29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

646 ** F256-259. ”Påtryck 1940”. Postfrisk serie. (F 2 000:-) 250<br />

647 ** F260-262 Viking serien <strong>med</strong> perforering 14x14 (F 750:-) 90<br />

648 ** F263-264, 280 Viking serien <strong>med</strong> 11,5x11,5 perforering. (F 1 350:-) 150<br />

649 ** F268-273 Republik komplett. (F 800:-) 120<br />

650 ** F297-306, F330-331. Yrken och vyer komplett serie.(F 1 100:-) 150<br />

651 ** F311 Alltingshuset 25 kr, vackert exemplar. (F1 600:-) 200<br />

652 ** F315-319 President Björnsson. Komplett serie i fyrblock.( F1 900:-) 220<br />

653 ** F327-329 Hafstein serien. (F 450:-) 80<br />

654 * Tjänste vapentyp, komplett fintandad serie Tj4-Tj9. (F 2 180:-) 250<br />

655 * Tjänste F54, pjonusta på 5 kr. Obetydligt fastsättarspår. (F 2 000:-) 200<br />

656 ** Tjänstemärken 3-10 aur. De fyra lågvalörerna i serien i postfriska fyrblock.<br />

(F 4 000:-) 200<br />

657 **/* Välfylld samling 1876-1994 i KABEalbum. Glest i den klassiska perioden <strong>med</strong><br />

enstaka bättre märken som F75*, 81* och 120**(F 3 000:-) och Alltinget komplett*<br />

Från 1930 och framåt endast ett fåtal luckor och även hyfsad tjänstedel. Högt<br />

katalogvärde! 3 000<br />

658 ** Samling postfriska fyrblock 1944-1978. I princip komplett utom Alltingshuset men<br />

till exempel Jón Sigurdsson, Yrken och vyer, Luftpost 1952 <strong>med</strong> mera.<br />

(F 34 000:-) 2 500<br />

659 ** Omfattande lagerparti 1960-2006 i två insticksböcker, hög nominal.(F 33 000:-) 1 200<br />

660 ** 113 miniblock mellan F3-50, hög nominal. (F 7 350:-) 1 200<br />

661 ** Sortrik lot 54 moderna häften mest 1990-2000-talet. Hög nominal (F 5 500:-). 1 000<br />

662 ** Variationsrik dublettsamling 1933-2005 i insticksbok, mycket modernt.(F 15 300:) 1 000<br />

663 ** Lot 15 postfriska märken/serier <strong>med</strong> början 1912. (F 11 375:-) 800<br />

664 **/*/o Tio urvalshäften äldre-modernt. Högt restvärde. 800<br />

665 ** Lot 12 bättre postfriska märken 1911-1948. (F 7 500:-) 500<br />

666 **/*/o Tjock insticksbok full <strong>med</strong> märken. Mycket postfriskt från 1900-talet, högt värde 500<br />

667 **/*/o Enklare samling 1876-1980-talet i visiralbum. Hyfsat klassiskt avsnitt utan de<br />

bättre märken.Från Republiken och framåt samlat både **/* och stämplat inklusive<br />

Sigurdsson F108-113** och F268-273**. Även ett antal tjänstemärken. 500<br />

668 ** Parti 17 olika årssatser mellan 1975-1999. (F 4 500:-) 400<br />

669 o Enklare samling i insticksbok. Från 1944-1970 verkar det komplett. Dessutom<br />

finns det även nyare block och lite småsaker före 1944. 400<br />

670 ** Sex helark. F249, 250, 417, 429-431. (F 4 300:-) 350<br />

671 **/*/o Samling i Lind<strong>ner</strong>album <strong>med</strong> förtryckta sidor och plastblad 1873-1988. Glest<br />

besatt i början, bättre från 1944 och framåt. Billigt! 350<br />

672 o Samling 1876-1987 i Lind<strong>ner</strong>album <strong>med</strong> fickor. Glest klassiskt <strong>med</strong> ett fåtal<br />

bättre men inga höjdare. Utmärkt som grundsamling i exklusivt album. 300<br />

673 Brev Lot <strong>med</strong> 7 försändelser, mestadels tjänstebrevkort. 150<br />

674 ** Parti sex årssatser mellan 1975-1983 samt fyra äldre minnessatser. (F 1 700:-) 150<br />

675 ** Parti fyrblock mellan 1940-1950-talet.(F 2 800:-) 150<br />

676 Brev Modernt skeppsbrev till Danmark via Färöarna stämplat Thorshavn 23/6 -75<br />

samt FÄRÖ 527 C och FRA ISLAND inom ram. 120<br />

Norge<br />

677 o Lot 11 skillingar i blandad kvalitet <strong>med</strong> bland annat F1 <strong>med</strong> tre goda marginaler<br />

och nummerstämpel 321 (mycket ovanlig), F10 och F13. Dessutom F8 på<br />

försändelse från Aalesund till Göteborg (F 6 000:-). 400<br />

678 o F4, F12. 4 skilling <strong>med</strong> kt och 2 skilling snc (F 590:-). 50<br />

679 (*) F125 Otandat par Eidsvoll i provtryck. Vackert objekt! 250<br />

680 Brev Brev till Danmark <strong>med</strong> bland annat F178v² ÖRF OSLO 1938. Ovanlighet på brev! 100<br />

681 ** F181-183 Postfrisk serie Nordkap I. 400<br />

682 o F237-240 Stämplad serie Haakon V en face <strong>med</strong> riktiga stämplar men utan<br />

synligt datum (F 600:-). 90<br />

683 ** F264-65 Postfriska märken Universitet och Legionen. 250<br />

684 ** Edvard Grieg 1943. Provtryck utan valör i fyrblock. 100<br />

685 ** FRM1, som ubesörget på rosalilla papper. Praktcentrerat märke <strong>med</strong> hörnmarginal<br />

Svår i denna kvalitet! Katalogvärde för praktex är 6 000:- 1 000<br />

686 ** RETURMÄRKEN FRM2, som uindöst. Vackert märke centrerat till vänster. (F 1 500:-) 250<br />

687 **/o Samling från cirka 1880-2005. Några mellanbra märken på det äldre, universitetet<br />

men framför allt till synes komplett ända en bit in på 2000-talet. Det moderna<br />

innehåller många block, ibland både **/o. Högt anskaffningsvärde! 2 000<br />

29