29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

808 **/*/o HOLLAND. Rejäl startsamling 1852-1950-tal i en Borekpärm <strong>med</strong> klämfickor.<br />

Många bra märken som Mi1-11 och Mi block 1 och 2 samt flera bättre porto- och<br />

lösenmärken. 1 000<br />

809 **/*/o HOLLAND. Davoalbum 1940-1970-talet <strong>med</strong> förtryckta blad och fickor. En del<br />

märken och block är insatta. 350<br />

810 Vykort HOLLAND. 43 äldre vykort och nio brev i vacker Leuchtturmpärm. 300<br />

811 */o HOLLAND. Enklare samling 1850-1950 på Schaubekblad. 200<br />

812 Vykort HOLLAND. Parti mest gamla topografiska vykort. 150<br />

813 ** HOLLAND. Parti 20 moderna häften(1990-2000-talet).(Mi € 130) 120<br />

814 Vykort HOLLAND. 20 äldre kolorerade vykort, mest dräkter och folkliv. 80<br />

815 Vykort IRLAND. Samling 25 vykort mest av det nya formatet, prissatta till 280kr 50<br />

816 * ITALIEN. Mi97-98, två ostämplade ex <strong>med</strong> nästan osynligt fastsättarspår.<br />

(Mi € 450) 350<br />

817 o ITALIEN. Mi188-193 Komplett serie Manzoni. (Mi € 2 500) 1 700<br />

818 o ITALIEN. Mi318-324 Komplett serie Monte Cassino. (Mi € 200) 130<br />

819 o ITALIEN. Mi433-434 Flygpostmärken Rom-marschen. (Mi € 125) 130<br />

820 o ITALIEN. Mi576-585 Kejsar Augustus. (Mi v 165) 150<br />

821 ** ITALIEN 1937 Mi591-600 Italienska konstnärer. (Mi v 80) 120<br />

822 ** ITALIEN 1948 Mi740-745 Kat. Von Sienas Födelsedag.(Mi v 170) 220<br />

823 ** ITALIEN UPU 1949. Mi772, 50 Lira ultramarin, 75 års UPU-jubileum (Mi v 100) 100<br />

824 o ITALIEN. Mi834-836 Gymnastikserien. (Mi € 750) 700<br />

825 **/* ITALIEN, OCKUPATION EGEO. Genuin, omfattande samling 1912-1943 i Leuchtturmalbum<br />

<strong>med</strong> fickor. Många sällsynta kompletta serier som Zeppelin 1933, Flygpost<br />

1933, Fotbollsserien 1934, 20-års Minnesserien 1932 och samtliga Garibaldi<br />

påtrycksserier 1932. Sällan utbjudet material, TILLFÄLLE! 10 000<br />

826 **/*/o ITALIEN. Samling 1870-1990-talet i tre insticksböcker. Mestadels stämplade<br />

märken inklusive enstaka bättre. Välfyllda album, en hel del att plocka ut. 500<br />

827 ** ITALIEN 1938. Mi604-619 Proklamation av det Italienska Imperiet. Vacker<br />

komplett serie inklusive flygmärken. (Mi € 200) 250<br />

828 **/*/o JUGOSLAVIEN. Omfattande samling dubbletter i tjock insticksbok. Mycket material<br />

inklusive bättre som till exempel ockupations miniblocket från 1943. (12-1500) 600<br />

829 Vykort JUGOSLAVIEN. Parti 24 gamla och 37 nyare vykort. 100<br />

830 ** LETTLAND 1991-1992. 30 kompletta serier Mi305-334.(Mi € 1 200) 400<br />

831 ** LETTLAND 1941. Tysk ockupation, Mi5 30 k blågrön i komplett helark. (Mi v 150) 100<br />

832 **/*/o LETTLAND-LITAUEN. Samling klassiskt-modernt i visiralbum, inklusive bättre. 300<br />

833 o LIECHTENSTEIN 1949. Mi278-280 stämplad på klipp och Mi Bl5<br />

vackert förstadagsstämplat Vaduz. (Mi v 280) 250<br />

834 **/*/o LIECHTENSTEIN. Enklare samling 1912-1965 i Leuchtturm ringpärm <strong>med</strong> kassett 350<br />

835 ** LITAUEN. Parti moderna helark från 1990-talet. (Mi € 485) 200<br />

36<br />

825