Jak wygląda wiatr-konspekt zajęć.pdf - The INSPIRE project
Jak wygląda wiatr-konspekt zajęć.pdf - The INSPIRE project
Jak wygląda wiatr-konspekt zajęć.pdf - The INSPIRE project
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
Temat zajęć<br />
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
Klasa:<br />
III szkoły podstawowej (9-10 lat)<br />
Związek programem<br />
nauczania:<br />
energia, racjonalne korzystanie z energii, rozumienie praw<br />
rządzących przyrodą<br />
Czas trwania:<br />
Słowa kluczowe:<br />
3 godziny<br />
<strong>wiatr</strong>, siła <strong>wiatr</strong>u, rodzaje <strong>wiatr</strong>u, odnawialne źródła energii,<br />
Treści i tło teoretyczne:<br />
Wiatr i energia <strong>wiatr</strong>u jako odnawialne źródło energii, jego znaczenie i wykorzystanie.<br />
Znaczenie <strong>wiatr</strong>u dla Ŝycia człowieka, roślin, zwierząt i Ziemi. Rodzaje <strong>wiatr</strong>u, zabawy<br />
wizualizacyjne, ruchowe i edukacyjne ilustrujące <strong>wiatr</strong>. Inscenizacje, teatr chińskich<br />
i hiszpańskich cieni, plastyczna wizja <strong>wiatr</strong>u zmierzająca do uzyskania odpowiedzi na<br />
pytanie jak wygląda <strong>wiatr</strong>.<br />
Cele edukacyjne:<br />
- Dziecko umie definiować pojęcia związane z <strong>wiatr</strong>em i sposobami wykorzystania siły<br />
<strong>wiatr</strong>u przez człowieka.<br />
- Dziecko potrafi obserwować zjawiska przyrodnicze, operować terminami i pojęciami<br />
ekologicznymi.<br />
- Dziecko samodzielnie korzysta z informacji i łączy treści juŜ poznane z nowymi.<br />
- Dziecko zna znaczenie źródeł energii odnawialnej.<br />
- Dziecko umie za pomocą róŜnorodnych form ekspresji twórczej wyrazić swoje przeŜycia,<br />
marzenia, wyobraŜenia, uczucia i pomysły.<br />
Atmosfera nauczania:<br />
Zajęcia powinny być prowadzone początkowo w bibliotece, następnie w ogrodzie lub parku.<br />
Składają się one z kilku etapów, które uczestnicy powinny przejść samodzielnie bądź przy<br />
pomocy prowadzącego. Tłem do zabawy jest wcześniejszy udział dzieci w inscenizacji<br />
teatralnej wiersza (teatr chińskich cieni). Przygotowanie polega na wydzieleniu miejsc pracy
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
w terenie otwartym - ławki w parku, obok nich kosze wypełnione materiałami<br />
pomocniczymi. Prowadzący i dzieci ubrani są w koszulki z logo elektrowni <strong>wiatr</strong>owej.<br />
Środki dydaktyczne:<br />
Notatki i przybory do pisania, kartki z zadaniami, koszulki <strong>wiatr</strong>owe, szaliki, celofan,<br />
gazety, arkusze papieru, długie wstąŜki, markery, flamastry, tekst wiersza Danuty Wawiłow<br />
„ <strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>”, piosenka Agnieszki Osieckiej pt. „ Koncert, koncert, koncert jesienny<br />
na dwa świerszcze i <strong>wiatr</strong> w kominie,” wycinanki z figurami do inscenizacji wiersza (teatr<br />
chińskich cieni), <strong>wiatr</strong>aczki, balony, dyplomy „Wiatru” dla uczestników. Rzutnik światła,<br />
prześcieradło, sznur do bielizny, rekwizyty do przygotowania inscenizacji „Siła <strong>wiatr</strong>u”<br />
i przedstawieniu jej w teatrze hiszpańskich cieni (aktorami są ludzie).<br />
Plan zajęć:<br />
Czas<br />
Etapy<br />
trwania<br />
30’ Wprowadzenie. Teatr chińskich cieni. Podział na grupy.<br />
30’ Arkusze z zadaniami dla kaŜdej z grup.<br />
60’ Praca nad przydzielonymi zadaniami.<br />
60’ Prezentacja wyników pracy kaŜdej z grup<br />
Przebieg zajęć:<br />
Czas Treści<br />
trwania<br />
30’ Wprowadzenie: Spotkanie rozpoczyna się w bibliotece<br />
miejskiej, formą powitania jest obrót kaŜdego dziecka<br />
wokół własnej osi z silnym zamachem ramion.<br />
Dzieci oglądają teatrzyk chińskich cieni pt, <strong>Jak</strong> wygląda<br />
<strong>wiatr</strong>?<br />
tekst wiersza : Danuta Wawiłow- <strong>Jak</strong> wyglada <strong>wiatr</strong>?<br />
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
Bardzo chciałbym wiedzieć!<br />
MoŜesz mi powiedzieć jak wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
MoŜe to jest ptak,<br />
co ma gniazdo w chmurach?<br />
Wielki jest jak góra,<br />
kiedy gubi pióra,<br />
z nieba sypie grad…<br />
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
MoŜe to jest koń?<br />
Materiał<br />
wycinanki do<br />
inscenizacji wiersza<br />
(załącznik nr<br />
1a,b,c,d), tekst<br />
wiersza (załącznik<br />
nr 2), koszulki z logo<br />
elektrowni<br />
<strong>wiatr</strong>owej,
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
Grzywę ma z płomieni,<br />
drzewa niby trawy<br />
chylą się ku ziemi,<br />
kiedy mknie przez świat…<br />
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
MoŜe to jest chłopak, co ma osiem lat?<br />
Podział dzieci na cztery grupy, prowadzący stawia przed<br />
kaŜdą z grup problem ogólny: <strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>? KaŜda<br />
z grup otrzymuje propozycje tematów do realizacji. Po<br />
wstępnym omówieniu strategii działania w zespołach<br />
członkowie grup wyruszają w plener, aby odpowiedzieć na<br />
pytanie i poszukać <strong>wiatr</strong>u.<br />
Po zgromadzeniu materiałów z obserwacji i zdobyciu<br />
informacji jak wygląda <strong>wiatr</strong> przygotowują prezentacje<br />
malarskie, ruchowe, muzyczne i literackie. Po wykonaniu<br />
zostają nagrodzeni dyplomami <strong>wiatr</strong>owymi.<br />
Nazwy grup:<br />
1. Huragany<br />
2. Passaty<br />
3. Mistrale<br />
4. Powiewy<br />
30’ Arkusze z zadaniami dla kaŜdej z grup. Przydział i<br />
wyjaśnienie zadań.<br />
emblematy z<br />
nazwami grup<br />
(rodzaje <strong>wiatr</strong>ów)<br />
60’ Grupa Huraganów<br />
Zadanie 1. Pozostańcie w bibliotece miejskiej pod opieką<br />
bibliotekarzy i wykorzystując wszystkie tu zgromadzone<br />
źródła przygotujcie prezentację następującego tematu:<br />
Sposoby wykorzystania siły <strong>wiatr</strong>u jako odnawialnego<br />
źródła energii- elektrownie <strong>wiatr</strong>owe, <strong>wiatr</strong>aki ich<br />
wygląd i praca. Wykorzystajcie teatr hiszpańskich cieni<br />
(moŜna udzielić informacji jak przygotować teatr<br />
hiszpańskich cieni).<br />
Pozostałe trzy grupy wychodzą do ogrodu (parku), gdzie<br />
przygotowany jest kosz z róŜnymi pomocami<br />
dydaktycznymi.<br />
ksiąŜki, komputer,<br />
internet, rzutnik<br />
światła,prześcieradło<br />
sznur do bieliznyrekwizyty<br />
do teatru<br />
hiszpańskich cieni
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
60’<br />
Grupa Passatów<br />
Zadanie 2.<br />
„Zabawy z <strong>wiatr</strong>em”- podczas pobytu w ogrodzieobserwacja<br />
kołyszących się na gałęziach liści, kwiatów na<br />
rabatce, a takŜe trzymanych w ręce chusteczek, wstąŜek i<br />
zrobionych z papieru <strong>wiatr</strong>aczków- szukanie odpowiedzi<br />
na pytania: Skąd się bierze <strong>wiatr</strong>? Kto poruszał <strong>wiatr</strong>akami,<br />
chusteczkami?<br />
Opis <strong>wiatr</strong>u w formie literackiego porównania<br />
pozytywnych i negatywnych skutków działania <strong>wiatr</strong>u<br />
oparte na obserwacji- przygotowanie prezentacji.<br />
Np. pozytywne skutki: rozsiew nasiona, uruchamia<br />
<strong>wiatr</strong>aki, popycha Ŝaglówki itd.<br />
negatywne: zniszczone wichurą lasy, domy trąby<br />
powietrzne, tornada.<br />
chusteczki, wstąŜki,<br />
papier, <strong>wiatr</strong>aczki,<br />
notatniki, materiały<br />
piśmiennicze<br />
60’ Grupa Mistrali<br />
Zadanie 3<br />
Zabawa „ Symfonia <strong>wiatr</strong>ów”- Wysłuchanie piosenki<br />
Agnieszki Osieckiej pt. „ Koncert, koncert, koncert jesienny<br />
na dwa świerszcze i <strong>wiatr</strong> w kominie”<br />
-obserwowanie, słuchanie szumu <strong>wiatr</strong>ów, szumu drzew i<br />
innych odgłosów i wykorzystanie kawałków papieru,<br />
balonów, papierów szeleszczących, prostych instrumentów<br />
perkusyjnych i materiałów do skomponowania symfonii<br />
<strong>wiatr</strong>ów. Wybór dyrygenta, instrumentów własnoręcznie<br />
zrobionych i muzyków oraz przygotowanie koncertu.<br />
nagrania piosenki,<br />
papier, balony,<br />
celofan, instrumenty<br />
perkusyjne,<br />
60’ Grupa Powiewów<br />
Zadanie 4.<br />
Obserwacja skutków działania <strong>wiatr</strong>u w ogrodzie oraz<br />
dotychczasowe doświadczenia dzieci w zakresie<br />
obserwacji skutków działania <strong>wiatr</strong>u. Plastyczna wizja<br />
<strong>wiatr</strong>u w technice kolaŜu ze zgromadzonych materiałów<br />
malarskich. Praca malarska wykonana na kartonie duŜego<br />
formatu o wymiarach 2mx 1,5 m.<br />
Temat pracy: „ Od powiewu do huraganu”<br />
Karton o wymiarach<br />
2mx1,5m: farby,<br />
bibuła, liście, gazety,<br />
60’ Wszystkie grupy spotykają się w bibliotece i następuje<br />
pokaz stworzonych przez nich prezentacji. Osoba<br />
prowadząca, dyskretnie animuje całe spotkanie<br />
edukacyjne. Końcowym wniosek z prezentacji dotyczy<br />
stwierdzenia, Ŝe uczestnicy potrafią rozpoznać i zrozumieć<br />
rolę <strong>wiatr</strong>u w Ŝyciu człowieka i wpływu <strong>wiatr</strong>u na<br />
środowisko przyrodnicze. KaŜdy z uczestników otrzymuje<br />
jako dowód uznania Dyplom Wiatru<br />
uprzednio<br />
zgromadzone<br />
materiały potrzebne<br />
do prezentacji<br />
wyników pracy<br />
grup, „Dyplomy<br />
<strong>wiatr</strong>u”
<strong>Jak</strong> wygląda <strong>wiatr</strong>?<br />
Pomysł i opracowanie: dr Iwona Konopnicka, Państwowa WyŜsza Szkoła Zawodowa<br />
w Raciborzu, Polska