26.06.2014 Views

Nils Holgersson konspekt PL.pdf - The INSPIRE project

Nils Holgersson konspekt PL.pdf - The INSPIRE project

Nils Holgersson konspekt PL.pdf - The INSPIRE project

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

Temat zajęć<br />

<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

Klasa:<br />

II – IV klasa szkoły podstawowej (8-10 lat)<br />

Związek z programem<br />

nauczania:<br />

zasoby energii i jej oszczędzanie, ekonomiczne uŜywania<br />

zasobów wody, ziemi i powietrza, związek konsumpcji<br />

z problemami środowiska.<br />

Czas trwania:<br />

3 h<br />

Słowa kluczowe: zmiana klimatu, bioróŜnorodność, energia odnawialna,<br />

uŜytkowanie i dostarczanie energii, migracje ptaków, zmiany<br />

w migracji ptaków, wpływy antropogeniczne.<br />

Treści i tło teoretyczne:<br />

Uczniowie przy pomocy sprzętu GPS wybierają się na wyprawę z dzikimi gęsiami.<br />

W trakcie podróŜy zapoznają się z wiadomościami na temat wpływu zmian klimatu na<br />

migrację ptaków. Zastanawiają się równieŜ nad sposobami powstrzymania niekorzystnych<br />

zmian klimatycznych.<br />

Powracające z migracji ptaki kierują nasza uwagę na zbliŜający się koniec zimy. Wędrujące<br />

grupy gęsi i Ŝurawi są dobrze znanymi zwiastunami nadchodzącej wiosny. Jednak od<br />

pierwszych oznak globalnego ocieplenia obserwacje te wiąŜą się z wieloma obawami.<br />

Migrujące ptaki mogą mieć wkrótce kłopoty.<br />

To zjawisko zostanie zilustrowane przez słynną powieść dla dzieci „Cudowna podróŜ”.<br />

Historia zostaje przerwana w rozdziale 46 i zmienia się następująco: gęsi zostają w Laponii<br />

i jesienią nie wracają na południe. Wspólnie z dziećmi poszukiwać będziemy powodów tej<br />

zmiany oraz pomysłów na powstrzymanie zmian klimatu.<br />

Wspomniana ksiąŜka została napisana dla dzieci oraz dorosłych, którzy lubią przygody<br />

i kochają przyrodę. Opowiada historię małego Nillsa <strong>Holgersson</strong>a, który podróŜuje jako<br />

krasnal na grzbiecie domowej gęsi przez całą południową Szwecję. Czytelnik poznaje<br />

historię i krajobraz Szwecji oraz obserwuje, jak ten mały chłopiec staje się odpowiedzialny<br />

i gotowy do pomocy.


<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

Cele edukacyjne:<br />

- Dzieci zapoznają się z przyczynami i zasadami migracji ptaków.<br />

- Dzieci zrozumieją przyczyny i skutki zmian klimatu.<br />

- Dzieci nauczą się szacunku wobec zwierząt i bliźnich.<br />

- Dzieci uświadomią sobie znaczenie własnych działań - „Ja sam mogę coś zmienić lub<br />

wywołać”<br />

Atmosfera nauczania:<br />

Zajęcia odbywają się na duŜym naturalnym obszarze przyrodniczym (las, łąka).<br />

Grupa 16-30 dzieci zostaje podzielona na dwa zespoły. KaŜdy zespół posiada opiekuna<br />

prowadzącego zajęcia. Zajęcia rozpoczyna grupa II ćwiczeniami – lot ptaka.<br />

Poleca się rozpocząć w następujący sposób: (najpierw grupa II, następnie I)<br />

Prowadzący rozdaje skrócone wersje ksiąŜki “Cudowna podróŜ”.<br />

<strong>Nils</strong>, główny bohater powieści zachowywał się źle i „nie miał serca dla zwierząt i ludzi”.<br />

Z tego powodu został zamieniony w karzełka. W tej postaci <strong>Nils</strong> wybiera się na grzbiecie<br />

dzikiej gęsi w daleką podróŜ. W czasie lotu nad Szwecją doświadcza wielu przygód<br />

(załącznik 1).<br />

„Nigdy w swoim Ŝyciu <strong>Nils</strong> nie pędził tak szybko, a zawsze znajdował przyjemność w dzikiej szybkiej<br />

jeździe. Oczywiście nigdy nie pomyślałby, Ŝe wysoko w powietrzu moŜe być tak rześko i Ŝe wokół moŜe<br />

unosić się cudowna woń ziemi i Ŝywicy. Nigdy teŜ nie wyobraŜał sobie, jakie to uczucie lecieć wysoko<br />

w powietrzu. To uczucie takie jak odlecieć zostawiając za sobą cały swój smutek i zmartwienia jak<br />

i wszystkie pozostałe złe rzeczy, jakie tylko sobie wyobraŜasz” (cytat wzięty z niemieckiej wersji<br />

ksiąŜki, strona 17 (załącznik 8).<br />

Prowadzący sugeruje, Ŝeby dzieci przed rozpoczęciem zajęć poćwiczyły lot ptaka.<br />

Ćwiczenia – lot ptaka<br />

Pierwsze ćwiczenie: Gęsi fruwają w grupie, dlatego dzieci próbują same utworzyć formację<br />

V. Dzieci “lecą” w formacji V, kiedy pierwsze dziecko zmęczy się, leci na koniec, a kolejne<br />

dziecko prowadzi stado)<br />

Drugie ćwiczenie: w celu zrozumienia trudności lotu „pod wiatr” przeprowadzamy bieg<br />

z gazetami.<br />

Trzecie ćwiczenie: Gęsi posiadają wewnętrzny kompas pomagający im w orientacji. Dzieci<br />

próbują zrobić taki kompas, aby nauczyć się tej orientacji.<br />

Czwarte ćwiczenie: Gęsi komunikują się podczas lotu we własnym języku. Dzieci wykonują<br />

ćwiczenie „ komunikacja gęsi”.<br />

Po tym ćwiczeniu <strong>Nils</strong> i dzieci mogą rozpocząć podróŜ.<br />

Zajęcia mogą zostać przeprowadzone równieŜ w mniejszej grupie (do 15 dzieci)


<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

Środki dydaktyczne:<br />

• marker<br />

• taśma krepowa<br />

• sprzęt GPS<br />

• „Cudowna podróŜ” Selmy Lagerlöf<br />

• mapa Szwecji<br />

• zdjęcia<br />

• poduszki na podłogę<br />

• pytania „prawda-fałsz „<br />

• gwoździe<br />

• korek/ plastry korka<br />

• magnes<br />

• nóŜ<br />

• miska wody<br />

• opaski na oczy<br />

• gazeta<br />

• karty<br />

• wiadomość od Akki z Kebnekaise<br />

• pacynka - gęś<br />

• węgiel<br />

• plakat elektrowni<br />

• identyfikatory,<br />

• wskazówki – jak chronić klimat<br />

• czerwone t-shirty dla prowadzących<br />

(jako znak rozpoznawczy)<br />

Przygotowanie:<br />

• poukładać na podłodze poduszki,<br />

• przygotować sprzęt GPS (wprowadzić współrzędne).<br />

Plan zajęć dla poszczególnych grup:<br />

Czas grupa I (8-15 dzieci)<br />

grupa II (8-15 dzieci)<br />

trwania<br />

5’ Powitanie i rozdanie identyfikatorów Powitanie i rozdanie identyfikatorów<br />

10’ Wprowadzenie Wprowadzenie<br />

60’ Migracja ptaków nad terenem (GPS) Ćwiczenia – lot ptaków<br />

60’ Ćwiczenia – lot ptaków Migracja ptaków nad terenem (GPS)<br />

5’ Konsultacje z dziką gęsią - Akką Konsultacje z dziką gęsią - Akką<br />

35’ Refleksje na temat: Jak zmienić Refleksje na temat: Jak zmienić<br />

sytuację?<br />

sytuację?<br />

5’ Wskazówki – jak ratować klimat.<br />

PoŜegnanie.<br />

Wskazówki<br />

PoŜegnanie.<br />

– jak ratować klimat.


<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

Przebieg zajęć:<br />

Czas<br />

Treść<br />

trwania<br />

5´ Powitanie: Dzielimy dzieci na dwie grupy (max. 15 dzieci kaŜda).<br />

Przechodzimy do powitania i przydzielenia identyfikatorów (na<br />

taśmie krepowej).<br />

10´ Wprowadzenie: Prowadzący rozdaje skrócone wersje historii <strong>Nils</strong>a<br />

<strong>Holgersson</strong>a. Chłopiec został zamieniony w karzełka, poniewaŜ<br />

zachowywał się źle i „ nie miał serca dla zwierząt i ludzi”. W tej<br />

postaci <strong>Nils</strong> leci z gęsiami nad Szwecją i doświadcza wielu<br />

przygód (zał. 1)<br />

Propozycja tekstu dla prowadzącego: <strong>Nils</strong> wraz z gęsiami migruje.<br />

Gęsi odnajdują właściwy kierunek za pomocą słońca i gwiazd, pola<br />

magnetycznego ziemi oraz istotnych znaków w krajobrazie, takich jak<br />

morza i góry.<br />

Dla was moŜe to być trudne, więc weźcie ze sobą sprzęt GPS. Jest to<br />

technika bazująca na 30 aktywnych satelitach orbitujących wokół Ziemi.<br />

Wysyłają one sygnały, które umoŜliwiają dokładne określenie połoŜenia<br />

odbiornika GPS.<br />

W ten sposób odbiorniki mogą zlokalizować swoją pozycję.<br />

Środki<br />

dydaktyczne<br />

marker, taśma<br />

krepowa<br />

mapa Szwecji,<br />

zdjęcia, GPS<br />

Migracja ptaków nad terenem z GPS:<br />

Rozpoczyna się migracja ptaków. Przy pomocy GPS rozpoczyna<br />

się lot. Razem z <strong>Nils</strong>em lecą od wyznaczonego przystanku do<br />

przystanku, aŜ do końcowego punktu na północy. Tu tok zajęć<br />

róŜni się od oryginalnej fabuły powieści. Gęsi nie wracają.<br />

60´ Współrzędne wprowadzone do GPS prowadzą na południe<br />

(rozdział 1 i 2): Grupa musi odnaleźć punkt w terenie (południe),<br />

poniewaŜ podróŜ <strong>Nils</strong>a rozpoczyna się na południu Szwecji. <strong>Nils</strong><br />

chce lecieć z gęsiami, lecz one mu nie ufają i nie chcą go ze sobą<br />

zabrać, poniewaŜ był on okrutny wobec zwierząt. <strong>Nils</strong> musi<br />

udowodnić, Ŝe zwierzęta nie muszą się go bać. W tym celu<br />

rozpoczyna się „test gęsi”.<br />

Gra: „Test gęsi”<br />

Gęsi chcą wiedzieć, czy <strong>Nils</strong> jest wart ich zaufania i czy jest<br />

gotowy, aby stać się członkiem ich stada oraz czy będzie potrafił<br />

latać.<br />

Dzieci (gęsi) stoją w linii w dwóch rzędach, twarzą do siebie,<br />

trzymając się mocno za ręce. Jeden uczestnik (<strong>Nils</strong>) leŜy na rękach<br />

dzieci i zostaje podrzucany i łapany kilka razy. Oczywiście naleŜy<br />

uwaŜać, aby <strong>Nils</strong> „nie poleciał” za wysoko! Następnie <strong>Nils</strong>em jest<br />

kolejna osoba. Po tym teście gęsi ufają <strong>Nils</strong>owi oraz dzieciom I lecą<br />

dalej zgodnie z nowymi współrzędnymi.<br />

Współrzędne prowadzą do ptasiego jeziora:<br />

(rozdział 19 „DuŜe ptasie jezioro”)<br />

Gęsi i <strong>Nils</strong> przybywają do „Jeziora Takern” i chcą zrobić sobie<br />

przerwę przed odlotem na północ. Znajdują się na bardzo duŜym<br />

poduszki


<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

ptasim obszarze, poniewaŜ jezioro jest płytkie i ptaki mogą tu<br />

znaleźć poŜywienie i schronienie przed wrogami.<br />

Jednak w ostatnich latach ludzie odwodnili duŜą część jeziora.<br />

Pozyskując osuszone tereny na pola uprawne. Jest więc o wiele<br />

mniej miejsca dla ptaków. <strong>Nils</strong> i gęsi nie mogą znaleźć miejsca do<br />

lądowania.<br />

Gra: „Lęgowisko poszukiwane!”<br />

Dla kaŜdego dziecka kładziemy poduszkę. Układając poduszki<br />

formujemy jezioro. Dzieci latają nad tym „jeziorem”, a kiedy<br />

prowadzący krzyczy „lądujemy!” kaŜde szuka miejsca. Następnie<br />

prowadzący usuwa 1-2 poduszki, aby utworzyć ziemię do<br />

uprawiania. Dzieci ponownie rozpoczynają lot itd...<br />

Gdy juŜ nie znajdują miejsca do lądowania na jeziorze prowadzący<br />

wprowadza zagadnienie „braku lęgowiska i poŜywienia”. Stan taki<br />

został spowodowany działalnością człowieka (zał. 3).<br />

Współrzędne prowadzą do punktu na północy<br />

(rozdział 46 “Na południe, na południe”).<br />

<strong>Nils</strong> podróŜuje juŜ z gęsiami od długiego czasu i wiele się o nich<br />

nauczył. Czy gęsi wiedzą tyle samo o <strong>Nils</strong>ie?<br />

Gra “Prawda – fałsz”: Prowadzący rysuje linię i dzieli dzieci na<br />

dwie grupy. Dzieci stoją na linii twarzą do siebie. W jednej grupie<br />

mamy gęsi, w drugiej lisy. Kiedy prowadzący mówi coś zgodnego<br />

z prawdą, lisy polują na gęsi, kiedy coś niezgodnego z prawdą -<br />

gęsi polują na lisy. Dzieci, które zostały złapane zmieniają swoją<br />

rolę i przechodzą na stronę przeciwnika. Zaleca się<br />

przeprowadzenie rundy testowej (zał. 2).<br />

pytania<br />

„prawda-fałsz”<br />

Gęsi, które przybyły na miejsce na północy Szwecji planowały<br />

lecieć na cieplejsze południe. <strong>Nils</strong> tęskni za domem i zastanawia się<br />

dlaczego gęsi nie wracają na południe. Przypomina sobie ptaki<br />

migrujące jesienią na farmie gdzie mieszkał. Jednak gęsi nie<br />

zamierzają nigdzie lecieć...<br />

60´ Współrzędne prowadzą do ostatecznego punktu (w sali<br />

konferencyjnej):<br />

Prowadzący opowiada więcej o <strong>Nils</strong>ie, który tęskni za domem i<br />

zastanawia się dlaczego gęsi nie lecą z powrotem.<br />

Pierwszy pomysł <strong>Nils</strong>a: MoŜe gęsi zapomniały, gdzie mają lecieć i<br />

straciły swój wewnętrzny kompas.<br />

Z pomocą dzieci chce sprawić gęsiom nowe kompasy,.<br />

Wskazówki do konstrukcji kompasu: (zał. 3):<br />

1 gwóźdź, 1 kawałek korka, magnes, miska wody.<br />

OstroŜnie odetnij cześć korka, uderz co najmniej 20 razy<br />

gwoździem o magnes w tym samym kierunku, następnie przypnij<br />

gwoźdź do korka.Umieść korek w misce z wodą.<br />

Korek zacznie się obracać dookoła i zatrzyma się na kierunku<br />

północ – południe.<br />

gazety,<br />

gwoździe,<br />

kawałki korka,<br />

magnesy, miska<br />

wody, karty<br />

gęsi


<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

Drugi pomysł <strong>Nils</strong>a: MoŜe gęsi nie potrafią się juŜ porozumiewać i<br />

nie ma nikogo, kto by im powiedział o konieczności powrotu.<br />

Próbuje więc z dziećmi ćwiczenia „komunikacja gęsi”. Gęsi gęgawe<br />

rozpoznają się po rodzaju nawoływania, ciągle gęgają – np. kiedy<br />

rodzicie i potomstwo się szukają.<br />

Pomysł na grę: Dzieci są podzielone na 3 róŜne grupy (rodziny<br />

gęsi). KaŜda grupa ma swoje (zał. 4). KaŜde dziecko dostaje opaskę<br />

na oczy i próbuje znaleźć swoją grupę za pomocą zawołania.<br />

MoŜliwe są róŜne zawołania:<br />

Zawołanie 1: łiłiłiłiłii („Jestem tu, a gdzie ty jesteś?)<br />

Zawołanie 2: gnag-gnag-gnag („Nie martw się”)<br />

Zawołanie3: ziszzzzzzz-ziszzzzzzz („Jestem niebezpieczny,<br />

uwaŜaj!“)<br />

Na końcu gry wszyscy uczestnicy powinni znajdować się w swoich<br />

grupach.<br />

Trzeci pomysł Nillsa: Gęsi zapomniały, w jakiej formacji zawsze<br />

latają. <strong>Nils</strong> wraz z dziećmi wykona ćwiczenia, Ŝeby pokazać<br />

gęsiom jak wygląda latająca formacja.<br />

(Dzieci ustawiają się formując literę V, kiedy pierwsze dziecko jest<br />

zmęczone, biegnie na koniec i kolejne dziecko prowadzi stado).<br />

Czwarty pomysł <strong>Nils</strong>a: Gęsi nie mają juŜ dobrej kondycji. <strong>Nils</strong><br />

ćwiczy więc z dziećmi bieg z gazetą pod wiatr.<br />

Bieg z gazetą<br />

Gęsi (dzieci) stają w dwóch rzędach twarzami do siebie (w<br />

odległości 5-8 metrów). Muszą biec do siebie, trzymając na klatce<br />

piersiowej otwartą gazetę. Gazeta nie moŜe być przytrzymywana<br />

rękoma, tylko oporem powietrza.<br />

Jeśli gazeta upadnie na ziemię, dziecko musi wrócić na linię i<br />

zacząć bieg od nowa. Stado, które pierwsze skończy bieg,<br />

wygrywa grę.


<strong>Nils</strong> <strong>Holgersson</strong> i lot dzikich gęsi<br />

5´ śaden z pomysłów nie rozwiązuje problemu. Gęsi zostają na<br />

swoim miejscu. Dzieci z obu grup łączą się!<br />

Prowadzący ma pomysł: MoŜemy zapytać Akkę z Kebnekaise,<br />

przywódcę stada! (zał. 5)<br />

(Wiadomość od Akki)<br />

Drogie dzieci<br />

Dawniej zawsze wracałyśmy na południe jesienią. Ale szczerze mówiąc,<br />

w tym roku nie mogę prowadzić swojego stada, poniewaŜ czuje się ono<br />

tutaj całkiem dobrze. Mają wystarczająco duŜo jedzenia, pogoda jest dobra<br />

i jest ciepło, bardzo ciepło. Dlaczego gęsi miałyby więc wyruszać w taka<br />

długą i trudną podróŜ? Jaki jest tego powód?<br />

Czy słyszeliście kiedyś o globalnym ociepleniu? Naukowcy odkryli, Ŝe<br />

powierzchnia Ziemi z całą pewnością powoli się ociepla. Częściej<br />

będziecie nosili gumowce i płaszcze przeciwdeszczowe. Ciepłe kurtki i<br />

łyŜwy moŜecie zostawić w domu. Do 2100 roku średnie ocieplenie będzie<br />

wynosiło od 1,4 do 5,8 ºC. Oznacza to, Ŝe częściej będzie padać w Europie.<br />

Tym samym zimy będą cieplejsze i łagodniejsze.<br />

To nienaturalne ocieplenie jest spowodowane przez was, ludzi!<br />

Wiadomość od<br />

Akki z<br />

Kebnekaise<br />

35´ Wszystkie dzieci spotykają się i razem zastanawiają się nad tym, co<br />

zrobić, aby gęsi mogły wrócić na południe, a <strong>Nils</strong> do domu:<br />

Ile energii zuŜywają ludzie stosując róŜnego rodzaju urządzenia?<br />

Co wspólnego ma produkowanie energii ze zmianami klimatu?<br />

(dyskusja: węgiel i plakat (zał. 6)<br />

Porady na temat oszczędzania energii zostały przedstawione<br />

w załączniku nr 6.<br />

5´ Dzieci otrzymują zakładki „Obrońca klimatu”. Mają one im<br />

przypominać o <strong>Nils</strong>ie i wskazówkach dotyczących oszczędzania<br />

energii (zał. 7).<br />

Gra poŜegnalna: Dzieci i prowadzący trzymają się za ręce i<br />

formują koło. Wszyscy wspólnie idą do środka koła szepcząc jeden<br />

do drugiego „oszczędzaj energię”. Stojąc stłumieni w środku<br />

podnoszą ręce do góry i krzyczą tak głośno jak potrafią „DO<br />

WIDZENIA!” UŜyteczne moŜe być przeprowadzenie rundy<br />

testowej zanim rozpocznie się runda finałowa.<br />

Węgiel, plakat<br />

Zakładki<br />

„Obrońca<br />

klimatu”<br />

„... for every bird has its real home at that place where it begins to fly and to scout the surroundings in<br />

flying.“<br />

Konrad Lorenz

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!