29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

533 * Ti1-9 Tidningsmärken <strong>med</strong> vm krona, alla utom 10 kr. (F cirka 4 000:-) 600<br />

534 ** Samling årssatser 1986-1999, nominal 1 950 DKK. 1 200<br />

535 **/*/o Samling 1851-1972 på Schaubekblad <strong>med</strong> förtryck och delvis insatta plastfickor.<br />

17 skillingar i blandad kvalitet, Luftpost 10-25 öre och båda Posthusen bland<br />

annat. Från 1960 och framåt välbesatt <strong>med</strong> ** märken. 1 000<br />

536 o Samling endast äldre material i insticksbok <strong>med</strong> bland annat 20 skillingar 1 000<br />

537 **/*/o Enklare samling 1860-1950-tal i visiralbum. Stämplat i början <strong>med</strong> enstaka<br />

lite bättre märken och mestadels postfriskt från 1950 och framåt <strong>med</strong> 800dkr nom. 700<br />

538 **/*/o Parti mest enklare märken i vackert visiralbum <strong>med</strong> drygt 30 blad. Några lite<br />

bättre som Flygpost 1934 och Thuleserien**. Även Färöarna 1974-1989** 350<br />

539 Brev Parti äldre och modernare försändelser (brev och vykort). 300<br />

540 Brev Brev till Frankrike 1856 <strong>med</strong> flera stämplar, bland annat kompasstämpel. 250<br />

541 Förseglad kilovara 1965. 250<br />

542 o Lot 35 stjärnstämplar varav några på klipp, omkring 1900. 250<br />

543 ** Årssatser 1969-1970 (F 1 100:-). 200<br />

544 ** Årssatser 1969-1973 (AFA 2 000 DKK). 200<br />

545 ** Årssatser 1969-1971 i originalfolder (F 1 300:-). 200<br />

546 **/* Enkel samling 1900-1950-talet i Gripen pärm <strong>med</strong> några hyfsade märken. 200<br />

547 Brev Två flygbrev 1:a officiella luftpostflyvning Slagelse-Köbenhavn 6/9 1938 <strong>med</strong><br />

olika frankeringar. 200<br />

548 ** Lösen L23. Postfriskt frimärke centrerat uppåt. (F 1 700:-) 200<br />

549 Julmärken. Rejält parti mest från början på 1980-talet, något äldre. Mycket! 200<br />

550 Vykort 74 äldre gratulationsvykort. 150<br />

551 ** Årssatser 1969-1974 (ej -71). 1972 och 1974 är förseglade. (F 1 600:-) 150<br />

552 Brev Ofrankerat brev till Frankrike 2.9.1850 <strong>med</strong> diverse transit- och ankomststämplar 120<br />

553 Vykort KÖPENHAMN Toldboden på färgkort 1917 (Kv6-7). 50<br />

554 * DANSKA VÄSTINDIEN. F26 Ostämplat fyrblock 8 c 1902 på 10 c (F 1 000:-). 120<br />

555 ** DANSKA VÄSTINDIEN. F36-37 Christian IX 40 och 50 bit, högvalörerna i postfriska<br />

fyrblock. (F 1 840:-) 150<br />

556 ** DANSKA VÄSTINDIEN. Christian IX 50 bit i hörnmarginalfyrblock. (F 1 040:-) 100<br />

557 o DANSKA VÄSTINDIEN. Spiroförfalskningar, komplett serie fem olika <strong>med</strong> marginal. 150<br />

558 o SLESVIG F1-14 Komplett serie praktstämplat på klipp. (F 800:-) 150<br />

559 o SLESVIG F1-14 Komplett serie på pappersark. (F 800:-) 70<br />

Färöarna<br />

560 o F3-7 Fem klassiska påtrycksmärken i god kvalitet. F3 <strong>med</strong> falskt påtryck.<br />

(F 5 500:-) 300<br />

561 ** Komplett samling årssatser 1977-2006 <strong>med</strong> några dubbletter i början. (F 7 800:-) 800<br />

562 ** Komplett samling årssatser 1980-2000 300<br />

563 ** Årsböcker 1987(den första) och 1988.(F 1 200:-) 150<br />

564 ** Den första officiella årsboken 1987 (F 600:-). 100<br />

565 Brev 54 brev avstämplade på över 30 olika orter varav 14 <strong>med</strong> Danska märken. 100<br />

566 Brev Parti försändelser från 36 olika orter avstämplade 28-1-1975, det vill säga<br />

sista dagen för användningen av Danska märken. 100<br />

567 ** HA2, lot åtta häften.(F 1 200:-) 80<br />

568 **/o Pärm <strong>med</strong> postfriska och stämplade serier 1975-1998. 50<br />

Grönland<br />

569 * Pakkeporto 1905 P3B 10 öre blå 3-sidigt. Vackert exemplar, skuret på vänstra<br />

sidan. (F 7 000:-) 900<br />

570 * P4 andra tryck. 1 öre olivgrön <strong>med</strong> skugga av fastsättare. 60<br />

571 o P5, P6 2 och 5 öre pakkeporto. Två fina exemplar (F 2 100:-). 300<br />

572 * P5 tredje tryck. 2 öre gul, någon kt. (F 2 500:-) 300<br />

573 o P5 2 öre i gott stämplat skick. (F 900:-) 150<br />

574 * P6 III 5 öre Thiele II. (F 1 200:-) 200<br />

575 * P6 5 öre rödbrun, ktt. (F 1 200:-) 100<br />

576 * P8 15 öre violett. (F 2 000:-) 300<br />

577 * P8 15 öre violett, kt. (F 2 000:-) 200<br />

578 ** F8 Isbjörn. Postfriskt 4-block, ett märke <strong>med</strong> antydan till veck. (F 1 920:-) 150<br />

579 o Pakkeporto 1938, P18 1 kr gul-gulorange <strong>med</strong> sidostämpel. (F 750:-) 100<br />

580 ** F10-18 Olika motiv, postfrisk. (F 3 000:-) 400<br />

581 ** F10-18 Olika motiv, vacker komplett serie. (F 3 000:-) 400<br />

26