29.07.2013 Views

Ladda ner Auktionskatalog i PDF med bild - Solna Frimärkshandel

37 o F15. 17 öre stämplad HALMSTAD 1867. Felfritt exemplar <strong>med</strong> perfekt tandning. 250<br />

38 Brev F16B1 20 öre liggande lejon i vertikalt par på Tysklandsbrev.<br />

Ett par nötta tänder vid brevets överkant, för övrigt Mycket<br />

gott objekt enligt intyg H.O.W, 3(4,4) (3,3) 3. 2 000<br />

Sverige Ringtyp<br />

39 o F19f 5 öre grön UPSALA 19/2 1876 80<br />

40 ** F20j 6 öre blåaktigt lila. Postfrisk men troligtvis omgummerad. 300<br />

41 * F21 Ringtyp t14, 12 öre blå. Vackert ex <strong>med</strong> ovanligt fin tandning. (F 2 000:-) 300<br />

42 o F21 Vackert praktexemplar ASKERSUND 25/11 1874. 200<br />

43 o F21c <strong>med</strong> lyxstämpel GÖTEBORG 25/10 1872. 100<br />

44 o F22a 20 öre a-nyans vackert stämplad UPSALA 1873. Sällsynt i detta skick. 500<br />

45 o F22c 20 öre ljusröd <strong>med</strong> prakt-/lyxstämpel OSKARSHAMN 1874. 250<br />

46 o F23c 20 öre på 20 öre <strong>med</strong> lyxstämpel SKÖFDE 1878 250<br />

47 o F23 20 på 20 öre vackert stämplad KRISTINEHAMN 19/1 1877. 200<br />

48 o F23 Tre fint stämplade exemplar varav ett praktstämplat FILIPSTAD 1877. 200<br />

49 o F24 24 öre tandning 14 <strong>med</strong> rättvänd HÄRNÖSAND 1874. 100<br />

50 o F26 Kort <strong>med</strong> femton 50 öre t14 i fin kvalité. Flera välcentrerade (F 6 000:-) 400<br />

51 o F27 1 riksdaler t14 <strong>med</strong> godkänd centrering. 120<br />

52 Brev F29b 4 öre ringtyp mörkgrå på brev, stämplat Stockholm till Uddevalla 1880. 200<br />

53 * F32v Ostämplad 12 öre <strong>med</strong> spegeltryck. 100<br />

54 o F32v 12 öre praktstämplad BACKARYD 1884 <strong>med</strong> skruvavtryck. 100<br />

55 o F33a Praktexemplar av 20 öre a-nyans SKÖFDE 1878 200<br />

56 ** F35 30 öre ringtyp utan posthorn. Några obetydliga pappersveck och några små<br />

rostfläckar. Ändå godtagbart då ** är ovanligt. (F 9 000:-) 700<br />

57 o F36h. 50 öre karminröd i lyxexemplar KARLSBORG 1886. Nyansintyg Harbrecht. 800<br />

58 ** F36 50 öre ringtyp utan posthorn. Välcentrerat postfriskt ex <strong>med</strong> några trubbiga<br />

tandspetsar till höger. (F 6 500:-) 600<br />

59 o F36h 50 öre <strong>med</strong> praktstämpel STOCKHOLM T.E. 1885. (Tidningsexpeditionen) 150<br />

60 o F37 1 riksdaler tandning 13 i kartongpapper. Ej noterad i facit. (F 4 000:- ++) 600<br />

61 ** F43 Postfrisk 5 öre posthorn <strong>med</strong> lätt vht. (F 1 500:-) 150<br />

62 o F43. 5 öre posthorn (ktt) <strong>med</strong> lyxstämpel ÄS 9/11 1888. 50<br />

63 o F44b 6 öre ph på klipp <strong>med</strong> utsökt stämpel GEFLE-BOLLNÄS B 1894. 150<br />

64 ** F44c Postfrisk 6 öre posthorn. 100<br />

65 ** F46 20 öre ringtyp <strong>med</strong> posthorn, mgc. Mycket fräscht postfriskt ex. (F 2 800:-) 400<br />

66 * F47f 30 öre ringtyp <strong>med</strong> posthorn. En kt, vackert, rent och fräscht enligt<br />

intyg Franz Obermüller, 4,4,5. (F 1 700:-) 300<br />

67 o F47f. 30 öre orangeaktigt brun SILLERUD 1890. Felfritt prakt-/lyxex. 300<br />

68 o F47f Praktstämplad Falköping 1890. 100<br />

69 * F48 Ostämplat exemplar av 50 öre ringtyp posthorn. (F 1 500:-) 100<br />

70 o F40-49 Nyanssamling ringtyp posthorn på tre vackra utställningsblad. 37 märken<br />

varav flera exemplar <strong>med</strong> vackra stämplar. 300<br />

Sverige Oscar, Medaljong<br />

71 ** F39 Oscar 10 öre boktryck utan posthorn. Postfrisk <strong>med</strong> endast några matta<br />

punkter i gummit. (F 6 500:-) 600<br />

72 o F39 v4 “Hela mustaschen synlig” Eftersökt variant, någon kt . (F 1 200:-) 150<br />

73 * F39b och c. Typ I i två nyanser. Intressant vit fläck, en tunn ht. (F 3 600:-) 100<br />

74 o F45d Lyxstämplad Resele 1890. 100<br />

75 o F45 10 öre boktryck ph prakt-/lyxstämplad KATRINEHOLM 1889. 100<br />

76 Brev F52,54,61,64 på brev till PALESTINA <strong>med</strong> ank.stämpel Jerusalem 19/5 1900 till<br />

konstnären Olle Hjortzberg. OKÄNT adressland enligt Postal. 800<br />

77 ** F52c v¹ 5 öre blågrön i otandat fyrblock. Ett ex <strong>med</strong> mindre riss. Även variant<br />

där två färgade linjer vittnar om rispor i plåten. (F 6 000:-) 700<br />

78 ** F52e v¹ 5 öre gulgrön i postfriskt otandat fyrblock. 400<br />

79 Brev F54,57 10+25 öre på rekbrev till Sven Hedin i British India <strong>med</strong> ank.stämpel.<br />

Även lila stämpel SEA P.O.1907 500<br />

80 (*) 10 öre Oscar pappersprov för <strong>med</strong>aljongutgåvan utan vm. 400<br />

81 ** F54e v¹ 10 öre i otandat postfriskt fyrblock. 300<br />

82 ** F56d v¹ 20 öre i postfriskt otandat fyrblock. Intressanta färgränder som är spår<br />

efter en smutsig torkduk inför tryckningen. (F 3 600:-) 700<br />

83 ** F56d v¹ 20 öre i postfriskt otandat fyrblock. (3 600:-) 500<br />

8