet). Även nioblocken 1955 <strong>med</strong> mera. Bra värde! 1 800<br />
422 o Mestadels stämplad samling 1855-1954 i Estettalbum <strong>med</strong> fickor. Några skillingar,<br />
vackert stämplad ringtyps-tjänsteavsnitt och omfattande del bandmärken. 1 800<br />
423 **/*/o Låda <strong>med</strong> sex album <strong>med</strong> ortsstämplar, dubbletter, samling Sverige <strong>med</strong> en del<br />
bättre märken som Kongressenserien till 80 öre, en del häften, <strong>med</strong> mera. Från<br />
Sterbhus-besiktiga! 1 800<br />
424 ** POSTEMBLEM. Postfrisk lot <strong>med</strong> många bra märken i strip. Enklare märken<br />
ingår ej! (Facit över 25 000:-) 1 500<br />
425 ** Flyttlåda <strong>med</strong> diverse dubblettsamlingar i 15 album. Flera 1940-talsserier,<br />
strip, häften och även många FDC. Hyfsad nominal på det modernare och högt värde<br />
för övrigt! Lågt utrop. 1 500<br />
426 **/* Lembitalbum <strong>med</strong> ostämplat/postfriskt. I början glest, från <strong>med</strong>aljong och<br />
senare mer välbesatt. Bland annat bättre märken från 1924 års serier. 1 300<br />
427 **/*/o Stort parti i sex album, varav två <strong>med</strong> stämplat och två **/*, omfattande<br />
stämplad samling andra halvan av 1900-talet i Leuchtturm plus dubbletter<br />
En del ** 1940-tal <strong>med</strong> mera. 1 300<br />
21